PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινητήρας 5....χρόνων (!!!!)



Papas00zas
07-06-12, 04:41
Ξέρουμε τους δίχρονους, ξέρουμε τους τετράχρονους, τώρα θα μάθουμε και τους ....πεντάχρονους κινητήρες.:biggrin:
Από ηλικίες καλά πάμε:001_tt2:...., εεεε ήθελα να πω από τεχνολογία.
Ουσιαστικά πρόκειται για έναν 4χρονο με διπλή συμπίεση, κατι που υπάρχει ο ισχυρισμός ότι με διπλό κύκλο εκτόνωσης έχουμε καλύτερη απόδοση.
Επιστημονικές έρευνες από Γερμανούς μηχανικούς αυτό έδειξαν τουλάχιστον.

Δια του λόγου το αληθές:
http://www.youtube.com/watch?v=e-kLgO3Pqhw&feature=related
Αναφορικά, να πω ότι είχα κάνει κάτι σχέδια για κινητήρα 3 χρόνων όπου ανάλογα θα καταργούνταν είτε η βαλβίδα εισαγωγής είτε η εξαγωγής και να δουλεύουν κατά κάποιο τρόπο σαν τους δίχρονους-όπου εκεί δεν έχουμε βαλβίδες, το έμβολο παίρνει κι αυτό το ρόλο.

Πάντως είμαι περίεργος ν'ακούσω και τις δικές σας απόψεις σχετικά με αυτό το θέμα- πιστεύω ότι είναι κάτι άλλωστε που θα σας ενδιαφέρει.

-nikos-
07-06-12, 09:31
για αυτη την μηχανη που ειδα στο βιντεο
εχω να πω οτι δεν θα δουλευε στην πραγματικοτητα γιατι τα αερια
που βγαζει ο καθε κυλινδρος εχουν μεν πιεση αλλα αν δεν βγουν με την
δυναμικη που πρεπει μεσα στην εξατμιση τοτε δεν
θα αφησουν χωρο στον κυλινδρο για την ισροη οξυγονου με χρηση μπεκ [για καρμπυρατερ δεν το συζηταμε καν,,,]

ΑΝ εχεις παρατηρισει στους χρονους ενως εκεντροφωρου υπαρχει μια φαση οπου
και οι δυο βαλβιδες ειναι ελαφρα [εως πολυ] ανοιχτες
η διαφωρα στο μεγεθος που μενουν και οι δυο ανοιχτες διαφερει αναλογα του ποσες
στροφες μπορει να ανεβασει η εν λογο μηχανη=λιγο στις χαμηλοροπες-χαμηλοστροφες και πολυ στις υψηλοροπες-υψηλοστροφες.

αυτη η ''πενταχρωνη'' δεν θα επιτρεπει στους κυλινδρους να αδιαζουν οπως πρεπει και
ετσι δεν θα δουλευει σωστα [ισως και καθολου]



πραγματικα καλη πατεντα ειναι αυτη εδω =

http://www.youtube.com/watch?v=QWb70X0xELA&feature=related,
το ειχε φτιαξει
και ενας γνωστος μου εδω στο βολο το '93 και νωμιζα οτι ηταν
δικη του πατεντα αλλα
ο τυπος στο βιντεο εχει φωτο απο το 1984.

panayiotis1
07-06-12, 10:25
Το πιθανοτερο, ο "εφευρετης" αυτού του τρικύλινδρου κατασκευάσματος να βιάστηκε να το βαφτίσει. Θα χαρακτήριζα εναν κινητηρα με βαση τους χρονους που εκτελει εναν πλήρη κυκλο καυσης με εναν κυλινδρο-εμβολο-στροφαλοφορο (εφοσον ειναι εμβολοφορος κινητηρας). Το συγκεκριμένο , για να δουλεψει απο οτι φαινεται, θελει 3 κυλινδρους οπου ο μεσαιος παιζει το ρολο τησ γεφυρας καυσαεριων και ακαυστων. Ανενεργος μοιαζει ο μεσαιος.
Δεν το σπουδασα κιολας, μπορει να κανω λαθος , μια φορα το ειδα το βιντεο.
Ψιλομουφα μου μοιαζει.. τις τριβες του μεσαιου κυλινδρου ποιος τις "πληρώνει";

Papas00zas
07-06-12, 15:41
ΘΑ ήταν όμως καλύτερα να τον έκανε με 4-οι 3 απλά δεν αποδίδουν. Και στην τελική αυτό που είδα είνα ότι μάλλον ακόμη είναι σε πειραματικό στάδιο.

stauros772000
24-06-12, 22:50
για αυτη την μηχανη που ειδα στο βιντεο
εχω να πω οτι δεν θα δουλευε στην πραγματικοτητα γιατι τα αερια
που βγαζει ο καθε κυλινδρος εχουν μεν πιεση αλλα αν δεν βγουν με την
δυναμικη που πρεπει μεσα στην εξατμιση τοτε δεν
θα αφησουν χωρο στον κυλινδρο για την ισροη οξυγονου με χρηση μπεκ [για καρμπυρατερ δεν το συζηταμε καν,,,]

ΑΝ εχεις παρατηρισει στους χρονους ενως εκεντροφωρου υπαρχει μια φαση οπου
και οι δυο βαλβιδες ειναι ελαφρα [εως πολυ] ανοιχτες
η διαφωρα στο μεγεθος που μενουν και οι δυο ανοιχτες διαφερει αναλογα του ποσες
στροφες μπορει να ανεβασει η εν λογο μηχανη=λιγο στις χαμηλοροπες-χαμηλοστροφες και πολυ στις υψηλοροπες-υψηλοστροφες.

αυτη η ''πενταχρωνη'' δεν θα επιτρεπει στους κυλινδρους να αδιαζουν οπως πρεπει και
ετσι δεν θα δουλευει σωστα [ισως και καθολου]



πραγματικα καλη πατεντα ειναι αυτη εδω =

http://www.youtube.com/watch?v=QWb70X0xELA&feature=related,
το ειχε φτιαξει
και ενας γνωστος μου εδω στο βολο το '93 και νωμιζα οτι ηταν
δικη του πατεντα αλλα
ο τυπος στο βιντεο εχει φωτο απο το 1984.
ετσι οπως τα γραφεις ,αφηνεις να καταλαβουμε οτι αν ταπωσουμε την εξατμιση ενος τετραχρονου,αυτος θα σβησει,κατι που δεν ισχυει.....

agis68
24-06-12, 23:20
Σταύρο εχω την εντύπωση πως ισχύει...θυμαμαι παιδια που βαζαμε στου πατερα το αμαξι για πλακα μια πατατα και δεν επαιρνε μπροστα, και μια φορά που ειχε παρει μπροστα και του βαλαμε έσβησε ο κινητήρας....Τωρα για τον 5χρονο κινητήρα δεν είναι καινούργια ιδέα....από το 60 η DKW έψαχνε να βρει βελτιώσεις σε 2χρονους και 4χρονους κινητήρες και ειχε καποια πρωτότυπα σε 5χρονους που δεν απέδωσαν. Η DKW ανακάλυψε και στον Wankel κινητήρα που τον φόρεσαν τα τελευταία μοντέλλα περί το 67. Αργότερα η mazda πήρε τον wankel τον απογείωσε και τον εφαρμόζει στα μοντέλλα της...Η DKW ήταν μεγάλη εταιρεία, με πολλές καινοτομίες στα μοντέλλα της. Ο πατέρας μου είχε ενα με 3χρόνους κινητήρα Wankel που ήταν και ημιαυτόματο στις ταχύτητες, χωρίς συμπλέκτη αλλά με 3 ταχύτητες (+οπισθεν) δηλ τραβαγες μονο τη μανιετα και παταγες γκαζι και εμπαινε η ταχύτητα, που όμως είχε καλή ροπή και τελική ταχύτητα 110κμ/ωρα

Γιώργος Φυσικός
25-06-12, 00:18
ό,τι και να το κάνεις, άπαξ και η λειτουργία στηρίζεται στην καύση (μετατροπή χημικής ενέργειας σε κινητική/θερμική) ο κινητήρας θα είναι χάλια από απόδοση

johnzampetas
14-08-12, 13:54
Κινητήρας εμβολοφόρος χωρίς βαλβίδες με τετράχρονη λειτουργία έχει κατασκευαστεί και στο Ρέθυμνο και λειτουργεί από τη δεκαετία του 90 σε μονοκύλινδρο μοτέρ(παπί).Το ρόλο των βαλβιδών είχε μια ράβδος η οποία έπαιρνε το μείγμα από το καρπυρατέρ, το έριχνε στον κύλινδρο και στη συνέχεια τα καυσαέρια στην εξάτμιση. Η διάταξη της κεφαλής είχε επίσης διπλά μπουζί. Από κουβέντα που είχα με τον κατασκευαστή το 1995(ώντας "σβούρος"...) μου είχε πει ότι είχε τα γκάζια του 2χρονου με καταναλώσεις 4χρονου (15%-20% μεγαλύτερη ιπποδύναμη συγκριτικά με ένα συμβατικό 4χρονο παπί ίδιων κυβικών) και χωρίς να είναι αναγκάια η χρήση μείγματος βενζίνης-λαδιου,αν θυμάμαι καλά. Την ευρεσυτεχνία τότε την είχε κατοχυρώσει κι είχε κάνει κάποιες συζητήσεις με την Honda για να την πουλήσει.

Γιώργος Φυσικός
14-08-12, 14:08
το πρόβλημα είναι ότι ο κυκλικός δίσκος που εκτελεί χρέη βαλβίδων είναι πολύ βαρύς, έχει πολλές τριβές και είναι δύσκολος να στεγανοποιηθεί. επίσης κοστίζει περισσότερο και ρυθμίζεται δυσκολότερα.