PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδέα κατασκευής με λουξόμετρο-φωτόμετρο σε μηχανή



Falax
16-06-12, 18:43
Έχω μια ιδέα που ίσως να μην είναι και καλή γι'αυτό θέλω να εκθέσω την γνώμη μου και το όλο σκεφτικό!

Στην μηχανή μου παρατηρούσα ότι διαφορετική ποιότητα οδοστρώματος έδινε και διαφορετική πρόσφυση. Πως όμως θα μπορούσα να είχα προειδοποιηθεί νωρίτερα για κάτι τέτοιο; Τι όργανο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;
Εδώ ξεκινάν διάφορες σκέψεις... Ένα λουξόμετρο που θα κοιτάει προς το οδόστρωμα και θα μετράει την αντανάκλαση από ένα φως θα ήταν ιδανικό(ή μπορεί και όχι). Σε μια εκπομπή είχα δει στους Mythbusters που μετρούσαν την αντανάκλαση από (αν είναι δυνατόν) κόπρανα σε σχήμα σφαίρας. Ήταν και εκείνο λουξόμετρο ή κάτι άλλο; Και αν θεωρήσουμε πως βρήκαμε την λύση στο λουξόμετρο, θα μπορούσαμε να το δώσουμε τροφοδοσία από την μηχανή χωρίς μετατροπή στην τάση; (τα περισσότερα παίρνουν 9βολτ). Και αν όλα αυτά τα καταφέρουμε και τα κάνουμε και αδιάβροχα (δύσκολο!) πως θα μπορούσαμε να δίναμε μια ένδειξη όχι σε φωτεινότητα αλλά σε ποσοστό προσοχής πχ 5% σε καλό οδόστρωμα, 25% σε μερικός φθαρμένο οδόστρωμα, 60% σε πολύ παλιό ασυντήρητο δρόμο, 80% σε πλακάκια.

Ίσως έχω πολλές προσδοκίες αλλά θα ήθελα απλώς να ξέρω αν σας φαίνεται ότι είναι εφικτό και αν θα μπορούσε να είναι λειτουργικό...

agis68
16-06-12, 19:24
ακούγεται ενδιαφέρον (έστω σαν θεωρία)...Το πρόβλημα για μένα ειναι (στη θεωρεια του πράγματος) ότι θα μεταβάλεται η φωτεινότητα στη διάρκεια της μέρας...οπότε αν φτιαχνόταν μια συσκευή θα λειτουργούσε καλά μονο τις ωρες υψηλής φωτεινότητας που ουτως ή άλλως βλέπουμε. Από την άλλη πλευρά το συστημα (ότι και αν ήταν αυτό) θα πρέπει να προσαρμοστεί πολύ κοντά στο οδόστρωμα ωστε να έχει οσο δυνατόν ακρίβεια στις μετρήσεις και μόνο....(για τους υπολογισμούς και τα ρέστα σε αναγωγή σε κλίμακες είναι αλλη ιστορία)...αυτά σαν αρχή...μαλλον δυσοίωνα μου φαίνονται...

kpetros
16-06-12, 19:27
δεν νομιζω να μπορεις να εισαι ακριβεις σε κατι τετοιο , ακομα και αν η λογικη της "αντανακλασης " ειναι σωστη . Η εκταση που θα πρεπει να σκαναρεις για να βγαλεις ενα μεσω ορο ειναι πολυ μεγαλη για να γινει με καποιο φωτομετρο

KOKAR
16-06-12, 19:50
η λύση ειναι απλή ,δεν τρέχεις στους Ελληνικούς δρόμους !

Falax
16-06-12, 20:06
Δεν ξέρω αν γίνεται με κάποιο λέηζερ... και κάτι να ελέγχει κατά πόσο άθικτο επιστρέφει το λέιζερ....

Nemmesis
16-06-12, 20:54
σκεψου λιγο πιο γενικα... δεν νομιζεις οτι ειναι αχριστο αυτο που θελεις να φτιαξεις? πιστευεις οτι αυτο που θα φτιαξεις να μπορει να κρινει καλητερα τον δρομο απο οτι τα ματια σου? θα κοιτας εναν αριθμο για να σου πει αν πρεπει να προσεχεις η οχι???

Falax
16-06-12, 21:38
Ίσως να με προειδοποιήσει... στην καλοκαιρινή ζέστη όλα σου γυαλίζουν και την νύχτα μπορεί να μην το πάρεις χαμπάρι...

Nemmesis
16-06-12, 22:52
οπως νομιζεις...

kotsos___
17-06-12, 01:52
Αν εσύ στείλεις μια δέσμη, στα 10-20-100 μέτρα, αυτή πρέπει να ανακλαστεί για να διαβάσεις κάτι.. με την γωνία που θα την στέλνεις, σου λέω πως τίποτα δεν θα γυρίσει, εκτός αν έχεις κανένα βράχο μπροστά σου.. ή τουλάχιστον τίποτα ικανό να διαβαστεί, και να σου δώσει κάποια πληροφορία..
Το μόνο που ίσως μπορεί να γίνει είναι να βλέπεις το δρόμο από κάτω σου, ή ελάχιστα μπροστά..
Κάτι ανούσιο, αφού ήδη θα είσαι εκεί..

Falax
17-06-12, 12:04
34491
Αυτό τοποθετημένο κάτω από την μηχανή.
Ξέρω ότι θα μου λέει για το σημείο που ήδη πατάει η μηχανή αλλά μια ένδειξη παραπάνω μπορεί να κάνει την διαφορά.
Τέλος πάντων μάλλον δεν σας γεμίζει το μάτι άρα μάλλον δεν θα είναι τόσο πρακτικό όσο νόμιζα

Phatt
17-06-12, 12:25
Εγω φιλε μου καταλαβαινω τι λες.Καταλαβαινω επισης οτι μπορει να εχει μια χρησιμοτητα.Το ποσο χρησιμο μπορει να ειναι, δυστηχως δεν μπορουμε να το ξερουμε, εκτος απο εκτιμησεις, αυτη ειναι η αποψη μου.Μπορει να τελικα να βγει ενα αποτελεσμα που να κανει θαυμασια δουλεια, μπορει και οχι.Πολλες φορες εχουμε δει να αλλαζει η ασφαλτος την ωρα που ειμαστε σε πορεια, ιδιαιτερα σε μεγαλους δρομους, οπως περιφεριακες η εθνικες οδους(βλεπουμε οτι αλλαζει χρωμα η ασφαλτος αποτομα).Εγω και με το αμαξι οταν πηγαινω και θελω να στριψω λιγο σβελτα η να φρεναρω, εχω βρεθει προ απροοπτου καποιες φορες.Βεβαια το συστημα αυτο, εαν τελικα γινει μια επιτυχημενη κατασκευη, δεν θα ειναι κατι που μπορεις να το εμπιστευτεις με "κλειστα ματια", απλα ενας μικρος βοηθητικος μπουσουλας...