PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος



coyote
14-06-12, 21:14
Γεια σας....
Είμαι κάτοχος πτυχίου ηλεκτρονικού ΤΕΛ , ειδικότητα --Ηλεκτρονικών εγκαταστάσεων & Αυτοματισμού--.

Έχω βγάλει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ραδιοτεχνίτη.
Έχω προϋπηρεσία 6 ετών ως ηλεκτρονικός και 7 χρόνια σαν βοηθός ηλεκτρολόγου σε βιομηχανία.
Μπορώ να πάρω κάποια άλλη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ηλεκτρονικού ή ηλεκτρολόγου , με εξετάσεις ή χωρίς εξετάσεις ;
Χρειάζεται κάποια επιπλέον χρόνια προϋπηρεσίας ;

GeorgeVita
15-06-12, 10:17
Γεια σας....
Είμαι κάτοχος πτυχίου ηλεκτρονικού ΤΕΛ , ειδικότητα --Ηλεκτρονικών εγκαταστάσεων & Αυτοματισμού--.

Έχω βγάλει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ραδιοτεχνίτη.
Έχω προϋπηρεσία 6 ετών ως ηλεκτρονικός και 7 χρόνια σαν βοηθός ηλεκτρολόγου σε βιομηχανία.
Μπορώ να πάρω κάποια άλλη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ηλεκτρονικού ή ηλεκτρολόγου , με εξετάσεις ή χωρίς εξετάσεις ;
Χρειάζεται κάποια επιπλέον χρόνια προϋπηρεσίας ;

Γειά σου Θανάση, καλώς ήλθες στο forum!
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που έχει πρόσφατη εμπειρία/πληροφόρηση ψάξε στη σχετική ιστοσελίδα του Υπουργείου Μεταφορών για να βρεις που αντιστοιχεί η περίπτωσή σου:

www.yme.gr > στα δεξιά κλικ στο "Οδηγός του πολίτη" > 6. Επαγγελματικές άδειες (http://www.yme.gr/index.php?tid=285)

Εσύ φαντάζομαι ότι τελειώνοντας το ΤΕΛ πήρες πτυχίο και τις άδειες "βοηθού", μετά με προϋπηρεσία και εξετάσεις έγινες ραδιοτεχνίτης και τώρα ψάχνεις για μεγαλύτερο επίπεδο. Κάθε επαγγελματική άδεια έχει χρησιμότητα ανάλογη με την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Από το "τι θέλεις να κάνεις" θα βγει ευκολότερα το χρήσιμο συμπέρασμα: Λ.χ. αν θέλεις να κάνεις "συντήρηση χψζ" μάθε τι άδειες χρειάζονται για την λειτουργία του εργαστηρίου σου.

gV

αλπινιστης
15-06-12, 15:54
Πηγαινε να βρεις τον Καππο. Πρωτα παρε για ραντεβου, να μιλησεις με τον ιδιο. Ειναι ο πλεον αρμοδιος να σου πει, τι μπορεις να κανεις, τι δικαιολογητικα χρειαζεσαι και ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ! Τα θεματα βγαινουν απο τα βιβλια του (τα οποια εμεσως πλην σαφως τα αγοραζεις απο εκει!)Πληροφοριες: http://www.texnikesekdoseis.gr/contact.html

coyote
15-06-12, 19:13
O.K.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.