PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδεια Ραδιοερασιτέχνη: νομικά θέματα



lcharal
09-06-12, 11:10
Καλημέρα σας....
Με απασχολεί τον τελευταίο καιρό το θέμα, και διαβάζοντας νομοθεσία, δεν κατόρθωσα να βγάλω κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα.
Η απορία μου έχει ως εξής, καθώς είμαι κάτοχος άδειας ερασιτεχνικού σταθμού ασυρμάτου κατηγορίας 2, που εκδόθηκε στις 10-6-2011, αυτό το καιρό με απασχολεί το θέμα με την κεραία μου, αν δηλαδή, απαιτείται η αδειοδότησή της από κάποια αρμόδια αρχή.



Είναι σωστός ο συλλογισμός μου, ή η παρούσα άδεια με καλύπτει όσον αφορά τις κεραίες μου?
Να σημειώσω ότι με τον νέο νόμο 1969/2011, η παραπάνω άδεια τροποποιείται και το callsign από SW9QCQ γίνεται σε SV9QCQ, (για να προλάβω κάποιους, απέτυχα στην εξέταση των μορς, λόγω άγχους, όπου θα το ξαναπροσπαθούσα, αλλά με πρόλαβε ο νόμος...).


Παρακαλώ κάποιο συνάδελφο γνώστη του θέματος όπως απαντήσει,

73

aeonios
09-06-12, 11:21
Λευτέρη διάβασε ξανά το σχετικό νόμο όταν θα είσαι σε καλή φάση. Η κεραία σου ΔΕΝ απαιτεί καμιά αδειοδότηση (αν φυσικά είναι για ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες) απλά φτιάξε ένα ταμπελάκι που θα βάλεις στο κάτω μέρος της στο οποίο θα αναφέρεις το διακριτικό σου και πως είναι ραδιοερασιτεχνική κεραία για να είσαι εντάξει και με το νόμο και τέλος.

thanp
09-06-12, 11:49
Λευτέρη, επειδή είναι επικίνδυνο να δημοσιεύεις επίσημα έγγραφα με προσωπικά στοιχεία, καλύτερα διόρθωσε το μήνυμά σου και σβήσε την φωτογραφία της αδείας ή τουλάχιστον τα στοιχεία της.
Όσο για την νομοθεσία ο aeonios ήδη σου απάντησε.

sv9dri
09-06-12, 12:08
Φίλε Λευτέρη καλημέρα , Βλέπω βέβαια οτι η άδεια λήγει το 2021 . Το χαρακτ/κό κλήσης όμως που γράφει είναι το SW και ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις το έντυπο της άδειας για να γράφει το SV τώρα . Μια ερώτηση στην υπηρεσία που στην έβγαλε θα ήταν ίσως το πιο σωστό . Ισως είναι πολύ τυπικό αυτό που λέω , αλλά ένα τηλεφώνημα είναι , δεν χάνεις και τίποτα......αν δεν έχεις ήδη ρωτήσει δηλαδή .
73 Γιάννης

GeorgeVita
09-06-12, 12:50
... ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις το έντυπο της άδειας για να γράφει το SV τώρα.
ΔΕΝ χρειάζεται (από το νόμο) μπορεί να "χρειάζεται" για να νιώσει την αναβάθμισή του (με λίγα € κόστος)!


Άρθρο 27
Μεταβατικές διατάξεις – Καταργούμενες διατάξεις − ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ
1. Τα ελληνικά πτυχία που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος κανονισμού, παραμένουν ως έχουν και θεωρούνται πτυχία HAREC. Οι κάτοχοί τους δύνανται με αίτηση τους να ζητήσουν από τις ΑΠΥ σχετική βεβαίωση, σύμφωνα με το παράρτημα 5 της σύστασης TR 61−02 της CEPT.
2. Οι άδειες «κατηγορίας 1» και «κατηγορίας 2» της Υπουργικής Απόφασης 68000/763/9−12−2002 (ΦΕΚ Β’ 1579) «Κανονισμός λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου», που εκδόθηκαν μέχρι και την ημερομηνία ισχύος της απόφασης αυτής εξομοιώνονται αυτοδικαίως με τις άδειες «κατηγορίας 1» (άδεια CEPT) του άρθρου 6. Στα χαρακτηριστικά κλήσεως, το πρόθεμα (prefix) «SW» αντικαθίσταται με το πρόθεμα «SV». Η κατάληξη−επίθεμα (suffix) του χαρακτηριστικού κλήσης παραμένει ίδιο. Η αντικατάσταση των παλαιών εντύπων των αδειών (SW) θα πραγματοποιείται σταδιακά κατά την πρώτη ανανέωσή τους. Οι ενδιαφερόμενοι, εφόσον το επιθυμούν, μπορούν, με αίτησή τους προς τις ΑΠΥ, να ζητούν πριν τη λήξη της άδειάς τους, τη σχετική τροποποίηση του εντύπου αδείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9.
3. ...
gV

lcharal
09-06-12, 13:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - υποδείξεις σας,

GeorgeVita (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42806) , γνωστό αυτό το θέμα, έχω ήδη προγραμματίσει την αλλαγή της άδειας και για τυπικούς λόγους.

Μια άλλη ερώτηση όμως, που είναι επίσης στα ψηλά γράμματα,
Μπορώ να έχω εγκαταστήσει ασύρματο, σε αυτοκίνητο που δεν είναι στο όνομά μου, αλλά δικού μου συγγενικού προσώπου, όπου με το αυτοκίνητο αυτό εξυπηρετούμαι?

sv9dri
09-06-12, 14:14
Φίλε Γιώργο gv σε ευχαριστούμε για την πολύ κατατοπιστική παράθεση του σχετικού άρθρου της νομοθεσίας .

GeorgeVita
09-06-12, 15:45
... Μπορώ να έχω εγκαταστήσει ασύρματο, σε αυτοκίνητο που δεν είναι στο όνομά μου, αλλά δικού μου συγγενικού προσώπου, όπου με το αυτοκίνητο αυτό εξυπηρετούμαι?


Από: "Κανονισμός Λειτουργίας Ερασιτεχνικών Σταθμών Ασυρμάτου (http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_9_1192093566.pdf)"

6.2. Κινητός σταθμός: σταθμός εγκατεστημένος μόνιμα σε μεταφορικό μέσο, προοριζόμενος να χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της κίνησης ή της στάσης του μέσου. Αναλόγως του μεταφορικού μέσου που είναι εγκατεστημένος ο ως άνω σταθμός διακρίνεται σε:
α) «κινητό σταθμό ξηράς» ο οποίος είναι σταθμός εγκατεστημένος επί οχήματος.
...
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1.
2. Σε περίπτωση χρήσης του ραδιοερασιτεχνικού σταθμού:
... 2.3. επί οχήματος χρησιμοποιείται το διακριτικό του σταθμού με την κατάληξη /M (Mobile)
...
2. Ο ραδιοερασιτεχνικός σταθμός χρησιμοποιείται:
2.1. Από τον κάτοχο του σταθμού ή τον υπεύθυνο λειτουργίας του σταθμού.
2.2. Από κάθε άλλο αδειούχο ραδιοερασιτέχνη (Έλληνα ή αλλοδαπό) κάτω από την άμεση επίβλεψη του κατόχου του ραδιοσταθμού ή του υπευθύνου λειτουργίας.
2.3. Σε ειδικές περιπτώσεις κατά τις οποίες έχουν ληφθεί ιδιαίτερα μέτρα ασφαλείας, ο κάτοχος του σταθμού, ραδιοερασιτέχνης με ισχύουσα άδεια, μπορεί για εκπαιδευτικούς λόγους και αποσκοπώντας στην πρόοδο του ραδιοερασιτεχνισμού, να επιτρέπει την χρήση του
σταθμού σε τρίτο πρόσωπο που δεν έχει την ιδιότητα του ραδιοερασιτέχνη, υπό την ευθύνη του, την επίβλεψή του και τις οδηγίες του, για σύντομο χρονικό διάστημα που δεν υπερβαίνει τα είκοσι (20) λεπτά της ώρας. Στις περιπτώσεις αυτές, μετά το χαρακτηριστικό κλήσεως
του σταθμού διευκρινίζεται ότι η χρήση του σταθμού γίνεται από τρίτο πρόσωπο σε διαδικασία εκπαίδευσης με την χρησιμοποίηση του διακριτικού του σταθμού ακολουθούμενο από την κατάληξη /Τ (training).
3. Η λειτουργία του ραδιοερασιτεχνικού σταθμού από άλλο πρόσωπο, καταχωρείται από τον ερασιτέχνη αυθημερόν στο ημερολόγιο του σταθμού και για όλες τις εκπομπές που πραγματοποιούνται από το πρόσωπο αυτό. Στις περιπτώσεις αυτές ο ερασιτέχνης λαμβάνει
όλα τα αναγκαία μέτρα, ώστε να εξασφαλίζεται η ακριβής συμμόρφωση προς τον παρόντα Κανονισμό.
...

Κάνω ένα απλό συλλογισμό (δεν είμαι νομικός) για το πότε είσαι εντάξει:
- τοποθετείς τον "κινητό σταθμό" στο όχημα μόνο όταν είσαι παρών (βρίσκεσαι εντός/κοντά στο όχημα)
- δεν μιλάει κάποιος εκπαιδευόμενος και επιβλεπόμενος από σένα περισσότερο από 20 λεπτά (αναφέρει χαρακτηριστικό+"training")
- αν ο "κινητός σταθμός" παραμένει στο όχημα, να μην είναι καθόλου λειτουργικός δηλαδή να λείπει το μικρόφωνο ίσως και μια ασφάλεια, η πρόσοψη (αν είναι αποσπώμενη), αποσυνδεδεμένη ή αφαιρεμένη κεραία, ...

Σημείωσα έντονα το "προοριζόμενος να χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της κίνησης ή της στάσης του μέσου" για να προλάβω την επόμενη ερώτηση!

gV