PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση 12v διακόπτη μεταξύ τροφοδοτικού και led ταινίας



geogeo
17-06-12, 02:12
Καλησπέρα σε όλους! Εχω το παρακάτω προβληματάκι, αν γνωρίζει κανείς να μου πει τι πρέπει να κανω...

Εχω ενα τροφοδοτικό το οποίο βγάζει 12v στο οποίο έχω συνδέσει τη ledoταινία (κόκκινο στο V+, μάυρο καλώδιο V-), η οποία φωτίζει μια χαρά. Μεταξύ του τροφοδοτικού και της ταινίας θέλω να βάλω ενα 12v διακόπτη με φωτάκι. Το διακοπτάκι έχει 3 σιδεράκια απο πίσω, το ενα χρυσό χρώμα και τα 2 ασημί. Για να το συνδέσω έκοψα το κόκκινο καλώδιο, έβαλα τη μία άκρη του κομμένου στο 1ο ασημί και την άλλη στο 2ο ασημί. Η ταινία φωτίζει κανονικά, το πρόβλημα είναι οτι το λαμπάκι στον διακόπτη δεν ανάβει. Δοκίμασα να βάλω το καλώδιο απο το 2ο ασημί στο χρυσό σιδεράκι και παρουσίαζεται το εξης: Το λαμπάκι του διακόπτη ανάβει όταν ανοίγει, αλλά η ταινία φωτίζει στο 1/3. Το χρυσο σιδεράκι απ'ότι βλέπω είναι η γείωση οπότε σίγουρα είναι λάθος αυτό που έκανα. Η δοκιμή έγινε μιας και η τάση ειναι 12V :001_cool:

Υπάρχει τρόπος να φωτίσει σωστά η ταινία και να ανάβει και το διακοπτάκι;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια
Γιώργος

lepouras
17-06-12, 04:28
Βάλε φωτογραφία από τον διακόπτη.

geogeo
17-06-12, 04:44
Αυτό είναι το διακοπτάκι
34483

στεφανος μιχαλης
17-06-12, 04:51
Το τροφοδοτικο σου βγάζει 12V εσυ τώρα έβαλες σε σειρά με την ταινία ενα led αυτο που είναι μέσα στο διακόπτη, αν υποθέσω οτι είναι κόκκινο χρώμα έχει πτώση τάσης 1.5V. Επομένως η ταινία σου αντι για 12V τώρα έχει 10.5V

geogeo
17-06-12, 05:10
Το τροφοδοτικο σου βγάζει 12V εσυ τώρα έβαλες σε σειρά με την ταινία ενα led αυτο που είναι μέσα στο διακόπτη, αν υποθέσω οτι είναι κόκκινο χρώμα έχει πτώση τάσης 1.5V. Επομένως η ταινία σου αντι για 12V τώρα έχει 10.5V

Μήπως αυτό που λες έχει να κάνει με τα Watt; Το τροφοδοτικό ειναι 40W και η ταινία 1 μετρο (14,4W). Αρα η δευτέρη συνδεσμολογία είναι σωστή απλά έχει 10.5V όπως το λες; Για 10.5V δεν θα έπρεπε να φωτίζει λίγο χαμηλότερα απο 12V και όχι στο 1/3 όπως σημβαίνει τώρα;

στεφανος μιχαλης
17-06-12, 05:19
Στην φοτο που ανέβασες το led είναι μλπέ το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει πτώση τάσης 3.8v περίπου άρα για την ταινία σου περισευουν 8.2V.

geogeo
17-06-12, 05:37
Στην φοτο που ανέβασες το led είναι μλπέ το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει πτώση τάσης 3.8v περίπου άρα για την ταινία σου περισευουν 8.2V.

Είναι το ίδιο διακοπτάκι αλλα με κόκκινο φωτάκι sorry :001_cool:

lepouras
17-06-12, 10:27
εγώ γιατί εχω την εντύπωση ότι οι 2 ασημένιες είναι για το ΟΝ OFF στο (+) και το χρυσό είναι για το (-)ώστε να ανάβει το λεντ? η έστω και ανάποδα.
Δες μόνο αν είναι για 12 βολτ( θα το αναφέρει επάνω ο διακόπτης) μην κάψεις το λεντ.

patent61
17-06-12, 10:35
Εδώ νομίζω ότι πρέπει να πει την γνώμη του, τουλάχιστον και ο Φίλιππoς. Σε ανάλογο θέμα εμένα με βοήθησε πολύ, εκείνος και gV. Όχι πως και άλλοι δεν μπορούσαν, απλά εκείνοι πρόλαβαν.

kobi
17-06-12, 10:54
Καλημέρα παιδιά. Λογικά θα είναι σαν τα διακοπτάκια των 220. το διαφορετικό χρώμα είναι το - (μαύρο). Το από πάνω του είναι η έξοδος και το πάνω πάνω είναι το + (κόκκινο)

patent61
17-06-12, 10:58
Καλημέρα παιδιά. Λογικά θα είναι σαν τα διακοπτάκια των 220. το διαφορετικό χρώμα είναι το - (μαύρο). Το από πάνω του είναι η έξοδος και το πάνω πάνω είναι το + (κόκκινο)
Καλημέρα Βασίλη. Έχω μια υποψία ότι ο διακόπτης δεν περιέχει led, αλλά πιθανά λαμπάκι νέον, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μην σας παρασύρω σε λάθος.

kobi
17-06-12, 11:06
Βάλε το – στο χρυσό και το + στην άλλη άκρη του διακόπτη και δες αν ανάβει το λαμπάκι όταν ανοίγεις το διακόπτη. Αν όντος γίνεται έτσι, τότε άνοιξε τον διακόπτη και δες ανάμεσα στο χρυσό και το μεσαίο ποδαράκι του διακόπτη, τι τάση έχεις. Λογικά θα πρέπει να έχεις όσο δίνεις από την είσοδο34489

vasilllis
17-06-12, 12:53
βγαλε απο πισω μια φωτογραφια.πρεπει να εχει ενα σχεδιακι .

geogeo
17-06-12, 15:57
Βάλε το – στο χρυσό και το + στην άλλη άκρη του διακόπτη και δες αν ανάβει το λαμπάκι όταν ανοίγεις το διακόπτη. Αν όντος γίνεται έτσι, τότε άνοιξε τον διακόπτη και δες ανάμεσα στο χρυσό και το μεσαίο ποδαράκι του διακόπτη, τι τάση έχεις. Λογικά θα πρέπει να έχεις όσο δίνεις από την είσοδο34489

Βασίλη σε ευχαριστώ για το σχέδιο. Εχω κάνει αυτό στην εικόνα και είναι όλα κομπλε!34494


Να αναφέρω οτι στα πλάγια γράφει 16Α 12V και απο κάτω εχει + | Α | Γειωση(Χρυσό χρώμα)

BESTCHRISS
17-06-12, 18:01
Βασίλη σε ευχαριστώ για το σχέδιο. Εχω κάνει αυτό στην εικόνα και είναι όλα κομπλε!34494


Να αναφέρω οτι στα πλάγια γράφει 16Α 12V και απο κάτω εχει + | Α | Γειωση(Χρυσό χρώμα)

ετσι ακριβως ειναι το σχεδιο
34496
ΦΙΛΙΚΑ

kagouraki
11-03-13, 16:41
Το ξεθάβω !

Έχω ανάλογο πρόβλημα και έχω 14v πτώση τάσης ας έναν παρόμοιο διακόπτη. έχει 3 ποδαράκια από πίσω. εγώ το έχω συνδέσει στα 2 ακριανά και όταν τον πάω στο ον τότε κλείνει το κύκλωμα και ανάβει και το λαμπάκι του. όμως εκεί που περιμένω να μετρήσω 18.5 βολτ (χωρίς την πτώση τάσης) μετράω 4.5 :/

Σας δείχνω και το σχέδιο από το κύκλωμά μου . Σορρυ αν είναι μπακάλικο αλλά δεν είμαι ούτε ηλεκτρολόγος ούτε ηλεκτρονικός. Στο τει οχημάτων σπουδάζω και κατασκευάζω ένα ηλεκτροκίνητο ποδήλατο με 3 ρόδες που θα έχει και πετάλια κανονικά σαν πτυχιακή.

Να πάω να πάρω έναν άλλο διακόπτη ή δεν υπάρχει διακόπτης με λαμπάκι που να έχει πολύ μικρή πτώση τάσης ;

Επίσης σκέφτηκα ότι ο διακόπτης μου είναι για 12 βολτ και εγώ του δίνω 18.5. Λέτε να φταίει αυτό ;;;

ξέχασα να σας δώσω το λινκ για το σχέδιο https://www.circuitlab.com/circuit/56agqn/sindesmologia-reumatos/

FILMAN
11-03-13, 16:43
Σχέδιο;:confused1:

kagouraki
11-03-13, 20:28
Σχέδιο;:confused1:

το λινκ κάτω κάτω στο ποστ μου

FILMAN
12-03-13, 13:22
Κατρχήν τα regulators που έχεις βάλει είναι λάθος. Έτσι όπως τα έχεις συνδέσει θες 7812 και όχι 7912. Επίσης δεν μπαίνουν έτσι χύμα. Θέλουν πυκνωτές απόζευξης διαφορετικά θα έχεις σίγουρα προβλήματα. Το δεξιό εξ αυτών που τροφοδοτεί ένα ρελέ στην πρώτη απενεργοποίηση θα καεί λόγω υπέρτασης από το πηνίο του ρελέ. Τι την θέλει τη σταθεροποιημένη τάση το ρελέ; Μια σκέτη αντίσταση σε σειρά με το πηνίο θέλει και μια δίοδο αντιπαράλληλα.

Και τώρα στο θέμα μας. Στο σχήμα φαίνεται ένας απλός μη φωτιζόμενος διακόπτης. Εσύ πώς έχεις συνδέσει τον φωτιζόμενο; Πού μετράς την τάση που είπες; Γιατί αν μετράς με τον κλειδοδιακόπτη ανοιχτό, τότε μετράς στον αέρα.

kagouraki
12-03-13, 13:53
Κατρχήν τα regulators που έχεις βάλει είναι λάθος. Έτσι όπως τα έχεις συνδέσει θες 7812 και όχι 7912. Επίσης δεν μπαίνουν έτσι χύμα. Θέλουν πυκνωτές απόζευξης διαφορετικά θα έχεις σίγουρα προβλήματα. Το δεξιό εξ αυτών που τροφοδοτεί ένα ρελέ στην πρώτη απενεργοποίηση θα καεί λόγω υπέρτασης από το πηνίο του ρελέ. Τι την θέλει τη σταθεροποιημένη τάση το ρελέ; Μια σκέτη αντίσταση σε σειρά με το πηνίο θέλει και μια δίοδο αντιπαράλληλα.

Και τώρα στο θέμα μας. Στο σχήμα φαίνεται ένας απλός μη φωτιζόμενος διακόπτης. Εσύ πώς έχεις συνδέσει τον φωτιζόμενο; Πού μετράς την τάση που είπες; Γιατί αν μετράς με τον κλειδοδιακόπτη ανοιχτό, τότε μετράς στον αέρα.

δεν έχω τους σταθεροποιητές που λέει και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν αυτά που μου είπες.Απλά έβαλα αυτούς που είχε εξ αρχής στο circuit lab. Όπως είπα δεν ξέρω από ηλεκτρονικά και προσπαθώ με την απλή λογική και ρωτώντας να βγάλω μια άκρη. Αυτά με τους πυκνωτές το διάβασα κάπου στο ίντερνετ και ήταν το επόμενο βήμα να τους συνδέσω.

Σταθεροποιητή τάσης θέλει το ρελέ γιατί λέει 12 vdc και εμένα η μπαταρία μου η μία δίνει 18.5 vdc. Άρα σκέφτηκα ότι θα πρέπει να το κατεβάσω.

Εσύ λες αυτό με την αντίσταση ότι θα μου κατέβαζε την τάση στα 12 βόλτ από τον νόμο του ohm ? (αν είπα Μακακία σορρυ)

για τον διακόπτη έβαλα έναν απλό διακόπτη δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο circuit lab . από τις 3 επαφές εγώ έχω συνδέσει τις δυο ακριανές και όταν πάω τον διακόπτη στο Ι τότε ανάβει το λαμπάκι και οπλίζει και το πηνίο. αλλά ότι παίρνει τάση από τον διακόπτη και μετά έχει 4.5 βολτ ... πήγα αγόρασα έναν άλλον διακόπτη σήμερα και θα τον δοκιμάσω μπας και αυτός δεν μου τα κάνει αυτά ! Θα ενημερώσω αν βρω το πρόβλημα !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας !

Γιώργος

FILMAN
12-03-13, 14:16
δεν έχω τους σταθεροποιητές που λέει και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν αυτά που μου είπες.
Οι μεν είναι για αρνητικές και οι δε για θετικές τάσεις.

Απλά έβαλα αυτούς που είχε εξ αρχής στο circuit lab.
Ναι αλλά είναι λάθος!

Σταθεροποιητή τάσης θέλει το ρελέ γιατί λέει 12 vdc και εμένα η μπαταρία μου η μία δίνει 18.5 vdc. Άρα σκέφτηκα ότι θα πρέπει να το κατεβάσω. Εσύ λες αυτό με την αντίσταση ότι θα μου κατέβαζε την τάση στα 12 βόλτ από τον νόμο του ohm ?
Ακριβώς. Το να βάλεις σταθεροποιητή μόνο για το ρελέ είναι υπερβολικό. Είναι σαν να θέλεις να βάλεις μια αλυσίδα για να τραβάς το καζανάκι στην τουαλέτα το οποίο είναι στο πατάρι. Έχεις δυο λύσεις: Απλή αλυσίδα από κατάστημα σιδηρικών, και χρυσή αλυσίδα από κοσμηματοπωλείο...

από τις 3 επαφές εγώ έχω συνδέσει τις δυο ακριανές και όταν πάω τον διακόπτη στο Ι τότε ανάβει το λαμπάκι και οπλίζει και το πηνίο.
Στην ουσία παρεμβάλλεις το λαμπάκι του διακόπτη σε σειρά με το πηνίο. Λογικά το ένα ακριανό πόδι του διακόπτη πρέπει να έχει διαφορετικό χρώμα (άλλο μέταλλο). Αυτό θα το συνδέσεις στο - της μπαταρίας μέσω μιας κατάλληλης αντίστασης η οποία θα κάνει τα 18.5V 12 για το λαμπάκι του διακόπτη. Η είσοδος των 18.5V θα είναι το άλλο ακριανό πόδι του διακόπτη και το μεσαίο θα είναι η έξοδος των 18.5V.

kagouraki
13-03-13, 01:46
Οι μεν είναι για αρνητικές και οι δε για θετικές τάσεις.

Ναι αλλά είναι λάθος!

Ακριβώς. Το να βάλεις σταθεροποιητή μόνο για το ρελέ είναι υπερβολικό. Είναι σαν να θέλεις να βάλεις μια αλυσίδα για να τραβάς το καζανάκι στην τουαλέτα το οποίο είναι στο πατάρι. Έχεις δυο λύσεις: Απλή αλυσίδα από κατάστημα σιδηρικών, και χρυσή αλυσίδα από κοσμηματοπωλείο...

Στην ουσία παρεμβάλλεις το λαμπάκι του διακόπτη σε σειρά με το πηνίο. Λογικά το ένα ακριανό πόδι του διακόπτη πρέπει να έχει διαφορετικό χρώμα (άλλο μέταλλο). Αυτό θα το συνδέσεις στο - της μπαταρίας μέσω μιας κατάλληλης αντίστασης η οποία θα κάνει τα 18.5V 12 για το λαμπάκι του διακόπτη. Η είσοδος των 18.5V θα είναι το άλλο ακριανό πόδι του διακόπτη και το μεσαίο θα είναι η έξοδος των 18.5V.

Τώρα κατάλαβα τι μακακία έκανα και πως δουλεύουν αυτοί οι διακόπτες.... Το μόνο ερώτημα μου είναι τι αντίσταση θα βάλω και που θα την βάλω αφού θα πρέπει να την βάλω μέσα στον διακόπτη για να είναι πριν το λαμπάκι και μετά την είσοδο των 18.5 βολτ στον διακόπτη. Αν την βάλω μετά (δηλαδή να φεύγει ένα καλώδιο από το ποδαράκι με το άλλο χρώμα ,γείωση, να πάει στην αντίσταση και μετά να γειώνετε ) θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ;

ΚΑΙ ΝΑΙ ! ! ! λιθοβολήστε με ! ρωτάει αυτονόητα (για εσάς) πράγματα ! χα χα χα

FILMAN
13-03-13, 13:50
Ναι, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε δεν θα χρειαστεί να λύσεις το διακόπτη... Πόση πρέπει να είναι αυτή η αντίσταση; Εδώ πρέπει να μας βοηθήσεις εσύ. Βρες μια πηγή 12V και ένα πολύμετρο και μέτρα πόσο ρεύμα (mA) τραβάει το λαμπάκι του διακόπτη όταν ανάβει.

kagouraki
13-03-13, 18:56
Ναι, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε δεν θα χρειαστεί να λύσεις το διακόπτη... Πόση πρέπει να είναι αυτή η αντίσταση; Εδώ πρέπει να μας βοηθήσεις εσύ. Βρες μια πηγή 12V και ένα πολύμετρο και μέτρα πόσο ρεύμα (mA) τραβάει το λαμπάκι του διακόπτη όταν ανάβει.

οκ ! το έπιασα... και μετά με τον τύπο V=I*R σωστά ; θα το κάνω αύριο ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ! ! !

Γιώργος !

FILMAN
22-03-13, 17:26
οκ ! το έπιασα... και μετά με τον τύπο V=I*R σωστά ; θα το κάνω αύριο ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ! ! !

Γιώργος !
Σωστά. Εννοείται βέβαια ότι στον τύπο για V θα βάλεις 18.5 - 12 = 6.5V.