PDA

Επιστροφή στο Forum : δεικτης βενζινης σε μηχανακι



τομ
06-06-12, 00:58
καλησπερα σας. εχω ενα μηχανακι και εχω αλλαξει τον κινητηρα ο οποιος δεν βγαζει καλωδια για το δεικτη βενζινης. απλα εχω μεινει 2 φορες κ ειναι βαρετο να κοιταω το ρεζερβουαρ αν εχει βενζινη.θελω να παρω ρευμα απο τα φωτα κ να συνδεσω το δεικτη που βρισκετε πανω απο το ρεζερβουαρ κ να το κανω να δουλεψει οταν αναβω τα φωτα αλλα δεν ξερω πως να τον συνδεσω. αν το συνδεσω σε σειρα τροφοδοσια δεικτη και αισθητηρα θα δουλεψει η θελει αλλο κολπο??

τομ
07-06-12, 11:53
θα δοκιμασω να τα βαλω σε σειρα κ οτι γινει...:/

TRIAC
07-06-12, 12:29
ενα σχεδιο ,μια φωτογραφια θα βοηθουσε

vasilllis
07-06-12, 16:22
κατι εχεις μπερδεψει.Αντε και τον κινητηρα τον αλλαξες.τον δεικτη γιατι τον πειραξες??
μεσα στο τεποζιτο ηταν και ακομα μεσα παραμενει(πιστευω)
Ο δεικτης που βρισκεται πανω απο το τεποζιτο ειναι ο αισθητηρας (φλοτερ) και δεν θελει ταση.μετραει αντισταση σε σχεση με το υψος που βρισκεται.Μην βαλεις ταση.

Papas00zas
07-06-12, 16:52
Ο δείκτη λειτουργει σαν ποτενσιόμετρο-μετακινεί 1 δρομέα πάνω σε γραφίτη και αναλόγως της τασης, δείχνει τη βενζίνη. Έχω κάπο ένα σχέδιο, αλλά αν δε το βρω, ξέρω να σε παραπέμψω.

τομ
07-06-12, 17:39
αφου εβαλα αλλο κινητηρα δεν εβγαζε καλωδια για το δεικτη και τον αισθητηρα βενζινης που ειναι πανω στο ντεποζιτο. θα προσπαθησω να δω κ σε αλλο μηχανακι τη συνδεσμολογια μηπως καταφερω να βγαλω ακρη. απλα φανταστητε οτι στο κατραν πισω απο το δεικτη υπαεχουν 2 καλωδια κ ο αισθητηρας πανω στο ντεποζιτο εχει αλλα 2.

Papas00zas
07-06-12, 17:50
Μήπως λειτουργεί ψηφιακαά και έχει οθόνη πολλαπλών ενδείξεων το μηχανάκι σου;

vasilllis
07-06-12, 18:07
ΜΑΛΛOΝ. τo ενα καλωδιo, τoυ καντραν ειναι συν .και τo αλλo πλυν πoυ ερχεται απo τo φλoτερ.
βγαλε εξω τo φλoτερ και κανε μια δoκιμη.ΑΛΛΑ ΒΓΑΛΤO ΕΞΩ ΠΡΩΤΑ.ΚΙΝΔΥΝOΣ ΕΚΡΗΞΗΣ.

Danza
07-06-12, 18:16
Μισό λεπτό ρε παιδιά τι ηλεκτρονικά να έχει το φλοτέρ? Μην μπερδεύεστε!

2 καλώδια βγαίνουν απο το φλοτέρ και πάνε στον δείκτη.
Ο κινητήρας τι σχέση έχει με τον δείκτη βενζίνης? Δηλαδή αν στο δικό μου αμάξι βγάλω τον κινητήρα 1800cc και βάλω έναν 4000cc θα πρέπει να αλλάξω και φλοτέρ? Το ίδιο συμβαίνει και στα μηχανάκια είτε τα όργανα είναι αναλογικά είτε ψηφιακά. Δεν έχει εμπλέκεται πουθενά ο κινητήρας σου με τον δείκτη.

Υ.γ. άλλαξε μηχανικό γρήγορα.....

τομ
07-06-12, 19:41
ρε παιδια δεν καταλαβατε μου φαινεται καποιοι. καταρχην το μηχανακι εχει αναλογικη εξοδο. επισης απο θεμα τροφοδοσιας δε βγαζει καλωδια η μηχανη γιατι η καθε μηχανη εχει κ πηνια μεσα κ η συγκεκριμεμη δε βγαζει για τη βενζινη.

vasilllis
08-06-12, 00:32
Μισό λεπτό ρε παιδιά τι ηλεκτρονικά να έχει το φλοτέρ? Μην μπερδεύεστε!

2 καλώδια βγαίνουν απο το φλοτέρ και πάνε στον δείκτη.
Ο κινητήρας τι σχέση έχει με τον δείκτη βενζίνης? Δηλαδή αν στο δικό μου αμάξι βγάλω τον κινητήρα 1800cc και βάλω έναν 4000cc θα πρέπει να αλλάξω και φλοτέρ? Το ίδιο συμβαίνει και στα μηχανάκια είτε τα όργανα είναι αναλογικά είτε ψηφιακά. Δεν έχει εμπλέκεται πουθενά ο κινητήρας σου με τον δείκτη.

Υ.γ. άλλαξε μηχανικό γρήγορα.....

αυτο ειπα πριν αλλα τωρα απαντησε και καταλαβα περιπου.


ρε παιδια δεν καταλαβατε μου φαινεται καποιοι. καταρχην το μηχανακι εχει αναλογικη εξοδο. επισης απο θεμα τροφοδοσιας δε βγαζει καλωδια η μηχανη γιατι η καθε μηχανη εχει κ πηνια μεσα κ η συγκεκριμεμη δε βγαζει για τη βενζινη.

καποιες μηχανες εχουν 2 πηνια ενα για το μπουζι ενα για την μπαταρια.τι εχεις εσυ?πες μας και τι μηχανη ειναι?δεν εχει μπαταρια?

gas_liosia
08-06-12, 00:59
Συγνώμη αλλά και εμένα δεν μου ακούγεται λογικό η αλλαγή του μοτέρ με την ένδειξη βενζίνης. Πες μας λίγο για τι μηχανάκι μιλάμε και τι μοτέρ έβαλες έπειτα μήπως και καταλάβουμε καλύτερα. Το προηγούμενο μοτέρ δηλαδή πως συνδέονταν με το σύστημα ένδειξης βενζίνης; :-k

takisegio
08-06-12, 01:04
με εχετε μπερδεψει................................

τομ
12-06-12, 17:26
παιδιά συγνώμη για την καθυστερηση αλλα τόσες μέρες δεν είχα ιντερνετ. το μηχανακι βγάζει μόνο καλώδιο για το μπουζί και μπαταρία δεν έχει. η μηχανη ειναι yz απο καθαρο μηχανάκι πάνω σε παπί... καταλάβατε.... αυτή η μηχανή δε βγάζει ουτε καν καλώδια για φωτα....

vasilllis
12-06-12, 17:53
ιεροσυλε δεικτη βενζινης σε yz ; B-) B-) B-)
δεν γινεται.τι μονο που μπορεις να κανεις ειναι.να βγαλεθς το βολαν και αν εχει θεση να αγορασεις μια μπομπινα να βαλεις με ολα τα συναφι.μπαταριες ανορθωτικα κλπ.
αλλιως (θυμισε μου την μαρκα) να ταιριαξεις απο μηχανη που θα εχει 2μπομπινες και να βαλεις.

τομ
12-06-12, 21:06
αληθεια??? γιατι ρε παιδια. νομιζω καποιος με τν ιδια μηχανη το εκανε(εγω δν το ειδα,μου το ειπαν).το κυκλωμα δηλαδη για ενα δεικτη βενζινης ποιο ειναι?

vasilllis
13-06-12, 10:04
αφου σου λεω και δεν απαντας.αν ειναι yamaha πχ. το αντιστοιχο εμπορικο μοντελο ειναι το dt πχ.
αυτο λοιπον εχει την πλακα που κουμπωνει πανω στον κινητηρα με τις 2 μπομπινες.
πρεπει να βρεις το αντιστοιχο εμπορικο μοντελο του yz.
ενναλακτικα αν σιγουρα καποιος εχει κανει αυτην την πατεντα μηπως εχει παρει ρευμα απο την μπομπινα του πολλαπλασιαστη.δεν ξερω ομως τι ταση βγαζει,αν δεν βαριεσαι βαλε δυο καλωδια και μια ανορθωση και μετα με το πολυμετρο στο ρελαντι και τερμα γκαζι και δες τι ταση βγαζει.

τομ
13-06-12, 11:20
το μηχανακι που εχω ειναι yamaha crypton...θα βαλω μια γεφυρα κ θα μετρησω και θα σου πω..

vasilllis
13-06-12, 16:31
το μηχανακι που εχω ειναι yamaha crypton...θα βαλω μια γεφυρα κ θα μετρησω και θα σου πω..




Πανω κατω καταλαβες.Αν δεν βγαλεις ακρη με τις μετρησεις πρεπει να βρεις τον αντιστοιχο κινητηρα σε εμπορικο .Ετσι θα βαλεις φωτα μπαταριες φλας(τι ειναι αυτο?) και τα σχετικα.

electronick1
23-06-12, 04:23
παιδιά συγνώμη για την καθυστερηση αλλα τόσες μέρες δεν είχα ιντερνετ. το μηχανακι βγάζει μόνο καλώδιο για το μπουζί και μπαταρία δεν έχει. η μηχανη ειναι yz απο καθαρο μηχανάκι πάνω σε παπί... καταλάβατε.... αυτή η μηχανή δε βγάζει ουτε καν καλώδια για φωτα....

αυτο θα κανεις το καλωδιο που ειναι για την μπαταρια(κοκκινο μαυρο,κοκκινο η κιτρινο)εκει θα παρεις και θα συνδεσεις ολα τα υπολοιπα ηλεκτρολογικα σου(πλυν της αναφλεξης σαφως της οποιας οπως λες υπαρχει ηδη καλωδιο)...πρεπει ομως να καταλαβεις ολα τα καλωδια της ηδη υπαρχον πλεξουδας που ειναι στο μηχανακι για να κανεις τις αντιστοιχιες...