PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναλογική λήψη σε περιοχή "γούβα" που την αποφεύγουν όλοι οι εγκαταστάτες!



jimgeo
16-06-12, 14:32
Χαιρετώ όλη την παρέα. Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη.


Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την επιλογή κεραίας και ενισχυτή σε μια πολύ δύσκολη περιοχή.




Αντιμετωπίζω εδώ και χρόνια το εξής πρόβλημα:




Από την ταράτσα μου δεν υπάρχει άμεση επαφή με κανένα αναμεταδότη ενώ η περιοχή χαρακτηρίζεται ως γούβα. Πολλοί από τα διπλανά σπίτια είχαν δυσκολία να "πίασουν" τηλεοπτικό σήμα , αλλά είναι και πιο κάτω στο δρόμο, και οι εγκαταστάτες τηλεοπτικών κεραιών δυσκολεύονται. Έχω βάλει τα βασικά (Start) κανάλια με δορυφόρο και εδώ και 5 χρόνια δεν έχω ασχοληθεί. Επειδή, όμως, έγινε μεγάλο το κόστος να συντηρώ δορυφορική σύνδεση αποφάσισα να το παλέψω μόνος μου φέτος, χωρίς τεχνικό.




Έχω προμηθευτεί:
1) Κεραία πλέγμα με ενισχυτή για τις ανακλάσεις http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=9062
2) Κεραία τρίαινα 15dB http://www.alifragis.com.gr/full_pro..._id=1333104756
3) Ενισχυτή 2 εισόδων 35 dB UHF http://www.alifragis.com.gr/full_pro...3032904&page=1
4) Ενισχυτή 32 dB http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=9400


Όλα μαζί με κόστος 68€.




Θα το παλέψω με όλους τους τρόπους και ελπίζω να ξενοιάσω για πάντα από το κόστος της δορυφορικής.
Ακόμα και αν μου μείνουν κομμάτια αχρησιμοποίητα δεν με πειράζει. Θα δοκιμάσω τα πάντα (σε συνδυασμούς), κάτι που αποφεύγουν όσοι τεχνικοί μιλάνε για την περιοχή. Εννοείται χελιδόνα δεν πήρα καθώς δεν υπάρχει άμεση επαφή με αναμεταδότη, αφού είνα κατευθυντική κεραία.




Ερωτήσεις:
1) Μπορείτε να μου πείτε κάποια πρόταση για το ποίος θα ήταν ο πιθανότερος τρόπος να "βρω σήμα";
2) Είναι 3 ενισχυτές. Μπορώ να συνδέσω μετά το πλέγμα με εισχυτή και την τρίαιανα τον ενισχυτή διπλής εισόδου (ή ακόμα και την τρίανα στον ενισχυτή 32db και μετά και τις 2 κεραίες στον διπλής εισόδου ενισχυτή; Ομολογώ ότι αυτή είναι η ιδέα που έχω.);
3) Δεν υπάρχει πρόβλημα , νομίζω, αν οι 2 κεραίες μπουν στον ίδιο γερό ιστό. Έτσι;




Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

PCMan
16-06-12, 15:12
Φτιάξε τα λινκ.

jimgeo
16-06-12, 17:19
1) Κεραία πλέγμα με ενισχυτή για τις ανακλάσεις http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=9062
2) Κεραία τρίαινα 15dB http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=1333104756
3) Ενισχυτή 2 εισόδων 35 dB UHF http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=1333032904&page=1
4) Ενισχυτή 32 dB http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=9400

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
17-06-12, 00:14
Δημήτρη πρώτα απ΄ όλα πρέπει να βρείς απο που κάνεις λήψη αν είναι ένα σημείο ή περισσότερα τότε αλλάζουν τα πράγματα. Μια δοκιμασμένη λύση είναι το ύψος 3-4 μέτρα παραπάνω ίσως έχει διαφορά.

sakhs75
17-06-12, 06:33
Πιστευω οτι τα 68ε ειναι πολυ λιγα για μια δυσκολη περιοχη ,αν ψαξεις λιγο καλυτερα θα δεις οτι ουτε κεραια δεν περνεις μ αυτα τα χρηματα οχι και τα υπολοιπα http://www.markidis.gr/product_info.php?products_id=20340

servicetron
17-06-12, 11:50
Αγαπητέ φίλε,

Από το Μάιο του 2012 στη Κρήτη υπάρχουνε ψηφιακές μεταδόσεις της Digea. Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, έχουν «στηθεί» δύο κέντρα εκπομπής, από τη Ρογδιά στο Ηράκλειο και τη Μαλάξα στα Χανιά. Οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να δομήσεις ένα κεραιοσύστημα που βασίζεται στη λήψη των ραδιοσυχνοτήτων της αναλογικής πληροφορίας.

Μπορείς να προμηθευτείς τους γνωστούς αποκωδικοποιητές που ακολουθούν το πρότυπο της ψηφιακής μετάδοσης DVB-T MPEG 4 H.264 αν έχεις τηλεόραση CRT ή και απευθείας να συνδέσεις το καλώδιό σου στο RF in αν έχεις ήδη τηλεοπτικό δέκτη DTT που είναι ευθυγραμμισμένος με τη λήψη επίγειων ψηφιακών σημάτων.

Επειδή όπως αναφέρεις βρίσκεσαι σε περιοχή με προβληματική λήψη, απαιτείται το λεγόμενο διαφορικό κεραιοσύστημα, όπως το βλέπεις στη φωτογραφία κάτω. Με την προσθήκη των αρκετά «ισχυρών ψηφιακών streams» οι περισσότεροι οικιακοί ενισχυτές θα λειτουργούν στο όριο της ενδοδιαμόρφωσης με αποτέλεσμα την προβληματική λειτουργία των ψηφιακών καναλιών, δηλαδή επιδείνωση της παραμέτρου MER που μεταφράζεται στα γνωστά «παγώματα εικόνας». Σε αυτή την περίπτωση, αφού γίνει πεδιομέτρηση, φτιάχνεται μια διάταξη κεραιών, για την απόρριψη της ισχυρής παρεμβολής των γειτονικών σημάτων στο αδύνατο ψηφιακό. Δηλαδή ένα κεραιοσύστημα φίλτρο απόρριψης του αναλογικού σήματος που περιέχει είδωλα, χιόνια, παρεμβολές, επιδράσεις ζώνης Frenzel κλπ με χρήση δύο κεραιών και μετατόπιση της φάσης της 2ης κεραίας στη λήψη του αναλογικού κατά 180 μοίρες.

34493

Όπως καταλαβαίνεις επειδή απαιτείται εξειδικευμένη εργασία θα ήταν σωστότερο να φωνάξεις έναν τεχνικό για να έχεις καλά αποτελέσματα. Τα παραπάνω τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι καλός γνώστης της περιοχής και είμαι στη διάθεσή σου για διευκρινήσεις εφόσον το επιθυμείς.

Φιλικά,

Μιχάλης

jimgeo
17-06-12, 18:36
Αγαπητέ φίλε,

Από το Μάιο του 2012 στη Κρήτη υπάρχουνε ψηφιακές μεταδόσεις της Digea. Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, έχουν «στηθεί» δύο κέντρα εκπομπής, από τη Ρογδιά στο Ηράκλειο και τη Μαλάξα στα Χανιά. Οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να δομήσεις ένα κεραιοσύστημα που βασίζεται στη λήψη των ραδιοσυχνοτήτων της αναλογικής πληροφορίας.

Μπορείς να προμηθευτείς τους γνωστούς αποκωδικοποιητές που ακολουθούν το πρότυπο της ψηφιακής μετάδοσης DVB-T MPEG 4 H.264 αν έχεις τηλεόραση CRT ή και απευθείας να συνδέσεις το καλώδιό σου στο RF in αν έχεις ήδη τηλεοπτικό δέκτη DTT που είναι ευθυγραμμισμένος με τη λήψη επίγειων ψηφιακών σημάτων.

Επειδή όπως αναφέρεις βρίσκεσαι σε περιοχή με προβληματική λήψη, απαιτείται το λεγόμενο διαφορικό κεραιοσύστημα, όπως το βλέπεις στη φωτογραφία κάτω. Με την προσθήκη των αρκετά «ισχυρών ψηφιακών streams» οι περισσότεροι οικιακοί ενισχυτές θα λειτουργούν στο όριο της ενδοδιαμόρφωσης με αποτέλεσμα την προβληματική λειτουργία των ψηφιακών καναλιών, δηλαδή επιδείνωση της παραμέτρου MER που μεταφράζεται στα γνωστά «παγώματα εικόνας». Σε αυτή την περίπτωση, αφού γίνει πεδιομέτρηση, φτιάχνεται μια διάταξη κεραιών, για την απόρριψη της ισχυρής παρεμβολής των γειτονικών σημάτων στο αδύνατο ψηφιακό. Δηλαδή ένα κεραιοσύστημα φίλτρο απόρριψης του αναλογικού σήματος που περιέχει είδωλα, χιόνια, παρεμβολές, επιδράσεις ζώνης Frenzel κλπ με χρήση δύο κεραιών και μετατόπιση της φάσης της 2ης κεραίας στη λήψη του αναλογικού κατά 180 μοίρες.

34493

Όπως καταλαβαίνεις επειδή απαιτείται εξειδικευμένη εργασία θα ήταν σωστότερο να φωνάξεις έναν τεχνικό για να έχεις καλά αποτελέσματα. Τα παραπάνω τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι καλός γνώστης της περιοχής και είμαι στη διάθεσή σου για διευκρινήσεις εφόσον το επιθυμείς.

Φιλικά,

Μιχάλης

Σας ευχαριστώ όλους.

Αγαπητέ Μιχάλη,
πολύ ενδιαφέρουσα η απάντησή σου.
Ομολογώ ότι παρότι έψαξα για όλα τα είδη κεραίας που θα μπορούσαν να κάνουν για την προβληματική περιοχή μου (απορρίπτοντας τη χελιδόνα , η οποία ήταν αυτή που είχε εγκατασταθεί από την αρχή με ενισχυτή με κανένα αποτέλεσμα {απειρία εγκαταστάστη;;;;}) προσπαθώντας να βρω την οικονομικότερη λύση, η οποία και να "μην έπιανε" δεν θα μου κόστιζε τόσο, πρώτη φορά ακούω για αυτό το διαφορικό κεραιοσύστημα. Το google δεν έχει τίποτα όπως βλέπεις παρακάτω:
http://www.google.gr/search?rlz=1C1AVSA_enGR465GR465&sugexp=chrome,mod=3&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA %CF%8C+%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%83% CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1#q=%CE%B4%CE%B9 %CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CE%BA% CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%8D%CF%83%CF %84%CE%B7%CE%BC%CE%B1&hl=el&rlz=1C1AVSA_enGR465GR465&prmd=imvns&filter=0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=c2a90c7fa25e968e&biw=1366&bih=658

και αναρωτίεμαι: Θα την ξέρουν οι εγκαταστάτες στην Κρήτη, όταν έκαναν αυτή την πατάτα πριν χρόνια να βάλουν χελιδόνα σε τέτοια περιοχή; Δεν νομίζω.

Οι ερωτήσεις μου, Μιχάλη, είναι οι εξής:
1) Αφού διαθέτω αποκωδικοποιητές ψηφιακού σήματος μπορεί μόνο με την τρίαινα που έχω (και επισύναψα παραπάνω: 28€) και τον αποκωδικοποιητή να "βρω ψηφιακό σήμα" που δεν έβρισκα πριν 2 μήνες αναλογικά από το ίδιο σημείο (Μαλάξα) λόγω μη άμεσης επαφής με τον αναμεταδότη; Μπορεί τώρα (με το Digea) να το βρώ ακόμα κι αν δεν έχει άμεση επαφή με το πάρκο κεραιών; Σε αυτή την περίπτωση, να το παλέψω με την τρίαινα σε ύψος 3 μέτρων από το δάπεδο της ταράτσας , παίζοντας σε διάφορες κατευθύνσεις , και με την τηλεόραση στην ταράτσα, ή μαζί με τον αποκωδικοποιητή στην ταράτσα; Αντιλαμβάνομαι ότι τότε πρέπει η τρίανα να κοιτάει προς Μαλάξα (δυτικά από το σπίτι μου), έτσι;
2) Με το πλέγμα μπορώ να "παίξω" σε κατευθύνσεις , μήπως πιάσω κάτι από τα παρακάτω; Το θέμα είναι ότι σε αυτούς ο ίδιος σταθμός εκπέμπει σε άλλη συχνότητα (πχ ο Ant1) και το πράγμα δυσκολεύει. Μπορεί να έχω πολλές κατευθύνσεις του πλέγματος όπου άλλα κανάλια πιάνονται σε κάθε μία. Ο ενισχυτής κάνει μόνο άν πιάνω σήμα στην ταράτσα και όχι μέσα στο σπίτι. Έτσι; Αν δεν πιάσω πάνω, με ενισχυτή δεν πρόκειται να πιάσω κάτω στο σπίτι. Έτσι; Συνδυασμός του πλέγματος με την τρίαινα (σύνθεση σήματος) μπορεί να γίνει αν τις εξόδους τους τις εισάγω στις 2 εισόδους του ενισχυτή;
Ν. ΧΑΝΙΩΝ
ΜΑΛΑΞΑ: Βρίσκεται νοτιο-ανατολικά των Χανίων. Από Μαλάξα εκπέμπουν οι σταθμοί των Χανίων, οι οποίοι ακούγονται στην πόλη των Χανίων και μέχρι το Ρέθυμνο. Εκπέμπουν επίσης και οι τηλεοπτικοί.
ΣΚΛΟΚΑ: Δευτερεύον κέντρο εκπομπής του Νομού Χανίων. Βρίσκεται βορειο-ανατολικά της πόλης και χρησιμοποιείται κυρίως από την ΕΡΤ.
ΠΛΑΚΑΛΩΝΑ:
ΦΑΛΑΣΑΡΝΑ (Πλάτανος)
ΚΟΤΣΥΦΙΑΝΑ
ΘΕΡΙΣΟ: Τοπικό κέντρο εκπομπής που καλύπτει τα διοικητικά όρια του δήμου Μουσούρων.
ΑΝΩΠΟΛΗ

Ν. ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΒΡΥΣΙΝΑΣ: Πάρκο κεραιών Νομού Ρεθύμνου. Βρίσκεται 5,5 χιλιόμετρα νότια της πόλης του Ρεθύμνου στην Πλαγιά του Όρους Βρύσινα, σε υψόμετρο 600 μέτρων. Με Υπουργική Απόφαση του 1996 καθορίστηκε η θέση του ως Πάρκο Κεραιών Ρεθύμνου, ενώ το 2003 απαλλοτριώθηκαν από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ρεθύμνου έκταση 10 στρεμμάτων στην οποία είναι εγκατεστημένες οι κεραίες της πλειοψηφίας των Ραδιοφωνικών σταθμών του Νομού Ρεθύμνου, εταιρειών κινητής τηλεφωνίας καθώς και αναμεταδοτών – επαναληπτών της Ένωσης Ραδιοερασιτεχνών Κρήτης. Από εκεί καλύπτεται ραδιοφωνικά το μεγαλύτερο μέρος του Νομού Ρεθύμνου, μέρος του νομού Χανίων, καθώς μεγάλο μέρος γειτονικών νησιών (π.χ. Κύθηρα, Αντικύθηρα, Σαντορίνη, Μύλος) έως και ορεινά σημεία της Πελοποννήσου, εφόσον ευνοούν καιρός και ελεύθερες συχνότητες.
ΑΝΩΓΕΙΑ
ΒΙΣΤΑΓΗ (ΦΟΥΡΦΟΥΡΑΣ): Εξυπηρετεί τη περιοχή του Δήμου Κουρητών.
ΠΑΤΣΟΣ
ΠΛΙΑΚΙΑΣ
ΜΟΥΡΝΕ
ΚΑΡΙΝΕΣ
ΑΓΚΟΥΣΕΛΙΑΝΑ
ΡΟΔΑΚΙΝΟ
http://greektv.pbworks.com/w/page/44880838/%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7,%20%CE%9A%CE%AC%CF% 81%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CF%82,%20%CE%9A%CE%AC%C F%83%CE%BF%CF%82


3) Υπάρχει κάποιο link με τα εύρη που πιάνουν αυτοί οι αναμεταδότες ανά ένταση;


Ευχαριστώ.

servicetron
18-06-12, 00:14
και αναρωτίεμαι: Θα την ξέρουν οι εγκαταστάτες στην Κρήτη, όταν έκαναν αυτή την πατάτα πριν χρόνια να βάλουν χελιδόνα σε τέτοια περιοχή; Δεν νομίζω.

Το διαφορικό σύστημα αναφέρεται στην τεχνική ελληνική βιβλιογραφία το 1966 στο βιβλίο του Γιάννη Γιαννόπουλου «Οι κεραίες στην Τηλεόραση» την εποχή που οι συλλογικές μεγάλες εγκαταστάσεις είχαν αρχίσει να εμφανίζονται και στην Ελλάδα.. Εμείς στην εταιρεία servicetron (http://www.servicetron.gr/) απλώς εφαρμόσαμε αρκετές φορές αυτή τη διάταξη και μπορώ να πω τη βελτιστοποιήσαμε. Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα μας (http://www.servicetron.gr/digea-epsilonpi943gammaepsiloniotaalpha-psietaphiiotaalphakappa942-tauetalambdaepsilon972rhoalphasigmaeta.html).

Η ελληνική κατασκευάστρια εταιρεία ηλεκτρονικών προϊόντων υψηλής συχνότητας IKUSI το Φεβουάριο του 2012, διοργάνωσε ημερίδα στο Ηράκλειο που ήταν εστιασμένη στο switch off της Κρήτης. Τώρα, εάν οι εγκαταστάτες στη Κρήτη παρακολουθούν τις τεχνολογικές εξελίξεις, δεν ξέρω. Πρέπει πάντως, γιατί υπάρχει έντονο θέμα με το switch off της αναλογικής τηλεόρασης στα ξενοδοχεία στην Κρήτη που αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα.


1) Αφού διαθέτω αποκωδικοποιητές ψηφιακού σήματος μπορεί μόνο με την τρίαινα που έχω (και επισύναψα παραπάνω: 28€) και τον αποκωδικοποιητή να "βρω ψηφιακό σήμα" που δεν έβρισκα πριν 2 μήνες αναλογικά από το ίδιο σημείο (Μαλάξα) λόγω μη άμεσης επαφής με τον αναμεταδότη; Μπορεί τώρα (με το Digea) να το βρώ ακόμα κι αν δεν έχει άμεση επαφή με το πάρκο κεραιών; Σε αυτή την περίπτωση, να το παλέψω με την τρίαινα σε ύψος 3 μέτρων από το δάπεδο της ταράτσας , παίζοντας σε διάφορες κατευθύνσεις , και με την τηλεόραση στην ταράτσα, ή μαζί με τον αποκωδικοποιητή στην ταράτσα; Αντιλαμβάνομαι ότι τότε πρέπει η τρίανα να κοιτάει προς Μαλάξα (δυτικά από το σπίτι μου), έτσι;

Κοιτάξτε, όπως γνωρίζετε τα «μάτια και η γλώσσα του τεχνικού εγκαταστάτη» είναι το πεδιόμετρο. Αν δεν γίνει μέτρηση σε αυτή την τοποθεσία, δεν μπορώ να σας πω. Σύμφωνα με τις διαδικασίες που περιγράφετε, πιστεύω ότι μπορείτε να επιτύχετε μια αρκετά ικανοποιητική λήψη στους δέκτες σας. Και αυτό χάρη στο Digea !!!


Με το πλέγμα μπορώ να "παίξω" σε κατευθύνσεις , μήπως πιάσω κάτι από τα παρακάτω; Το θέμα είναι ότι σε αυτούς ο ίδιος σταθμός εκπέμπει σε άλλη συχνότητα (πχ ο Ant1) και το πράγμα δυσκολεύει. Μπορεί να έχω πολλές κατευθύνσεις του πλέγματος όπου άλλα κανάλια πιάνονται σε κάθε μία. Ο ενισχυτής κάνει μόνο άν πιάνω σήμα στην ταράτσα και όχι μέσα στο σπίτι. Έτσι; Αν δεν πιάσω πάνω, με ενισχυτή δεν πρόκειται να πιάσω κάτω στο σπίτι. Έτσι; Συνδυασμός του πλέγματος με την τρίαινα (σύνθεση σήματος) μπορεί να γίνει αν τις εξόδους τους τις εισάγω στις 2 εισόδους του ενισχυτή;

Επειδή είστε σε «δύσκολη περιοχή» πρέπει να φωνάξετε κάποιον συνάδελφο. Σε κάθε περίπτωση η σωστή εγκατάσταση μπορεί να διαπιστωθεί μόνο από τον τεχνικό σας με χρήση πεδιόμετρου. Οι ψηφιακές μετρήσεις MER και CBER θα πρέπει να είναι σταθερές, έχοντας ένα καλό Noise Margin. Σε αντίθετη περίπτωση, αν οι τιμές μεταβάλλονται, έχοντας χαμηλό Noise Margin, είναι σίγουρο ότι μελλοντικά να εμφανίζεται πάγωμα της εικόνας

Περιμένουμε νεα σας και είμαστε στη διάθεσή σας...

jimgeo
18-06-12, 01:33
Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σας.

Δύο ερωτήσεις:

1) Στο site σας λέτε ότι "η ψηφιακή εκπο΅πή επιτρέπει τη λήψη και αξιοποίηση πολύ χα΅ηλότερων ση΅άτων σε σχέση ΅ε την αναλογική, είναι φανερό ότι οι ψηφιακοί πο΅ποί φτάνουν ΅ε αξιοποιήσι΅ο σή΅α πολύ πιο ΅ακριά από τους αναλογικούς". Να εννοήσω ότι αν από το ίδιο πάρκο κεραιών φτάνει και αναλογική και ψηφιακή επίγεια εκπομπή TV (ίδια απόσταση) και λόγω απόστασης και κατεύθυνσης της κεραίας μου δεν υπάρχει άλλο πιο ισχυρό αναλογικό σήμα από άλλο πάρκο κεραιών (εννοώ ότι "κοιτάω Μαλάξα" όπου πιθανόν [από ότι μου είπατε πριν από λιγότερο από 1 μήνα μπήκε Digea] να μπήκε ψηφιακή) τότε με TV και αποκωδικοποιητή στην ταράτσα θα "πιάσω σήμα" (ψηφιακό----> θα δω) πιο εύκολα από ότι αν έψαχνα για αναλογικό. Αυτό οφείλεται φαντάζομαι στα χαρακτηριστικά της ψηφιακής εκπομπής σε σχέση με την αναλογική εκπομπή. Έτσι;

Επομένως (για την δίκη μου περίπτωση που δεν υπάρχει σε κοντινότερη απόσταση από την εκπομπή ψηφιακού σήματος άλλη αναλογική εκπομπή όπου "το αναλογικό κανάλι θα παρε΅βάλει το ψηφιακό") "η παρε΅βολή" δεν "θα είναι ισχυρή και το αναλογικό" δεν "θα “σκεπάζει” το ψηφιακό". Έτσι;

2) Έχει νόημα να συνδυάσω την τρίαινα που έχω 1,06μέτρα (για το πιθανό ψηφιακό σήμα) με το πλέγμα; Κι αν ναι πώς;

Σας ευχαριστώ.

servicetron
20-06-12, 01:29
...Στο site σας λέτε ότι "η ψηφιακή εκπο΅πή επιτρέπει τη λήψη και αξιοποίηση πολύ χα΅ηλότερων ση΅άτων σε σχέση ΅ε την αναλογική, είναι φανερό ότι οι ψηφιακοί πο΅ποί φτάνουν ΅ε αξιοποιήσι΅ο σή΅α πολύ πιο ΅ακριά από τους αναλογικούς....

Ναι, γιατί η ελάχιστη απαιτούμενη στάθμη λήψης στα αναλογικά είναι τα 75 μV ενώ στη ψηφιακή λήψη είναι μόλις 60 μV. Με κάθε επιφύλαξη αναφέρω αυτές τις τιμές γιατί δεν έχω συμβουλευτεί τη βιβλιογραφία. Οπωσδήποτε όμως, είμαι μέσα προσεγγιστικά.


Να εννοήσω ότι αν από το ίδιο πάρκο κεραιών φτάνει και αναλογική και ψηφιακή επίγεια εκπομπή TV (ίδια απόσταση) και λόγω απόστασης και κατεύθυνσης της κεραίας μου δεν υπάρχει άλλο πιο ισχυρό αναλογικό σήμα από άλλο πάρκο κεραιών (εννοώ ότι "κοιτάω Μαλάξα" όπου πιθανόν [από ότι μου είπατε πριν από λιγότερο από 1 μήνα μπήκε Digea] να μπήκε ψηφιακή) τότε με TV και αποκωδικοποιητή στην ταράτσα θα "πιάσω σήμα" (ψηφιακό----> θα δω) πιο εύκολα από ότι αν έψαχνα για αναλογικό. Αυτό οφείλεται φαντάζομαι στα χαρακτηριστικά της ψηφιακής εκπομπής σε σχέση με την αναλογική εκπομπή. Έτσι;


Ναι νομίζω είναι το καλύτερο που έχετε να κάνετε. Η ικανοποίηση που θα έχετε θα είναι μεγάλη. Πρέπει ωστόσο να αλλάξετε και τη καλωδίωση στο κεραιοσύστημά σας και να βάλετε καινούργια, καλής ποιότητας και να θέσετε κλίση 45 μοιρών στη κεραία σας.


Έχει νόημα να συνδυάσω την τρίαινα που έχω 1,06μέτρα (για το πιθανό ψηφιακό σήμα) με το πλέγμα; Κι αν ναι πώς;

όχι πρακτικά δεν θα έχετε κάποιο αποτέλεσμα.


Επομένως (για την δίκη μου περίπτωση που δεν υπάρχει σε κοντινότερη απόσταση από την εκπομπή ψηφιακού σήματος άλλη αναλογική εκπομπή όπου "το αναλογικό κανάλι θα παρε΅βάλει το ψηφιακό") "η παρε΅βολή" δεν "θα είναι ισχυρή και το αναλογικό" δεν "θα “σκεπάζει” το ψηφιακό". Έτσι;

Σας παραπέμπω στο post #6 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64336&p=533392&viewfull=1#post533392) που αναφέρει το διαφορικό κεραιοσύστημα....

jimgeo
20-06-12, 01:53
Ναι νομίζω είναι το καλύτερο που έχετε να κάνετε. Η ικανοποίηση που θα έχετε θα είναι μεγάλη. Πρέπει ωστόσο να αλλάξετε και τη καλωδίωση στο κεραιοσύστημά σας και να βάλετε καινούργια, καλής ποιότητας και να θέσετε κλίση 45 μοιρών στη κεραία σας.



Δυστυχώς η Μαλάξα δεν εκπέμπει ακόμα (Ιούνης 2012) ψηφιακό παρά δοκιμαστικά.
Δυστυχώς στην περιοχή μου, ακόμα και το ψηφιακό της Digea Μαλάξα http://www.digea.gr/map/map2.php έχει κενό-σκιά, παρότι απέχει 20 km σε ευθεία. Τί μπορώ να κάνω;

Όταν λέτε 45 μοίρες, να στρέψω την τρίαινα 45 μοίρες κλίση προς τα πάνω ή προς τα κάτω;http://www.stamelectronics.com/images/P/powerplus_ps-30.jpg

servicetron
21-06-12, 00:14
Επόμενος θα πρέπει να κάνετε λίγο υπομονή και να προτιμήσετε τη λύση μιας κεντρικής δορυφορικής εγκατάστασης και να απευθυνθείτε στις συνδρομητικές υπηρεσίες Nova και OTE TV. Τα προγράμματα πλέον είναι αρκετά ευέλικτα και μπορείτε να τα προσαρμόσετε όπως εσείς θέλετε πληρώνοντας ένα μικρό αντίτιμο κάθε μήνα.

Υπάρχει επίσης και η IPTV (http://www.greekchannels.eu/) που είναι εξελισσόμενη αλλά θα πρέπει να είστε προσεκτικός όσον αφορά στις χρεώσεις, ιδίως όταν πρόκειται για επιπρόσθετες υπηρεσίες, π.χ., premium κανάλια και video-on-demand για πρόσφατες κινηματογραφικές παραγωγές. Επίσης, να επιβεβαιώνουν τα κανάλια, εκ των προτέρων, το μέγιστο αριθμό ταινιών, που μπορούν να παρακολουθήσουν (χωρίς επιπλέον χρέωση) μέσα σε μία ημέρα

UNICARS
28-06-12, 17:53
συγχωρεστε με που δεν ανοιγω νεo post αλλα και γω απο τετοια περιοχη ειμαι των χανιων και θα με ενδιεφερε το θεμα.....δλδ μιχαλη εκπεμπεται ψηφιακο σημα αλλα δοκιμαστικα?και αν ναι τι εννοεις δοκιμαστικα?

servicetron
28-06-12, 18:12
συγχωρεστε με που δεν ανοιγω νεo post αλλα και γω απο τετοια περιοχη ειμαι των χανιων και θα με ενδιεφερε το θεμα.....δλδ μιχαλη εκπεμπεται ψηφιακο σημα αλλα δοκιμαστικα?και αν ναι τι εννοεις δοκιμαστικα?

Ναι εκπέμπεται δοκιμαστικά. Είναι καθαρά τεχνικό θέμα και αφορά την στατιστική εκτίμηση των βασικών παραμέτρων της ψηφιακής τηλεόρασης από το τοπικό κέντρο εκπομπής στην περιοχή που πρόκειται να λάβει το σήμα προκειμένου να γίνουν κάποιες απαραίτητες ρυθμίσεις.

UNICARS
29-06-12, 08:56
αααχα....και αυτη η εκπομπη ειναι μονιμη θελω να πω 24 ωρες????λογικα οχι ε?

technikos
01-07-12, 11:17
Όταν ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με τη Digea, για 'μένα η καλύτερη λύση είναι η δορυφορική λήψη των ψηφιακών καναλιών (Digea) από τον eutelsat3C 3.1 μοίρες ανατολικά.
...ακόμα γίνονται δοκιμές του SR και του FEC, προφανώς για να βρουν ποιος συνδυασμός είναι ο βέλτιστος για την καλύτερη και πιο αξιόπιστη λειτουργία των εκπομπών...

Η δορυφορική εκπομπή της Digea γίνεται για τη τροφοδοσία των επίγειων πομπών. (κρυπτογραφημένη με BISS)
Η λήψη είναι εφικτή με κάτοπτρο 80αρι και πάνω, στις 3,1 ανατολικά και δορυφορικό δέκτη (υψηλής ανάλυσης HD) DVB-S2.

jimgeo
14-07-12, 02:44
Ναι εκπέμπεται δοκιμαστικά. Είναι καθαρά τεχνικό θέμα και αφορά την στατιστική εκτίμηση των βασικών παραμέτρων της ψηφιακής τηλεόρασης από το τοπικό κέντρο εκπομπής στην περιοχή που πρόκειται να λάβει το σήμα προκειμένου να γίνουν κάποιες απαραίτητες ρυθμίσεις.

Με χελιδόνα κλειστού διπόλου προς Μαλάξα και τρίαινα προς Βρυσίνα που ενισχύονται από Ikusi κατάφερα να "πιάσω" τέλεια αναλογικό στα ET1 , NET και Μega , μέτριας ποιότητας στον ΑΝΤ1 και χαμηλού επιπέδου εικόνα, αλλά με άριστο ήχο στα STAR , ALPHA και ΣΚΑΪ. Το θέμα είναι ότι με το πλέγμα και ενίσχυση πιάνω και ΕΤ3 (δεν ξέρω από που).

Ερωτήσεις :
1) Μπορώ να βάλω στην άλλη είσοδο του ενισχυτή IKUSI (VHF) την έξοδο του πλέγματος, ώστε να έχω περισσότερα κανάλια. Ή ίσως να αλλάξω τον ενισχυτή και να βάλω τον Master1 της Power Plus ( με 2 εισόδους α) UHF (+20-35dB) β) B.III (+8 -28 dB)) και να βαλω το πλέγμα στην Β.ΙΙΙ είσοδο και το συνδυασμό των κλειστού διπόλου και τρίαινας στη UHF είσοδο;

Παρατήρησα ότι όταν στο πλέγμα κάνω διπλή ενίσχυση (2 ενισχυτές σε σειρά που δεν έχουν δυνατότητα τροποποίησης του gain) δεν παρατηρείται καμία διαφορά από ότι με έναν ενισχυτή.

2) Στη χελιδόνα κλειστού διπόλου έδωσα τη μέγιστη δυνατή κλίση 5 μοιρών προς τα πάνω. Παίζει ρόλο αν ελαττώσω αυτή την κλίση;

Όσον αφορά το ψηφιακό από Μαλάξα πιάνω σχεδόν όλη τη μέρα σήμα που ποικίλει από 60-80 dBμV (εκτός από λίγα χρονικά διαστήματα που δεν πιάνω καθόλου ψηφιακό (άλλωστε η εκπομπή είναι δοκιμαστική). Η συχνότητα εκπομπής είναι το Channel 39 (618000 Hz) με ένταση σήματος 68% και ποιότητα σήματος 28%. Αν και στην αυτόματη αναζήτηση άλλοτε βρίσκει κανάλια και άλλοτε όχι, ακόμα και όταν βρίσκει δεν εκπέμπεται εικόνα. Μόνο μια φορά (βράδυ γύρω στις 2) είχαν εικόνα τα 2 FTA κανάλια Euronews και TV5 Europe. Τα άλλα 2 κανάλια (στην ίδια συχνότητα) είναι τα NovaCinema και NovaSports , αλλά επί πληρωμί.

panos_panopoulos
14-07-12, 08:47
Καλημέρα Δημήτρη θα σου μιλήσει μη τεχνικός για τα προβλήματα αλλά με όρεξη για τη θεωρία.

Το να χρησιμοποιήσεις διπλό ενισχυτή UHF και δύο κεραίες και επειδή όπως λες είσαι σε γούβα δεν θα λύσει το πρόβλημα και μάλλον θα το επιδεινώσει. Ο λόγος είναι τα είδωλα στα αναλογικά και φασικές παραμορφώσεις στην εικόνα, που γίνονται επειδή μέρος του σήματος ανακλάτε στο αναγλυφο της γής και εισάγεται με κάποια διαφορά φάσης στην άσχετη με τα κανάλια που θέλουμε κεραία. Ο ενισχυτής δε μπορεί να κάνει κάτι πέρνει το σωστό σήμα του καναλιού και ένα απο την άσχετη κεραία με διαφορά φάσης οπότε στην εικόνα της TV υπάρχουν είδωλα κ.α.
Για να δουλέψει σωστά το σύστημα με τον διπλό ενισχυτή UHF θα πρέπει να μπούν φίλτρα απόρριψης κάθε καναλιού στην μεριά της αντίθετης απο τον πομπό κεραίας. Αυτά ισχυουν γενικά τώρα αν ήταν η περιοχή επίπεδη ίσως και να δούλεβε το σύστημα, και μια δοκιμή πρέπει να γίνει.

Τωρα σε οτι αφορά την είσοδο VHF επειδή δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβως τι εννοείς θα πω τα εξής εαν τα προς λήψη κανάλια ειναι στα VHF τοτε δεν υπάρχει καμία παρεμβολή με τα UHF και το σύστημα δουλεύει. Τώρα εαν εννοείς οτι θέλείς να εισάγεις στην είσοδο VHF τα κανάλια της UHF κεράιας να σου πω οτι οι ενισχυτές στην αρχή τους έχουν ένα band pass filter οπότε δε θα γίνει σωστή δουλεία. Ακομη και να περάσει όμως σκέψου το παραπάνω με τα είδωλα.

Αυτό που λές με δύο ενισχυτές σε σειρά που δε βλέπεις διαφορά είναι για το λόγο που ο κάθε ένας εισάγει το δικό του θόρυβο και έπειτα απο ένα σημείο μπορεί να γίνει και ενδοδιαμορφωση (ταλάντωση ας πουμε) και δεν θα πιάνεις τίποτα. Αλλωστε εκτός τη διαμόρφωση όταν δεν υπάρχει ικανοποιητική ή καθόλου στάθμη σήματος τι να κάνει και ο ενισχυτής.

Η κλίση που έδωσες στη χελιδόνα είναι νομίζω λίγη είναι και πρέπει να την αυξήσεις γύρω στις 15 με 20 ° . Σε τέτοιου είδους περιοχές δίνουνε κάποια μικρή κλίση στη κεραία έτσι ωστε ας πουμε να υπερπηδήσει κάποια φυσικά εμπόδια, για να το κατανοήσεις πλήρως γιατί δίνεται η κλίση αυτή θα πρέπει να δείς την καμπύλη του λοβού λήψεως (στον κατακόρυφο άξονα) της κεραίας ( η μιας αντίστοιχης πχ yagi).

jimgeo
14-07-12, 13:11
Καλημέρα Δημήτρη θα σου μιλήσει μη τεχνικός για τα προβλήματα αλλά με όρεξη για τη θεωρία.

Καλημέρα Πάνο. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις. Συγχαρητήρια για τις γνώσεις σου και τη διάθεσή σου να βοηθήσεις.


Το να χρησιμοποιήσεις διπλό ενισχυτή UHF και δύο κεραίες και επειδή όπως λες είσαι σε γούβα δεν θα λύσει το πρόβλημα και μάλλον θα το επιδεινώσει. Ο λόγος είναι τα είδωλα στα αναλογικά και φασικές παραμορφώσεις στην εικόνα, που γίνονται επειδή μέρος του σήματος ανακλάτε στο αναγλυφο της γής και εισάγεται με κάποια διαφορά φάσης στην άσχετη με τα κανάλια που θέλουμε κεραία. Ο ενισχυτής δε μπορεί να κάνει κάτι πέρνει το σωστό σήμα του καναλιού και ένα απο την άσχετη κεραία με διαφορά φάσης οπότε στην εικόνα της TV υπάρχουν είδωλα κ.α.

Πώς δικαιολογείς ότι από Μαλάξα τα ΕΤ1, ΝΕΤ και Mega είναι χωρίς είδωλα παρά το ότι έχω 2 κεραίες (κλειστού διπόλου χελιδόνα και τρίαινα) μέσω μείκτη σε ενίσχυση με Ikusi http://www.electromotive.gr/ikusi-jsba210-p-326.html ενώ και ο ΑΝΤ1 είναι χωρίς είδωλα παρά το ότι σε άλλη συχνότητα εκπέμπει από Βρυσίνα (ακριβώς αντίθετη πλευρά: 25km από Βρυσίνα και 20 km από Μαλάξα); Μήπως αυτό που αναφέρεις συμβαίνει όταν 2 κεραίες λαμβάνουν (άρα και κατευθύνονται) στον ίδιο πομπό και λαμβάνουν την ίδια συχνότητα; Εδώ δεν συμβαίνει κανένα από τα δύο. Βέβαια στα υπόλοιπα κανάλια (STAR, ΣΚΑΪ και ΑΛΦΑ) έχω είδωλα, αρά καθαρό ήχο. Στα πρώτα κανάλια που αναφέρω δεν μπορεί να έχω διαφορά φάσης. Ειδικά τον ΑΝΤ1 τον πιάνω σε άλλες συχνότητες από τους 2 πομπούς , καθώς άλλη η ποιότητα της κάθε συχνότητας (1 από Μαλάξα και 1 από Βρυσίνα) αλλά και κατά καιρούς το καθαρό κανάλι (Μαλάξα) δείχνει μη λήψη σήματος από HotBird (καθώς πρόκειται για αναμετάδοση). Το από που λαμβάνω κάθε συχνότητα το αναγνωρίζω από το κατά πόσο χαλάει η κάθε μια όταν στρέφω κάθε κεραία, χωρίς να επηρεάζεται η άλλη συχνότητα.


Για να δουλέψει σωστά το σύστημα με τον διπλό ενισχυτή UHF θα πρέπει να μπούν φίλτρα απόρριψης κάθε καναλιού στην μεριά της αντίθετης απο τον πομπό κεραίας. Αυτά ισχυουν γενικά τώρα αν ήταν η περιοχή επίπεδη ίσως και να δούλεβε το σύστημα, και μια δοκιμή πρέπει να γίνει.


Κι όμως (παρά τα είδωλα και προκειμένου να βλέπω κάτι παρά τίποτα πχ στην ΕΤ3) στο πλέγμα η διπλή ενίσχυση βελτιώνει κάπως την εικόνα. Θα ήθελα να ρωτήσω:

Αν βάλω κατευθείαν την έξοδο του ενισχυτή του πλέγματος (ενισχυτή και τροφοδοτικό, καθώς το πλέγμα είναι κομπλέ με τον ενισχυτή του χωρίς δυνατότητα διαχωρισμού) χωρίς να βάλω στην πρίζα το τροφοδοτικό του και αυτή την έξοδο την βάλω στην είσοδο του Ikusi (με μείξη http://www.e-anagnostou.gr/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CE%BB%C E%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-rf-modulators-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AD%C F%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9--%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-uhf,-p-3907.html ---> 1 μείκτης με είσοδο τις 2 κεραίες και ο άλλος μείκτης το πλέγμα και την έξοδο του πρώτου μείκτη 2 UHF---->..) θα έχω πρόβλημα; Καθώς ο ενισχυτής του πλέγματος δεν θα παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό του, επηρεάζουν τα ηλεκτρονικά του την απόδοση;


Τωρα σε οτι αφορά την είσοδο VHF επειδή δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβως τι εννοείς θα πω τα εξής εαν τα προς λήψη κανάλια ειναι στα VHF τοτε δεν υπάρχει καμία παρεμβολή με τα UHF και το σύστημα δουλεύει. Τώρα εαν εννοείς οτι θέλείς να εισάγεις στην είσοδο VHF τα κανάλια της UHF κεράιας να σου πω οτι οι ενισχυτές στην αρχή τους έχουν ένα band pass filter οπότε δε θα γίνει σωστή δουλεία. Ακομη και να περάσει όμως σκέψου το παραπάνω με τα είδωλα.

Όντως όταν έβαλα το πλέγμα στη είσοδο VHF (B.III) είτε του ενισχυτή Ikusi είτε του Master1 δεν έφτανε καθόλου το σήμα του στην τηλεόραση (κάτι που επιβεβαιώνεται από το ότι η ΕΤ3 (από το πλέγμα: άραγε γιατί δεν την πιάνουν οι κατευθυντικές, από που έρχεται η ΕΤ3;) δεν υπήρχε σε σχέση με την είσοδό της στη UHF είσοδο των ενισχυτών.
Με το να χρησιμοποιήσω 2 από τους μείκτες που και όπως αναφέρω (ώστε να έχω 3 UHF κεραίες με 1 ενίσχυση Ikusi) μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;





Η κλίση που έδωσες στη χελιδόνα είναι νομίζω λίγη είναι και πρέπει να την αυξήσεις γύρω στις 15 με 20 ° . Σε τέτοιου είδους περιοχές δίνουνε κάποια μικρή κλίση στη κεραία έτσι ωστε ας πουμε να υπερπηδήσει κάποια φυσικά εμπόδια, για να το κατανοήσεις πλήρως γιατί δίνεται η κλίση αυτή θα πρέπει να δείς την καμπύλη του λοβού λήψεως (στον κατακόρυφο άξονα) της κεραίας ( η μιας αντίστοιχης πχ yagi).

Το θέμα είναι ότι το στήριγμα της χελιδόνας στον ιστό δεν επιτρέπει παραπάνω κλίση προς τα πάνω παρά μόνο 5-10 μοίρες όπως την υπολογίζω. Αν κάνω πατέντα και τη στρέψω περισσότερο προς τα πάνω , 15 μοίρες ας πούμε, θα έχω βελτίωση στην εικόνα. Καθώς μεσολαβούν και βουνά με τη Μαλάξα όπου "κοιτάει" η χελιδόνα και είναι και 20 km.

Ευχαριστώ.

hlsat
14-07-12, 18:14
Να δωσω μια απαντηση και εγω μιας και 40 χρονια φουρναρης εχω στιση κεραιες και κεραιες.
Η θεωρια ειναι πολυ καλη αλλα η πραξη πολυ δυσκολη.
Λοιπον δεν χρειαζεται να ζοριστης με φιλτρα πλεον που αναφερη ο Πανος αλλα παρε ενα ενισχυτη δεν κανω διαφημηση ετσι μην παρεξηγηθω ειναι ο καταληλοτερος για τετοιες περιστασεις και οικονομικος σχετικα με αλλους του ειδος του.
Πολωνικος Telmor WWK - 840.
Eχει δυο εισοδους UHF 21 - 69 ρυθμιζομενες ευρειας χρησης, μια εισοδο UHF σπεσιαλ που πηγαινη σε πεντε φετουλες που η καθε μια ρυθμιζη ενα καναλι εισοδου και απολαβη εξοδου οποτε βαζεις εκει τα δυσκολα σε ληψι απο την κεραια σου και τα υπολοιπα στις αλλες εισοδους UHF 21 - 69.
Ο ενισχυτης αυτος ειναι μονο για κεντρικη ληψη οχι ατομικος και η ρυθμηση που αναφερω παραπανω ειναι ξεχωριστη για καθε φετουλα με δυο ρυθμιστικα η καθε μια ενα για το καναλι εισοδου και ενα για την απολαβη με ψιλο κατσαβιδακι.
Δες φωτο δεν εχω μεγαλυτερη ειναι μικρη.
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου.

servicetron
14-07-12, 18:21
Θα συμφωνήσω με τον Ηλία και θα προτείνω μια εναλλακτική λύση με ελεύθερη λήψη από δορυφορικό κρυπτογραφημένο σήμα.

Από εκεί που είστε και όπως αναφέρετε είναι μια περιοχή με εξαιρετικά προβληματική λήψη, και μια εναλλακτική λύση είναι η δορυφορική λήψη των δυο πολυπλεγμένων πακέτων (mux) της Digea

Αρχικά μπορείτε να κεντράρετε το δορυφορικό πιάτο σας στον Eutelsat 33A και πλέον και από τον Eutelsat 3C. Η Digea στον αναμεταδότη 99 και στις συχνότητες 12682 H 9535 3/5, (DVB-S2/8PSK/MPEG-4) με τα Alpha, Alter (test card), ANT1, έχει εκπομπή που γίνεται κωδικοποιημένη με σταθερό κλειδί DVB-CSA ή αλλιώς όπως ονομάζεται “με κωδικοποίηση BISS”. Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι πρέπει να πληρώσετε συνδρομή, προκειμένου να πάρετε την κάρτα.

panos_panopoulos
16-07-12, 18:14
Δημήτρη με καλύψαν τα παιδιά τι να πω εγώ τώρα που δεν μπαίνω και συχνά αυτές τις ημέρες, απλά είδα οτι σκέφτεσαι να κάνεις ''μείξη'' του σήματος των κεραιών με τρόπο δύσκολο στο να δώσει αποτέλεσμα. Για να γίνει έτσι οπως περιγράφεις η μίξη σημάτων θελει πεδιόμετρο υποβιβαστές κλπ να έχουν τα σήματα ίδια στάθμη και πιθανώς αν χρειαστεί να δώσεις σήμα και σε δεύτερη τηλεόραση να χρειαστεί πάλι μετρήσεις και προσαρμογές αυτά αποφεύγονται με το παραπάνω ενισχυτή.
Οντως η θεωρία είναι διαφορετική απο την πράξη άντε να φέρνει μια προσέγγιση στη τελική λύση αλλά δεν τη δίνει πάντα.
Ωραίος ο ενισχυτής του Ηλια, όμως τέτοιου είδους ενισχυτές δεν τους συμπαθώ λόγω τις συνδεσμολογίας τους επειδή μεσολαβούν καποια μέτρα καλωδίου καθόδου απο την κεραία μέχρι το κεντρικό αυτό ενισχυτή, γνώμη μου είναι οτι τα ασθενή σε ισχύ κανάλια πάνε περίπατο απο τις απώλειες του καλωδίου καθόδου κεραίας ενισχυτή. Όμως ένας προενισχυτής κεραίας π.χ. (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20986) (χαμηλού θορύβου) που μπαίνει μέσα στο κουτάκι του ''διπόλου'' της κεραίας λύνει το πρόβλημα με το μακρύ καλώδιο καθόδου και η τροφοδοσία του προενισχυτή γίνεται απο ξεχωριστή έξοδο του κεντρικού ενισχυτή που φαντάζομαι οτι έχει ο παραπάνω και έπειτα θα θέλει ρύθμιση της ενίσχυσης στο ''ρελαντί''. Απλά πάντα σκέφτομαι όλες τις εκδοχές.

jimgeo
17-07-12, 16:53
Όμως ένας προενισχυτής κεραίας π.χ. (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20986) (χαμηλού θορύβου) που μπαίνει μέσα στο κουτάκι του ''διπόλου'' της κεραίας λύνει το πρόβλημα με το μακρύ καλώδιο καθόδου και η τροφοδοσία του προενισχυτή γίνεται απο ξεχωριστή έξοδο του κεντρικού ενισχυτή που φαντάζομαι οτι έχει ο παραπάνω και έπειτα θα θέλει ρύθμιση της ενίσχυσης στο ''ρελαντί''.

Ευχαριστώ .

Η τροφοδοσία 2 ενισχυτών σε σειρά (όταν τα τροφοδοτικά τους έχουν την ίδια τάση π.χ. 24V) μπορεί να γίνει από ένα τροφοδοτικό;
Δηλαδή μπορεί να γίνει η εξής συνδεσμολογία:
Προενισχυτής ------> Ενισχυτής -------> Τροφοδοτικό (με την ίδια τάση λειτουργίας με αυτήν των 2 ενισχυτών πχ 24 V) ή
πρέπει να συνδεθούν αναγκαστικά:

Προενισχυτής ------> Τροφοδοτικό προενισχυτή --------> Ενισχυτής -------> Τροφοδοτικό ενισχυτή;

panos_panopoulos
17-07-12, 21:13
τα πάντα γίνονται αφού ο προενυσχυτής ''ζητά'' την τάση απο το καλώδιο καθόδου εκεινο δηλαδή που κατεβαίνει προς το σπίτι το λέω έτσι απλά να γίνει κατανοητό. Επομένως στο μέσα απο το μπλενταζ καλώδιο πρέπει να εισαχθεί τα +24vdc όσο για τη γείωση είναι κοινή. Τώρα για το πως,,, ακόμη και με έξτρα τροφοδοτικό...

jimgeo
18-07-12, 01:38
Δηλαδή πρέπει να συνδεθούν αναγκαστικά:


Κεραία ------> Προενισχυτής ------> Τροφοδοτικό προενισχυτή --------> Ενισχυτής -------> Τροφοδοτικό ενισχυτή----->TV.

Ανάμεσα στον προενισχυτή και το καλώδιο που κατεβαίνει προς το σπίτι για να μπει το τροφοδοτικό πρέπει να μεσολαβεί το τροφοδοτικό του προενισχυτή. Έτσι;
Τότε θα πρέπει το τροφοδοτικό του προενισχυτή να μπει πριν ή μετά τον ενισχυτή;

Αν δεν μπει το τροφοδοτικό του προενισχυτή , αυτός απλά δεν ενισχύει ή τα ηλεκτρονικά του προενισχυτή δημιουργούν πρόβλημα στο σήμα;

Ευχαριστώ.

panos_panopoulos
18-07-12, 08:56
Οι σύγχρονοι ενυσχυτές κεντρικής εγκατάστασης έχουν ενσωματωμένο το τροφοδοτικό εσύ δεν κάνεις κάτι μόνο τα καλώδια τις κεραίας και τις εξόδους συνδέεις (γιατί μπερδεύεσαι με τους ενισχυτές ιστού που είναι δύο κομμάτια; ) Θέλω να πιστεύω οτι ένας τετοιος ενισχυτής κεντρικής εγκατάστασης σαν τον παραπάνω έχει αναμονή 24 ή 12 volt για να ανεβούνε μέσω του ομοαξωνικού καλωδίου στο προενυσχυτή. Σε περίπτωση που δεν έχουν +24 τότε μπαίνει ένα τέτοιο (http://www.silver-star.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A7%CE%A5%CE%A4%CE%95%C E%A3%CE%9A%CE%95%CE%A1%CE%91%CE%99%CE%A9%CE%9DTV/%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A7%CE%A5%CE%A4%CE%95%C E%A3%CE%9A%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE% A9%CE%9D%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3 %CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%A9%CE%9D/%CF%80%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%A7%CE%97%CE%A4%CE%A1%C E%9F%CE%A6%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A3%CE%99%CE%91%CE% A3%CF%80%CE%A1%CE%9F%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A7 %CE%A5%CE%A4%CE%97/%CF%80%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%A7%CE%97PS-35%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A3 %CE%99%CE%91%CE%A3%CF%80%CE%A1%CE%9F%CE%95%CE%9D%C E%99%CE%A3%CE%A7%CE%A5%CE%A4%CE%97477900.html) και τελειώνει το θέμα. Εγώ έχω ενισχυτή κεντρικής εγκαταστασης της mistral με τους συνδετήρες F και όντως έχει αναμονή για +12vdc κοιταξε την τρίτη απο δεξιά σύνδεσή του μηπως το πιάσεις

http://www.elektronik.gr/eshop/images/01_old/0246%202X112-F.jpg