PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατευθυνση κεραιας



sv2fpi
08-06-12, 22:35
Καλησπερα κατρχην σε ολους , ειμαι σχετικα αρχαριος με τα ηλεκτρονικα αλλα οτι βλεπω σε σχεδιο μπορω να το κανω .
Αυτο που θελω ειναι εαν μπορει να μου πει κανενας με ποιον τροπο μπορω να να ελεγξω την θεση σε μια κατευθυνομενη κεραια με αυτοσχεδιο ροτορα , ο ροτορας ειναι στα σπαργανα οποτε ολες οι πατεντες ειναι ευπροσδεκτες . Η βασικη ιδεα του ροτορα ειναι μοτερ με μειωτηρα απο παραθυρο αυτοκινητου οπου εχει προσαρμοστει ενα δισκος απο καδενα εκεντροφορου , σαν λειτουργεια παλαιοτερα ειχε πετυχει αλλα δεν ειχα την δυνατοτητα επιτυχους σκοπευσης .

vasilis1
08-06-12, 23:41
Αναφέρεσαι σε επίγεια λήψη ή δορυφορική;

sv2fpi
08-06-12, 23:46
Αναφερομαι σε ενα συστημα ραδιοερασιτεχνικων κεραιων για επιγεια και μονο χρηση βραχεα και vhf (προς το παρον).

Notios38
09-06-12, 01:02
καλως ωρισες στην παρέα μας Σάκη...ειναι κομματι δύσκολο για ολα τα φορτία δηλαδη μια κεραία HF και V-U
πρεπει πρωτα να δεις τι τεχνογνωσια υπαρχει ..οχι με την ακριβεια σκοπευσης (αυτο σημερα ειναι πανευκολο) αλλα με τα μηχανικα συστηματα που θα την ασφαλισουν σε δυνατες ριπες ανεμου....ακομα και οταν σταματανε εκει που θελουμε να μην μετακινηθουν για κανενα λογο...εκει μπαινουν φρενα ειτε με δόντια που ασφαλιζουν αναμεσα σε οδοντωτο τροχο...μην σκεφτεις οτι ο μειωτηρας θα αντεξει τοσο φορτιο...μονος του Εδω και καλοι ροτορες αν δεν εχουν σωστη εφαρμογη...πανε βολτα.
Τι πύργο εχεις...απο κει ξεκιναμε για να δουμε πως θα δωσουμε την περιστροφη..στο κεραιοσύστημα μας ..... πολλα 73

sv2fpi
09-06-12, 01:33
Ακομα πυργος ετοιμος δεν υπαρχει αλλα ειναι υπο κατασκευη ενας 9 μετρα 30Χ30 .
Μετα απο αρκετο καιρο ανενεργειας αποφασισα να βγω και παλι στον αερα οποτε χρειαζομαι πλεον τον πυργο που φτιαχνεται και ενα συστημα περιστροφης και στοχευσης (μιας και το ποσο για αγορα ενος ετοιμου ροτορα ειναι απιαστο) .
Το συστημα περιστροφης ειναι ακομα στο αρχικο σταδιο τις καλυτερης επιλογης αλλα θα ηθελα να βρω και ενα συστημα στοχευσης ωστε να μπορεσω να κανω τον καλυτερο συνδιασμο με τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα .

Notios38
09-06-12, 02:33
ολα καλα....ειναι καλο ξεκινημα ..αφου δεν εχεις μονοστυλο...
Την κορυφη στο δικο μου απο 25*25 τον εκλεισα σε 10*10 με μια φλατζα και πανω της προσαρμοσα ενα κωνικο ρουλεμαν απο αξονα-τροχου φορτηγου..η εσωτερικη του διαμετρος ταιριαζε σε σωληνα 1.1/2 ιντσας μηκους 5 μετρων...2,5 μ περισσευε και αλλο τοσο εδραζοταν παλι σε ρουλεμαν κατω απο την κορυφη 2.5 μετ....αυτα τα πανε στην ανακυκλωση μα για την δουλεια μας ειναι μια χαρα...τα σκεπαζουμε απο πανω με ενα καλυμα να μην βρεχονται τα γεμιζουμε γρασσο και εκει εβαλα τον ροτορα...ειχα βρει εναν βαρεως τυπου κακοποιημενο δεν ειχε το χειριστηριο του μα με μερακι του εδωσα παλι ζωη και του εκανα μια κατασκευη καινουργια ωστε να βλεπω την θεση του..η λογικη των παλιων ηταν μια ταση που με ενα ποτενσιομετρο που επαιρνε αναφορα απο τον αξονα...και την εδειχνε σε ενα αναλογικο οργανο..με καταλληλη μεταφορα κλιμακος-μοιρων...
Σακη ψαξε θα πετυχεις κανενα παρατημενο...αφου εισαι στο ξεκινημα..και δεν σε πιεζει ο χρονος...οντως οι καινουργοι δεν πλησιαζονται..
Αν τωρα θελεις AZ-EL τοτε η σχεδιαση αλλαζει...και ο ροτορας πιανει κορυφη..εκει τον πληρωνεις αν θελεις και υποστηριξη απο καποιο προγραμμα οδηγησης......και κατι ασχετο τι κανει το Καμπανη? ημουνα εκει πριν χρονια..τι μου θυμισες

sv2fpi
09-06-12, 03:01
Για να δωσω ακομα μερικες πληροφοριες , δεν ειμαι στο ξεκινημα αλλα στο ξαναστησιμο των κεραιικων , δεν εχω (προς το παρον) βλεψεις για elevation .
Σε ενα μικρο πυλωνακι που εχω ηδη εκανα μια παρομοια κατασκευη για την στηριξη αλλα ο ροτορας για κεραιες τηλεορασης δεν ειναι αρκετος για τα hf , για τα 2μ ειναι μια χαρα . οσον αφορα την πιεση χρονου εχει ηδη αρχισει η διαδοση και οσο πιο γρηγορα τελειωσω τοσο καλυτερα και πολλα qso θα κανω . Αυτο που ψαχνω ειναι αυτο ακριβως που εκανες και εσυ κατα καποιον τροπο , μια κατασκευη για να βλεπω την θεση της κεραιας.
Εαν τωρα αναφερεσε στο χωριο Καμπανη ειναι μολις μερικα χιλιομετρα απο το σπιτι μου (μενω στο Γαλλικο) αλλα οσον αφορα το στρατοπεδο δεν εχω ιδεα.

Notios38
09-06-12, 10:22
Kαλημερα...μια ιδεα για ακριβεια θεσης ειναι η εφαρμογη στον αξονα ενα ποτενσιόμετρο 5 η 10 στροφών με καταλληλο μειωτηρα,ωστε με μια περιστροφη να εχεις μεγαλη ακριβεια..αν τωρα πχ του δωσεις 360 mv η 3,6V DC απο μια πηγη αναφοράς και το διαβαζεις με ενα ψηφιακο βολτομετρο εχεις μια σωστη ενδειξη για το ξεκινημα σου...δεν κανει απλο ποτενσιόμετρο διοτι δεν σου καλυπτει η διαδρομη του 360 μοιρες.
Τα μικρα rotator δεν σου κανουν ουτε και για κεραιες V-UHF Γιατι αν δεις το βαρος που περιστρεφουν ειναι μια κεραια τηλεορασης..για ξεκινημα καλα ειναι αλλα το κρακ δεν αργει ...παλιοτερα κυκλοφορούσαν προέλευσης Taiwan που αντεχαν μεχρι 100 kg αλλα σημερα αντε βρες τα...Ουτε λογος για κεραια HF εκει θελεις hy-gain Kempro Yaesu ....για ψαξε λιγο και στο google εχει αρκετες ιδεες να δεις...
Ειχα υπηρετησει εκει ..και ολα τα περιχωρα τα ειχα γνωρισει..με καλες παρεες..εχω ακομα φιλους εκει και μιλαμε απο τοτε...

sv2fpi
09-06-12, 20:02
Οσο και εαν εχω ψαξει για ανακυκλωση εργαλειων δυστυχως δεν εχω βρει κατι που να μου κανει τις στροφες που λες , και ο ροτορας ο ποιος εχω στην κατοχη μου ειναι αρκετα στοιβαρος δεν μου εχει δωσει σημαδια μη αντοχης σε αερα , το μειονεκτημα μου ως προς αυτον ειναι το οτι στο ηδη υπαρχων πυλωνακι και επειδη δεν ειναι καλα κεντραρισμενος ο ιστος στραβογυρναει και χανει μοιρες ο ροτορας. Εαν τωρα υπαρχει μια περιπτωση να ειναι ο συγκεκριμενος απο την Taiwan δεν ξερω αλλα μοιαζει πολυ τις Hy-Gain AR-500X ο ροτορας και ο εντολεας με αυτον AR-40X επισης της ιδιας εταιριας . Πουθενα ομως δεν αναφερεται η χωρα προελευσης του για να ειμαι σιγουρος.

Notios38
10-06-12, 09:42
kαλημερα...δεν λεει και πολλα..αν τον εχεις αφησεις μονο... του χωρις ενδοιάμεσο ρουλεμάν δεν αντεχει.. οποτε αν ο ιστος στραβογυρναει..καποια στιγμη θα κουρεψει τον μειωτηρα..και τελος
Σε καποιο site ειχα δει μια αντιγραφη του kemrpo αλλα και παλι ηταν ακριβος..