PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση για πρόγραμμα επαναφοράς ρυθμίσεων BIOS/CMOS



Hatzitesla
10-06-12, 14:40
Όλα ξεκίνησαν όταν μία φίλη μου, μου εμπιστεύτηκε τoν φοριτό της υπολογιστή για Format. (HP Compaq nc6230)
Νόμισε πως είμαι ο guru των υπολογιστών (που να'ξερε)...
Ξεκινάω λοιπόν και φτιάχνω ένα bootable cd για windows xp.
Ανοίγω το pc και πατάω F10(boot from cd)...Αλλά αντί για τα ΒIOS και τις επιλογές για partition...
Mε βγάζει σε ένα μενού με γενικές πληροφορίες με ένα μπλε φόντο(κάτι σαν τα BIOS δηλαδή...αλλά καμία σχέση)
Από εκεί και πέρα έχω δοκιμάσει διάφορα για να μπω στα BIOS...εις μάτην.
Δοκίμασα αρκετά κουμπιά κατα την εκκίνηση(DEL,F8,F2,CTRL+DEL...κ.α)
Δοκίμασα να ανοίξω το pc για να βγάλω την σχετική μπαταρία και να γίνει αυτόματα restore...
Aλλά απ' ότι φαίνετε κάπου την έχουν κρύψει μέσα στο casing...
Δοκίμασα να βγάλω την κύρια μπαταρία κρατόντας πατημένο το on/off...ΤΙΠΟΤΑ!

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει το restore...Ευχαριστώ :001_cool:

picdev
10-06-12, 14:50
κάπου τά εχεις μπερδέψει , για να μπεις στο bios κοίτα τις οδηγίες του laptop ,
επίσης τα λαπτοπ έχουν κρυφό partion , δεν θέλει cd για να κάνεις format, εκεί μέσα υπάρχουν όλοι οι drivers προγράμματα κτλ
δεν αλλάζει η ρύθμιση για το κυομπί που θα μπείς στο bios , ούτε κατέστρεψες το bios , το bios σβήνεται μόνο όταν γίνει καμιά μαλακία όταν το κάνεις updata αλλά και πάλι σπάνιο, γίνεται reset με κάποιο jumber , ή με τη μπαταρία όπως είπες, αν είχε σβηστεί δεν θα άνοιγε ο υπολογιστής.

γίνε πιο συγκεκριμένος , τί είναι αυτό που σου βγάζει? σε ποιο σημείο ?


**για να δεις πως γίνεται reset στο bios κοίτα πάλι τις οδηγίες

Hatzitesla
10-06-12, 15:51
Ναι...34211...σε αυτό το μενού με βγάζει μόλις πατήσω F10(boot from cd)
Αλλά είναι μόνο πληροφορίες και κάποια άλλα options...
Πάντως αποκλείεται τελείως το BIOS restore?

picdev
10-06-12, 15:53
γιατί δεν κοιτάς τις οδηγίες του λάπτοπ? στο έχω γράψει πιο πάνω 2 φορές.
πάνω πάνω τι λέει το παράθυρο? μόνο το setup ξεχωρίζω .

για να κανεις φορματ δεν θες άλλο cd, έχει λογικά κρυφό παρτίτιον το λαπτοπ

Hatzitesla
10-06-12, 15:57
Ποιές οδηγίες? Δεν έχω ανοίξει manual ποτέ στη ζωή μου. :001_tt2:

picdev
10-06-12, 16:00
πολλά θες, αν βαριέσαι να διαβάσεις και τις οδηγίες μην περιμένεις βοήθεια έτσι, αλλιώς πλήρωσε κάποιον να στο κάνει,
τέλος πάντων το λαπτοπ ειναι παλιό , αυτό το παράθυρο που βλέπεις είναι και το bios, και στη καρτέλα advance ρυθμίζεις το boot
*δεν έχει κρυφό παρτιον
για περισσότερες πληροφορίες κοίτα το manual, δεν θα κάτσω να διαβάζω τις οδηγίες για σένα

Hatzitesla
10-06-12, 16:11
ναι...εκει έχει κάτι boot options αλλά δεν φορμάρει κάτι...34212...τι προτείνεις? :001_smile:

Samios60
10-06-12, 16:18
Δεν φορμαρεις απο το bios συνεχισε οπως ειπες στην αρχη κανε bootable disk με windows και κανε boot απο το cd εκει ακολουθα τις οδηγιες και κανε delete partition και μετα format

Hatzitesla
10-06-12, 16:23
Mήπως νομίζω πως κάνει boot από το cd ενώ στην πραγματικότητα δεν κάνει boot και απλά με βγάζει σε αυτό το setup έτσι και αλλιώς???...πάντως το cd το έκανα έτσι ακριβώς: http://www.youtube.com/watch?v=WoWXOCPPxJw

Hatzitesla
10-06-12, 16:33
DEADEND!!!:saad:

picdev
10-06-12, 16:38
αυτά που δείχνει το βίντεο δεν ξέρω γιατί τα κάνεις, απλά κανεις burn το cd των windows σε χαμηλή ταχύτητα

Samios60
10-06-12, 16:41
Μαλλον δεν κανει boot για δοκιμασε κανε επανεκκινση και πατα και αφηνε συνεχως το f8 μεχρι να σε βγαλει σε μια μαυρη οθονη με επιλογες δες αν εχει επιλογη system restore η κατι τετοιο

picdev
10-06-12, 16:43
μα έχει βάλει usb cd rom FIRST, έχεις βάλει εξωτερικό cd drive?

picdev
10-06-12, 16:50
αν διαβάσεις τις οδηγίες θα καταλάβεις πως δουλεύει , είναι παλιό το λαπτοπ για αυτό δεν εχει dvd στις ρυθμίσεις ,

Hatzitesla
10-06-12, 21:27
για πες...ποια πρέπει να είναι η σειρά?...Ευχαριστώ!

Samios60
10-06-12, 22:09
το CD σου ειναι εξωτερικο ?

Hatzitesla
10-06-12, 22:18
Bασικά...problem solved...απλά δεν πάτησα τίποτα κατά την έναρξη και μπήκα στο σωστό setup :S

takisegio
11-06-12, 01:31
εχεις μπερδεψει bios με boot options kai bootable disk με format.μαλον πρεπει να πας σε καποιον που ξερει να το κανει ή να βρεις.......

duomax03
11-06-12, 02:21
Ρε φιλαράκι τι ταλαιπωρείσαι με αυτά. Πήγαινε βρες κανά φίλο σου που είναι τεχνικός Η/Υ και θα στη κάνει τη δουλειά άψε σβήσε. Κέρασε τον και ένα καφέ και ξεμπέρδευε...Δεν τα μαθαίνεις όλα από ένα FORUM. Την άλλη φορά μπήκε κάποιος και άνοιξε threat πως να φτιάξει ηλεκτρολογικό πίνακα στο σπίτι του , τι διατομές να βάλει για την κουζίνα και τέτοια, χωρίς να είναι ηλεκτρολόγος καν...χαχααχα έλεος πια

Hatzitesla
11-06-12, 03:08
εχεις μπερδεψει bios με boot options kai bootable disk με format.μαλον πρεπει να πας σε καποιον που ξερει να το κανει ή να βρεις.......

......μιλάς για terminology στον guru...ασε ρε φίλε :001_tt2:


Ρε φιλαράκι τι ταλαιπωρείσαι με αυτά. Πήγαινε βρες κανά φίλο σου που είναι τεχνικός Η/Υ και θα στη κάνει τη δουλειά άψε σβήσε. Κέρασε τον και ένα καφέ και ξεμπέρδευε...Δεν τα μαθαίνεις όλα από ένα FORUM. Την άλλη φορά μπήκε κάποιος και άνοιξε threat πως να φτιάξει ηλεκτρολογικό πίνακα στο σπίτι του , τι διατομές να βάλει για την κουζίνα και τέτοια, χωρίς να είναι ηλεκτρολόγος καν...χαχααχα έλεος πια

Σε μένα το εμπιστεύτηκαν γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο...άμα είναι να πάμε από φίλο σε φίλο στο τέλος θα ψάχνουμε το laptop :biggrin:
Εντάξει δεν είμαι και ΙΤ αλλά εδώ μιλάμε για κάτι πολύ απλό...και για το οποίο δεν υπάρχει λόγος να τα στάξουμε στους ''ειδικούς''.
Kαι πιστέυω πως πολύ καλά έκανε ο φίλος με τον πίνακα...Σε όλα ''How to...?''...Απλά αντί να πάει στην βιβλιοθήκη ήρθε εδώ.
Άλλωστε γιατί υπάρχει αυτό το forum?
Για να μπαίνει ο κάθε αρχάριος και να πρήζει τoυς γνώστες. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός εάν θα βοηθήσει ή οχι.
Αλλά απ' ότι βλέπεις υπάρχει μπόλικος ελεύθερος χρόνος.

Samios60
11-06-12, 07:53
......μιλάς για terminology στον guru...ασε ρε φίλε :001_tt2:



Σε μένα το εμπιστεύτηκαν γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο...άμα είναι να πάμε από φίλο σε φίλο στο τέλος θα ψάχνουμε το laptop :biggrin:
Εντάξει δεν είμαι και ΙΤ αλλά εδώ μιλάμε για κάτι πολύ απλό...και για το οποίο δεν υπάρχει λόγος να τα στάξουμε στους ''ειδικούς''.
Kαι πιστέυω πως πολύ καλά έκανε ο φίλος με τον πίνακα...Σε όλα ''How to...?''...Απλά αντί να πάει στην βιβλιοθήκη ήρθε εδώ.
Άλλωστε γιατί υπάρχει αυτό το forum?
Για να μπαίνει ο κάθε αρχάριος και να πρήζει τoυς γνώστες. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός εάν θα βοηθήσει ή οχι.
Αλλά απ' ότι βλέπεις υπάρχει μπόλικος ελεύθερος χρόνος.

Θα συμφωνησω μαζι σου για αυτο το λογο υπαρχει το φορουμ αλλα και ο #19 εφτασε στα ορια του τον καταλαβαινω θελει υπομονη στις αρχαριες ερωτησεις

duomax03
11-06-12, 13:24
Καλημέρα. Αδερφέ και εγώ ηλεκτρονικός είμαι. Θα σου πω κάτι από εμπειρία. ΠΡΟΣΕΧΕ γιατί μπορείς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ να κατηγορηθείς για κακοτεχνία και μπορείς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ να βρεις το μπελά σου. Προσεχε τι επιλέγεις να επισκευάσεις. Ο άλλος μπορεί να σε κατηγορήσει εύκολα ότι του χάλασες το μηχάνημα. Έχω βρεθεί πολλές φορές μπροστά από τέτοιες περιπτώσεις και σαν υπάλληλος και σαν επαγγελματίας.
Από ο,τι είδα δεν ξέρεις και πολλά πράγματα. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις βασικά πράγματα, οπότε μην ασχολείσαι γιατί μπορεί να κάνεις χειρότερη ζημιά...
Εδω μέσα οι άνθρωποι που μπαίνουν έχουν απλα μεράκι.Δεν είναι επαγγελματίες. Πολλές φορές ίσως να μην γνωρίζουν παραπάνω από εσένα. Ο επαγγελματίας θα σε βοηθήσει σε κάτι συγκεκριμένο.Δεν θα σου πει πως να το κάνεις...

Hatzitesla
12-06-12, 03:14
Όποιο θέμα και να ανοίξω δημιουργείται debate...Δεν θελω debate...Θέλω λύσεις.
Μόνο ένας πραγματικός επιστήμονας δείνει τα φώτα του χωρίς γκρίνια...οι υπόλοιποι είναι κατίνες.

Γιώργος Φυσικός
12-06-12, 03:50
Μπούταρε το μηχάνημα, οκ;

για την ιστορία, αυτό που έβλεπες, αυτό ήταν και το bios του συγκεκριμένου μηχανήματος. Κάποια λαπτόπια έχουν μίζερο bios. Και σε ελληνικό φόρουμ να το περιμένεις να γίνει debate, είναι στην ιδιοσυγκρασία του έλληνα.

Κατίνες; Με το μπαρδόν;

duomax03
12-06-12, 11:33
Όποιο θέμα και να ανοίξω δημιουργείται debate...Δεν θελω debate...Θέλω λύσεις.
Μόνο ένας πραγματικός επιστήμονας δείνει τα φώτα του χωρίς γκρίνια...οι υπόλοιποι είναι κατίνες.

ναι, αφου ποστάρεις μαλακίες τι περιμένεις να γίνει...; οι μισοί θα σε δουλεύουνε και οι άλλοι μισοί θα γελάνε.

takisegio
12-06-12, 12:50
Όποιο θέμα και να ανοίξω δημιουργείται debate...Δεν θελω debate...Θέλω λύσεις.
Μόνο ένας πραγματικός επιστήμονας δείνει τα φώτα του χωρίς γκρίνια...οι υπόλοιποι είναι κατίνες.


ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΛΑΜΑΡΑΔΕΣ να ηρεμησεις;;;οταν ζητας βοηθεια χωρις να ξερεις που πανε τα τεσσερα δεν ΤΗ ΛΕΣ σε αυτους που προσπαθουν να σε ξεστραβωσουν......το terminology τι ειναι;;

agis68
12-06-12, 12:58
Παιδιά μη τα παίρνετε τόσο πολύ....φταιει ο ανάδρομος....(ειναι το δευτερο θέμα που μπαίνω και ξεκατινιάζονται σήμερα):001_tt2:

όποιος δεν έχει ιδέα ας μη καταπιάνεται εν τέλει, αλλά ας αρχίσει το διάβασμα....τζάμπα πρίστηκε εμάς ο κ....?

pol465
12-06-12, 13:38
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DocumentIndex.jsp?contentType=SupportManual&lang=en&cc=us&docIndexId=64179&taskId=135&prodTypeId=321957&prodSeriesId=447349

Στο μανιουαλ λεει οτι μπαινει με f10 στο bios
Καπου πρεπει να υπαρχει καποια επιλογη storage --> boot options