PDA

Επιστροφή στο Forum : pc service...



BASILIS971
14-06-12, 19:39
Έχω ένα φιλικό pc εδώ...ξεκινα ο υπολογ..ανοιγει η εικόνα στο ΒΙΟΣ και μετά απο μια σύντομη μπλέ οθόνη με κάποια κινεζικα...με πάει στην μαυρη οθονη με τις επιλογες (ασφαλή λειτουργία κλπ) αλλά δεν ανοιγει σε καμμία εντολή..Μπορεί καποιος να βοηθήσει για επαναφορά ...ή φορμάτ?

picdev
14-06-12, 19:40
ναι μπορούμε :001_tongue:
εκεί στο μενού της ασφαλής λειτουργίας, απενεργοποίεσε την επανεκκίνηση μετά απο μπλέ οθόνη, δεν θυμάμαι πως το γράφει
και μετά γράψε τον κωδικό της μπλε οθόνης τον λέει κάτω κάτω

BASILIS971
14-06-12, 19:41
περιμένω τα φώτα σου!!!

kontras
14-06-12, 19:45
κάνε το εξης απλό
αποσύνδεσε τον σκληρό δίσκο απο το μηχανημα και ανοιξέ το.αν δεν σ βγλαει μπλε οθόνη και συνεχισει μέχρει να σ βγαλει disk boot error no disk ή κατι τέτοιο δεν θυμαμαι.
αν στο βγλαει αυτό ειναι σκληρός . δοκίμασε με κανα linux live cd η με το hirens n boot cd να κανεισ κανα διαγνστικο μήπως και καταφερεις να την γλυτώσιεσ. πάντως στημ θεση σ θα κραταγα αντιγραφα τα αρχεια και θα εκανα μετά φορματ.

picdev
14-06-12, 19:47
γιατί βιάζεσαι kontras? πρώτα πρέπει να δούμε τι λέει ο κωδικός και μετά θα πάμε στα τεστ

kontras
14-06-12, 20:10
γιατί βιάζεσαι kontras? πρώτα πρέπει να δούμε τι λέει ο κωδικός και μετά θα πάμε στα τεστ
sorryyyyyy δεν είχα δει καν ότι του χες απαντησει :001_tt2:

BASILIS971
14-06-12, 20:19
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ..εβγαλα και τους 2 σκληρούς που ειχε επάνω και τωρα με έβγαλε σε μια μπλέ οθόνη και γραφει No video input

kontras
14-06-12, 20:24
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ..εβγαλα και τους 2 σκληρούς που ειχε επάνω και τωρα με έβγαλε σε μια μπλέ οθόνη και γραφει No video input
εεεεεεεεεεεεεεεε?????????:confused1:
αυτό ειναι λίγο κουλό.. τον κωδικό του μηνύματος τον είδες όπως σου είπε ο picdev;
τι κάρτα γραφικών έχεις ενσωματομένη η αυτόνομη;;;

BASILIS971
14-06-12, 20:26
Δεν μου έβγαλε κωδικό ..η καρτα ειναι έξτρα (οχι απο την μητρική)...λόγω έκτακτης δουλειάς..αποχωρώ..το αφήνουμε για αυριο...Ευχαριστώ

BESTCHRISS
14-06-12, 20:29
αυτο φιλε χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα μοιαζει με προβλημα καρτας γραφικων δοκιμασε μα αλλη για να τσεκαρεις
φιλικα

kontras
14-06-12, 20:36
αυτο φιλε χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα μοιαζει με προβλημα καρτας γραφικων δοκιμασε μα αλλη για να τσεκαρεις
φιλικα
σύμφωνώ με αυτό που λες αλλά είναι λίγο περίεργο να βγάζει μπλε οθόνες απο αυτο....
δοκίμασε αν είναι να το λειτουργησεισ απο την ενσωματομενη καρτα γραφικών να δεις αν παιζει.....

kostas640
15-06-12, 00:25
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ..εβγαλα και τους 2 σκληρούς που ειχε επάνω και τωρα με έβγαλε σε μια μπλέ οθόνη και γραφει No video input

Όπως πήγες να βγάλεις το καλώδιο του σκληρού μάλλον κούνησες και την κάρτα γραφικών η έφυγε το βύσμα απο πισω...δοκίμασε να σπρώξεις την κάρτα γραφικών να κουμπώσει στην θύρα και να ελενξεις το καλώδιο. αμα δεν έχει αρχεία μεσα που θες να κρατήσεις μην το παλεύεις...βαλε το cd των windows και ξεκίνα το φορματ. το NO VIDEO INPUT σημαίνει οτι δεν υπαρχει σημα δλδ η δεν λειτουργεί η κάρτα γραφικών η δεν έχεις βάλει το καλώδιο της οθόνης.

Hary Dee
18-06-12, 02:47
Βλέπω τα θέματα με καθυστέρηση συνήθως. Ηρακλή αν το παλεύεις ακόμη πες το μήπως αύριο βράδυ που θα τα ξανανοίξω δώσω καμιά ιδέα...

Γιώργος Φυσικός
18-06-12, 03:59
δεν ξέρω αν το έχετε δει
(http://i.imgur.com/JvcBb.png)

FH16
18-06-12, 11:10
Αν η VGA είναι nvidia βεβαιώσου ότι χρησιμοποιείς drivers τις NVidia και όχι της Microsoft!!!
Αν δεν είναι NVidia ή driver πρόβλημα τότε είναι κατά μεγάλο ποσοστό μνήμη (μπορεί να χρειάζεται πχ BIOS update).

toni31
18-06-12, 11:52
δεν ξέρω αν το έχετε δει
(http://i.imgur.com/JvcBb.png)

Είναι αυτό (http://www.fonerbooks.com/pcrepair.htm) και με λίγο ψάξιμο στο γούγλη το βρίσκεις...