PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάκτηση αρχείων από χαλασμένο δίσκο .. τικ τικ



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
06-06-12, 20:58
Έτυχε μια περίπτωση σε φίλο μου γιατρό.

Και σκέφτεται το ενδεχόμενο ανάκτησης αρχείων επί αμοιβή φυσικά.
Αναλαμβάνει κανείς Ελλαδα ?

jami
06-06-12, 21:05
http://www.tictac.gr/g-index.html

katmadas
06-06-12, 21:34
Πωπω ρε φιλε ο Κυριακος γραφει "τικ-τικ" και εσυ τον προτεινεις μαγαζι που λεγεται "τικ-τακ"....
Φοβερο????:lool:

jami
06-06-12, 22:13
Μάλλον αυτός είναι ο λόγος της ονομασίας της εταιρίας!!!!Μπουάχαχα!:lool:

BESTCHRISS
06-06-12, 22:23
για δες τε και τιμουλες
http://www.helpdisc.gr/pricelist-gre

jami
06-06-12, 23:15
Σταθμίζεις το αν τα δεδομένα σου είναι ανάλογης αξίας και πράττεις ανάλογα!Την πάτησα εγώ με μια κάρτα μνήμης που είχα κάνει κρυπτογράφηση με το bitlocker και έχασα όλα τα δεδομένα μου.Όταν πήρα να ρωτήσω τιμές μου έφυγε το καφάσι!Μετά απο πολύ ψάξιμο,βρήκα ένα παλιό αντίγραφο των αρχείων!Έλειπαν μερικά,αλλα τουλάχιστον έκανα δουλειά!

Λιάτης
06-06-12, 23:16
Εμένα μου είχε πεί κάποιος πρόσφατα ότι τα έπαιξε ο σκληρός του και οτι ανέκτησε τα αρχεία του βάζοντάς στον στην κατάψυξη...Αλλά ο σκληρός δεν ήταν solid state...Τον έβαζε στην κατάψυξη για λίγη ώρα, πάγωνε τελείως ο σκληρός, τον συνέδεε για λίγη ώρα στον υπολογιστή και δούλευε και έτσι πέρναγε τα αρχεία του σιγά σιγά σε άλλο σκληρό...Βέβαια δεν ξέρω αν πετυχαίνει πάντα...Και είναι μία πολύωρη διαδικασία...Αλλά εγώ την προτιμώ απο το 400αρι plus...

katmadas
06-06-12, 23:39
Εμένα μου είχε πεί κάποιος πρόσφατα ότι τα έπαιξε ο σκληρός του και οτι ανέκτησε τα αρχεία του βάζοντάς στον στην κατάψυξη...Αλλά ο σκληρός δεν ήταν solid state...Τον έβαζε στην κατάψυξη για λίγη ώρα, πάγωνε τελείως ο σκληρός, τον συνέδεε για λίγη ώρα στον υπολογιστή και δούλευε και έτσι πέρναγε τα αρχεία του σιγά σιγά σε άλλο σκληρό...Βέβαια δεν ξέρω αν πετυχαίνει πάντα...Και είναι μία πολύωρη διαδικασία...Αλλά εγώ την προτιμώ απο το 400αρι plus...

Αυτο μου θυμιζει οπως εκεινο που ελεγαν για τις τηλεκαρτες που αν τις βαλεις στην καταψυξη ξαναγεμιζουν......:lool:

Ο Δημητρης πρωτηνε ωραια λυση...
Αλλωστε ο ανθρωπος γιατρος ειναι....

grg_e46
06-06-12, 23:42
ολα ειναι σχετικα.. μιλαμε για εξωτερικο ή εσωτερικό (για να δούμε και την περίπτωση του εξωτερικού με χαλασμένο τροφοδοτικό ή κάτι άλλο )? προσβαση στο δίσκο έχει και δεν φαινονται τα αρχεία ή δεν φαίνεται καν ο δίσκος.. ρωτάω γιατι σε περιπτωση που υπάρχει προσβαση στο δίσκο αλλά δεν φαίνονται τα αρχεία υπάρχουν και διάφορες εφαρμογές ανάκτησης με πολύ καλά αποτελέσματα.

Λιάτης
06-06-12, 23:43
Αυτο μου θυμιζει οπως εκεινο που ελεγαν για τις τηλεκαρτες που αν τις βαλεις στην καταψυξη ξαναγεμιζουν......:lool:

Ο Δημητρης πρωτηνε ωραια λυση...
Αλλωστε ο ανθρωπος γιατρος ειναι....

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!Αυτό με τις τηλεκάρτες δεν το είχα ξαναακούσει...:001_tt2: Δεν ξέρω...Τί να σου πώ...Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ...Αλλά το έχω ακούσει και άλλες φορές...

Phatt
06-06-12, 23:53
Αυτο με της τηλεκαρτες ηταν στανταρ της εποχης 94-96 αλλα δεν καταφερα να το κανω ποτε παρα οτι ορισμενοι ορκιζοταν οτι δουλευε(σιγα μη δουλευε).
Τωρα πως βοηθαει η καταψυξη εναν χτυπημενο σκληρο δεν μπορω να καταλαβω...

Λιάτης
06-06-12, 23:57
Αυτο με της τηλεκαρτες ηταν στανταρ της εποχης 94-96 αλλα δεν καταφερα να το κανω ποτε παρα οτι ορισμενοι ορκιζοταν οτι δουλευε(σιγα μη δουλευε).
Τωρα πως βοηθαει η καταψυξη εναν χτυπημενο σκληρο δεν μπορω να καταλαβω...

Μου είχε εξηγήσει και ακουγόταν λογικό, αλλά τώρα δεν θυμάμαι τί μου είχε πεί...:001_unsure:

patent61
07-06-12, 00:20
Εγώ Κυριάκο συνεργάσθηκα με τους http://www.texnikoi.com/. Το αποτέλεσμα ήταν άψογο. Η τιμή λογική. Διαφημίζονται και μέσα στο Forum. Έχω και τα τηλέφωνα τους αν θέλεις.

kioan
07-06-12, 10:38
Εμένα μου είχε πεί κάποιος πρόσφατα ότι τα έπαιξε ο σκληρός του και οτι ανέκτησε τα αρχεία του βάζοντάς στον στην κατάψυξη...Αλλά ο σκληρός δεν ήταν solid state...Τον έβαζε στην κατάψυξη για λίγη ώρα, πάγωνε τελείως ο σκληρός, τον συνέδεε για λίγη ώρα στον υπολογιστή και δούλευε και έτσι πέρναγε τα αρχεία του σιγά σιγά σε άλλο σκληρό...

Το επιβεβαιώνω, έχω ανακτήσει επιτυχώς έτσι έναν δίσκο μου.




για δες τε και τιμουλες
http://www.helpdisc.gr/pricelist-gre
Το ωραίο με αυτούς είναι ότι η επισκευή σε επίπεδο υλικού (πχ αλλαγή pcb) έχει άλλη τιμή αν ο δίσκος είναι για linux και άλλη (φθηνότερη) για windows :confused1:

katmadas
07-06-12, 12:04
Το επιβεβαιώνω, έχω ανακτήσει επιτυχώς έτσι έναν δίσκο μου.

Δεν μας λες και την διαδικασια?
Θα ενδοιαφερει μια τετοια λυση αν ειναι αληθεια..
Τουλαχιστον εμενα...

Το ωραίο με αυτούς είναι ότι η επισκευή σε επίπεδο υλικού (πχ αλλαγή pcb) έχει άλλη τιμή αν ο δίσκος είναι για linux και άλλη (φθηνότερη) για windows :confused1:[/QUOTE]

herctrap
07-06-12, 15:00
έχω και γω έναν που κάνει tik tak λέτε να τον βάλω στην κατάψυξη?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
07-06-12, 15:04
Στην περίπτωση του φίλου μου, δεν εντοπίζεται από το Bios ο δίσκος.

Μιλάμε για ATA WD 320GB εσωτερικό δίσκο.

Λόγο της σοβαρότητας της κατάστασης, απέφυγα να ασχοληθώ προσωπικά.

stefos1
07-06-12, 15:16
Κυριάκο αν βρει εναν αλλο ATA WD 320GB που λειτουργει κανει τραμπα της πλακετες τον διαβαζει τραβαει ενα μπακαπ και ολα οκ το εχω κανει 2-3 φορες εκτος αν ειναι προβλημα κεφαλης

jami
07-06-12, 15:19
Αυτή η τακτική με την κατάψυξη δεν μπορώ να πώ οτι τη βρίσκω πολύ λογική.Δεν υπάρχει αέρας μέσα στο δίσκο;αν ναι, με την κατάψυξη, δεν θα σχηματιστούν σταγόνες πάνω στα πλατώ;Ξέρει κανείς να απαντήσει;έχει νόημα αυτό που λέω;

katmadas
07-06-12, 15:21
Πλακα πλακα ρωτησα εναν δικο μου κομπιουτερακια και μου ηπε πως καμια φορα το κανει και αυτος αλλα με μπρικι με παγακια πανω απο τον σκληρο.
Κατι με συστολες μου ειπε κατι με τα ηλεκτρονικα δεν ξερω....Στο τηλεφωνο μιλισαμε και δεν πολυκαταλαβαινα....

picdev
07-06-12, 15:28
Κυριάκο αν βρει εναν αλλο ATA WD 320GB που λειτουργει κανει τραμπα της πλακετες τον διαβαζει τραβαει ενα μπακαπ και ολα οκ το εχω κανει 2-3 φορες εκτος αν ειναι προβλημα κεφαλης
πρέπει να είναι ίδιο το sn? έτσι δεν είναι?
για αρχή δοκιμάζεις αυτό μήπως γλιτώσεις τα 600ε που ζητάνε

panosssvent19
07-06-12, 15:39
Το απογευμα θα σας παραθεσω ενα αρχειο με 100 τροπους ανακτησης δεδομενων που αρκετοι απο αυτοι μου εχουν δουλεψει και δεν ειναι καθολου κουφο.Ναι δουλευει και η καταψηξη!!!!!!Και το χτυπημα αν το προβλημα ειναι μηχανικο!!!!!!!!

katmadas
07-06-12, 15:59
Το απογευμα θα σας παραθεσω ενα αρχειο με 100 τροπους ανακτησης δεδομενων που αρκετοι απο αυτοι μου εχουν δουλεψει και δεν ειναι καθολου κουφο.Ναι δουλευει και η καταψηξη!!!!!!Και το χτυπημα αν το προβλημα ειναι μηχανικο!!!!!!!!

Θα περιμενουμε φιλε...
Μακαρι να υπαρχει και κατι για χαλασμενη κεφαλη....
Εχω εναν εδω και χρονια....

mariosm
07-06-12, 16:40
Μιλάμε για ATA WD 320GB εσωτερικό δίσκο.

Κυριακο ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα με τον ιδιο αυτο δισκο (WD 320GB) που αναφερεις.
Και ο δικος μου δεν αναγνωριζοταν απο το Bios και δεν φαινοταν πουθενα ως συσκευη εστω αγνωστη.
Η διαγνωση για το "τικ-τικ" ηταν κατεστραμενη κεφαλη. Πλακετα ειχα αλλαξει απο ενα ιδιο αλλα εφ'οσον ηταν κεφαλη δεν ειχα κανενα αποτελεσμα.
Τελικα εγινε ανακτηση 98% με αλλαγη κεφαλων και πληρωσα 980 ευρω.

Γενικα οταν βρισκεσαι σε μια τετοια κατασταση με δισκο νομιζω οτι αν τα αρχεια σου ειναι πολυ σημαντικα δεν κανεις απολυτως καμια προσπαθεια μονος σου.
Και βεβαια δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο απο το να δεχτεις οτι η διαγνωση του προβληματος απο την εταιρια ανακτησης ειναι η σωστη.

kioan
07-06-12, 16:48
Δεν μας λες και την διαδικασια?

Εν συντομία η ιστορία έχει ως εξής:
Ένας IDE δίσκος από τον desktop υπολογιστή μου ξάφνικα άρχισε να κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο (τικ τικ) και δεν μπορούσα να προσπελάσω κανένα αρχείο του (ο υπολογιστής φόρτωνε το λειτουργικό από άλλο δίσκο)

Αφότου δοκίμασα ανεπιτυχώς διάφορα προγράμματα ανάκτησης δεδομένων, με τον δίσκο συνδεδεμένο στο IDE ή σε εξωτερική firewire θήκη, αποφάσισα να δοκιμάσω την λύση της κατάψυξη για την οποία και εγώ ως τότε δφιατηρούσα αμφιβολίες.
Τύλιξα όλη την εξωτερική θήκη με πολλαπλά στρώματα από σακούλες, αφήνοντας να βγαίνουν μόνο τα καλώδια τροφοδοσίας και δεδομένων και τον έβαλα στην κατάψυξη. Στην κατάψυξη τον άφησα σχεδόν 8 ώρες ώστε να είμαι σίγουρος πως έχει ψυχθεί μέχρι και στο εσωτερικό του.

Όταν τον συνέδεσα στον υπολογιστή τον αναγνώρισε κανονικά και κατάφερα να αντιγράψω αρχεία. Μετά από λίγο ξανακόλλησε αλλά χτυπώντας τον ελαφρά συνέχισε να αντιγράφει. Όταν μετά από κάποια ώρα σταμάτησε πάλι, τον εβαλα στην κατάψυξη και επανέλαβα με τα υπόλοιπα αρχεία αργότερα.

Τελικά, από σχεδόν 30GB δεδομένων, δεν κατάφερα να ανακτήσω μερικά kb!

Γιώργος Φυσικός
08-06-12, 11:01
να πω και γω την εξυπνάδα μου...

ας είναι η κατάψηξη και το κοπάνημα οι τελευταίες προσπάθειες, ένα βημα ακριβώς πριν το "άνοιξε το να κάνουμε σχεδιάκια στους δίσκους καθώς γυρνάνε με μαρκαδοράκι".

Μέχρι εκείνο το σημείο υπάρχει πολύς, μα πολύς, δρόμος. (μην ξεχνάτε τα καλώδια... ειδικά τα sata καλώδια είναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥ:-({|= )

Kostas375
08-06-12, 12:16
Οποιος χρειάζετε βοήθεια ας μου στείλει PM

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-06-12, 17:10
Τελικά ο γιατρός φίλος μου, έκανε επαφη με το Tictac.gr
Εαν διαχειριστούν όμορφα την περίπτωση θα το μάθω.

Hary Dee
11-06-12, 04:11
Επειδή μερικοί (πολύ καλά) αναφέρθηκαν στη διάγνωση της φύσης του προβλήματος να θυμίσω ότι εδώ (http://www.datacent.com/datarecovery/hdd/western_digital/WD3200BEVT) μπορεί κανείς να δει τι παίζει με Western Digital δίσκους, με βάση το τι ακούγεται. Φαντάζομαι ότι ισχύει και για δίσκους άλλων εταιρειών;...

geogeo
17-06-12, 02:24
Για Seagate δίσκους που δεν φαίνονται στο Bios μπορείτε να δείτε και αυτή την πατέντα...
http://www.youtube.com/watch?v=WqC4VNHkjvc

Τα καλωδιο κοστίζει περίπου στα 4 ευρώ

Γιώργος Φυσικός
17-06-12, 03:13
Η μουσική από ζέλντα τα σπάει 34482

edgar
17-06-12, 03:15
Η μουσική από ζέλντα τα σπάει 34482
(σορυ για το οφτοπικ)
Τοτε θα λατρεψεις αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=w4gVlhjXWAo

(http://www.youtube.com/watch?v=w4gVlhjXWAo)

panos_panopoulos
17-06-12, 07:27
πρέπει να είναι ίδιο το sn? έτσι δεν είναι?
για αρχή δοκιμάζεις αυτό μήπως γλιτώσεις τα 600ε που ζητάνε
Οχι δε χρειάζεται να έχουν το ίδιο serial ούτε καν το ίδιο firmware, πρόσφατα ανέκτησα δίσκο του 2005 που κάθοταν στο συρτάρι και περίμενε υπομονετικά, γιατί τώρα βρέθηκε συμβατός ''δότης'' πλακέτας ένας παρόμοιος λειτουργικός δίσκος. Σε έλεγχο που έκανα απλά η πλακέτα ήταν όμοια σε σχήμα και το μοντέλο ίδιο, μόνο μερικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα smd διέφεραν, το οποίο τελικα δεν είχε καμία σημασία. Ε απλά άλλαξα πλακέτες και είχα καινούριο 80αρι δίσκο και έκανα ανάκτηση. σημειωτέων δουλεύει ακόμη και σήμερα αλλά δε το χρησιμοποιώ πλεον. έτσι για την ιστορία Seagate Barracuda ST380011A 7200.7 με firmware: 8.01 και του ''δότη'' Seagate Barracuda ST380011A 7200.7 με firmware: 3.06 !!!! Ο λόγος που τον κρατούσα είναι γιατί στο ''σκάσιμό'' του την είχα μυριστεί τη δουλειά για την πλακέτα... ούτε μηχανική βλάβη ούτε τικ τικ όπως θα έλεγε βεβαίως βεβαίως και ο Κυριάκος. Κυριάκο πειράζει που είμαι μεγάλη φίρμα? (http://www.youtube.com/watch?v=9HZ6fSdEIxY)

sakhs75
17-06-12, 08:57
Εμένα μου είχε πεί κάποιος πρόσφατα ότι τα έπαιξε ο σκληρός του και οτι ανέκτησε τα αρχεία του βάζοντάς στον στην κατάψυξη...Αλλά ο σκληρός δεν ήταν solid state...Τον έβαζε στην κατάψυξη για λίγη ώρα, πάγωνε τελείως ο σκληρός, τον συνέδεε για λίγη ώρα στον υπολογιστή και δούλευε και έτσι πέρναγε τα αρχεία του σιγά σιγά σε άλλο σκληρό...Βέβαια δεν ξέρω αν πετυχαίνει πάντα...Και είναι μία πολύωρη διαδικασία...Αλλά εγώ την προτιμώ απο το 400αρι plus...
Πολυ καλο ...... πηρε κατεψυγμενα αρχεια χαχαχαχαχα