PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση καλώδιου 2x1.5 για χρήση μέσα στο νερό



thorik
07-06-12, 12:00
Θα ήθελα την βοήθεια σας για το πως να συνδέσω ένα καλώδιο 2x1.5 από καουτσούκ για χρήση μέσα στο νερό (12volt) . Η σύνδεση-κόλληση θα γίνει έξω από το νερό αλλά στη συνέχεια θα βυθιστεί μέσα στο νερό οπότε πρέπει να είναι IP68 (δηλαδή απολύτως στεγανή).

Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για να χρησιμοποιήσω ενα μπουατ με ρητίνη για παράδειγμα μιας και το καλώδιο θα πρέπει να "κρυφτεί" πισω απο ένα φωτιστικό πισίνας.

Εχω ακουσει αλλα δεν εχω δει ότι υπάρχει μια πισσοταινια την οποια αφου τυλιξουμε την ζεσταινουμε με θερμοπιστολο..

Οποιος γνωρίζει κάτι..

lepouras
07-06-12, 13:18
Μια λύση αλλά θα πρέπει να το μετρήσεις μετά την βύθιση είναι πριν ξεκινήσεις την σύνδεση να περάσεις κατάλληλης διατομής θερμοσυστελλομενο με εσωτερική επίστρωση θερμοσιλικόνη. Μετά εφόσον ολοκληρώσει την σύνδεση καλά και κάνοντας την να είναι σε ευθεία, το περνάς από πάνω και σφραγίζεις θερμαίνοντας το, ξεκινώντας την θέρμανση από την μια άκρη περιμετρικά μέχρι να τελείωσης στην άκρη, έτσι ώστε να καταφέρεις να διώξεις τον περισσότερο αέρα από μέσα(στο σημείο της σύνδεσης θα παραμείνει λογικά ελάχιστος), και πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Το καλύτερο φυσικά είναι η ρητίνη αλλά εφόσον λες ότι δεν έχεις χώρο είναι μια λύση.
Πάντως αυτά είναι δοκιμασμένα θα μπορούσα να σκεφτώ και μερικά αλλά, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

jami
07-06-12, 19:04
Με θερμοσυστελόμμενα όπως λέει και ο Γιάννης και εγώ προτείνω αυτοβουλκανιζόμενη ταινία για εξωτερική επίστρωση.Σε μια πομόνα που σύνδεσα,έκανα και επάλειψη της αυτοβουλκανιζόμενης με κόλλα PVC (αυτή που έχουν οι υδραυλικοί και κολλάνε τις πλαστικές σωλήνες.)Άσε την κόλλα καμμια ώρα να στεγνώσει και είσαι ΟΚ.Αυτά απο εμένα!

JOUN
07-06-12, 19:46
Αυτο εδω (https://www.google.gr/search?q=3m+rubber+splicing+tape&hl=el&newwindow=1&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=MMvQT-yZJsLXtAal3onFCg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CHAQ_AUoAQ&biw=1280&bih=899) θελεις.Την χρησιμοποιω χρονια και δεν με εχει προδωσει ποτε..Δεν χρειαζεται ουτε θερμοπιστολο ουτε τιποτα.

lcharal
07-06-12, 20:25
Αυτο εδω (https://www.google.gr/search?q=3m+rubber+splicing+tape&hl=el&newwindow=1&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=MMvQT-yZJsLXtAal3onFCg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CHAQ_AUoAQ&biw=1280&bih=899) θελεις.Την χρησιμοποιω χρονια και δεν με εχει προδωσει ποτε..Δεν χρειαζεται ουτε θερμοπιστολο ουτε τιποτα.
Αυτό χρησιμοποιώ κι εγώ! Είναι ότι καλύτερο έχω βρει τελευταία αν και υπάρχει χρόνια στο εμπόριο!!!

thorik
08-06-12, 14:12
Ευχαριστω! Ας τα παρουμε ενα ενα:

-Το θερμοσυστελομενο οκ αλλα με θερμοσιλικονη μεσα που το βρισκω?
-Αυτη η αυτοβουλκανιζόμενη ταινία τι είναι που το βρίσκω?
-Αυτην την 3M την ειχα δοκιμασει καπου αλλου παλιοτερα, ειναι οντως πολυ καλή αλλά θα αντέξει μέσα στο νερό της πισίνας για χλώριο?

Το θέμα είναι το εξής, ότι αν περάσει το νεράκι σιγά σιγά στην σύνδεση το φωτιστικό συνεχίζει να δουλευει (12v) μέχρι να γλιστρήσει στο εσωτερικό και κατα μήκος του καλωδιου και να φτασει μεσα στο φωτιστικο κ να το χαλασει..

vasilllis
08-06-12, 14:25
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CHgQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.spourelas.gr%2FPDF%2F3M%2F3M-03.pdf&ei=TtHRT7f_Lq2Y0QXHhum0BA&usg=AFQjCNEIJps7-3kMq5-eUufbomyF6AMb2Q

εδω ειναι της 3μ .Αυτα τα φωτιστικα ειναι στεγανα?τα καλωδια που περνανε?

geronimo
08-06-12, 14:33
Αυτο εδω (https://www.google.gr/search?q=3m+rubber+splicing+tape&hl=el&newwindow=1&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=MMvQT-yZJsLXtAal3onFCg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CHAQ_AUoAQ&biw=1280&bih=899) θελεις.Την χρησιμοποιω χρονια και δεν με εχει προδωσει ποτε..Δεν χρειαζεται ουτε θερμοπιστολο ουτε τιποτα.

Kαι εγώ στις συνδέσεις σε υποβρύχειες αντλίες στα 70 μέτρα κάτω στην γή, δεν είχα κανένα πρόβλημα.

thorik
08-06-12, 14:37
Τα φωτιστικα ειναι πισινας ip68 απολυτως στεγανα. Το καλωδιο βγαινει απο τον τοιχο θα κοπει αναγκαστικα στη μεση για να συνδεθει το νεο φωτιστικο που εχει ετοιμο fix καλωδιο

jami
08-06-12, 15:25
Οι ταινίες που σου δείχνουν τα παιδιά είναι η αυτοβουλκανιζόμενη που ανέφερα.Τα θερμοσυστελόμενα θα τα βρείς σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού όπως επίσης και την αυτοβουλκανιζόμενη.

thorik
08-06-12, 15:40
Ευχαριστω, παω να βγαλω ακρη

vasilllis
08-06-12, 15:54
Τα φωτιστικα ειναι πισινας ip68 απολυτως στεγανα. Το καλωδιο βγαινει απο τον τοιχο θα κοπει αναγκαστικα στη μεση για να συνδεθει το νεο φωτιστικο που εχει ετοιμο fix καλωδιο
εχω την εντυπωση οτι το καλωδιο θα επρεπε να βρισκεται πισω απο τον τοιχο.διατηρω μια επιφυλαξη τι γινεται με τα χημικα της πισινας γιατι δεν πιστευω οτι θα κρατησουν οι ταινιες σε διαρκεια και θα αρχισουν συντομα τα προβληματα.

αλλα το καλωδιο που τρεχει μεσα στην πισινα??

thorik
08-06-12, 17:05
Το καλώδιο που τρέχει μέσα στην πισίνα είναι καουτσουκ. Πηγα πηρα ταιναι 3M και απο πάνω θερμοσυστελλομενο με κολλα μεσα (βεβαια δεν την βλεπω πουθενα την κολλα).
Λετε να εχω προβλημα με τον καιρο μην τα ξερανει ολα αυτα το νερο? Κατι για πισοταινια που μου ειπε καποιος οτι υπάρχει και να το τυλιξω και μετα με θερμοπιστολο να λιωσει..

jami
08-06-12, 18:46
Κάνε και μιά επάλειψη με την κόλλα PVC που σου είπα.Θα στεγανοποιήσει ακόμα περισσότερο την σύνδεση σου και θα δημιουργήσει μια επιφανειακή κρούστα και δεν θα έχεις πρόβλημα ωστε τα χημικά της πισίνας να μην έρχονται σε επαφή με την ταινία ή το θερμοσυστελλομενο.

thorik
08-06-12, 18:52
Ναι αυτό σκεφτόμουν, βέβαια θα προτιμούσα κάτι πιο μαλακό..Σκέφτηκα να βάλω πάνω απ'ολα παρμπριζόκολα (που ειναι ψιλοαθάνατη) μέσα σε ένα σακουλάκι για να την κρατήσει

jami
08-06-12, 21:03
Είναι και αυτό μια άποψη!Αλλα δεν θα φαίνεται άσχημη η σακούλα;

thorik
08-06-12, 21:46
Ολοκληρο το καλωδιο τυλιγεται στο τελος πισω απο το φωτιστικο και κρυβεται εκει, γιαυτο και εχω περιορισμενο χωρο για την ενωση

xrhstosmp
09-06-12, 13:51
οσα φωτιστικα πισινας εχω δει εγω παντως , το παροχικο 2χ6 με το 2χ6 του φωτιστικου συνδεεται σε φρεατιακι πανω απο το φωτιστικο και εξω απο την πισινα.εδω βλεπω ομως συνδεσεις πισω απο το φωτιστικο.... 2χ1,5(!!!!!!!) και αλλα πολλα καλα:001_huh:. τα φωτα δεν ειναι shield beam 12v/300W ??

thorik
09-06-12, 14:55
Φρεατιακι δεν υπαρχει ειναι παλια η πισινα δυστυχως, ερχεται μεσα απο το τοιχειο το καλωδιο σκετο..

lepouras
09-06-12, 15:02
Χρήστο και εγώ αυτό ξέρω αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος δεν το ανέφερα μην πω και καμιά πατάτα.
Θοδωρή η λάμπα πόσα βολτ και βαττ γράφει?

jami
09-06-12, 15:40
Μήπως είναι LED;

thorik
09-06-12, 16:23
Οι λαμπες ειναι led 24 watt 12v

gourtz
10-09-15, 01:18
εγω παντως που εκανα κατι δουλειες σε συντριβανι που εχει ενα φιλος .... ειχε καλωδια για τα φωτο τ μαυρα καουτσουκ ειναι γυρω στα 8 χρονια το συντριβανι ειναι εμσα στο νερο τα καλωδια καποιους μηνες γεματο καποιους αδειο οταν πηγα να κανω δουλεια ηταν μια χαρα ουτε ξεραμενο να σπαει τπτ .....

kleidokratorar
10-09-15, 01:23
Αυτο εδω (https://www.google.gr/search?q=3m+rubber+splicing+tape&hl=el&newwindow=1&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=MMvQT-yZJsLXtAal3onFCg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CHAQ_AUoAQ&biw=1280&bih=899) θελεις.Την χρησιμοποιω χρονια και δεν με εχει προδωσει ποτε..Δεν χρειαζεται ουτε θερμοπιστολο ουτε τιποτα.

Συμφωνώ με τον JOUN. Το καλοκαίρι είχαμε μια παρόμοια περίπτωση σε ένα μοτέρ. Κάνε κανονικά την κόλληση σου και μετά πάρε την ταινία που λέει ο φίλος, κόιτα να είναι στεγνό το σημείο της κόλλησης, τέντωνε την και τύλιξε αρκετές φορές γύρω απο το σημείο που θες. Μετα πέρνα και ένα καλό στρώμα μονωτικής απο επάνω και είσαι υπερκομπλέ.

alpha uk
13-09-15, 16:35
http://www.ebay.co.uk/itm/1-Set-Waterproof-Electrical-Cable-Wire-Four-pin-Connector-IP68-M22-1-5-Outdoor-/351513183279?hash=item51d7d1842f πολύ καλά .Ελπίζω νά σού κάνουν