PDA

Επιστροφή στο Forum : Ritmo NAS adapter



Phatt
16-06-12, 00:55
Γεια βοηθατε λιγο εδω ρε ξαδερφια γιατι εχω μπλεχτει, δεν εχω και μεγαλη ιδεα και να δουμε πως θα βγει προκοπη...

Αγορασα μια θηκη για 3.5ρη σκληρο που εξυπηρετει και ως NAS adapter.Εβαλα μεσα εναν σκληρο 2TB.Στο manual λεει οτι τον μπριζωνεις στο ethernet και τον βρισκει στις συνδεσεις και κατοπιν δινεις ενα ονομα τοπικης ip και μπαινεις μεσω browser στο μενου.Τον βαζω, μετα απο αρκετη ωρα που κανει αναγνωριση τον βρισκει σαν τοπικη συνδεση αλλα μεχρι εκει, δεν βρισκει ουτε το ονομα που λεει στο manual ουτε τιποτα.Σκεφτηκα οτι ισως θα επρεπε πρωτα να τον φορμαρω κλπ.Το συνδεω με την USB, τον παω στην διαχειρηση δισκων, του δινω ονομα και τον φορμαρω.Ξαναπαω στο ethernet, τιποτα.Εχει ασχοληθει κανεις με το συγκεκριμενο η με κατι σχετικο για να ξερω πως θα κινηθω;Ευχαριστω.

Ειναι αυτην εδω.
http://image4.pushauction.com/0/0/be28b7db-f0ec-4aa3-b0c0-8498365375c9/64de7ff4-6154-ebcf-9ce1-ce0715e04331.jpg

http://image4.pushauction.com/0/0/be28b7db-f0ec-4aa3-b0c0-8498365375c9/f7ea9f6e-eb4e-07ee-f672-15019058c398.jpg

http://image4.pushauction.com/0/0/be28b7db-f0ec-4aa3-b0c0-8498365375c9/f35f4528-77ae-ae3d-04f0-0ba567d5ffcb.jpg

Papas00zas
16-06-12, 01:25
Δε μου λες ρε Παναγιώτη....τα 12 V DC τα έδωσες ;;;;

tgi
16-06-12, 07:35
λογικά αυτό παίρνει μια IP από τον DHCP server - router που έχεις!
αν δεν είναι έτσι, τότε διαβάζεις το manual ποιά ip έχει από default και σετάρεις τον υπολογιστή σου στο ίδιο range ip addressing και μπαίνεις και του αλλάζεις ip!
ΠΡΟΣΟΧΗ : εμένα ένα τέτοιο μου ξεσκησε το δίκτυο της εταιρίας μου (270 ip address via DHCP) αυτό το μαραφέτι γιατί ξεκίνησε και έγινε και αυτό dhcp server και έδεινε κουλές διευθυνσεις... (δεν ξέρω πως έγινε αυτό) και έτσι όταν το βρήκα δεν το έβαλα ποτέ ξανα στο ethernet αλλα μονο στην usb!

Phatt
16-06-12, 11:46
Ρε Δημητρη δεν προσεχεις τι γραφω...Αφου δουλεψε το USB, και μπηκα στον σκληρο και τον φορμαρισα, λες να μην συνδεσα την τροφοδοσια;
μη ανα
Δεν συνδεσα κανενα router, το συνδεσα κατευθειαν στο ethernet του υπολογιστη.Το βλεπει σαν "μη αναγνωρισμενο δικτυο" χωρις προσβαση στο ιντερνετ(λογικο).Οταν ανοιγω browser για να δωσω την IP που γραφει στο manual δεν μπαινει.Κατι γραφει στο manual οτι αν δεν το βρισκει να πας στο
network neighborhood και να το ψαξεις απο εκει.Αυτο το πραμα που το βρισκουμε;Εχω win7 υπαρχει πιθανοτητα για προβλημα συμβατοτητας;

Phatt
16-06-12, 21:32
Κανεις που να σκαμπαζει απο δικτυα παιδια να βοηθησει;

leosedf
17-06-12, 02:15
Παναγιώτη λογικό είναι να μην παίζει. Το μηχάνημα θέλει DHCP πράγμα που η θύρα στον υπολογιστή σου δεν έχει (η απλά δεν είναι ρυθμισμένη να έχει). Γιατί δεν το βάζεις στο τοπικό σου δίκτυο ώστε να πάρει ΙΡ από τον ρουτερ σου?

Λογικά το συνδέεις, παίρνει ΙΡ, συνδέεσαι με browser και του βάζεις στατική π.χ. (καλύτερα στατική σε τέτοιο εργαλείο για αργότερα) και μετά θα έχεις σταθερή διεύθυνση.

Μέσω USB δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις ΙΡ?

Phatt
17-06-12, 02:35
Ευχαριστω Κωστα.Ειμαι στο χωριο, και δεν εχω router δικο μου εδω, παιρνω wifi απο ενα γειτονα.Επισης, η συσκευασια δεν ειχε cd με drivers και οτιδηποτε αλλο μπορει να εβαλε ο κατασκευαστης, ενω ο πωλητης δηλωνε οτι εχει.Εστειλα μυνημα στον κινεζο, περιμενω απαντηση, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθησει το cd.Το manual εγραφε μεσα καποια IP, την οποια υποτιθεται δινεις και μπαινεις μεσω browser στις ρυθμισεις.Δινει μια IP για συνδεση απ'ευθειας με το PC, και αλλη IP οταν το βαλεις μεσω router.Δεν εχω καταφερει να κανω τιποτε με την απ'ευθειας συνδεση.Αυριο που θα παω στο σπιτι θα δω τι γινεται και με το router.Στην συνδεση μεσω USB, τον βλεπει μονο σαν συσκευη αποθηκευσης, δεν μπορεις να ασχοληθεις με ρυθμισεις, τουλαχιστο απ'οτι καταλαβα μεχρι τωρα.

στεφανος μιχαλης
17-06-12, 05:38
Καλημέρα και απο εμένα ,
ο κατασκευαστης δίνει μια ip για το μηχάνημα ώστε να μπεις και να κανεις τις ρυθμίσεις για να γινει δουλεια τα δυο μηχανήματα θα πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο. Αρα κλείνεις το wifi στο pc και συνδέεις με ethernet το pc με το δίσκο, πας στις ρυθμίσεις δικτύου και αλλάζεις τις ρυθμίσεις του προσαρμογέα ως έξής αν η ip που σου δίνει για το μηχάνημα είναι π.χ. 192.168.2.1 Τοτε βάζεις ip υπολογιστη 192.168.2.3 το subnetmask το αφήνεις ώς έχει και gateway βαζει την ip που σου έδωσαν για το δισκο για το παραδειγμα δηλαδη το 192.168.2.1 αφου μπεις το ρυθμίζεις συμφωνα με το δικτυο του router σου και μετα ξανα γυρνας και το pc σου στο αυτοματο ip

leosedf
17-06-12, 09:49
Σωστά, αν δεν τρέχει DCHP στο PC σου τότε κάνεις αυτό που λέει ο Στέφανος, το ρυθμίζεις και μετά είσαι έτοιμος.

lepouras
17-06-12, 12:07
μήπως χρειάζεται crossover καλώδιο για την απευθείας σύνδεση?
μια σκέψη κάνω.

Phatt
17-06-12, 14:32
Ωραια παιδια, με τις οδηγιες του Στεφανου καταφερα και μπηκα στο μενου, και εκανα καποιες βασικες ρυθμισεις.Τωρα τον δισκο απο που μπορω να τον δω για να κανω διαχειρηση των αρχειων;

Phatt
17-06-12, 22:54
Τον εχω συνδεσει επιτυχως στο router, αλλα μου λειπουν βασικες γνωσεις για να φτιαξω οικιακο δικτυο.Το παλευω, αλλα αν θελετε βοηθατε κιολας.

στεφανος μιχαλης
18-06-12, 00:24
Καλησπέρα παναγιώτη,
θα πας στον πινακα ελενχου και θα μπεις στο κεντρο δικτυου και κοινης χρησης. Εκει αριστερά υπάρχει η επιλογη για προσθηκη συσκευών μεσω δικτύου οπότε οταν ανοιξει ο οδηγος, μπορείς να κανεις add τις δικτυακές συσκευές που θές σύμφωνα με την ip που εχουν.

Phatt
18-06-12, 01:10
Στεφανε, την επιλογη που λες δεν την βλεπω.Αριστερα στο μενου του "κεντρου δικτυου και κοινης χρησης" βλεπω τα εξης:
1.Αρχικη σελιδα πινακα ελεγχου
2.Διαχειρηση ασυρματων δικτυων
3.Αλλαγη ρυθμισεων προσαρμογεα
4.Αλλαγη ρυθμισεων κοινης χρησης για προχωρημενους

Και κατω στην ιδια στηλη:
1.Επιλογες ιντερνετ
2.Κεντρο συσκευων των windows mobile
3.Οικιακη ομαδα
4.Τοιχος προστασιας των windows

Σημειωτεον οτι χρησιμοποιω Win7.Ευχαριστω.

στεφανος μιχαλης
18-06-12, 14:17
δεν ξέρω γιατί αλλα χωρίς να έχεις αναφέρει κατι σχετικό μου έιχε κάτσει ότι έχεις xp. Λοιπόν θα μπεις στο εικονίδιο ο υπολογιστής μου, στην λευκή περιοχή θα κάνεις δεξί κλίκ και πας στην επιλογή add network location είναι η προτελευταία επιλογή ανοίγει ο οδηγός βαζεις την ip με την μορφή http://"ip address"

Phatt
18-06-12, 16:54
Στεφανε παλι δεν καταφερα να το κανω φιλε μου.Πολυ φοβαμαι οτι χρειαζεται να τακτοποιησω τις ρυθμισεις μεσα απο το δικο του interface, που ειναι κατι που παω στα τυφλα.Εαν εχεις ακομη ορεξη πες μου αν θελεις να κανουμε κατι, παραλληλα θα κοιταξω μπας και το δει κανενας γνωστος απο εδω κοντα.Ευχαριστω και παλι.