PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής



Gordona
14-06-12, 07:40
Καλημέρα φίλοι μου.
Σε ένα κτήμα που θα μπει στη ρύθμιση για τα αυθαίρετα θα δωθεί και ρεύμα. Από όσο ξέρω, η χελώνα θα εγκατασταθεί εκτός του οικοπέδου και μέχρι εκεί υπεύθυνη είναι η ΔΕΗ. Εμένα με ενδιαφέρει από εκεί μέχρι τον πίνακα.
Η απόσταση από το κτίσμα είναι περί τα 30 μέτρα και θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν είναι να γίνει εναέριο ή υπόγειο το παροχικό καλώδιο. Επίσης με ενδιαφέρει τι τύπου καλώδιο χρησιμοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις για να υπολογισθεί το κόστος.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

lcharal
14-06-12, 10:42
Καλημέρα Κώστα!
Κατ' αρχάς, δεν έχω δει ακόμα να τοποθετείται η χελώνα εκτός οικοπέδου, αλλά σε ειδική κατασκευασμένη κατά τη μορφολογία της και τοποθετείται στο όριο του οικοπέδου. Τουλάχιστον, δεν έχω προσέξει, ακόμα, κάτι τέτοιο που μας αναφέρεις.
Την παροχή, θα την έκανα υπόγεια, σκαμμένη στο 1 μέτρο, μέσα σε σωλήνα pvc κοινή, (και του ποτίσματος κάνει) τσιμενταρισμένη περιμετρικά με πάχος 2 εκατοστά από κάθε πλευρά. Δεν συμπαθώ τις εναέριες παροχές, για διάφορους λόγους και ένας από αυτούς είναι η καλαισθησία... Όμως θα πρέπει να προσέξεις πολύ κατά το σχεδιασμό της "γραμμής" να μη διασταυρώνεται με κανάλια αποχέτευσης ή παροχής νερού, και να προβλέψεις κατά το δυνατόν μελλοντικές εργασίες που μπορεί να γίνουν ώστε να αποφύγεις ανεπιθύμητες εκπλήξεις...

Αυτά είχα να πω, όσο για τον τύπο καλωδίων, πες μας αν είναι μονοφασική παροχή, ή τριφασική, και θα επιλέξουμε μαζί τύπο καλωδίων, ανάλογα τι θα διαλέξεις τελικά, την υπόγεια ή την εναέρια παροχή.

galileos
14-06-12, 11:00
κατ αρχην θελω να μου πεις την αποσταση του καλωδίου , αν είναι τριφασικό ή μονοφασικό το ρευμα που θα ζητήσεις και τι φορτίο θα χρειαστείς...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΚΑΤΩ ΜΕΤΡΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1 %... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ... ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ 5*10mm + 1,5mm ΥΠΌΓΕΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 80 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΓΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΣΩΛΗΝΑ... ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΤΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΝΑ 10ΡΙΚΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ... ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6-7 ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΜΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΣΟΥ...

Gordona
14-06-12, 11:59
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ωραία συζήτηση θα κάνουμε..
Μονοφασικό λέω, αφού για τριφασικό δεν υπάρχει ούτε ανάγκη, ούτε θα θελήσει κανείς την επιπλέον επιβάρυνση.
Στα όρια του οικοπέδου φαντάζομαι κι εγώ πως θα μπει το ρολόι, και από εκεί μέχρι το "κτίσμα" είναι περί τα 30 μέτρα και με αρκετά μεγάλη ανύψωση, πάνω από 10 μέτρα. Αποτελείται δλδ το οικόπεδο από ένα πρανή και 2 επίπεδα και στο τελευταίο είναι το κτισμένο.
Το εναέριο ξέρω ότι δεν είναι ότι και πιο όμορφο, αλλά είναι το λιγότερο επίπονο! Ένα μέτρο μέσα επί 30 μέτρα και δεν ξέρω αν θα το φέρω μετά και μέσα από πάτωμα, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ανέβει από ντουβάρι για να φτάσει στον πίνακα. Αλλά πραγματικά το σκέφτομαι να μπει σε σωλήνα βαρέως τύπου υπόγεια μιας κι έτσι γλιτώνεις από ποντίκια, πουλιά κλπ και σίγουρα τον πολύ ήλιο που έχει εκεί.
Πάντως βλέπω μεγάλη πιθανότητα να μπει 5x12+1.5mm για να υπάρχει η προεγκατάση τριφασικού αν δεν έχουν τεράστια διαφορά (>35%) στη τιμή.
Μεταλλική σωλήνα, με τα επίπεδα και την κλίση που έχει το οικόπεδο είναι αδύνατον. Θα φάω τα νιάτα μου να κουρμπάρω σωλήνες.

Για τη γείωση το συζητάμε ακριβώς μετά!

vasilllis
14-06-12, 13:40
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ωραία συζήτηση θα κάνουμε..
Μονοφασικό λέω, αφού για τριφασικό δεν υπάρχει ούτε ανάγκη, ούτε θα θελήσει κανείς την επιπλέον επιβάρυνση.
Στα όρια του οικοπέδου φαντάζομαι κι εγώ πως θα μπει το ρολόι, και από εκεί μέχρι το "κτίσμα" είναι περί τα 30 μέτρα και με αρκετά μεγάλη ανύψωση, πάνω από 10 μέτρα. Αποτελείται δλδ το οικόπεδο από ένα πρανή και 2 επίπεδα και στο τελευταίο είναι το κτισμένο.
Το εναέριο ξέρω ότι δεν είναι ότι και πιο όμορφο, αλλά είναι το λιγότερο επίπονο! Ένα μέτρο μέσα επί 30 μέτρα και δεν ξέρω αν θα το φέρω μετά και μέσα από πάτωμα, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ανέβει από ντουβάρι για να φτάσει στον πίνακα. Αλλά πραγματικά το σκέφτομαι να μπει σε σωλήνα βαρέως τύπου υπόγεια μιας κι έτσι γλιτώνεις από ποντίκια, πουλιά κλπ και σίγουρα τον πολύ ήλιο που έχει εκεί.
Πάντως βλέπω μεγάλη πιθανότητα να μπει 5x12+1.5mm για να υπάρχει η προεγκατάση τριφασικού αν δεν έχουν τεράστια διαφορά (>35%) στη τιμή.
Μεταλλική σωλήνα, με τα επίπεδα και την κλίση που έχει το οικόπεδο είναι αδύνατον. Θα φάω τα νιάτα μου να κουρμπάρω σωλήνες.

Για τη γείωση το συζητάμε ακριβώς μετά!

Αδερφε,αν θες την γνωμη μου για το υπογειο που λες πρεπει να ξερεις ην χρηση που θα εχει το οικοπεδο.Αν ειναι κηπος αλλαζει το θεμα.
Επισης καλο ειναι να μπει σε μεταλικη σωληνα ευθεια και βαζεις ανα καποια μετρα φρεατια.Ετσι σου δινεται η δυνατοτητα να αλλαξεις καλωδιο αν χρειαστει.Ουτε κουρμπαρισματα ουτε τιποτα.

ΥΓ 5χ12 δεν υπαρχει.5χ10 ή 5χ16.

Gordona
14-06-12, 14:03
Αδερφε,αν θες την γνωμη μου για το υπογειο που λες πρεπει να ξερεις ην χρηση που θα εχει το οικοπεδο.Αν ειναι κηπος αλλαζει το θεμα.
Επισης καλο ειναι να μπει σε μεταλικη σωληνα ευθεια και βαζεις ανα καποια μετρα φρεατια.Ετσι σου δινεται η δυνατοτητα να αλλαξεις καλωδιο αν χρειαστει.Ουτε κουρμπαρισματα ουτε τιποτα.

ΥΓ 5χ12 δεν υπαρχει.5χ10 ή 5χ16.

Αναγκαστικά θα περάσει μέσα από κήπους. Υπάρχουν δηλαδή ήδη...

Υ.Γ. 5x10 ναι, εκ παραδρομής...

vasilllis
14-06-12, 15:24
Αναγκαστικά θα περάσει μέσα από κήπους. Υπάρχουν δηλαδή ήδη...

Υ.Γ. 5x10 ναι, εκ παραδρομής...

Μαλλον θα σε στεναχωρησω αλλα θελει για διελευση απο κηπους χαλυβδοσωληνα για να περασει.

xinoulis
15-06-12, 19:27
εμενα η γνωμη μου ειναι 5Χ16+1.5 γιατι:
Σε περιοχες εκτος σχεδιου η αποσταση απο τον υποσταθμο συνηθως ειναι πολυ μεγαλη και η πτωση τασης ειναι αρκετη. ειδικα οταν θα αναβεις ενα θερμοσυφωνα ή κουζινα.
Επεισεις σε απομονομενες περιοχες συχνα πεφτει 1 φαση και αν τυχει να ειναι αυτη νπου περνεις εσυ μενεις στο σκοταδι αν εχεις 1φ ενω με 3φ εχει στο μεγαλυτερο μερος του σπιτιου φως
Το τριφασικο εχει σχεδον ιδιο παγιο με το 1φ
Μπορεις να εχεις σε λειτουργεια Α/C, κουζινα, πλυντηριο ,σιδερο,και οτι αλλο θελεις χωρις προβλημα
Με τους καινουριους κανονισμους μεγαλες καταναλωσεις οπως π.χ.κουζινα πρεπει να εχουν 3φ
Μπορεις να βαλεις και μια μικρη 3φ αντλια σε μια δεξαμενη για να ποτιζεις τον κηπο χωρις να εχεις προβλημα με την παροχη του νερου στο σπιτι
Αν δεν σε επεισα θα σου πω και αλλα καλα.
Εμενα παντος δεν με ενοχλει το εναεριο καλωδιο γιατι ειναι ποιο ελεγχομενο απο το υπογειο και μπορει να αλλαξει η διαδρομη του στο μελον ποιο ευκολα. για υπογειο θελει καλη προστασια με γαλβανισμενη σωληνα εξω και μεσα πλαστικη, αμμο και τουβλα κατω απο την σωληνα, αμμο πανω απο την σωληνα, φρεατιο καθε 10 μετρα ή σε καθε στροφη και το ποιο βασικο το εδαφος πρεπει να ειναι πολυ σταθερο και να εχει κατσει πολυ καλα γιατι με την υγρασια μπορει να παθει μετατοπηση ή καθηζιζη και φτου και απο την αρχη

vasilllis
15-06-12, 19:53
κατ αρχην θελω να μου πεις την αποσταση του καλωδίου , αν είναι τριφασικό ή μονοφασικό το ρευμα που θα ζητήσεις και τι φορτίο θα χρειαστείς...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΚΑΤΩ ΜΕΤΡΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1 %... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ... ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΓΙΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ 5*10mm + 1,5mm ΥΠΌΓΕΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 80 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΓΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΣΩΛΗΝΑ... ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΤΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΝΑ 10ΡΙΚΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ... ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6-7 ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΜΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ... ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΣΟΥ...


αυτο πως το εβγαλες??? αν ειναι οριακη η διατομη του καλωδιου στα 100μ εχει και παραεχει προβλημα.Αλλα αυτο βγαινει με τυπο οχι με τα λογια.


εμενα η γνωμη μου ειναι 5Χ16+1.5 γιατι:
Σε περιοχες εκτος σχεδιου η αποσταση απο τον υποσταθμο συνηθως ειναι πολυ μεγαλη και η πτωση τασης ειναι αρκετη. ειδικα οταν θα αναβεις ενα θερμοσυφωνα ή κουζινα.
Επεισεις σε απομονομενες περιοχες συχνα πεφτει 1 φαση και αν τυχει να ειναι αυτη νπου περνεις εσυ μενεις στο σκοταδι αν εχεις 1φ ενω με 3φ εχει στο μεγαλυτερο μερος του σπιτιου φως
Το τριφασικο εχει σχεδον ιδιο παγιο με το 1φ
Μπορεις να εχεις σε λειτουργεια Α/C, κουζινα, πλυντηριο ,σιδερο,και οτι αλλο θελεις χωρις προβλημα
Με τους καινουριους κανονισμους μεγαλες καταναλωσεις οπως π.χ.κουζινα πρεπει να εχουν 3φ
Μπορεις να βαλεις και μια μικρη 3φ αντλια σε μια δεξαμενη για να ποτιζεις τον κηπο χωρις να εχεις προβλημα με την παροχη του νερου στο σπιτι
Αν δεν σε επεισα θα σου πω και αλλα καλα.
Εμενα παντος δεν με ενοχλει το εναεριο καλωδιο γιατι ειναι ποιο ελεγχομενο απο το υπογειο και μπορει να αλλαξει η διαδρομη του στο μελον ποιο ευκολα. για υπογειο θελει καλη προστασια με γαλβανισμενη σωληνα εξω και μεσα πλαστικη, αμμο και τουβλα κατω απο την σωληνα, αμμο πανω απο την σωληνα, φρεατιο καθε 10 μετρα ή σε καθε στροφη και το ποιο βασικο το εδαφος πρεπει να ειναι πολυ σταθερο και να εχει κατσει πολυ καλα γιατι με την υγρασια μπορει να παθει μετατοπηση ή καθηζιζη και φτου και απο την αρχη

Gordona
15-06-12, 20:14
εμενα η γνωμη μου ειναι 5Χ16+1.5 γιατι:
Σε περιοχες εκτος σχεδιου η αποσταση απο τον υποσταθμο συνηθως ειναι πολυ μεγαλη και η πτωση τασης ειναι αρκετη. ειδικα οταν θα αναβεις ενα θερμοσυφωνα ή κουζινα.
Επεισεις σε απομονομενες περιοχες συχνα πεφτει 1 φαση και αν τυχει να ειναι αυτη νπου περνεις εσυ μενεις στο σκοταδι αν εχεις 1φ ενω με 3φ εχει στο μεγαλυτερο μερος του σπιτιου φως
Το τριφασικο εχει σχεδον ιδιο παγιο με το 1φ
Μπορεις να εχεις σε λειτουργεια Α/C, κουζινα, πλυντηριο ,σιδερο,και οτι αλλο θελεις χωρις προβλημα
Με τους καινουριους κανονισμους μεγαλες καταναλωσεις οπως π.χ.κουζινα πρεπει να εχουν 3φ
Μπορεις να βαλεις και μια μικρη 3φ αντλια σε μια δεξαμενη για να ποτιζεις τον κηπο χωρις να εχεις προβλημα με την παροχη του νερου στο σπιτι
Αν δεν σε επεισα θα σου πω και αλλα καλα.
Εμενα παντος δεν με ενοχλει το εναεριο καλωδιο γιατι ειναι ποιο ελεγχομενο απο το υπογειο και μπορει να αλλαξει η διαδρομη του στο μελον ποιο ευκολα. για υπογειο θελει καλη προστασια με γαλβανισμενη σωληνα εξω και μεσα πλαστικη, αμμο και τουβλα κατω απο την σωληνα, αμμο πανω απο την σωληνα, φρεατιο καθε 10 μετρα ή σε καθε στροφη και το ποιο βασικο το εδαφος πρεπει να ειναι πολυ σταθερο και να εχει κατσει πολυ καλα γιατι με την υγρασια μπορει να παθει μετατοπηση ή καθηζιζη και φτου και απο την αρχη

Με έχεις πείσει, το θέμα είναι τι θα πει αυτός που πληρώνει.. Εναέριο λοιπόν κι εγώ συγκλίνω σε αυτό.. Τι τύπος είναι λοιπόν να ψάξω για κόστος;

JOUN
15-06-12, 21:37
Συγγνωμη τι λετε;; Εχετε περασει ποτε 30 μετρα 5*10 και μαλιστα με υψομετρικη διαφορα;Σκεφτηκατε ποσο ψηλες κολωνες και ποσων ιντσων διατομη θα χρειαστουνε;Πως θα σηκωθει σ'αυτο το υψος;Την καταπονηση που θα φαει; Την δυναμη που θα χρειαστει; Το ποσο χαλια θα φαινεται;
Πολυ ευκολοτερο μου φαινεται το χωνευτο, το αλλο το βλεπω σχεδον αδυνατο..



Με τους καινουριους κανονισμους μεγαλες καταναλωσεις οπως π.χ.κουζινα πρεπει να εχουν 3φ

Αυτο που το λεει;Πρεπει δηλαδη υποχρεωτικα ολες οι καινουριες παροχες να ειναι 3Φ;

vasilllis
15-06-12, 22:47
Με έχεις πείσει, το θέμα είναι τι θα πει αυτός που πληρώνει.. Εναέριο λοιπόν κι εγώ συγκλίνω σε αυτό.. Τι τύπος είναι λοιπόν να ψάξω για κόστος;

http://www.technomat-shop.com/site/index.php?dispatch=products.view&product_id=16512#axzz1xtOv2FHa

http://www.technomat-shop.com/site/index.php?dispatch=products.view&product_id=26967#axzz1xtOv2FHa

οπως βλεπεις εχει την διπλη τιμη.
Μελετη ποιος εχει κανει?αιτηση στην δεη?
τι σπιτι ειναι?ποσα τμ? εχεικαποιο ιδιαιτερο φορτιο?εχεις υποψη σου οτι το τριφασικο εχει ακριβοτερο παγιο?επισης σε ορισμενες περιοχες η δεη δεν βαζει τριφασικο σε σπιτια?


Xinoulis....
με 1φασικη αντλια μπορει καλιστα να ποτιζει τον κηπο.Αλλλα πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν εχει νερο ?? και θελει αντλια????
το 3φ δεν εχει καθολου ιδιο παγιο με το 1φ.
εχω 1φασικο σπιτι και δουλευω 3AC και θερμοσιφωνα και πλυντηριο και κουζινα και ουδεποτε μου εχει πεσει ασφαλεια ρολογιου η γενικη.

ποιος κανονισμος λεει οτι πρεπει να εχουμε τριφασικο?

Gordona
16-06-12, 08:30
Καλημέρα καλημέρα...
Από ότι έμαθα για το διπλανό που γίνεται ακριβώς η ίδια διαδικασία, σκάβουν κανονικά και περνάνε καλώδιο μέσα σε μεταλλική σωλήνα και από ότι μου είπαν η ΔΕΗ δεν τους επιτρέπει εναέριο. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι για αυτή τη δουλειά, πίνακα και γραμμές σε ένα κτίσμα περίπου 20 τ.μ. και μερικές εξωτερικές (έχει τροχόσπιτο, αποθήκη κλπ) ζήτησε ο ηλεκτρολόγος τους μαζί με τα υλικά 600€!



Μελετη ποιος εχει κανει?αιτηση στην δεη?
τι σπιτι ειναι?ποσα τμ? εχεικαποιο ιδιαιτερο φορτιο?εχεις υποψη σου οτι το τριφασικο εχει ακριβοτερο παγιο?επισης σε ορισμενες περιοχες η δεη δεν βαζει τριφασικο σε σπιτια?


Στην δική μου περίπτωση είναι ένα υπόστεγο 90τμ έχοντας από κάτω κτισμένη μια κουζίνα μαζί με μπάνιο 5x3=15 τ.μ. 2 τροχόσπιτα και μία αποθήκη έξω από αυτό. Στο κτισμένο υπάρχει εγκατάσταση και πίνακας (τα οποία στο μεγαλύτερο κομμάτι τους θα αλλάξουν απλά διάταξη). Υπάρχει εγκατάσταση σε όλο το υπόστεγο σε άκαμπτες σωλήνες (ευθείες) και στεγανούς διακόπτες-πρίζες, γραμμή για κάθε τροχόσπιτο και γραμμή στην αποθήκη τα οποία τροφοδοτούνται από φωτοβολταϊκό σύστημα. Στο υπάρχον λοιπόν, θα κρατήσω τα φ/β για φωτισμό και θα περαστούν νέες γραμμές (3x2.5) για πρίζες, ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας στην αποθήκη, 1 γραμμή A/C και όλα αυτά με πρόβλεψη για επέκταση. Δηλαδή θα κρατήσω τα 1.5άρια για φωτισμό και θα περαστούν 2.5άρια για παροχές προς τα τροχόσπιτα και τον εξωτερικό χώρο.
Οι εξωτερικές σωληνώσεις τις έκανα σε Φ23 ώστε να μπορέσω τώρα να κάνω αυτό που λέω χωρίς να τις αλλάξω. Ενώ στο κτισμένο πάλι δεν αλλάζουν οι σωληνώσεις -κρατώντας τες για το φ/β σύστημα για το φωτισμό- και θα περαστούν νέες για τις νέες παροχές.
Το τι θέλω να γίνει, ένα προσχέδιο δηλαδή, το έχω ετοιμάσει και θα δωθεί σε ηλεκτρολόγο να βγάλει το τελικό σχέδιο το οποίο και θα καταθέσει. Εμένα προς το παρόν με νοιάζει να δω τις επιλογές μου και να βγάλω το κόστος των υλικών.
Όσον αφορά τώρα το υπόγειο παροχικό καλώδιο, πλάι το οικοπέδου υπάρχει δρόμος που ανεβαίνει μέχρι επάνω, στα σύνορα με το διπλανό (υπάρχει τσιμεντένιο ντουβαράκι 30-40 πόντους) περνάει υπόγεια η παροχή νερού, και προτάθηκε να περάσει από την άλλη πλευρά του δρόμου. Τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι και "νόμιμο".
Για τριφασικό, όχι δεν υπάρχει ανάγκη καθόλου, τουλάχιστον όχι τώρα και δεν νομίζω πως θα μπει 3φ. Αλλά σκέφτομαι την επεκτασιμότητα και λέω μήπως να περαστεί 3φ καλώδιο. Από την άλλη, όταν κι αν το γκρεμίσεις και το χτίσεις από την αρχή, το κόστος για ένα νέο καλώδιο θα μοιάζει αστείο μπροστά στα υπόλοιπα!

Ακόμα να αναφέρω ότι το υπόστεγο, έχει 7 κολώνες που μπαίνουν περίπου 1 μέτρο στο χώμα και είχαν τσιμενταριστεί. Φαντάζομαι ότι δεν είναι και ότι πρέπει αλλά ρωτάω αν μας κάνει για γείωση... Αλλιώς, υποθέτω θα μου τα πει κι ο ηλεκτρολόγος, πρέπει να καρφωθούν χαλκοί έτσι; Αυτό τι κόστος έχει;

vasilllis
16-06-12, 09:53
δεν νομιζω να χρειαστεις ποτε τριφασικο.
η δεη μπορει οντως να απαγορευει πχ.εναεριες γραμμες.
αυτη ειναι που θα σου υποδειξει που θα μπει το ρολοι.
τα 600 σου φαινονται πολλα;
μιλαμε για κανα 3ημερο σιγουρα,χωρις να ξερω και που σκαβει.
οι κολωνες τι σχεση εχουν με τις γειωσεις;
πρεπει να μπει τριγωνο, αν βολεψει κοντα στο ρολοι.
καλημερα.

lcharal
16-06-12, 09:59
... Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι για αυτή τη δουλειά, πίνακα και γραμμές σε ένα κτίσμα περίπου 20 τ.μ. και μερικές εξωτερικές (έχει τροχόσπιτο, αποθήκη κλπ) ζήτησε ο ηλεκτρολόγος τους μαζί με τα υλικά 600€!....

Γιατί σου κάνει εντύπωση βρε κώστα? Αναλόγως τη φύση και τη σχετική δυσκολία της κάθε δουλειάς είναι και το κόστος της...


Στην δική μου περίπτωση είναι ένα υπόστεγο 90τμ έχοντας από κάτω κτισμένη μια κουζίνα μαζί με μπάνιο 5x3=15 τ.μ. 2 τροχόσπιτα και μία αποθήκη έξω από αυτό. Στο κτισμένο υπάρχει εγκατάσταση και πίνακας (τα οποία στο μεγαλύτερο κομμάτι τους θα αλλάξουν απλά διάταξη). Υπάρχει εγκατάσταση σε όλο το υπόστεγο σε άκαμπτες σωλήνες (ευθείες) και στεγανούς διακόπτες-πρίζες, γραμμή για κάθε τροχόσπιτο και γραμμή στην αποθήκη τα οποία τροφοδοτούνται από φωτοβολταϊκό σύστημα. Στο υπάρχον λοιπόν, θα κρατήσω τα φ/β για φωτισμό και θα περαστούν νέες γραμμές (3x2.5) για πρίζες, ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας στην αποθήκη, 1 γραμμή A/C και όλα αυτά με πρόβλεψη για επέκταση. Δηλαδή θα κρατήσω τα 1.5άρια για φωτισμό και θα περαστούν 2.5άρια για παροχές προς τα τροχόσπιτα και τον εξωτερικό χώρο.
Οι εξωτερικές σωληνώσεις τις έκανα σε Φ23 ώστε να μπορέσω τώρα να κάνω αυτό που λέω χωρίς να τις αλλάξω. Ενώ στο κτισμένο πάλι δεν αλλάζουν οι σωληνώσεις -κρατώντας τες για το φ/β σύστημα για το φωτισμό- και θα περαστούν νέες για τις νέες παροχές.

Για αυτές τις καταναλώσεις δε νομίζω να εγκριθεί από τη ΔΕΗ η τριφασική παροχή... Τα φορτία είναι "γελοία " για τη μονοφασική!!


.....Εμένα προς το παρόν με νοιάζει να δω τις επιλογές μου και να βγάλω το κόστος των υλικών.

Για να βγάλεις το κόστος των υλικών θα πρέπει να έχεις και μια γνώση γύρω από το ηλεκτρολογικό υλικό. Έτσι στα τυφλά, το μόνο που θα κάνεις είναι να ταλαιπωρηθείς και το μόνο που θα κερδίσεις, είναι να χάσεις την ησυχία σου, με την προϋπόθεση ότι δεν γνωρίζεις τίποτα από ηλ. υλικό..


....πλάι το οικοπέδου υπάρχει δρόμος που ανεβαίνει μέχρι επάνω, στα σύνορα με το διπλανό (υπάρχει τσιμεντένιο ντουβαράκι 30-40 πόντους) περνάει υπόγεια η παροχή νερού, και προτάθηκε να περάσει από την άλλη πλευρά του δρόμου. Τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι και "νόμιμο".
Αν ο δρόμος είναι στο οικόπεδό σου, και υπάρχει μόνο για να εξυπηρετεί τις ανάγκες του οικοπέδου σου, ΝΑΙ μπορείς να το κάνεις, Αν όμως είναι εκτός των ορίων, τότε θα έλεγα πολύ απλά να σοβαρευτούμε λίγο... Τι γυρεύει η παροχή σου στο "χοράφι του γείτονα"




....Για τριφασικό, όχι δεν υπάρχει ανάγκη καθόλου, τουλάχιστον όχι τώρα και δεν νομίζω πως θα μπει 3φ. Αλλά σκέφτομαι την επεκτασιμότητα και λέω μήπως να περαστεί 3φ καλώδιο. Από την άλλη, όταν κι αν το γκρεμίσεις και το χτίσεις από την αρχή, το κόστος για ένα νέο καλώδιο θα μοιάζει αστείο μπροστά στα υπόλοιπα!
Καλά το πας, αλλά δε βρίσκεις ότι θα πληρώσεις τα διπλάσια χρήματα, ή και παραπάνω, για κάτι το μελλοντικό, που και στο κάτω κάτω, τραβάς το ένα καλώδιο και περνάς το άλλο όταν χρειαστεί! Το λέω αυτό διότι όπως φαίνεται σε ενδιαφέρει το κόστος πολύ... και καλά κάνεις!




....Ακόμα να αναφέρω ότι το υπόστεγο, έχει 7 κολώνες που μπαίνουν περίπου 1 μέτρο στο χώμα και είχαν τσιμενταριστεί. Φαντάζομαι ότι δεν είναι και ότι πρέπει αλλά ρωτάω αν μας κάνει για γείωση... Αλλιώς, υποθέτω θα μου τα πει κι ο ηλεκτρολόγος, πρέπει να καρφωθούν χαλκοί έτσι; Αυτό τι κόστος έχει;
Είμαι σίγουρος, ότι σε όποιο ηλεκτρολόγο το πεις, το λιγότερο που θα κάνει είναι να σε αποπάρει χαριτολογόντας.
Υπάρχει μια πιθανότητα, αλλά θέλει μέτρηση για να το επαληθεύσεις. Εγώ συνιστώ νέα καλή γείωση!

Gordona
16-06-12, 10:30
Ευχαριστώ διπλά για τις απαντήσεις σας. Τα 600€ μου φαίνονται υπερβολικά ΛΙΓΑ! Έτσι όπως φαίνεται μόνο 150-200 είναι το παροχικό καλώδιο! Ένας Θεός ξέρει τι θα βάλει από εκεί και πέρα...


οι κολωνες τι σχεση εχουν με τις γειωσεις;
πρεπει να μπει τριγωνο, αν βολεψει κοντα στο ρολοι.
καλημερα.
Καμία σχέση. Είναι η μπόνους ερώτηση! Όπως τα λες, δίπλα στο ρολόι...



Για αυτές τις καταναλώσεις δε νομίζω να εγκριθεί από τη ΔΕΗ η τριφασική παροχή... Τα φορτία είναι "γελοία " για τη μονοφασική!!

Συμφωνώ 100%.



Για να βγάλεις το κόστος των υλικών θα πρέπει να έχεις και μια γνώση γύρω από το ηλεκτρολογικό υλικό. Έτσι στα τυφλά, το μόνο που θα κάνεις είναι να ταλαιπωρηθείς και το μόνο που θα κερδίσεις, είναι να χάσεις την ησυχία σου, με την προϋπόθεση ότι δεν γνωρίζεις τίποτα από ηλ. υλικό..

Έχω γνώσεις στο θέμα, έχω ανοικτό λογαριασμό με εταιρία ηλ/κου υλικού εδώ και χρόνια.. Καμία ταλαιπωρία.


Αν ο δρόμος είναι στο οικόπεδό σου, και υπάρχει μόνο για να εξυπηρετεί τις ανάγκες του οικοπέδου σου, ΝΑΙ μπορείς να το κάνεις, Αν όμως είναι εκτός των ορίων, τότε θα έλεγα πολύ απλά να σοβαρευτούμε λίγο... Τι γυρεύει η παροχή σου στο "χοράφι του γείτονα"

Φυσικά και είναι μέσα στο οικόπεδό μου.. Θα ρωτούσα αλλιώς; Αυτό που λες με βάζει σε σκέψεις, φαντάζομαι πόσα έχετε ακούσει!!!


Καλά το πας, αλλά δε βρίσκεις ότι θα πληρώσεις τα διπλάσια χρήματα, ή και παραπάνω, για κάτι το μελλοντικό, που και στο κάτω κάτω, τραβάς το ένα καλώδιο και περνάς το άλλο όταν χρειαστεί! Το λέω αυτό διότι όπως φαίνεται σε ενδιαφέρει το κόστος πολύ... και καλά κάνεις!

Καταλήγουμε...


Είμαι σίγουρος, ότι σε όποιο ηλεκτρολόγο το πεις, το λιγότερο που θα κάνει είναι να σε αποπάρει χαριτολογόντας.
Υπάρχει μια πιθανότητα, αλλά θέλει μέτρηση για να το επαληθεύσεις. Εγώ συνιστώ νέα καλή γείωση!

Μην το λες, ηλεκτρολόγος το ανέφερε κάποτε όταν είπα ότι θέλω γείωση. Εγώ από όσα ξέρω, απαιτείται σωστή γείωση που έτσι και θα γίνει...

Ωραία λοιπόν, πάμε για 3x16, σωλήνα μεταλλική, φρεάτια (2 στην ευθεία, 1 στη στροφή και βλέπουμε) και γείωση κοντά στο ρολόι...

xrhstosmp
16-06-12, 19:09
Ωραία λοιπόν, πάμε για 3x16, σωλήνα μεταλλική, φρεάτια (2 στην ευθεία, 1 στη στροφή και βλέπουμε) και γείωση κοντά στο ρολόι...

τον υπογραφ....εεεε τον "ηλεκτρολογο" που θα κανει σχεδιο το προσχεδιο σου μην ξεχασεις !:001_rolleyes:

jami
16-06-12, 22:23
Ο ηλεκτρολόγος απλά θα επιβεβαιώσει την σωστή τοποθέτηση του καλωδίου όταν έχουν κλείσει και τα φρεάτια!Ούτως ή άλλως ο ρόλος του θα είναι διακοσμητικός!Σιγά τα αυγά!:001_tt2:

sakhs75
17-06-12, 07:24
Τι 5χ10 και 5χ16 λετε ο ανθρωπος μιλαει για μονοφασικη παροχη.Απο την στιγμη που η παροχη της δεη θα ειναι 35Α λογο αποστασεις και για να μην εχεις πτωση τασης θα βαλεις 3χ16 αν παρεις ποιο μεγαλη παροχη 50Α θα βαλεις 3χ25 αυτα με την προηποθεση οτι ο μετριτης της δεη θα ειναι κοντα στην κολωνα παροχης .
Το αν θα ειναι εναερια η οχι αφορα εσενα και οχι την δεη

sakhs75
17-06-12, 07:49
Η τιμη που του ζητησε πιστευω πως ηταν συνολικα με την παροχη οποτε υπολογισε και το κοστος που θα πληρωσει στον συνδεσμο ηλεκτρολογων + τα εξοδα της δεη εκτος αν τα πληρωσε ο γειτονας σου. Βεβαια δεν γινεται να υπολογισουμε την δουλεια που χρειαζεται να γινει σε καθε κτισμα αν δεν γινει μια μελετη του χωρου . Μια γραμμη Φωτισμου μπορει να θελει 1 μ καλωδιο και μια αλλη 10 μ , δεν μπορει να χρεωθουν το ιδιο σε μια εγκαταστασει.

Gordona
17-06-12, 08:00
Καλημέρα καλημέρα...

τον υπογραφ....εεεε τον "ηλεκτρολογο" που θα κανει σχεδιο το προσχεδιο σου μην ξεχασεις !:001_rolleyes:
Εννοείται.. Χωρίς αυτόν δεν γίνεται τίποτα...

Ο ηλεκτρολόγος απλά θα επιβεβαιώσει την σωστή τοποθέτηση του καλωδίου όταν έχουν κλείσει και τα φρεάτια!Ούτως ή άλλως ο ρόλος του θα είναι διακοσμητικός!Σιγά τα αυγά!:001_tt2:
Δεν παίζουμε με αυτά. Μπορεί ο καθένας να έχει γνώσεις και εμπειρία αλλά τουλάχιστον σωστή εποπτεία. Είπα ότι έχω εμπειρία, αλλά το ξαναλέω δεν πειραματιζόμαστε με ρεύμα.


Τι 5χ10 και 5χ16 λετε ο ανθρωπος μιλαει για μονοφασικη παροχη.Απο την στιγμη που η παροχη της δεη θα ειναι 35Α λογο αποστασεις και για να μην εχεις πτωση τασης θα βαλεις 3χ16 αν παρεις ποιο μεγαλη παροχη 50Α θα βαλεις 3χ25 αυτα με την προηποθεση οτι ο μετριτης της δεη θα ειναι κοντα στην κολωνα παροχης .
Το αν θα ειναι εναερια η οχι αφορα εσενα και οχι την δεη
Η κολώνα είναι στα 10-15 μέτρα από το σύνορο του οικοπέδου, όπου φαντάζομαι ότι θα υποδειχθεί για να μπει το ρολόι..

sakhs75
17-06-12, 08:19
Τα 10 με 15 μετρα που λες νομιζω πως δεν ειναι προβλημα.Απλα συμφωνα με την παροχη που θα παρεις θα σου ζητηθει και η καταλληλη γειωση