PDA

Επιστροφή στο Forum : πατέντα σε μοτέρ... γίνετε?



Panοs
11-06-12, 20:41
καλησπέρα παιδια...εχω ενα μοτερ το οποιο δουλεύει με 220 βολτ dc και ειναι 2100watt..(με καρβουνάκια)πωσ μπορω να το μετατρέψω ετσι ωστε να δουλευει με 12βολτ(π.χ απο μια μπαταρια αυτοκινητου)αλλα να εχει τουλάχιστον τισ μισές στροφεσ απο οτι εχει με 220βολτ(4800)και τουλαχηστον τη μιση δυναμη...τωρα οταν του βαζω 12 βολτ ισα που γυρναει και δεν εχει καθολου δυναμη...εχω σκεφτεί κατι αλλα δεν ξερω αν ισχύει.....αν το λυσω και ξετυλίξω αρκετεσ σπείρες απο το ροτορα δεν θα δουλεύει κανονικά με μικρότερη ταση?:closedeyes:

-nikos-
11-06-12, 20:52
καλησπέρα παιδια...εχω ενα μοτερ το οποιο δουλεύει με 220 βολτ dc και ειναι 2100watt..(με καρβουνάκια)πωσ μπορω να το μετατρέψω ετσι ωστε να δουλευει με 12βολτ(π.χ απο μια μπαταρια αυτοκινητου)αλλα να εχει τουλάχιστον τισ μισές στροφεσ απο οτι εχει με 220βολτ(4800)και τουλαχηστον τη μιση δυναμη...τωρα οταν του βαζω 12 βολτ ισα που γυρναει και δεν εχει καθολου δυναμη...εχω σκεφτεί κατι αλλα δεν ξερω αν ισχύει.....αν το λυσω και ξετυλίξω αρκετεσ σπείρες απο το ροτορα δεν θα δουλεύει κανονικά με μικρότερη ταση?:closedeyes:


αν κανεις την συνδεσμολογεια της μιζας ισως δουλεψει.
αλλα για να βγαλει δυναμη θα πρεπει να παιξεις με την γωνια απο τα καρβουνακια
δηλ το πηνιο του ρωτορα να ειναι σε γωνια 90' μοιρων με το πηνιο του στατορα
αλλιως θα ειναι ''ψωφιο''.[χωρις δυναμη]
την συνδεση μπορεις να την κανεις
ητε εν σειρα ητε παραλληλη
αλλα πως και εχει καρβουνακια ?? απο τι ειναι ?

Panοs
11-06-12, 20:56
αν κανεις την συνδεσμολογεια της μιζας ισως δουλεψει.
αλλα για να βγαλει δυναμη θα πρεπει να παιξεις με την γωνια απο τα καρβουνακια
δηλ το πηνιο του ρωτορα να ειναι σε γωνια 90' μοιρων με το πηνιο του στατορα
αλλιως θα ειναι ''ψωφιο''.
[ητε εν σειρα ητε παραλληλη συνδεση]
αλλα πως και εχει καρβουνακια ?? απο τι ειναι ?
νικο το μοτερ ειναι απο διαδρομο γυμναστικής....θελω να του κανω πατέντα να το βαλω σε ενα ποδήλατο...:thumbup::cool:
ποια ειναι η συνδεσμολογία τησ μιζασ?

-nikos-
11-06-12, 21:32
νικο το μοτερ ειναι απο διαδρομο γυμναστικής....θελω να του κανω πατέντα να το βαλω σε ενα ποδήλατο...:thumbup::cool:
ποια ειναι η συνδεσμολογία τησ μιζασ?


συνδεση εν σειρα =
το συν μπενει απο την μια ακρη των δυο πηνιων [η τεσσαρων]
που ειναι συνδεδεμενα σε σειρα,,, στο τελος της σειρας
βγενει το συν και παει στο ενα καρβουνακι και βγενει απο το αλλο συνεχιζωντας την
πορεια του για το πλην,,,,
σε αυτη την διαδρομη εκανε ηλεκτρομαγνητη το πηνιο του στατορα και
μετα το πηνιο του ρωτορα τα οποια με γωνια 90' μοιρων μεταξυ τους παραγουν εργο [γυριζει ]

αν δεν εχει αρκετη δυναμη θα πρεπει δυστιχως να επανατυλιξεις τον
στατορα.

Notios38
11-06-12, 22:05
Δέν νομίζω να γινει δουλεια με αυτο το μοτερ...ειναι universal απο την περιγραφη που μας κανεις...αν εχεις τροπο να αντικαταστησεις ολη την περιελιξη και στο στατορα κ ροτορα με χοντρα συρματα..να πω 20 φορες απο οτι εχει..και τον ψυκτροφορεα με τα αντιστοιχα καρβουνακια θα αντεξουν σε τοσο μεγαλο ρευμα που θα περασει ?

Panοs
11-06-12, 23:02
παιδια συγνώμη...το μοτερ ειναι μαγνητικο.γραφει πανω <<permanent magnet dc motor>>kαι απο οσο μπορώ να δω το + και το - πανε μονο στα καρβουνάκια..:001_unsure:

Κυριακίδης
12-06-12, 00:47
Προκειμένου να ξηλώνουμε και να ράβουμε το συγκεκριμένο μοτέρ . προτιμότερο είναι να προστεθούν σε σειρά επιπλέον μπαταρίες όπως κάνουν στα ηλεκτρικά σκούτερ .
Επειδή κατέχω ήδη 2 ηλεκτρικά σκούτερ το 1ο είναι 36 βολτ με 250 W μοτέρ και το 2ο είναι 48 βολτ με 1500w μοτέρ. Και για να έχεις καλή "ώθηση" με μοτέρ 2100 W .
Η γνώμη μου είναι να ανέβεις στα 60 βολτ τουλάχιστον με 5 μπαταρίες σε σειρά 12βολτες.. και τουλάχιστον 20 - 30 ΑΗ η κάθε μια .
Ακόμη και μετατροπή να κάνεις στο μοτέρ και πάλι με 12 βολτ δεν θα έχει ώθηση .

Notios38
12-06-12, 09:20
Aν το μοτέρ ειναι με μονιμο μαγνητικό πεδιο δεν το ξηλώνεις..απλα κάνεις οτι αναφέρει ο Πέτρος..σε μια ποιο ρεαλιστική εφαρμογή για το μοτέρ αυτο

Κυριακίδης
12-06-12, 10:18
Άντε Πάνο . Κουράγιο και υπομονή αν τα καταφέρεις με τέτοιο μοτέρ πάνω σε ποδήλατο .

Ελπίζω να ξεσκίσεις τον παρακάτω τυπά .... και να κάνεις υπερήφανη την Ελλάδα !

http://www.youtube.com/watch?v=eh6yUa90otQ

Panοs
12-06-12, 10:30
και που θα χορεσουν ρε παιδια 5 τετοιεσ μπαταριεσ?http://familysurvivalequipment.com/atv/342-ubvt-2-yix30l-66010-97-12v-30ah-upg-adventure-power-series-atv-battery.html μήπως να φτιαξω και ενα τρέιλερ και να τισ σέρνω απο πισω?αχαχχαχαχ :001_tt2::lool:καλα μια μπαταρια αυτοκινήτου καπου θα τη βολέψω αλλα 5 τέτοιες σαν αυτές του λινκ.........??????? μήπως με κανενα inverter κανω δουλεια?π.χ να ανέβω με ενα ινβερτερ στα 60βολτ και μετα να ανορθώσω την ταση και να την παω στο μοτερ......

Panοs
12-06-12, 10:31
Άντε Πάνο . Κουράγιο και υπομονή αν τα καταφέρεις με τέτοιο μοτέρ πάνω σε ποδήλατο .

Ελπίζω να ξεσκίσεις τον παρακάτω τυπά .... και να κάνεις υπερήφανη την Ελλάδα !

http://www.youtube.com/watch?v=eh6yUa90otQ
αμα βρω λυση για το πωσ θα το "ταΐζω" κατι μπορει να γίνει.......:biggrin:

Κυριακίδης
12-06-12, 11:01
Θα χωρέσουν 5 μπαταρίες αν είναι μικρές σαν αυτές στα UPS . Στην πίσω σέλα (κάθισμα) σε περιποιημένη θήκη.
Και μην μπλέκεις με ινβέρτερ κτλ . Προς το παρόν βρες επιπλέον μπαταρίες έστω παλιές για να τεστάρεις την σχετική δύναμη του μοτέρ να δεις αν ικανοποιεί το τράβηγμα .
Αν ήμουν στην θέση σου και είχα όρεξη.
1) Το μοτέρ θα προσπαθούσα να το βάλω στο γρανάζι του πεντάλ (πηδάλι) και όχι στην ρόδα . Αλλά θα μετέτρεπα το πηδάλι με προσθήκη καστάνιας. έτσι ώστε να μην γυρίζουν τα πηδάλια όταν κινείται ηλεκτρικά.
2) Από εμπειρία στο δικό μου σκούτερ 48V . 1500w . Το χειρόγκαζο από ότι κατάλαβα πάει βαθμιδωτά . δηλαδή με λίγο γκάζι είναι σαν να του δίνει 12 ή 24 βολτ για ομαλή εκκίνηση . και όσο γκαζώνεις (το καταλαβαίνω από το σχετικό κλώτσημα ώθησης που κάνει) π.χ σαν να πηγαίνει από τα 24 βολτ στα 36 βολτ και πάει λέγοντας. Δηλαδή διαισθάνομαι ότι δεν είναι με ροοστάτη ... αλλά βαθμιδωτά με την τάση . αυτό μπορείς να το κάνεις με μπουτόν και ισχυρά σε αμπέρ ρελέ . όπου θα συνδέει τις αντίστοιχες σε σειρά μπαταρίες.
3) Θα πρέπει να βρεις τρόπο ώστε στο φρενάρισμα να νεκρώνει το μοτέρ
http://www.youtube.com/watch?v=v9oUaa16ezg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=jrqnMQ9rPGo

http://www.electroweb.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=38&product_id=77%3D0&option=com_virtuemart&lang=el