PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα στιγμιαίας ενεργοποιησης χρονοδιακοπτη



vspantidakis
11-06-12, 11:45
Καλημέρα!
Έχω ένα κύκλωμα χρονοδιακόπτη το οποίο ενεργοποιείται μέσω ενός μπουτόν (το οποίο πιέζεις στιγμιαία και μετά το αφήνεις για να ξεκινήσει να λειτουργεί το κύκλωμα για τον χρόνο που έχεις επιλέξει)
ΤΩΡΑ

Εγώ θέλω αντί για μπουτόν κάποιο κύκλωμα το οποίο μόλις δεχτεί 12v να δίνει στιγμιαία επαφή (επαναλαμβάνω στιγμιαία επαφή και όχι συνεχόμενη), έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί το κύκλωμα του χρονοδιακόπτη.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ Αν η επαφή που θα δώσει το νέο κύκλωμα είναι συνεχόμενη και όχι στιγμιαία τότε το αρχικό κύκλωμα του χρονοδιακόπτη παραμένει ενεργοποιημένο και δεν κόβει στον προεπιλεγμένο χρόνο.

Πιστεύω και εύχομαι να έγινα κατανοητός. Ευχαριστώ

leosedf
11-06-12, 17:14
Μεταφέρθηκε σε σωστή κατηγορία.

bchris
11-06-12, 17:36
Αν καταλαβα καλα, θελεις απο την στιγμη που θα πατησει ο χρηστης τον διακοπτη, οση ωρα και αν μεινει πατημενος αυτος, το κυκλωμα να δωσει στην εξοδο μονο εναν πολυ μικρης διαρκειας παλμο.

Σιγουρα καποια πιο φωτισμενα μυαλα απο εμενα θα εχουν πιο απλες/κομψες λυσεις να σου προτεινουν, αυτο που θες γινεται πολυ ευκολα με ενα απλο μικροκοντρολερ. Μιλαμε για ελαχιστο πλατος (διαρκεια ΟΝ) παλμου κατι μs.

Επειδη τωρα βιαζομαι λιγο, αν δεν εχεις παρει αλλες απαντησεις, μπορω αυριο να ανεβασω ενα πρωτο σχεδιο.

Bobiras
11-06-12, 17:48
καλησπερα βαγγελη αν καταλαβα καλα στη θεση του μπουτον μπωρεις να ενα τρανζιστορ και εισαι κομπλε(και μια αντιστασει στην βαση του τρανζιστορ)... μολις παρει στιγμαια ταση η βαση του τρανζιστορ ο συλεκτης και ο εκπομπος θα κλεισουν κυκλωμα και θα ενεργοποιηθει το χρονοκυκλωμα δλδ στην θεση του μπουτον να μπει ο συλεκτης και ο εκπομπος μπωρει να υπαρχει και καλητερη λυση θα δουμε και απο τα υπολοιπα παιδια.

katmadas
11-06-12, 18:47
καλησπερα βαγγελη αν καταλαβα καλα στη θεση του μπουτον μπωρεις να ενα τρανζιστορ και εισαι κομπλε(και μια αντιστασει στην βαση του τρανζιστορ)... μολις παρει στιγμαια ταση η βαση του τρανζιστορ ο συλεκτης και ο εκπομπος θα κλεισουν κυκλωμα και θα ενεργοποιηθει το χρονοκυκλωμα δλδ στην θεση του μπουτον να μπει ο συλεκτης και ο εκπομπος μπωρει να υπαρχει και καλητερη λυση θα δουμε και απο τα υπολοιπα παιδια.

Αυτο προφανος δεν ισχυει...
Το πιο απλο ειναι με ενα και μονο ρελε με πηνιο στα 12...
Αλλα δεν μας ηπες ποση ωρα θα ειναι αυτα τα 12 βολτ?
Ενας παλμος η συνεχομενα?

mistel
11-06-12, 19:00
θα βρεις ενα κυκλωμα flip flop για την δουλεια που θελεις εαν δεν δεν βρεις θα ψαξω και θα σου στειλω

GR_KYROS
11-06-12, 20:18
Ίσως παρατραβηγμένο, αλλά σίγουρο και δοκιμασμένο.

34268

katmadas
11-06-12, 20:40
Ίσως παρατραβηγμένο, αλλά σίγουρο και δοκιμασμένο.

34268

Βαγγελη δεν καταλαβα το κυκλωμα σου...
Ισως φταιει η σχεδιαση...
Η εξοδος του κυκλωματος ποια ειναι?
Το πηνιο πιο ειναι?

GR_KYROS
11-06-12, 20:48
τι δε καταλαβαινεις? (http://www.youtube.com/watch?v=btark5_tnnY)

R1 R2 relay
Με εφαρμογή 12v φορτίζετε ο πυκνωτής και ενεργοποιούνται και τα 2 relay το 1 μόνιμα το 2 στιγμιαία…

katmadas
11-06-12, 21:14
Χαχα...

Οκ...

Με μπερδεψαν απλα τα R1 , R2 αν τα εβλεπα L1 , L2 θα ηταν διαφορετικα...
Ο πυκνωτης ποσο γρηγορα θα εκφορτιστει?

GR_KYROS
11-06-12, 21:23
Για σου Θεσσαλονίκη:001_smile:

Ανάλογα το relay εκεί θέλει κάποιες δοκιμές….

vspantidakis
12-06-12, 08:53
Καλημέρα στους κυριους και ευχαριστω για την προθυμία προς βοήθεια.
ΛΟΙΠΟΝ, αυτό που εγώ θέλω είναι να αντικαταστήσω το μπουτόν με ενα κύκλωμα το οποίο
α) Μόλις δέχεται 12V να δίνει στιγμιαία μία επαφή (π.χ. να ανοίγει και να κλείνει ένα ρελέ. Δεν με πειράζει να μείνει και ανοιχτό για μερικά δεύτερα το ρελέ αλλά αυτό που επιθυμώ είναι να κλείσει όπωσδήποτε . Δηλαδή την δουλειά που θσ έκανε το δάχτυλό μου πατώντας και αφήνοντας το μπουτόν.
β) Προσοχή όμως. Η τάση των 12V που θα εφαρμοστεί στο κύκλωμα αυτό θα είναι συνεχόμενη και όχι στιγμιαία, μέχρι να επέμβω εγώ και να την κλείσω. Δηλαδή μπορεί να έχει τάση 12v το κύκλωμα ακόμη και για 12 ή 24 ώρες.
βαγγέλη το κύκλωμα που μου σχεδίασες παρέχει τα παραπάνω που θέλω.
Ευχαριστώ παιδία.

GR_KYROS
12-06-12, 09:30
Εάν χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο εφάρμοσε την σύνδεση Β με μόνιμη τροφοδοσία 12v
Και στις 2 περιπτώσεις τον πυκνωτή θα τον βρεις με δοκιμές

34282

vspantidakis
12-06-12, 12:37
Βαγγέλη στο σχέδιο Α ο πυκνωτής θα προλάβει να φορτιστεί από την στιγμιαία τάση που θα δεχθεί? Γιατί αν κατάλαβα καλά μόλις δεχθεί την τάση ο R1 θα κλείσει επαφή και θα δώσει την συσωρευμένη τάση στον R2 μέχρι να εκφωρτιστεί.
Αρα ο χρόνος που θα έχει στην διαθεσή του για φόρτιση ο πυκνωτής θα είναι ελάχιστος?

GR_KYROS
12-06-12, 12:45
Θεωρητικά ναι, αλλά για σίγουρα προχώρα στο σενάριο Β

vspantidakis
12-06-12, 13:28
ΟΚ.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε παιδιά.
Θά το δοκιμάσω, αμμεσα.
Καλό μεσημέρι