PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για μετρήσεις σε ενισχυτές ήχου γενικα..



228
07-06-12, 00:58
Τι μετρησεις μπορουμε να κανουμε σε εναν ενισχυτη ηχου και με ποια διαδικασια ??? γενικα watt ,NF,THD,GAIN,δυναμικη περιοχη του ενισχυτη κτλ

ευχαριστω:001_smile:

spirakos
07-06-12, 02:06
Ισχυ πανω σε μια βαττικη αντισταση 8Ω με εισοδο ημιτονο 1Κηζ μεχρι να ψαλιδισει η εξοδος στον παλμογραφο, μετρας (Vp-p /2.8 )^2 /8
Παραμορφωση αν δεν εχεις μηχανημα τοτε: THD(%) = SQRT[(V2^2+ V3^2 + V4^2 + ... + Vn^2)] / Vt
Οπου Vχ η ταση σε RMS καθε αρμονικης, και Vt η συνολικη ταση RMS εξοδου
Το κερδος ειναι ταση εξοδου/εισοδου

228
07-06-12, 02:37
απο μηχανηματα εχω παλμογραφο και γεννητρια,o παλμογραφος βγαζει και FFT αυτο ουσιαστικα τι μας δειχνει εχει καμια σχεση με το THD?

με εξοπλισμο πως γινετε η μετρηση του THD?

alexisk10
21-06-12, 12:05
Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα καθως θα ρωτησω και εγω για μετρηση για LM3886.

Οταν μετραω με το πολυμετρο στο output, χωρις load, περνω μια ταση γυρω 25,5V με τροφοδοτικο 27V ειναι λογικο?

maouna
23-06-12, 12:27
με σήμα στην είσοδο?

alexisk10
02-07-12, 12:36
Με εισοδο γυρω στα 15-20mV

alexisk10
17-07-12, 18:35
Καποιος να δωσει μια απαντηση?

p.gabr
17-07-12, 18:54
Αλεξη ,ολες οι μετρησεις γινονται πανω στο αναλογο, ωμικο/ βατικο φορτιο

Ελεγχοι και δοκιμες στον αερα, δεν γινονται

Εναλλακτικοι αποδεκτοι τροποι ,αντι ωμικου φορτιου να βαλεις μεγαφωνο, αλλα δεν ειναι σωστο

Danza
17-07-12, 19:14
Κάπου κάποτε (προ 3ετίας) είχα δεί dummy load (εικονικό φορτίο) κατασκευασμένο απο αντίσταση σόμπας!!!!! Δεν ξέρω περισσότερα πως το είχαν υπολογίσει αλλά λειτουργούσε μια χαρά σε μετρήσεις.

Υ.γ. Αν το είχες μακριά σου γιατί όταν πύρωνε η αντίσταση δεν ήταν να το έχεις δίπλα σου.

ΠΑΝ
17-07-12, 20:07
Παιδιά οχι αντίσταση σύρματος για φορτίο,

μόνο ανθρακος σε συνδυασμό να πετύχουμε ισχύ και Οημ.

Αυτο που εγραψε ο Σπύρος σωστό αλλά να μην ψαλιδίζει το σημα εξόδου. Απ οτι θυμάμαι, τον καιρό που πηγαινα σχολειο και διαβαζα,
οταν εχουμε καθαρό ημιτονικο σημα στον παλμογράφο και λιγο πριν αρχίσει το ψαλιδισμα,
η παραμόρφωση ειναι 3%.

Μην εχετε αγχος με το 3%, ακόμα και τα ακριβά μεγαφωνα παραμορφωνουν πολύ αλλά δεν μπορουμε να το δούμε!
Οτι καθένας ακουει και του αρέσει ειναι υποκειμενικό.

alexisk10
17-07-12, 20:55
εχω μια αντισταση 8ohm 60watt να την συνδεσω στην εξοδο κ να μετρησω?

p.gabr
17-07-12, 20:59
Με κλειστά.......... <<μάτια>>

alexisk10
17-07-12, 21:04
Στην εισοδο να μην συνδεσω τπτ?

Μηπως υπαρχει περιπτωση να τα εχει καει το chip?

spirakos
18-07-12, 00:21
Στην εισοδο την γεννητρια σηματος

alexisk10
18-07-12, 14:33
Με 1000hz στην εισοδο και dummy load 8ohms 60watt περνω 18mV αλλα αρνητικο (-18mV)και στα δυο καναλια

το mute πρεπει να το βραχυκυκλωσω?

alexisk10
01-11-12, 16:21
μετα απο καιρο εχω ξαναπιασει τον ενισχυτη με τα 2 LM3886.

εχω συνδεσει στην εισοδο 100Ηz κ Vp-p = 2V και στην εξοδο περνω 100Ηz Vp-p = 40V με power supply +-27V που αυτο ειναι λαθος

Χρεισιμοποιοντας την εξισωση P = V^2 / R = 200Watt R=8 (dummy Load)

Τι συμβενει?

αυτα περνω απο το παλμογραφο

Εισοδος
38622

εξοδος
38623

και το κυκλωμα ειναι αυτο
38624

kitMAN
01-11-12, 17:14
Ε όχι και 200 W. Δεν έχεις V=40 αλλά Vp-p=40. Ο παλμογράφος έχει τη δυνατότητα να μετρήσει απευθείας Vrms. Η ισχύς στην αντίσταση είναι περίπου 25 W.

spirakos
01-11-12, 17:26
Για να μετατρεψεις τα Vp-p σε Vrms διαιρεις με 2*ριζα2 (2.83)

alexisk10
01-11-12, 18:26
η αντισταση ειναι 8ωμσ 60 βαττ.

O παλμογραφος μου δινει Vrms = 15.20V

Pavg = Vrms^2 / R = 231.04 / 8 = 28.88W

Σωστα?

kitMAN
01-11-12, 19:46
:thumbup1::thumbup1::thumbup1:

spiroscfu
01-11-12, 19:50
Δεν είναι Pavg αλλά Prms.

alexisk10
01-11-12, 20:57
Δλδ θα ειναι ενταξη να ενωσω τα ηχεια? Τα ηχεια ειναι 100watt.

ezizu
01-11-12, 21:11
Δλδ θα ειναι ενταξη να ενωσω τα ηχεια? Τα ηχεια ειναι 100watt.

Όσο αφορά το ταίριασμα των ισχύων μεταξύ ενισχυτή - ηχείων ( αν έχω καταλάβει σωστά ,ότι εννοείς αυτό ),δεν θα έχεις πρόβλημα.

spiroscfu
02-11-12, 17:08
Φυσικά παίζει ρόλο και η αντίσταση των ηχείων,
πχ. αν είναι 8Ω και τροφοδοτείς το LM με +-27VDC τότε θα σου βγάλει περίπου στα 40Wrms, ενώ αν τα ηχεία σου είναι 4Ω τότε θα βγάλει ~75Wrms.

ezizu
02-11-12, 20:45
Πολύ σωστά .Ο Σπύρος ( spiroscfu ) το είπε και πιο αναλυτικά ,με συγκεκριμένα νούμερα ,βάση του datasheet.
Όπως βλέπεις πρόβλημα δεν έχεις με ηχεία 100W RMS,εφόσον παίζεις σε νορμάλ στάθμες και δεν ψαλιδίζει /παραμορφώνει ο ενισχυτής.
Στην περίπτωση που παίζει ο ενισχυτής σε τόσο υψηλές στάθμες ,που ψαλιδίζει το σήμα της εξόδου ,τότε θα έχεις πρόβλημα ακόμα και αν βάλεις ηχείο 200W RMS ή και μεγαλύτερο.
Με δυο λόγια, αυτό συμβαίνει επειδή, όταν το σήμα εξόδου είναι ψαλιδισμένο ,έχει αποκτήσει DC συνιστώσα ,η οποία είναι καταστροφική για τα πηνία ( επειδή ως γνωστό, η αντίσταση του πηνίου στο DC είναι πολύ μικρή ,σχεδόν μηδενική,οπότε και αρχίζει η υπερθέρμανση του πηνίου και η υπερθέρμανση, σημαίνει καταστροφή του πηνίου ).

spiroscfu
02-11-12, 22:40
Σήφη ποιο συγκεκριμένα η αντίσταση του ηχείου στο dc είναι αυτή που μετράμε με το πολύμετρο,
στο ac αλλάζει ανάλογα την συχνότητα

http://www.carstereo.com/Images/ResEq1.gif

Και αυτό που μπορεί να κάψει το ηχείο είναι όντως η dc συνιστώσα (τετραγωνισμένος παλμός)
και αυτό γιατί στο ημιτονικό σήμα η rms τάση είναι /2sqrt(2)
ενώ στο τετράγωνο /2 δηλ. μεγαλώνει η rms τάση με αποτέλεσμα να μεγαλώνει και η παραμορφωμένη ισχύς που φτάνει στο ηχείο με κίνδυνο την καταστροφή του.

ezizu
03-11-12, 02:01
Σπύρο συμφωνώ ,η ουσία είναι ότι το πηνίο τελικά θα καταστραφεί από υπερθέρμανση .
Απλά δεν το ανάλυσα τόσο,επειδή θεώρησα ότι θα είμαι εκτός θέματος.

alexisk10
03-11-12, 02:34
Συνφωνω με οσα εχετε αναφερη πιο πανω κ τα εχω υποψην μου. Το σημα αρχιζει κ ψαλιδιζει μετα τα 2βολτ στην εισοδο κ θα το εχω σαν οριο στο προγραμμα του μικροελεκτη.

spiroscfu
03-11-12, 16:55
Σπύρο συμφωνώ ,η ουσία είναι ότι το πηνίο τελικά θα καταστραφεί από υπερθέρμανση .

Σήφη στο παράδειγμα του φίλου,
ας πούμε ότι με καθαρή έξοδο του βγάζει 15,2Vrms που σε ισχύ είναι 29Wrms σε 8Ω φορτίο
τότε αν παραμορφώσει το σήμα υπερβολικά θα του δώσει έξοδο 15,2/0,707=21,5Vrms και σε ισχύ (21,5^2)/8=58W.

Από ότι βλέπουμε δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα όσο και να παραμορφώσει το σήμα αν το ηχείο είναι 100Wrms (και η μέγιστη καθαρή έξοδο είναι 15,2Vrms).

ezizu
03-11-12, 17:13
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά ,λες ότι και να είναι ψαλιδισμένο υπερβολικά το σήμα από τον ενισχυτή, το μεγάφωνο δεν θα καταστραφεί, επειδή είναι μέσα στα όρια της ισχύος που αντέχει ;

spiroscfu
03-11-12, 17:17
Ναι Σήφη αυτό νομίζω, φυσικά μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο θέμα αν προσθέσουμε και της ισχύς τον αρμονικών παραμορφώσεων που θα δημιουργηθούν.

ezizu
03-11-12, 18:06
Σπύρο οι τύποι στους οποίους αναφέρεσαι είναι σωστοί.Στην πράξη όμως νομίζω ότι όλα είναι σχετικά. Έχουν να κάνουν με την ισχύ ,την συχνότητα κ.λ.π. του ψαλιδισμένου σήματος, τις αρμονικές παραμορφώσεις ,τον ενισχυτή ,την κατασκευή / τύπο του μεγαφώνου ( π.χ. hi-fi ή επαγγελματικό ),ακόμα και η καμπίνα του ηχείου παίζει ρόλο ,όπως και το είδος της μουσικής κ.ο.κ.
Αν π.χ. παίζεις ένα μεγάφωνο ( είναι πιο εύκολο σε hi-fi μεγάφωνο ), για αρκετή ώρα ( όπως π.χ. σε πάρτυ ) με ψαλιδισμένο σήμα από τον ενισχυτή,τότε το πηνίο φωνής του, έχει μεγάλες πιθανότητες να πάθει ζημιά και αν δεν καταστραφεί άμεσα ,θα τα <<φτύσει>> σε κάποια από τις αμέσως επόμενες φορές που θα χρειαστεί να παίξει .Μπορεί ακόμα αν δεν τα <<φτύσει>> τελείως , να παίζει μεν, αλλά το μεγάφωνο να << ξύνει >>,επειδή θα έχει καρβουνιάσει το πηνίο φωνής ( το βερνίκι ).
Και ας είναι ένα μεγάφωνο π.χ.150W RMS με ένα ενισχυτή 80W RMS.
Αλλά νομίζω βγαίνουμε εκτός θέματος.

spiroscfu
04-11-12, 03:42
Αλλά νομίζω βγαίνουμε εκτός θέματος.

Έχεις δίκιο αλλά ο ΜΥΘΟΣ που λέει ότι τα ηχεία μπορούν να καούν με μικρούς σε ισχύ ενισχυτές είναι λάθος.
Και αυτό γιατί όπως είδες και ποιο πριν αν ένας ενισχυτής μπορεί να δώσει πχ. 100Wrms τότε σε πλήρες clipping μπορεί να φτάσει τα 200W, αν το ηχείο είναι 150W τότε λογικό είναι να το κάψει.
Ακόμη τα rms watt του ηχείου είναι λίγο μπέρδεμα (όχι λίγο, πολύ!!:-? ),
υπάρχουν διάφορα standards AES, IEC, IEA, EIB, condinious, program, peak, pmpo, din.............. κοίτα και εδώ http://www.doctorproaudio.com/doctor/temas/powerhandling.htm, όπως επίσης και το thermal rating (μπορεί δύο διαφορετικά ηχεία ιδίων watt να έχουν διαφορετικό thermal rating).

ezizu
04-11-12, 17:57
Σπύρο ουσιαστικά συμφωνούμε, λέμε τα ίδια ,αλλά με άλλα λόγια .Εσύ αναφέρεσαι στην θεωρία και εγώ λέω τι μπορεί να συμβεί στην πράξη.


...... ο ΜΥΘΟΣ που λέει ότι τα ηχεία μπορούν να καούν με μικρούς σε ισχύ ενισχυτές είναι λάθος........Νομίζω δεν είναι λάθος 100 % .
.... Ακόμη τα rms watt του ηχείου είναι λίγο μπέρδεμα (όχι λίγο, πολύ!!:???: ),
υπάρχουν διάφορα standards AES, IEC, IEA, EIB, condinious, program, peak, pmpo, din, ....thermal rating... )

Αν υπάρξουν λοιπόν, οι κατάλληλες συνθήκες - προϋποθέσεις ,ο μύθος στην πράξη ,κάποιες φορές μπορεί να επιβεβαιωθεί.

spiroscfu
05-11-12, 20:46
Το γαμ@@@ που το γαμ@@@ το θέμα του φίλου, ας το συνεχίσουμε λοιπόν Σήφη.


Το ηχείο μπορείς να το δεις σαν μια αντίσταση συγκεκριμένων watt,
για να καεί λοιπόν αυτή η αντίσταση πρέπει να υπερβούμε της αντοχές της (το θέμα είναι να γνωρίζουμε ποια είναι η πραγματική συνεχόμενη ισχύς την οποία μπορεί να αντέξει).
Τα διάφορα standards rms ισχύος αναφέρουν δοκιμές με είσοδο στο ηχείο pink noise (ή και άλλο είδος σήματος) αλλά και συγκεκριμένο χρόνο (συνήθως 2 ώρες).


Αν συνοψίσουμε τα παραπάνω ανάλογα το είδος της ισχύς που είναι μετρημένο το ηχείο όντως μπορεί και να καεί με ενισχυτή μικρότερο από την μισή ισχύ του ηχείου, αν όμως τα watt του ηχείου είναι continuous rms τότε δεν γίνεται να καεί ακόμη και συνεχόμενο dc να βγάλει ο ενισχυτής (λόγο προβλήματος) "αν έχει την μισή ισχύ του ηχείου",
συνήθως η ΑΒ έχουν efficiency ~50-60% δηλ. ένας ενισχυτής με έξοδο 100W θα έχει τροφοδοτικό μέγιστης ισχύς ~170 με 200W.

ezizu
05-11-12, 23:31
Ok Σπύρο... ( Το γαμ@@@ που το γαμ@@@ το θέμα του φίλου ) συμφωνώ.