PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 7 SP1 Home Premium x32 ή Χ64 σε λαπτοπ sony?



maouna
08-06-12, 13:58
Kαλησπέρα ,θέλω να κανω φορματ το παρακάτω λάπτοπ ενός φίλου http://www.sony.co.uk/support/en/product/VPCEB3E8E_WI/specifications

Εγω σκέφτομαι να του βάλω Windows 7 SP1 Home Premium x32. η να του βάλω χ64. αν η RAM ήταν 4GB θα του έβαζα ασυζητητη χ64 αλλα στα 3GB που εχει τώρα σκέφτομαι τα χ32.εσείς τι λέτε?

aeonios
08-06-12, 14:06
H μαμά το δίνει με Windows 7 Home Premium 64-bit ! Για ποιο λόγο να βάλει κανείς 32 bit;

picdev
08-06-12, 14:13
x64bit να βάλεις, πολύ πιο γρήγορα και γενικά ότι πρόγραμμα βρίσκεις να το κατεβάζεις σε χ64

maouna
08-06-12, 14:35
με τα 32bit δεν θα είναι ελαφρυτεροσ και πιο γρηγορος δηλαδη?το σκεπτικο μοθ ειναι οτι τα χ32 αναγνωριζουν μεχρι 3GB RAM και καταλαβάνουν λιγότερη .τα χ64 δεν θα καταλαμβάνουν περισσότερους πόρουσ κτλ δε θα τον κανουν πιο αργο τον συγκεκριμενο...?

spiroscfu
08-06-12, 14:38
Αν και τα προγράμματα είναι στα 64bit τότε θα είναι γρηγορότερο αν όχι τσου.

Γιώργος Φυσικός
08-06-12, 14:48
Η μοναδική περίπτωση που αξίζει να βάλεις 64άρια με λιγότερη από 3.5GB μνήμη είναι:

1) Δεν υπάρχουν drivers για 32bit
2) Θα χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα το οποίο ξέρεις ότι η 64άρα έκδοση δουλεύει σαφώς καλύτερα ( ανάλογα το πρόγραμμα και ΑΝ υπάρχει η 64άρα έκδοσή του) (να εκμεταλλευτείς την περισσότερη μνήμη που θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς με τα 64άρια... δεν παίζει, γιατί δεν έχεις τόση μνήμη)

Τα 64άρια είναι πιό βαριά επειδή έχουν μέσα ΚΑΙ το 32άρι σετ βιβλιοθηκών, runtimes, σούξουμούξου.

προτείνω να βάλεις την 64άρα μόνο και μόνο επειδή η σόνι δίνει τους drivers έτοιμους, δεν θα χρειαστεί να τρέχεις από δω και από κει.


picdev: δείξε μου σε παρακαλώ benchmark που να δείχνει οτι ειναι "πολύ" πιό γρήγορα όπως λες; (ερώτηση παγίδα. Δεν ξέρεις τι χρήση θα κάνει το μηχάνημα για να ξέρεις αν θα τρέχει πιό γρήγορα)

spiroscfu: όλα τα προγράμματα 64bit είναι πιό γρήγορα από τις 32bit εκδόσεις τους;

picdev
08-06-12, 15:08
απλά πράγματα το λειτουργικό εκμεταλευται 64bit επεξεργαστή, δηλαδή έχεις αμάξι που πάει με 200 και εσύ θες να πηγαίνεις με 100? προφανώς ένα χαρακτηριστικό είναι και η μνήμη.
Βάλτε άμα είναι και 16bit windows ακόμα και αν έχεις 64bito επεξεργαστή

Γιώργος Φυσικός
08-06-12, 15:41
Εσύ νομίζεις ότι ντε και καλά ότι επειδη είναι 64bit και επειδή 64>32, θα είναι και πιό γρήγορος. Αμ δε. Όπως και με τη συχνότητα λειτουργίας, ο αριθμός στη συσκευασία, λίγα σου λέει για τις επιδόσεις του επεξεργαστή. Αν θυμάσαι τους πυρήνες thoroughbred και barton της AMD που ήταν αντίστοιχα γρήγοροι με intel επεξεργαστές παρ'όλο που είχαν σημαντικά μικρότερη συχνότητα ρολογικού (2.2GHz και είχε επιδόσεις pentium 4 500MHz πάνω δες πχ εδώ (http://www.anandtech.com/print/1363)). Αν τα προγράμματα που θα τρέξει ο άλλος δεν τρέχουν πιό γρήγορα σε 32bit mode σε 64bit λειτουργικό (ή σε 64bit mode αν υπάρχει το exe για64bit) από ότι σε 32bit λειτουργικό, τί να το κάνεις;

Η διαφορά μεταξύ 16bit και 32bit είναι πολύ σημαντικότερη από τη διαφορά μεταξύ 32bit και 64bit και έχει να κάνει περισσότερο με addressing modes (http://en.wikipedia.org/wiki/Protected_mode) μην τα μπλέκεις.

maouna
08-06-12, 16:04
για απλα πραγματα προοριζεται το laptop,καμια ταινια,μουσικη,ιντερνετ,office.

γιώργο τους drivers για 64μπιτ και 32μπιτ τους εχω κατεβάσει απο τη sony οποτε δεντιθεται θεμα να τρεχω απο δω και απο κει.

stom
08-06-12, 16:20
Σε μηχανακια της τελευταιας 3τιας, το default ειναι 64bit, ειδικοτερα οταν μιλαμε για windows7. Εχουν την μεγαλυτερη εγκατεστημενη βαση, αρα ειναι και πιο δοκιμασμενα.
Τα περι ταχυτητας ειναι παρα πολυ σχετικα, τοσο που δεν εχει νοημα να τα συζηταει κανεις.
Λαπτοπ πανω απο 3 ετων γενικα εχει φαει τα ψωμια του οτι και να λεμε.

spiroscfu
08-06-12, 18:27
spiroscfu: όλα τα προγράμματα 64bit είναι πιό γρήγορα από τις 32bit εκδόσεις τους;
Λογικά ναι, στην πρώτη περίπτωση θα επεξεργάζονται διευθύνσεις με 64bit εύρος ενώ στην δεύτερη 32bit.

error
08-06-12, 18:39
Δεν ξέρω γιατί το σκέφτεσαι.... Βάλε κατευθείαν 64 bit!!!
Τα 64 bita δεν πάνε καλύτερα από 32bit... και νομίζω ότι η ίδια εφαρμογή όταν γράφεται σε 64bit χρειάζεται περισσότερη μνήμη...
ΟΜΩΣ!!! το συγκεκριμένο μηχάνημα αναγνωρίζει 8GB και η τιμή της 4gb έχει μόλις 22€ !!!
Πες μου έναν λόγο να μη βάλεις τα 64bit windows και μη σου πώ να το φορτώσεις και με μια ακόμη μνήμη...

spiroscfu
08-06-12, 18:41
Αν δουλεύεις με παλιά μη συμβατά προγράμματα ή driver.

stom
08-06-12, 18:43
Αχ.. αχ.. σπυρετο.. θα σε μαλωσω παλι. Θα πει καποιος (και θα εχει δικιο) οτι μεγαλυτερο ευρος διευθυνσεων σημαινει περισσοτερα data να διαχειριστει κανεις..
Τι ειναι μικροτερο? Ενας 64bit pointer η ενας 32 (η σωστη απαντηση ειναι γκεκας.. ασχετο).
Τα πλεονεκτηματα των 64bit αρχιζουν να φαινονται οταν εχουμε να διαχειριστουμε πολλα data και πολλαπλες εφαρμογες, οταν πλεον τα 4giga των 32bit αρχιζουν και ειναι λιγα. Φυσικα υπαρχει το PAE στα 32bit που ελυσε το προβλημα εδω και χρονια, αλλα εχει ενα μικρο overhead συγκριτικα με κανονικο 64bit.
Απλα οταν ΕΧΕΙΣ επεξεργαστη με 64bit το να τον δουλευειες στα 32 απλα δεν αξιοποιει τις πληρεις δυνατοτητες του.
Μετα ερχεται η εφαρμογη που τρεχει σε 32bit emulation και δενει το ... γλυκο.
Η πραγματικοτητα ειναι οι μισες ετσι οι μισες αλλιως, και οτι κατσει...
Με αλλα λογια, στα σημερινα συστηματα το τι καλουνται να τρεχουν δεν σχεδιαζεται, προκυπτει....

Να σου θυμισω οτι στους μικρους επεξεργαστες τυπου avr (αντε και pic) τα 8bit ειναι υπεραρκετα..
Οτι κυκλοφορει σε αυτη τη κατηγορια σε 32bit ειναι οταν αρχιζει και θελει λειτουργικο και multitasking που απλα δεν χωραει στα 8...

Αμα εχεις παλια προγραμματα και παλιους drivers κρατας το παλιο συστημα... Δεν ειναι λυση να μενεις στα 32. Ειδικες περιπτωσεις παντα θα υπαρχουν, αλλα αυτα θα ειναι παντα εξαιρεσεις..

spiroscfu
08-06-12, 18:54
Αχ ρε σότο με τους avr σου:angry:, αν έχουμε πχ. το photoshop και ανοίγουμε ένα αρχείο 3Gb ποιο θα πάει γρηγορότερα το 32 ή 64bit λειτουργικό.

Θα μου πεις όμως τη να κλάσουν τα 32αρια με ~3G μέγιστο (θα σβήνει και θα γράφει συνέχεια στην προσωρινή),
δεν θα είναι ποιο γρήγορα τα 64αρια?

stom
08-06-12, 19:05
Φυσικα με 64... Τα διαβαζεις αυτα που γραφω η σου χει παρει τα μιαλα καμμια κερκυραια?

spiroscfu
08-06-12, 19:24
Μπα "παιρνώ και μόνος μου καλά"

Αχ.. αχ.. σπυρετο.. θα σε μαλωσω παλι. Θα πει καποιος (και θα εχει δικιο) οτι μεγαλυτερο ευρος διευθυνσεων σημαινει περισσοτερα data να διαχειριστει κανεις..
Ναι το ανάφερα παραπάνω


Αμα εχεις παλια προγραμματα και παλιους drivers κρατας το παλιο συστημα... Δεν ειναι λυση να μενεις στα 32. Ειδικες περιπτωσεις παντα θα υπαρχουν, αλλα αυτα θα ειναι παντα εξαιρεσεις..
Έχω παλιά προγράμματα αλλά και νέα, ακόμα έχω και xp τα 98 τα έσβησα:blink:.

aeonios
08-06-12, 19:46
Οι 64 bit εφαρμογές για να είναι πιο γρήγορες συνήθως απαιτείται να γράφονται σε native κώδικα. Aν για παράδειγμα πάρουμε εφαρμογές που φτιάχτηκαν στο visual studio.net εκεί μιλάμε πλέον για .NET managed code ο οποίος μεταγλωτίζεται σε IL. Η default τιμή της anycpu για να έχουμε πλήρη συμβατότητα ΔΕΝ δίνει κάποιο avantage στην ταχύτατα... Aν το αλλάξω σε 64 bit ΔΕΝ κερδίζω πάλι τίποτα αντίθετα χάνω τη συμβατότητα με τα χ86 συστήματα.
Κάτι ακόμα...οι 64bit επεξεργαστές έχουν και περισσότερους καταχωρητές από τους 32 bit προγόνους τους. Αυτό σημαίνει λιγότερα πέρα δώθε στη μνήμη αλλά η διαφορά στην απόδοση δεν γνωρίζω αν είναι τόσο εμφανής. Οσο αφορά το θέμα των μεγεθών το να συγκρίνω μεγέθη εκτελέσιμων αρχείων σε παρεμφερείς επεξεργαστές τύπου CISC ίσως δεν έχει τόσο έντονη διαφορά. θα είχε νόημα πιστεύω να συγκρίνουμε αν πχ ο 64bit ήταν RISC οπότε συγκριτικά οι διαφορές θα ήταν πολύ μεγάλες.

maouna
08-06-12, 21:02
Δεν ξέρω γιατί το σκέφτεσαι.... Βάλε κατευθείαν 64 bit!!!
Τα 64 bita δεν πάνε καλύτερα από 32bit... και νομίζω ότι η ίδια εφαρμογή όταν γράφεται σε 64bit χρειάζεται περισσότερη μνήμη...
ΟΜΩΣ!!! το συγκεκριμένο μηχάνημα αναγνωρίζει 8GB και η τιμή της 4gb έχει μόλις 22€ !!!
Πες μου έναν λόγο να μη βάλεις τα 64bit windows και μη σου πώ να το φορτώσεις και με μια ακόμη μνήμη...

δεν θα αγοραστει αλλη μνημη. θαμηνει με τα 3gb προς το παρον.

maouna
08-06-12, 22:06
το recovery partition να το σβήσω η θα υπαρχει προβλημα?τα windows τα εχω σε dvd.

KOKAR
09-06-12, 00:52
Αν δουλεύεις με παλιά μη συμβατά προγράμματα ή driver.

λαθος, βάζεις το virtual box που είναι και free και εκει κάνεις Install οποιο λειτουργικό θέλεις......αφου θα εχει 8GB ram μπορει ακόμα να εχει και πανω απο ενα λειτουργικό ταυτόχρονα ..

https://www.virtualbox.org/

spiroscfu
09-06-12, 04:27
Μπα τα θεωρώ χάλια αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλεία θέλεις καθαρό os χωρίς emulation.


Οσο αφορά το θέμα των μεγεθών το να συγκρίνω μεγέθη εκτελέσιμων αρχείων σε παρεμφερείς επεξεργαστές τύπου CISC ίσως δεν έχει τόσο έντονη διαφορά. θα είχε νόημα πιστεύω να συγκρίνουμε αν πχ ο 64bit ήταν RISC οπότε συγκριτικά οι διαφορές θα ήταν πολύ μεγάλες.

Πχ intel με apple από ότι λέει εδώ (http://ancillotti.hubpages.com/hub/X-RISC-CISC-the-history-of-Intel-Macs), οι νέοι intel σαν risc είναι και αυτοί,
αν και πάλι

Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι μικροεπεξεργαστές, όπου το μεγαλύτερο
βάρος της επεξεργασίας δεδομένων το χειρίζεται κυρίως η κεντρική μονάδα
επεξεργασίας του υπολογιστικού συστήματος (αυτόνομοι), ενώ αντίθετα στην
δεύτερη, ο φόρτος επεξεργασίας κατανέμεται και στα γύρω περιφερειακά (μνήμες,
καταχωρητές, κ.λ.π.) πέρα από το μικροεπεξεργαστή. από εδώ (http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/stef/hlk/2010/MauromanolakisGeorgios/attached-document-1274433831-140616-26610/2010mauromanolakis.pdf)
αυτά δεν πάνε ποιο πολύ σε μικροεπεξεργαστές.

picdev
09-06-12, 04:43
ρε παλικάρια τις τελευταίες δεκαετίες όλοι οι επεξεργαστές για προσωπικούς υπολογιστές είναι RISC

spiroscfu
09-06-12, 04:49
cisc είναι picdev που τείνουν προς risc.

Γιώργος Φυσικός
09-06-12, 04:53
cisc είναι εξωτερικά. εσωτερικά μεταφράζουν κάθε εντολή σε απλούστερες εντολές που τρέχουν σε risc πυρήνα.

(ο καταχωρητής είναι περιφερειακό; η μνήμη κάνει επεξεργασία; )

(η εργασία του μαυρομανωλάκη είναι μια καλή προσπάθεια, αλλά για εργασία αναφοράς στους επεξεργαστές έχει σοβαρές ελλείψεις)

KOKAR
09-06-12, 09:36
Μπα τα θεωρώ χάλια αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλεία θέλεις καθαρό os χωρίς emulation.

αν το θέλεις το virtual box για παιχνίδια , ναι δεν σου κάνει !


Πχ intel με apple από ότι λέει εδώ (http://ancillotti.hubpages.com/hub/X-RISC-CISC-the-history-of-Intel-Macs), οι νέοι intel σαν risc είναι και αυτοί,
αν και πάλι
από εδώ (http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/stef/hlk/2010/MauromanolakisGeorgios/attached-document-1274433831-140616-26610/2010mauromanolakis.pdf)
αυτά δεν πάνε ποιο πολύ σε μικροεπεξεργαστές.

αν όμως το θέλεις για αλλη δουλειά τοτε είναι μια χαρά !

spiroscfu
09-06-12, 14:38
Κώστα έχω να παίξω παιχνίδια καμιά 20 χρόνια (από όταν είχα έναν amstrad με z80).



(ο καταχωρητής είναι περιφερειακό; η μνήμη κάνει επεξεργασία; )

(η εργασία του μαυρομανωλάκη είναι μια καλή προσπάθεια, αλλά για εργασία αναφοράς στους επεξεργαστές έχει σοβαρές ελλείψεις)
Νομίζω πως εννοεί πως ο φόρτος επεξεργασίας/εργασίας στους risc φορτώνεται και στα γύρω (μέσα σε αυτόν) περιφερειακά και όχι αποκλειστικά στην κεντρική μονάδα.
Όσο για το τελευταίο οι γνώσης μου όπως και η εκπαίδευση μου δεν φτάνουν για να κάνω κριτική σε μια τέτοια εργασία.

stom
09-06-12, 15:09
Ειναι απιστευτο που εφτασε αυτο το thread. Σπυρετο μου ολα ειναι θεμα ορισμου. Και ναι, σημερα ενας υπολογιστης απαρτιζεται απο διαφορους επεξεργαστες που συνεργζονται και βρισκονται στα περιφερειακα, οπως στους δισκους, στη καρτα γραφικων, στο πληκτρολογιο, στην οθονη και δεν σημαζευεται.. Ομως περα απο αυτό, αν ορισουμε την επεξεργασια της κεντρικης μοναδας σε αριθμητικες πραξεις σε binary τοτε αυτη τη δουλεια την κανουν τα cores του εκαστοτε επεξεργαστη.

spiroscfu
09-06-12, 15:24
Συμφωνώ δηλαδή μπορούμε να πούμε πως τα 64 ή 32bit os όπως και η επεξεργαστική ισχύς έχει να κάνει με το πως δουλεύεις το pc και τη προγράμματα χρησιμοποιής.

Υγ.
σε εμένα μια χαρά είναι τα 32αρια! και ποιο συμβατά!!

picdev
09-06-12, 15:43
καλά πηγαίνετε στη καρτέλα που λέει multimedia ,και κάτω κάτω που δείχνει τις .net εφαρμογές,γιατί κάποιος είπε για .net
το λειτουργικό εκμεταλλεύεται περισσότερες δυνατότες του επεξεργαστή

http://www.iinuu.eu/en/it-guru/windows-7-32-vs-64-bit-performance-benchmark

Papas00zas
09-06-12, 17:09
Λοιπόν, για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους:
1. Τα 32 bit ελέγχουν μέχρι και 4 GB μνήμης-μετά κάνει χρήση τμήματος του σκληρού δίσκου.
2. Τα 64 είναι καλύτερα για βαριές εφαρμογές-όπως επεξεργασία εικόνας και βίντεο.
3. Λάπτοπ πάνω από τριετία δεν θεωρείται παλιό-από 5 και πάνω, ίσως-και εξαρταται από το πού -και σε τι-χρειάζεται.
4. 16 bit windows-που έγραψε κάποιος έξυπνος-σε επεξεργαστή 64 αποδεδειγμένα ΔΕΝ τρέχουν.
Για του λόγου το αληθές: http://winhistory.de/more/386/1400vers.htm
Ο λόγος είναι ότι οι 64 bit επεξργαστες δεν έχουν πλήρη συμβατότητα με το πρότυπο x86. Τόσο απλά.

picdev
09-06-12, 17:21
Λοιπόν, για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους:
1. Τα 32 bit ελέγχουν μέχρι και 4 GB μνήμης-μετά κάνει χρήση τμήματος του σκληρού δίσκου.
2. Τα 64 είναι καλύτερα για βαριές εφαρμογές-όπως επεξεργασία εικόνας και βίντεο.
3. Λάπτοπ πάνω από τριετία δεν θεωρείται παλιό-από 5 και πάνω, ίσως-και εξαρταται από το πού -και σε τι-χρειάζεται.
4. 16 bit windows-που έγραψε κάποιος έξυπνος-σε επεξεργαστή 64 αποδεδειγμένα ΔΕΝ τρέχουν.
Για του λόγου το αληθές: http://winhistory.de/more/386/1400vers.htm
Ο λόγος είναι ότι οι 64 bit επεξργαστες δεν έχουν πλήρη συμβατότητα με το πρότυπο x86. Τόσο απλά.

εγώ είμαι ο έξυπνος, λές να το έλεγα στα σοβαρά, να κάνω install windows πριν του 98?

Γιώργος Φυσικός
09-06-12, 17:40
spiroscfu : ε, εμένα οι γνώσεις και οι σπουδές μου, μου το επιτρέπουν. Θες να ξεψαχνίσω την εργασία, με αναφορές και παραδείγματα; Δεν λέω ότι είναι κακή εργασία. Για δουλειά τεϊτζή είναι πολύ καλή, αλλά όχι να την χρησιμοποιείς σαν σημείο αναφοράς. Δεύτερον, δες τι γράφω στο πρώτο μύνημά μου σε αυτό το thread. Τρίτον, στην περίπτωσή σου το hardware μπορεί να δουλεύει καλύτερα με 32άρια, αλλά από τη στιγμή που η sony δίνει 64άριδες drivers για το λαπτόπι, τα 64άρια 7 είναι πιό συμβατά με το λαπτόπι του θέματος.

picdev: όπως είπα, τα 64άρια προγράμματα είναι άλλοτε πιό γρήγορα και άλλοτε πιό αργά. Αν θες να εστιάσω στο τελευταίο benchmark (προσωπικά, τα συνθετικά benchies όπως αυτά εκεί πέρα είναι ΜΟΥΦΕΣ... μόνο συγκρίσεις με πραγματικά προγράμματα έχουν αξία, γιατί τη δουλειά σου δεν την κάνεις σε benchies, την κάνεις στο photoshop πχ), το " Aggregate Multi-Media .NET Performance" σημαίνει "γενικές/συλλογικές επιδόσεις" και στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 40% πιό γρήγορο. Ναι, σε double precision είναι 13% πιό αργό, αλλά απ'ότι φαίνεται το benchmark θεωρεί μικρής σημασίας τις επιδόσεις σε double precision (λογικό) γιατί σπάνια χρησιμοποιείς double float στον προγραμματισμό, έτσι ο μέσος όρος είναι 40% πιό γρήγορο το 64άρι.
Aggregate Multi-Media .NET PerformanceAggregate Multi-Media .NET Performance

Γιώργος Φυσικός
09-06-12, 17:48
Λοιπόν, για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους:
1. Τα 32 bit ελέγχουν μέχρι και 4 GB μνήμης-μετά κάνει χρήση τμήματος του σκληρού δίσκου.

δεν πάει έτσι, μα καθόλου έτσι. Ο περιορισμός είναι στο πόση μνήμη μπορεί να ζητήσει κάθε πρόγραμμα στα windows 7:

2GB σε 32bit πρόγραμμα άσχετα αν τρέχει σε 64bit ή 32bit λειτουργικό... 3GB έχει γίνει compiled με large address aware.

2GB σε 64bit πρόγραμμα σε 64bit λειτουργικό αν δεν είναι compiled με large address aware.

4GB σε λειτουργικό 64άρι μόνο αν και το πρόγραμμα είναι compiled σε 64bit και είναι compiled ως large address aware.

το virtual address space σε windows 7 32άρια είναι 4GB και στα 64άρια είναι από 8GB μέχρι 192GB (ανάλογα την έκδοση).
η RAM που έχει ΣΥΝ τη το σκληρό που χρησιμοποιεί ΔΕΝ μπορεί να είναι πάνω από το όριο αυτό. Τον σκληρό δεν τον χρησιμοποιεί όταν δεν του φτάνει η κεντρική μνήμη. Δηλαδή σε 32bit windows αν το πρόγραμμα θέλει 2GB και εσύ έχεις 1, δεν θα του φτάσει η μνήμη και θα αρχίσει να γράφει στο σκληρό. Αν σε 32bit windows με 3GB μνήμη το πρόγραμμα ζητήσει 4, δεν θα τα πάρει, ούτε από τον σκληρό ούτε πουθενά._

Papas00zas
09-06-12, 17:56
εγώ είμαι ο έξυπνος, λές να το έλεγα στα σοβαρά, να κάνω install windows πριν του 98?
Ξέρω γω; Μπορεί να το σκέφτηκες. Το σίγουρο είναι ότι τα 98 με μια μικρή τροποποίηση τρέχουν μέχρι 1,5GB RAM

δεν πάει έτσι, μα καθόλου έτσι. Ο περιορισμός είναι στο πόση μνήμη μπορεί να ζητήσει κάθε πρόγραμμα στα windows 7:

2GB σε 32bit πρόγραμμα άσχετα αν τρέχει σε 64bit ή 32bit λειτουργικό... 3GB έχει γίνει compiled με large address aware.

2GB σε 64bit πρόγραμμα σε 64bit λειτουργικό αν δεν είναι compiled με large address aware.

4GB σε λειτουργικό 64άρι μόνο αν και το πρόγραμμα είναι compiled σε 64bit και είναι compiled ως large address aware.

το virtual address space σε windows 7 32άρια είναι 4GB και στα 64άρια είναι από 8GB μέχρι 192GB (ανάλογα την έκδοση).
η RAM που έχει ΣΥΝ τη το σκληρό που χρησιμοποιεί ΔΕΝ μπορεί να είναι πάνω από το όριο αυτό. Τον σκληρό δεν τον χρησιμοποιεί όταν δεν του φτάνει η κεντρική μνήμη. Δηλαδή σε 32bit windows αν το πρόγραμμα θέλει 2GB και εσύ έχεις 1, δεν θα του φτάσει η μνήμη και θα αρχίσει να γράφει στο σκληρό. Αν σε 32bit windows με 3GB μνήμη το πρόγραμμα ζητήσει 4, δεν θα τα πάρει, ούτε από τον σκληρό ούτε πουθενά._
Έγραψα πόση είναι η μέγιστη μνήμη που μπορουν να ελέγξουν τα 32 bit λειτουργικά.

Γιώργος Φυσικός
09-06-12, 18:09
Το όριο του virtual address space δεν ξεπερνιέται με χρήση σκληρού. Σκληρό θα χρησιμοποιήσει όταν τα προγράμματα που τρέχεις ζητήσουν συνολικά περισσότερη μνήμη από τη φυσική μνήμη, δεν έχει να κάνει με το όριο των 32bit.

maouna
09-06-12, 18:22
H sony για το συγκεριμενο λαπτοπ δινει drivers για windows 7 32bit,64 bit ,VISTA και XP

Γιώργος Φυσικός
09-06-12, 18:29
έχεις δίκιο... είδα τη λίστα στα πεταχτά και είδα ότι υπήρχε ένα που έλεγε 64bit μόνο (το media gallery κάπως έτσι) και σκέφτηκα "ώχ λείπει ένας 32bit driver χέσε μέσα να τρέχει να τον βρει... ας βάλει 64άρια..." πριν δω ότι είναι για κάτι αδιάφορο.

ας βάλει(ς) τα 32άρια, γλυτώσεις και λίγη μνήμη

Papas00zas
09-06-12, 18:37
Το όριο του virtual address space δεν ξεπερνιέται με χρήση σκληρού. Σκληρό θα χρησιμοποιήσει όταν τα προγράμματα που τρέχεις ζητήσουν συνολικά περισσότερη μνήμη από τη φυσική μνήμη, δεν έχει να κάνει με το όριο των 32bit.
Αυτό λέω.

stom
09-06-12, 18:54
Το όριο του virtual address space δεν ξεπερνιέται με χρήση σκληρού. Σκληρό θα χρησιμοποιήσει όταν τα προγράμματα που τρέχεις ζητήσουν συνολικά περισσότερη μνήμη από τη φυσική μνήμη, δεν έχει να κάνει με το όριο των 32bit.

Σωστα.
Για λογους πληροτητας, θα αναφερω και το pae

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/gg487503.aspx

Μπορει να μην παιζει σε xp, αλλα σε windows2003 sp1 32bit, βλεπει 64giga ram...

To 2012, με windows 8 προ των πυλων, εαν δεν υπαρχουν ειδικοι λογοι, το default installation ειναι 64bit....

Γιώργος Φυσικός
09-06-12, 18:58
δεν είπες αυτό, αλλά οκ...

toni31
09-06-12, 20:41
δεν πάει έτσι, μα καθόλου έτσι. Ο περιορισμός είναι στο πόση μνήμη μπορεί να ζητήσει κάθε πρόγραμμα στα windows 7:

2GB σε 32bit πρόγραμμα άσχετα αν τρέχει σε 64bit ή 32bit λειτουργικό... 3GB έχει γίνει compiled με large address aware.

2GB σε 64bit πρόγραμμα σε 64bit λειτουργικό αν δεν είναι compiled με large address aware.

4GB σε λειτουργικό 64άρι μόνο αν και το πρόγραμμα είναι compiled σε 64bit και είναι compiled ως large address aware.

το virtual address space σε windows 7 32άρια είναι 4GB και στα 64άρια είναι από 8GB μέχρι 192GB (ανάλογα την έκδοση).
η RAM που έχει ΣΥΝ τη το σκληρό που χρησιμοποιεί ΔΕΝ μπορεί να είναι πάνω από το όριο αυτό. Τον σκληρό δεν τον χρησιμοποιεί όταν δεν του φτάνει η κεντρική μνήμη. Δηλαδή σε 32bit windows αν το πρόγραμμα θέλει 2GB και εσύ έχεις 1, δεν θα του φτάσει η μνήμη και θα αρχίσει να γράφει στο σκληρό. Αν σε 32bit windows με 3GB μνήμη το πρόγραμμα ζητήσει 4, δεν θα τα πάρει, ούτε από τον σκληρό ούτε πουθενά._

Γιώργο μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό λίγο παραπάνω?

Γιώργος Φυσικός
09-06-12, 21:27
Η μνήμη που είναι διαθέσιμη στο μηχάνημα παρουσιάζεται ως "virtual address space". Αυτή είναι το σύνολο από τη φυσική μνήμη (τα τσιπάκια που κότσαρες στη μητρική πάνω), τη μνήμη άλλων συσκευών (πχ της κάρτας γραφικών- ναι, αν η κάρτα γραφικών σου χρησιμοποιεί - όχι 'έχει' - 1GB μνήμης, θα φάνε 2GB από τον virtual address space) και βοηθητική μνήμη στο σκληρό (swapfile & pagefile).
Το πόσο μεγάλο είναι το virtual address space καθορίζεται από το λειτουργικό και τη συνεργασία του με τον επεξεργαστή μόνο (το ότι στα win7 το όριο είναι με βάση το πόσα bit ευρύ είναι το address bus, είναι προγραμματιστική επιλογή. Κανείς δεν σε εμποδίζει να γράψεις λειτουργικό σε 32bit επεξεργαστή που όμως να βλέπει περισσότερες από 2^32 θέσεις μνήμης (βλέπε Physical Address Extension) και καθορίζει το όριο του πόση μνήμη μπορεί να χειριστεί το λειτουργικό, άσχετα με το πόση φυσική μνήμη και πόσο μεγάλο pagefile βάζεις.
Σε αυτό το virtual address space θα μπουν τα προγράμματά σου. Το σύνολο της μνήμης που ζητάνε τα προγράμματα πρέπει (1ο όριο) να χωράει στο virtual address space (άσχετα αν έχεις τόση φυσική μνήμη ή όχι. Και 512MB να έχεις, στα 32bit windows, μπορείς να τρέξεις προγράμματα με σύνολο μνήμης 2GB. Θα σέρνεται χειρότερα και από το ελληνικό δημόσιο, χρησιμοποιόντας τον σκληρό, αλλά δεν θα πει out of memory) . Το όριο (2ο όριο) του πόση μνήμη μπορεί να ζητήσει κάθε μεμονωμένο πρόγραμμα καθορίζεται είτε από το λειτουργικό είτε από το εύρος του address bus (και PAE).
Ούτε το πρώτο, μήτε το δεύτερο, όριο δεν ξεπερνιέται (όπως ίσως κατάλαβες από την πρώτη παράγραφο) με swapfile/pagefile. Το swapfile/pagefile είναι μηχανισμοί για να κάθονται στην φυσική μνήμη τα προγράμματα που τη χρειάζονται περισσότερο ανα πάσα στιγμή.