PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με λάθος τιμή ποτενσιόμετρου



stevie_ray
08-06-12, 10:47
Καλημέρα...πάει καιρόςαπό την τελευταία φορά βέβαια...
Έχω λοιπόν το εξήςπρόβλημα. Μετά από κόπο κατάφερα ναυλοποιήσω το παρακάτω κύκλωμα. Είναιμια προενίσχυση για ηλ κιθάρα. Έκαναδιάφορα λάθη και ένα από αυτά ήταν ηπολικότητα στην τάση. Τελικά δούλεψεαλλά δε κράτησε για πολύ (προφανώς). Ηαλλαγή στους ηλεκτρολυτικούς και στιςδιόδους είχε αποτέλεσμα και τώρα δενέχω προβλήματα βοής ή το κλακ του διακόπτηόταν ανάβει.
Φαίνεται όμως ότι δενέχει το GAIN που πρέπει έχει (και αρχικάείχε πριν σταματήσει να δουλεύει). Τα 3τρία ποτενσιόμετρα λειτουργούν. Τοτέταρτο της παραμόρφωσης (gain) λειτουργείκατά ένα 20%. Όταν το μετρήσω εκτός δίνει1Μ. Όταν είναι συνδεδεμένο φτάνει τα180Ω περίπου και δεν αλλάζει τιμή είτετο έχω χαμηλά είτε όχι. Η τιμή βέβαιααλλάζει στις χαμηλές τιμές.
Καμιά πρόταση;34109

pol465
08-06-12, 12:17
Εδωσες ανάποδη ταση στο κύκλωμα και τωρα δεν λειτουργει ?
Αρχικά λειτουργούσε ?

Εαν εδωσες αναποδη ταση τοτε πρεπει να μετρησεις όλες τις διοδους και τα τρανζιστορ αν ειναι καμενα. Εαν ειναι σωστα τοτε θα πρεπει να αντικαταστησεις τα ολοκληρωμενα.
πιο καθαρο σχηματικο υπαρχει?

stevie_ray
08-06-12, 12:33
Έδωσα ανάποδη αρχικά..όταν έκανα την αλλαγή (μαζί με κάποιες άλλες αλλαγές) το κύκλωμα δούλεψε. Όχι όμως για πολύ. Ουσιαστικά μετά είχα ήχο σαν να μικροφωνίζει.
Όταν άλλαξα διόδους (που νομίζω ότι εκεί υπήρχε πρόβλημα) και τους ηλεκτρολυτικούς (καλού κακού) το κύκλωμα δούλεψε αλλά όχι με τόσο gain.
Τρανζίστορ και δίοδοι δείχνουν την ανάλογη αντίσταση όταν μετράω με το πολύμετρο. Το ολοκληρωμένο δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα, αφού και να το αφαιρέσω από τη βάση του, στο ποτενσιόμετρο πάλι διαβάζω χαμηλή τιμή34123
Σημείωση ότι έβαλα πυκνωτές με μεγαλύτερη τάση.

pol465
08-06-12, 12:40
Τα εξαρτηματα πρεπει να τα μετρησεις εκτος κυκλωματος.

stevie_ray
08-06-12, 13:04
Συμφωνώ. Πρακτικά όμως είναι σχετικά δύσκολο ή μάλλον χρονοβόρο το να ξεκολλάω τα πάντα και να μετράω. Γι αυτό και μιλάμε, προκειμένου να μπορέσω να περιορίσω το εύρος στο οποίο ψάχνω.
Επομένως από τα λεγόμενά σου, εφόσον δίοδοι είναι αλλαγμένοι, λες να ελέγξω ή να αντικαταστήσω το Q1; Και αν φταίει το Q1 τότε γιατί ο ήχος είναι σωστός; Αν έχει πρόβλημα δε θα πρεπε να επηρεάσει τον ήχο;
Αν Q1 είναι ok να αλλάξω IC1;

pol465
08-06-12, 14:42
Δεν ειπα οτι ειναι καμενο το Q1. Οπωσδήποτε όμως θα έλεγχα τα εξαρτηματα που αναφερω πιο πανω και με τον τροπο που αναφερω πιο πανω.
Όπως και να χει μπορεις με τη βοηθεια ενος μικρου ενισχυτη να ελενξεις σταδιο, σταδιο τον προενισχητη σου.
Μπορεις δηλαδη με ενα μικρο πυκωτη, 1μf να δοκιμασεις να παρεις ηχο αρχικα απο το πρωτο τρανζιστορ, απο τον εκπομπο και να τον στειλεις στον ενισχητη. Ετσι εαν εχεις ηχο τοτε μεχρι εκει το κυκλωμα δουλευει.
Μετα πας στο επομενο σταδιο. ελενχεις αν εχεις ηχο στο ποδαρακι 1 του ολοκληρωμενου 4558. εαν οχι τοτε κατι δεν παει καλα. αντιστοιχα μετα στο ποδαρακι 7 του ιδιου IC.
Ολα αυτες οι δοκιμες βεβαια με την παρεμβολη του πυκνωτη που αναφερω πιο πανω.

stevie_ray
08-06-12, 17:24
Δε θέλω να προσβάλω, μπορεί να λέω και χαζομάρα αλλά....εφόσον η προενίσχυση έχει ήχο όταν συνδεθεί στον ενισχυτή...με volume, treble και bass να λειτουργούν κανονικά...άρα περνά σήμα από το Q1;Λέω εγώ τώρα...

pol465
08-06-12, 18:00
Το G1 & G2 πρεπει να ειναι γειωμενα, να πανε δηλαδη στο GND.

Συνδεεις την κιθαρα σου στην εισοδο. Απο τον εκπομπο του τρανζιστορ Q1 με ενα πυκνωτη στη σειρα περιπου 1μF το στελνεις στον ενισχυτή σου. αν εχεις ηχο προχωρας στο επομενο σταδιο.

Harrisxr650
20-06-12, 01:00
αν εδωσες αναποδη ταση σιγουρα εχουν κλ*σει η ηλεκτρολητικοι αρχικα ασχετα με το αν ειναι παραπανω volt απ'οτι χρειαζεται, και μετα η διοδος που ειναι αμεσως μετα το την εισοδο του ρευματος στην προκειμενη περιπτωση η 1N4005 αν βλεπω καλα. χτυπα στο google diy audio probe, ειναι κατι αναλογο με αυτο που λεει ο pol, πολυ απλη κατασκευη και υπερχρησιμο απολαθοτικο. βαλε το πεταλι σε λειτουργια και ακολουθησε το σημα απο το input jack σε ολη την διαδρομη που κανει μεσα απο το κυκλωμα για να δεις που και τι δεν παει καλα ( επισης ειναι χρησιμο γιατι μπορεις να καταλαβεις με αυτον τον τροπο πως επιρεαζει τον ηχο καθε εξαρτημα καθως τα τσεκαρεις ενα ενα). τα εξαρτηματα τα μετρας εκτος κυκλωματος αλλιως θα παιρνεις πετρησεις οτι να'ναι. διοδοι και τρανζιστορ δεν νομιζω να σου δινουν αντισταση οταν τα μετρας...