PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως βεβαιώνω ότι μια συσκευή είναι σωστά γειωμένη;



Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 17:48
Συγκεκριμένα ο υπολογιστής μου (desktop)

Είναι σε μπρίζα σούκο αλλά ανάθεμα αν το σπίτι μου είναι σωστά γειωμένο...

kpetros
15-06-12, 17:55
ισως αμα μετρησεις την αντισταση της γειωσης ? αμαμ αυτο θα πρεπει να το κανεις απο την "αρχη " της ... πραμα αδυνατον , οποτε μαλλον απο τον γενικο .
να ξερεις πως η αντισταση που θα βρεις πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ , ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .

αυτο για το σπιτι ..........



αλαλ για την μπριζα ? ισως αμα δοκιμαζες βραχυκυκλωμα στην φαση-ουδετερο ? αμα η γειωση ειναι σωστη θα πρεπει να πεσει η ασφαλεια

vasilllis
15-06-12, 17:59
μονο με γειωσομετρο εισαι σιγουρος.
αρχικα αν εχεις γειωση στο σπιτι και μετα στην πριζα-στον υπολογιστη κλπ.
αλλιως τελειως εμπειρικα-κατα αποκλιση με βολτομετρο φαση-γη και με λαμπα φαση-γη.

vasilllis
15-06-12, 18:00
ισως αμα μετρησεις την αντισταση της γειωσης ? αμαμ αυτο θα πρεπει να το κανεις απο την "αρχη " της ... πραμα αδυνατον , οποτε μαλλον απο τον γενικο .
να ξερεις πως η αντισταση που θα βρεις πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ , ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .

αυτο για το σπιτι ..........



αλαλ για την μπριζα ? ισως αμα δοκιμαζες βραχυκυκλωμα στην φαση-ουδετερο ? αμα η γειωση ειναι σωστη θα πρεπει να πεσει η ασφαλεια

αμα δοκιμασει φαση ουδετερο εχει δεν εχει γειωση θα πεσει η ασφαλεια.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.

spiroscfu
15-06-12, 18:08
Ούτε και οι δεύτερες δικές σου είναι σωστές.

Με το βολτόμετρο θα μετρήσεις μια τάση που αντιστοιχεί με το ρεύμα/αντίσταση της επιστροφής,
με την λάμπα μεταξύ φάσης/γης θα πέσει ο ρελές.

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 18:12
ο ρελές.

http://i.imgur.com/OQTG9.jpg

ο ρελές;:hahahha::crying:

spiroscfu
15-06-12, 18:19
Εδώ σε εμάς σε όλα τα ρολόγια υπάρχει ουδετερογείωση (βραχυκυκλώνουν ουδέτερο με γείωση),
αν εκεί πάνω έχετε ανεξάρτητη γείωση (δεν ξέρω τη παίζει σε εσάς) βάζεις μια λάμπα μεταξύ φάσης και γείωσης, μετά γνωρίζοντας τα βατ της λάμπας και μετρόντας την τάση στα άκρα της βρίσκεις πόσα ωμ γείωση έχεις.


Φυσικά το καλύτερο/ασφαλέστερο είναι γειωσόμετρο.

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 18:22
Εδώ σε εμάς σε όλα τα ρολόγια υπάρχει ουδετερογείωση (βραχυκυκλώνουν ουδέτερο με γείωση)

κακό. υπάρχει λόγος που είναι άλλο η επιστροφή, άλλο η γείωση.

spiroscfu
15-06-12, 18:25
φυσικά το ένα είναι ουδέτερος και το άλλο γείωση.



δεν μας στέλνει γείωση η δεη έχει ο καθένας την δικιά του, η ουδετερογείωση μπορεί να σε γλιτώσει από περίεργα.

Papas00zas
15-06-12, 18:41
Εγώ νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να μετρηθεί στην προς έλεγχο συσκευή η τάση στο περίβλημα.
Δηλαδή με ένα βολτόμετρο να μετρηθεί η τάση σε σχέση με τη γη-ο ένας ακροδέκτης στο περίβλημα και ο άλλος στη γείωση.

herctrap
15-06-12, 18:50
και σε μας η ΔΕΗ μέσα στον μετρητη
πριν το ρολόι
ενώνει γείωση με ουδέτερο

spiroscfu
15-06-12, 18:53
Μάλλον πρέπει να είναι γενικό λοιπόν
και με αυτόνομη γείωση αλλά και με δοσμένη από την δεη.

Nemmesis
15-06-12, 19:08
αλαλ για την μπριζα ? ισως αμα δοκιμαζες βραχυκυκλωμα στην φαση-ουδετερο ? αμα η γειωση ειναι σωστη θα πρεπει να πεσει η ασφαλεια


ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΒΡΕ ΔΟΛΟΦΟΝΕ???? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ???

kpetros
15-06-12, 19:13
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΒΡΕ ΔΟΛΟΦΟΝΕ???? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ???


αλλο συμβουλη , αλλο ιδεα :P
πρπεει να παραδεχτω παντος οτι οι ιδεες μου ειναι αρεκτα επικινδυνες

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 19:15
και σε μας η ΔΕΗ μέσα στον μετρητη
πριν το ρολόι
ενώνει γείωση με ουδέτερο

ΔΕΗ. :hammer:

Nemmesis
15-06-12, 19:20
αλλο συμβουλη , αλλο ιδεα :P
πρπεει να παραδεχτω παντος οτι οι ιδεες μου ειναι αρεκτα επικινδυνες

ακομα και σαν ιδεα δεν ειναι μονο επικινδυνη... ειναι εντελος ασχετη με το θεμα μας... ενωνοντας φαση με ουδετερο τη ακριβως επηρεαζεται απο την καλη ή κακη γειωση??? τιποτα.. το ιδιο βραχηκυκλωμα ειναι..

spiroscfu
15-06-12, 19:22
Αν το κάνεις αρκετές φορές μπορείς κάλλιστα να κάνεις δοκιμή στην πυρασφάλεια!


δεν είναι κακό, δοκιμή είναι και αυτή.

error
15-06-12, 19:38
Πάρε ένα σίδερο και ένα δοκιμαστικό. Βάλε το σίδερο στην πρίζα. Δοκίμασε με το δοκιμαστικό πάνω στην πλάκα και σε οτι μεταλικό έχει το σίδερο αν ανάβει.
Βαλε το σίδερο ανάποδα στην πρίζα ξανα δοκίμασε με το δοκιμαστικό αν ανάβει. Δοκίμασε αν ανάβει το δοκιμαστικό και απευθείας στη γείωση της πρίζας αν ανάβει.
Αν για κάποιο λόγο δείς το δοκιμαστικό να ανάβει εχεις μεγάλο θέμα! Δεν έχεις γείωση στη συγκεκριμένη πρίζα ή γενικότερα στο σπίτι...

error
15-06-12, 19:41
Υ.Γ. ακόμη και χωρίς σίδερο δες με το δοκιμαστικό αν ανάβει στο μεταλικό κουτί του πύργου του υπολογιστή.στο τροφοδοτικό σε καμια βίδα....
Αν δεν εχεις γείωση είναι 1000% δεδομένο ότι θα ανάψει!

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 20:20
πλάκα στην πλάκα έχω πάρει ένα δοκιμαστικό το οποίο κάνει διάφορα κουλά. για να δούμε

λοιπόν, αν το δουλεύω σωστά το ρημάδι, το βάζω στον ένα πόλο, ανάβει. στον άλλο πόλο, όχι. το ακουμπάω στο σασί του pc και ανάβει *στιγμιαία*. στατικός ηλεκτρισμός;

error
15-06-12, 20:35
Αν στο σασί ανάβει έστω και στιγμιαία ΔΕΝ έχει γείωση.... απλά! Το επόμενο βήμα είναι να πας στο ρολόϊ της δεή και να μετρήσεις με το δοκιμαστικό την γείωση που έχεις από το χώμα! Αν και εκεί ανάβει έστω και στιγμιαία τότε θέλει φτιάξιμο η γείωσή σου! Νεα ράβδός σφυρί και κάρφωμα ...
Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει ο σφυγκτήρας ή να ξεφιδώθηκε από τα χρόνια εκεί που ενώνει η ράβδος με τη χελώνα...οπότε το ψάχνεις.
Αν είσαι καλά στη χελώνα τότε ψάχνεις στο γενικό σου πίνακα στο σπίτη αν ανάβει στη γείωση.
Καλά κάνεις και το ψάχνεις το θέμα της γείωσης είναι Πολύ σοβαρό!!!

error
15-06-12, 20:39
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΤΙΚΟΣ!!!! είναι επαγωγική από τις συσκευές τάση!!! και μάλιστα αν την μετρήσεις είναι 110V!!!
Ειναι η καλύτερη και βεβαιώτερη ενδειξη οτι ΔΕΝ εχεις γείωση!!!
Αν δοκιμάσεις με το δοκιμαστικό στη γείωση και ακουμπήσεις σε γειωμένο σημείο π.χ. τοίχο θα δείς ότι το δοκιμαστικό πιθανόν να ανάβει συνέχεια!!! Ιδίως αν στο σπίτη λειτουργεί και καμια συσκευή! ψυγείο υπολογιστής .
Αυτό που ανάβει λίγο και σβήνει...αν τυχει να έχεις μια χαλασμένη συσκευή π.χ. τοστιέρα παθαίνεις ηλεκτροπληξία στη στιγμή!

vasilllis
15-06-12, 20:43
Εδώ σε εμάς σε όλα τα ρολόγια υπάρχει ουδετερογείωση (βραχυκυκλώνουν ουδέτερο με γείωση),
αν εκεί πάνω έχετε ανεξάρτητη γείωση (δεν ξέρω τη παίζει σε εσάς) βάζεις μια λάμπα μεταξύ φάσης και γείωσης, μετά γνωρίζοντας τα βατ της λάμπας και μετρόντας την τάση στα άκρα της βρίσκεις πόσα ωμ γείωση έχεις.


Φυσικά το καλύτερο/ασφαλέστερο είναι γειωσόμετρο.


Ούτε και οι δεύτερες δικές σου είναι σωστές.

Με το βολτόμετρο θα μετρήσεις μια τάση που αντιστοιχεί με το ρεύμα/αντίσταση της επιστροφής,
με την λάμπα μεταξύ φάσης/γης θα πέσει ο ρελές.

Aυτο το συστημα δουλευανε καποτε και μετραγανε την γειωση.Τωρα το βγαζεις οτι δεν ειναι σωστο???
εννοειται οτι θα ξηλωθει ο ρελες(ποιος ?) για να μετρησεις.Δηλαδη στο γειωσομετρο που λες εσυ(που ειναι και το σωστο) και με ουδετερογειωση στο ρολοι ,δεν θα ξηλωσεις τιποτα?τοτε μεσω του κομβου με τον ουδετερο θα μετρας και τις γειωσεις της γειτονιας.



λοιπόν, αν το δουλεύω σωστά το ρημάδι, το βάζω στον ένα πόλο, ανάβει. στον άλλο πόλο, όχι. το ακουμπάω στο σασί του pc και ανάβει *στιγμιαία*. στατικός ηλεκτρισμός;[/QUOTE]

vasilllis
15-06-12, 20:46
Εδώ σε εμάς σε όλα τα ρολόγια υπάρχει ουδετερογείωση (βραχυκυκλώνουν ουδέτερο με γείωση),
αν εκεί πάνω έχετε ανεξάρτητη γείωση (δεν ξέρω τη παίζει σε εσάς) βάζεις μια λάμπα μεταξύ φάσης και γείωσης, μετά γνωρίζοντας τα βατ της λάμπας και μετρόντας την τάση στα άκρα της βρίσκεις πόσα ωμ γείωση έχεις.


Φυσικά το καλύτερο/ασφαλέστερο είναι γειωσόμετρο.


Ούτε και οι δεύτερες δικές σου είναι σωστές.

Με το βολτόμετρο θα μετρήσεις μια τάση που αντιστοιχεί με το ρεύμα/αντίσταση της επιστροφής,
με την λάμπα μεταξύ φάσης/γης θα πέσει ο ρελές.


πλάκα στην πλάκα έχω πάρει ένα δοκιμαστικό το οποίο κάνει διάφορα κουλά. για να δούμε

λοιπόν, αν το δουλεύω σωστά το ρημάδι, το βάζω στον ένα πόλο, ανάβει. στον άλλο πόλο, όχι. το ακουμπάω στο σασί του pc και ανάβει *στιγμιαία*. στατικός ηλεκτρισμός;


Αν στο σασί ανάβει έστω και στιγμιαία ΔΕΝ έχει γείωση.... απλά! Το επόμενο βήμα είναι να πας στο ρολόϊ της δεή και να μετρήσεις με το δοκιμαστικό την γείωση που έχεις από το χώμα! Αν και εκεί ανάβει έστω και στιγμιαία τότε θέλει φτιάξιμο η γείωσή σου! Νεα ράβδός σφυρί και κάρφωμα ...
Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει ο σφυγκτήρας ή να ξεφιδώθηκε από τα χρόνια εκεί που ενώνει η ράβδος με τη χελώνα...οπότε το ψάχνεις.
Αν είσαι καλά στη χελώνα τότε ψάχνεις στο γενικό σου πίνακα στο σπίτη αν ανάβει στη γείωση.
Καλά κάνεις και το ψάχνεις το θέμα της γείωσης είναι Πολύ σοβαρό!!!


ΜΑΛΛΟΝ θα εχει αυτα τα επαγωγικα κατσαβιδια με το λεντακι.αυτα αναβουν και οταν κλεινει κυκλωμα ωμικα,οποτε δεν λενε κατι.

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 20:53
έχει 2 τρόπους λειτουργίας, άμα το ακουμπήσεις πίσω, ελέγχει για συνέχεια (δηλαδή κλειστό κύκλωμα) . αμα δεν το ακουμπήσεις πίσω λειτουργεί σαν συνηθισμένο δοκιμαστικό. νομίζω.

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 21:01
δεν ξέρω πως ΑΚΡΙΒΏΣ χρησιμοποιεί κανείς αυτό το ρημάδι

αλλά ακούμπησα τη βίδα που έχει πίσω, (το καπάκι, όπως κάνεις όταν θες με ένα συμβατικό δοκιμαστικό να δεις αν έχει τάση η μπρίζα) με το δάχτυλο... ακούμπησα το κατσαβίδι στο σασί του pc και με το άλλο χέρι ακούμπησα τον τοίχο και το led άναψε... αυτό δεν πάει να πεί οτι είναι γειωμένο; επίσης ακούμπησα εκτός από τον τοίχο και ένα μεταλλικό καπάκι που έχει ο ενισχυτής της κιθάρας μου και πάλι άναψε... όταν είναι στην μπρίζα ο ενισχυτής ανάβει έντονα. όταν ΔΕΝ είναι στην μπρίζα ο ενισχυτής ανάβει λιιιγο

error
15-06-12, 21:36
Θα το πώ άλλη μια φορά...όλες οι ενδείξεις που γράφεις λένε ότι ΔΕΝ λειτουργεί η γείωση... δεν λειτουργει καθόλου!!!
Μέτρα κάτω στη γειωση της χελωνας... οπως έγραψα ποιο πανω.

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 21:44
34408 ma ti einai auto me to orio

vasilllis
15-06-12, 21:46
δεν ξέρω πως ΑΚΡΙΒΏΣ χρησιμοποιεί κανείς αυτό το ρημάδι

αλλά ακούμπησα τη βίδα που έχει πίσω, (το καπάκι, όπως κάνεις όταν θες με ένα συμβατικό δοκιμαστικό να δεις αν έχει τάση η μπρίζα) με το δάχτυλο... ακούμπησα το κατσαβίδι στο σασί του pc και με το άλλο χέρι ακούμπησα τον τοίχο και το led άναψε... αυτό δεν πάει να πεί οτι είναι γειωμένο; επίσης ακούμπησα εκτός από τον τοίχο και ένα μεταλλικό καπάκι που έχει ο ενισχυτής της κιθάρας μου και πάλι άναψε... όταν είναι στην μπρίζα ο ενισχυτής ανάβει έντονα. όταν ΔΕΝ είναι στην μπρίζα ο ενισχυτής ανάβει λιιιγο


μην παιδευεσαι με αυτο το κατσαβιδι δεν θα βγαλεις ακρη.
Αλλα και να δεχτω οτι πιανοντας τον τοιχο κλεινει κυκλωμα(ρε Γιωργο εισαι και φυσικος,τον τοιχο??? :) )
σημαινει οτι ειναι γειωμενο το σασι με το σπιτι(λεμε τωρα).Με την γη ομως??

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 22:44
(Σβήνω το "μεγάλε" γιατί μπορεί να το πάρει κανείς ως μπιχτη), το πείραμα είναι πάνω από οποιαδήποτε θεωρία ή σκέψη... αν το πείραμα δείξει ότι υπάρχει κύκλωμα μεταξύ τοίχου και πισιού, το δέχεσαι (ή το πείραμα είναι εσφαλμένο, αλλά δεν βλέπω πως...)

JOUN
15-06-12, 22:45
ΔΕΗ. :hammer:
Υπαρχουν λογοι σοβαροι που γινονται αυτα,δεν ειναι τυχαια..

αλπινιστης
15-06-12, 23:17
Μετρα ταση γη-φαση (πρεπει να βρεις περιπου οσο και φαση-ουδετερος) και γη-ουδετερος. Οσο καλυτερα γειωμενος εισαι τοσο μικροτερη ειναι η ταση N-GND. Μια μετρηση της ταξης των 0-3V ειναι ανεκτη. Αν βρεις απο 5-6 και πανω, αρχιζεις να εχεις κακη γειωση. Αν μαλιστα βρεις 30-110V ΔΕN εχεις καθολου!!!
Καλο θα ηταν να μετραγες εχοντας ενεργοποιημενες καποιες καταναλωσεις και οχι με το σπιτι σε ηρεμια!

Γιώργος Φυσικός
16-06-12, 00:47
λοιπόν, πού κατέληξα με το σούπερ πολύμετρό μου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51378&p=532642&viewfull=1#post532642)κοτσάροντάς το σε ένα πολύμπριζο που έχω

μεταξύ των 3 ακροδεκτών βλέπω 230V, 230V και 0.15V

οπότε ... γείωση υπάρχει

spiroscfu
16-06-12, 06:09
Υπαρχουν λογοι σοβαροι που γινονται αυτα,δεν ειναι τυχαια..

Γιώργο θυμάσαι το πρόβλημα με την γείωση που είχα παλιότερα (είδα τις μετρήσεις του Γιώργου και θυμήθηκα τις δικές μου).

Τελικά λύθηκε το κουφό,
είχα φαγωθεί με την γείωση μου αλλά είχε ψιλοκοπή το καλώδιο από την κολόνα της δεη προς την δική μου
και μάλλον είχαν κοπεί αρκετά περισσότερα συρματάκια ή και όλα από τον ουδέτερο και η φάση ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση
(το συμπέρασμα που είναι πολύκλωνο το έβγαλα από τον κόμπο "στο τέλος θα καταλάβεις" )


Τώρα κάνω εδώ και κάποιες εβδομάδες άφοβα μπάνιο :thumbup:,
και ποιος το βρήκε ο βενζινάς :hahahha:
έρχεται και μου λέει, καλά ρε δεν βλέπεις πως είναι κομμένη η παροχή σου πάρε τηλέφωνο την δεη μην σκοτωθεί κανένας

Το καλώδιο είχε τσακίσει πολύ κοντά στην κολόνα της δεη
και του λέω μην φοβάσαι και να κοπή αυτό που θα πέσει δεν θα έχει ρεύμα, ησύχασε και έφυγε.
Και έτσι πάω στο πατέρα μου και του λέω να πάρει τηλ την δεη (βρήκα την βλάβη:mrgreen: ) και να τους εξηγήσει το όλο πρόβλημα για να στείλουν συνεργείο.

Μετά από λίγο με φωνάζει και μου λέει ότι του είπαν πως δεν είναι τίποτα επικίνδυνο και όταν περάσει συνεργείο της δεη από εκεί θα το φτιάξουν,
τα παίρνω στο κρανίο (άλλο λίγο και θα γινόμουν ηλεκτροφόρο χέλι) και τους παίρνω και εγώ τηλέφωνο (τους τα λέω και λίγο περίεργα) και σε 10 λεπτά ήρθαν,
όταν τελείωσαν πήγαν στο πατέρα και του είπαν πως έσμιξαν το καλώδιο (στην πραγματικότητα έβαλαν προέκταση και ένωσαν τα καλώδια εναέρια, έκαναν και έναν κόμπο και τέρμα:head: )
και πως όταν περάσει συνεργείο θα το αλλάξουν (φυσικά ακόμη έτσι είναι).

Αυτά.

vasilllis
16-06-12, 11:02
λοιπόν, πού κατέληξα με το σούπερ πολύμετρό μου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51378&p=532642&viewfull=1#post532642)κοτσάροντάς το σε ένα πολύμπριζο που έχω

μεταξύ των 3 ακροδεκτών βλέπω 230V, 230V και 0.15V

οπότε ... γείωση υπάρχει

και ομως,μπορει να ειναι επιστροφες και να μην εχει γειωση.
για αυτο δοκιμαζανε με λαμπα.

SV1EDG
16-06-12, 22:08
Θύμαμαι σε ένα βιβλίο του Κάππου είχε ένα τρίγωνο με αντιστάσεις.Μέτράμε τις πτώσεις τάσεις σε αυτές και υπολογίζεις την γείωση.Αν το βρω θα το ανεβάσω.Βέβαια με ένα γειωσόμετρο κάνεις σοβαρή δουλειά.Τώρα για να ελέγχεις και μόνο μια μπρίζα αν έχει γείωση,με ένα δοκιμαστικό βρίσκεις την φάση.Βραχυκυκλώνεις ουδέτερο με γείωση και πέφτει η ασφάλεια.Αν δεν πέσει έχεις θέμα.

JOUN
16-06-12, 22:38
^^ Σπυρο αυτο λεω οτι εχει λόγο η ΔΕΗ και κανει ουδετερωση ,δεν το κανει απο αγνοια..Αν σου κοβοτανε ο ουδετερος τελειως... Αστα ..

Γιώργος Φυσικός
16-06-12, 23:17
Οκ, για δυνατούς λύτες τώρα...

στη μία μπρίζα του σπιτιού, όταν χαϊδεύω τον μετασχηματιστή, νοιώθω έναν βόμβο στο δάχτυλο. Σε άλλη μπρίζα του σπιτιού, όχι. Ο ενισχυτής δεν έχει την τρίτη επαφή με τη μπρίζα, μόνο φάση/ουδέτερο.

JOUN
16-06-12, 23:32
Αν βαλεις το φις αναποδα τι κανει;

Γιώργος Φυσικός
16-06-12, 23:57
Καλή ερώτηση. Θα πρέπει να το ξαναδοκιμάσω...

Ηλιας Α
16-06-12, 23:59
Εδώ σε εμάς σε όλα τα ρολόγια υπάρχει ουδετερογείωση (βραχυκυκλώνουν ουδέτερο με γείωση),
αν εκεί πάνω έχετε ανεξάρτητη γείωση (δεν ξέρω τη παίζει σε εσάς) βάζεις μια λάμπα μεταξύ φάσης και γείωσης, μετά γνωρίζοντας τα βατ της λάμπας και μετρόντας την τάση στα άκρα της βρίσκεις πόσα ωμ γείωση έχεις.


Φυσικά το καλύτερο/ασφαλέστερο είναι γειωσόμετρο.

Καλησπέρα.

Σπύρο (spiroscfu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45716) )
Σε περιπτωση που εφαρμόσεις τη μέθοδο αυτή << βάζεις μια λάμπα μεταξύ φάσης και γείωσης, μετά γνωρίζοντας τα βατ της λάμπας και μετρόντας την τάση στα άκρα της βρίσκεις πόσα ωμ γείωση έχεις.>>
Ενδεχόμενα να μην μετράς τη δική σου γείωση (που είναι στο χώρο σου ), αλλά ένα άθροισμα γείωσης, δηλ της δική σου γείωσης (που είναι στο χώρο σου ), και τη γείωση που κάνει ο ουδέτερος αγωγός στο δίκτυο και στο Μ/Σ του παρόχου ηλ ενέργειας.

JOUN
17-06-12, 00:02
Ενδεχόμενα να μην μετράς τη δική σου γείωση (που είναι στο χώρο σου ), αλλά ένα άθροισμα γείωσης, δηλ της δική σου γείωσης (που είναι στο χώρο σου ), και τη γείωση που κάνει ο ουδέτερος αγωγός στο δίκτυο και στο Μ/Σ του παρόχου ηλ ενέργειας.
Φυσικα ετσι ειναι αλλα αυτη ειναι η τιμη της γειωσης που θα επενεργησει σε περιπτωση σφαλματος αρα καλα κανει και τις μετραει ολες..
Αυτος αλλωστε ειναι ενας κυριος λογος που η ΔΕΗ κανει ουδετερωση..

Ηλιας Α
17-06-12, 00:30
Θύμαμαι σε ένα βιβλίο του Κάππου είχε ένα τρίγωνο με αντιστάσεις.Μέτράμε τις πτώσεις τάσεις σε αυτές και υπολογίζεις την γείωση.Αν το βρω θα το ανεβάσω.Βέβαια με ένα γειωσόμετρο κάνεις σοβαρή δουλειά.Τώρα για να ελέγχεις και μόνο μια μπρίζα αν έχει γείωση,με ένα δοκιμαστικό βρίσκεις την φάση.Βραχυκυκλώνεις ουδέτερο με γείωση και πέφτει η ασφάλεια.Αν δεν πέσει έχεις θέμα.
Μάριε .(SV1EDG (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29873)

<< Βραχυκυκλώνεις ουδέτερο με γείωση >>
Κάθε είδους βραχ/μα – ακόμα και αυτού – είναι εν δυνάμει επικίνδυνο.
<< Βραχυκυκλώνεις ουδέτερο με γείωση και πέφτει η ασφάλεια >>…<< η ασφάλεια >>
Προφανώς εννοείς ο ΔΔΕ ή ρελέ η Η/Ν διαφορικής προστασίας ή ηλεκτροπληξίας… ή… ή…
<< Αν δεν πέσει έχεις θέμα.>> και αν δεν πέσει είναι σίγουρο πως έχεις θέμα;

Ηλιας Α
17-06-12, 00:52
Φυσικα ετσι ειναι αλλα αυτη ειναι η τιμη της γειωσης που θα επενεργησει σε περιπτωση σφαλματος αρα καλα κανει και τις μετραει ολες..
Αυτος αλλωστε ειναι ενας κυριος λογος που η ΔΕΗ κανει ουδετερωση..
<< αυτη ειναι η τιμη της γειωσης που θα επενεργησει σε περιπτωση σφαλματος >>
Καμία αντίρρηση, το έθεσα στα υπ΄όψη για όσους θέλουν να το διερευνήσουν περισσότερο.
<< Αυτος αλλωστε ειναι ενας κυριος λογος που η ΔΕΗ κανει ουδετερωση..>> .. << κυριος >> και ο (οι) δευτερεύον (ντες) ποιοι είναι;
<< Αυτος αλλωστε ειναι ενας κυριος λογος που η ΔΕΗ κανει ουδετερωση..>>.. << ουδετερωση.>> τι εννοείς ουδετέρωση;.

spiroscfu
17-06-12, 05:17
^^ Σπυρο αυτο λεω οτι εχει λόγο η ΔΕΗ και κανει ουδετερωση ,δεν το κανει απο αγνοια..Αν σου κοβοτανε ο ουδετερος τελειως... Αστα ..
Ναι Γιώργο αλλά η δική μου είναι εξαίρεση, ακόμη και αν κόβονταν εντελώς ο ουδέτερος (αν δεν ήταν)
αν είχα καλή γείωση με μια καλή ουδετέρωση (όπως την λες), ρεύμα στο περίπου κανονικό αλλά πετάγματα στο μπάνιο.

Αν δεν υπήρχε ουδετέρωση απλά θα κόβονταν το ρεύμα,
θα μου πεις πολύ σωστά όμως (τώρα μου ήρθε) μπορεί να βραχυκυκλώνεται μέσα σε κάποια συσκευή!




όταν χαϊδεύω τον μετασχηματιστή, νοιώθω έναν βόμβο στο δάχτυλο.
Γιώργο δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη εννοείς αλλά, ένα μικρό τρίξιμο μπορεί να υπάρχει (και είναι φυσιολογικό λόγο της συχνότητας του δικτύου, κάποιος μικροσυντονισμός από τον πυρήνα)

Ηλία συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο.

αυτη ειναι η τιμη της γειωσης

Υγ.
Πολύ γιώργος ρε παιδί μου, άλλα ονόματα δεν υπάρχουν:biggrin:.

Ηλιας Α
17-06-12, 07:27
Ναι Γιώργο αλλά η δική μου είναι εξαίρεση, ................



Γιώργο δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη εννοείς αλλά, ένα μικρό τρίξιμο μπορεί να υπάρχει (και είναι φυσιολογικό λόγο της συχνότητας του δικτύου, κάποιος μικροσυντονισμός από τον πυρήνα)

Ηλία συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο.


.

Καλημέρα.
Σπύρο (spiroscfu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45716) )
Ανάρτησε σε παρακαλώ τη διεύθυνση του τότε μηνύματος, δηλ αυτού που είχε σχέση με αυτά που αναφέρεις σ΄αυτό το μήνυμα.
<<Ηλία συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο >> ποιο Γιώργο;.

sakhs75
17-06-12, 07:45
http://i.imgur.com/OQTG9.jpg

ο ρελές;:hahahha::crying:

Απιστευτω υπαρχουν ακομη τετοιοι πινακες ? Ο σωστος τροπος να μετρησεις την γειωση ειναι με γειωσομετρο,η τιμη που θα παρεις πρεπει να ειναι κατω απο 1 ohm

JOUN
17-06-12, 11:01
<< Αυτος αλλωστε ειναι ενας κυριος λογος που η ΔΕΗ κανει ουδετερωση..>> .. << κυριος >> και ο (οι) δευτερεύον (ντες) ποιοι είναι;
<< Αυτος αλλωστε ειναι ενας κυριος λογος που η ΔΕΗ κανει ουδετερωση..>>.. << ουδετερωση.>> τι εννοείς ουδετέρωση;.
Δες εδω : http://www.michanikos.gr/topic/27636-%CE%93%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%BF%C F%85/ απο το #4 και μετα.

spiroscfu
17-06-12, 16:46
Τον από πάνω μου.