PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασία από πτώση τάσης εγκεφάλου καυστήρα



eretzoum
05-06-12, 16:54
Εχω στο σπίτι ένα σύστημα θέρμανσης το οποίο απορυθμίζεται κάθε φορά που πεφτει το ρεύμα έστω και για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Κάθε φορέ που γίνεται αυτό ξεκινάει να ζεσταίνει μέχρι το σπίτι να φτάσει στους 40 βαθμούς!!!! Εκτός αν είναι κάποιος εκεί να το σταματήσει.
Θέλω να συνδέσω κάτι σαν ups έτσι ώστε όποτε πέφτει το ρεύμα να μην ΄χανονται οι ρυθμίσεις.
Το σύστημα είναι της buderus και η παροχή στο σπίτι τριφασική.

Να πω πως το ρεύμα (σε όλη την περιοχή) πέφτει για ελάχιστα δευτερόλεπτα κάθε φορά που βρέχει δυνατά


Εχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω;
Το σύστημα μου είναι πανάκριβο και θα προτιμούσα εγγυημένες λύσεις....

stom
05-06-12, 17:22
Θα πρεπει να δεις για αρχη αν το συστημα ελεγχου απαιτει και αυτο τριφασικη παροχη.Το οτι το σπιτι εχει τριφασικη παροχη δεν σημαινει και πολλα.
Η λυση ειναι προφανως ενα ups. Σε μοντερνους καυστηρες, ζητανε πλεον σταθεροποιητη τασης για να ισχυει η εγγυηση.
Το ups δεν ειναι και πολυ μακρυα.

Οσο για το πανακριβο συστημα που παθαινει τετοιες παπαριες απο μια μικροδιακοπη, ξεκινας να ριχνεις καντηλια σε αυτον που σου το πουλησε/μελετησε/εγκατεστησε μεχρι να σου το διορθωσει.

leosedf
05-06-12, 17:40
Βασικά UPS θέλεις.

eretzoum
05-06-12, 17:46
Εχω άπειρη διάθεση να τους καντηλιάσω, το πρόβλημα είναι οτι το μαγαζί έκλεισε εδώ και καιρό.....

Παιδιά όταν λέτε ups εννοείτε ίδιο με υπολογιστή; Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

vasilllis
05-06-12, 17:47
η εταιρια τι λεει για oλα αυτα;

eretzoum
05-06-12, 17:53
Δεν υπάρχει....έκλεισαν εδώ και μήνες.....

vasilllis
05-06-12, 18:21
να παρεις τηλ.την buderus και αυτoι θα σoυ πoυνε τη πρεπει να κανεις.
η καλυτερη λυση βεβαια ειναι ups oπως αναφερανε.σαν αυτo για τoυς υπoλoγιστες.κατoπιν και ενας αυτoματoς με πηνιo ελλειψεως, τασεως oπoτε πεσει δηλαδη τo ups να θελει χειρoκινητη παρεμβαση για να ξαναδoυλεψει.
αυτα τα λιγα.

picdev
05-06-12, 18:35
δηλαδή ο θερμοστάτης δεν έχει μία μπαταρία back up για να διατηρεί τις ρυθμίσεις?
χώρια οτι υπάρχουν και μνήμες EEPROM

eretzoum
05-06-12, 18:58
Εχει αλλά κάθε φορά που πέφτει η τάση το σύστημα κάνει reset και επιστρέφει στην εργοστασική ρύθμιση.....Δεν ξέρω γιατί......

eretzoum
05-06-12, 19:02
Οταν κάνω επανεκκίνηση το σύστημα εγώ, τότε κρατάει τις ρυθμίσεις....

stom
05-06-12, 19:03
1. Η buderus δεν εκλεισε
2. Προκειται περι βλαβης.
3. Χρησιμο το ups αλλα το θεμα σου ειναι να φτιαχτει πρωτα η βλαβη και μετα ολα τα αλλα. Βρες καποιον να σου κανει service.
Α και κατι ακομα, ακομα και αν εκλεισε ο μεταπωλητης το συστημα συνεχιζει να καλυπτεται απο εγγυηση και service.

klik
05-06-12, 19:04
Σε εγγύηση είναι; Η buderus θα το αναλάβει.
Έχεις τον πίνακα με αντιστάθμισης εξωτερικής θερμοκρασίας κλπ να υποθέσω κάπου 300+ ευρά;

picdev
05-06-12, 19:08
μια που το φερε η κουβέντα τι είναι αυτό το σύστημα?

klik
05-06-12, 19:17
μια που το φερε η κουβέντα τι είναι αυτό το σύστημα?
ρυθμίζει τη θερμοκρασία νερού λέβητα ανάλογα με την θερμοκρασία εξωτερικού χώρου (οικονομία καυσίμου και άνεση), δίνει προτεραιότητες σε κάποιους χώρους/ηλεκτροβάνες, τροφοδοτεί θερμοσίφωνο (και το καλοκαίρι), μπορεί να δουλέψει και χωρίς θερμοστάτες χώρου στα δωμάτια. Ελέγχει καυσαέρια (προαιρετικά) κλπ.

vasilllis
06-06-12, 00:04
κανει και καφε το πρωι :lool:

klik
06-06-12, 00:14
κανει και καφε το πρωι :lool:
Μόνο Κυριακές και εορτές!:biggrin:

picdev
06-06-12, 00:19
συγγνώμη για το άσχετο αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση υπάρχουν ηλεκτροβάνες μικρές που μπαίνουν στα σώματα και τα ανοιγοκλείνουν?

τι εξοικονόμηση έχει αυτό το σύστημα, αν έχεις και αισθητήρα σε κάθε σώμα , όχι τι λέει η εταιρεία πρακτικά πόσο έχει

vasilllis
06-06-12, 00:44
συγγνώμη για το άσχετο αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση υπάρχουν ηλεκτροβάνες μικρές που μπαίνουν στα σώματα και τα ανοιγοκλείνουν?

τι εξοικονόμηση έχει αυτό το σύστημα, αν έχεις και αισθητήρα σε κάθε σώμα , όχι τι λέει η εταιρεία πρακτικά πόσο έχει
ηλεκτροβανες σε καθε σωμα οχι.πρακτικα ασυμφορο.υπαρχουν ομως σε καθε σωμα με διμεταλικο ελασμα,το οποιο το ρυθμιζεις να κλεινει σε καποια θερμοκρασια,

eretzoum
06-06-12, 23:37
klik ναι αυτό το σύστημα έχω. Και στην σκεπή έχω και ηλιακό μπαίνει και αυτό στο κόλπο.300++ μόνο ο εγκέφαλος για τον συνδυασμό... άσε τα υπόλοιπα...
stom εγώ δεν είπα πως έκλεισε η buderus, η εταιρεία που μου έκανε την εγκατάσταση....
για να δούμε....

aktis
24-09-12, 01:22
@Βασιλη , ηλεκτροβανες εννοεις αυτα που βαζουν σε καθε διαμερισμα στην εισοδο ? γιατι υπαρχουν και ηλεκτρονικες θερμοστατικες κεφαλες , στη Γερμανια εχουν 20-30 ευρω . δεν ξερω ποσο εχουν εδω ! Λειτουργουν με μπαταριες , δεν ξερω επισης τι διαρκεια ζωης εχουν οι μπαταριες . Εγω παντως αυτη τη ποσοτητα τεχνολογιας σε αυτο το πραγματακι το θεωρω τσαμπα για 20 ευρω http://www.eurotronic.org/index.php?id=4&L=1 http://www.conrad.com/Eurotronic-Heating-technology-Energy-saving-regulator-Sparmatic-Comet-White.htm?websale7=conrad-int&pi=561601

vasilllis
24-09-12, 09:55
συγγνώμη για το άσχετο αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση υπάρχουν ηλεκτροβάνες μικρές που μπαίνουν στα σώματα και τα ανοιγοκλείνουν?

τι εξοικονόμηση έχει αυτό το σύστημα, αν έχεις και αισθητήρα σε κάθε σώμα , όχι τι λέει η εταιρεία πρακτικά πόσο έχει
http://products.ecc.emea.honeywell.com/greece/ecatdata/pg_thera-2.html

νομιαζω εχει 15€(οχι siemens βεβαια)
η οικονομια εξαρταται στο ποσο θα το ρυθμισεις εσυ.Αν θες σε ολα τα δωματια την ιδια θερμοκρασια τοτε δεν θα δεις διαφορα.Αν τωρα σε εξυπηρετει πχ.το βραδυ να αφηνεις μονο το υπνοδωματιο και τα αλλα χαμηλα ισα ισα να κραταει θερμοκρασια(εννοειται και το δωματιο που εχεις τον θερμοστατη) τοτε θα εχεις οικονομια.
Φανταζομαι ομως ειναι για μεγαλα σπιτια με πολλα δωματια και οχι για δυαρι-τρυαρι.