PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο τρέξιμο του προγράμματος προγραμματισμού Arduino στα Windows 7



Sotos112233
17-06-12, 23:36
Γεια σας.
Δεν ξέρω εάν έχω τοποθετήσει το post στην σωστή κατηγορία, αλλά εν πάση περιπτώσει... Αφού μπήκα στην ιστοσελίδα της Arduino, κατέβασα ένα zip φάκελο, έκανα αποσυμπίεση και προσπάθησα να τρέξω το πρόγραμμα μέσα στον φάκελο, μου έβγαλε αρχικά αυτό το παράθυρο:
34523και μετά τίποτα. Περίμενα κανά 20-λεπτο και δεν μου έβγαλε τίποτα. Μήπως φταίει το JAVA. Ποτέ δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση που παρέχει η ιστοσελίδα της JAVA. Κατέβασα από κάπου αλλού το JAVA Enviroment Runtime (για να μπορώ να τρέξω τον downloader του GreekDDL) και σήμερα κατέβασα μια offline έκδοση από το site της JAVA. Όταν κάνω εγκατάσταση το κανονικό πρόγραμμα, όλα κυλούν φυσιολογικά, αλλά στο τέλος μου βγάζουν τα Windows ERROR και το παράθυρο που εμφανίζεται γράφει πως :

Τα Windows εντόπισαν ένα πρόβλημα σε αυτό το αρχείο:
jre1.7.0_05c.msi
Αυτό το αρχείο έχει αποκλειστεί επειδή δεν διαθέτει έγκυρη ψηφιακή υπογραφή
που να επαληθεύει τον εκδότη του.

Όταν τρέχω την offline έκδοση, εγκαθίσταται με επιτυχία, αλλά και πάλι δεν ανοίγει το πρόγραμμα του Arduino. Υπόψιν ότι την πλακέτα δεν την έχω συνδεδεμένη στον Η/Υ. Έχω παραγγείλει ένα Arduino UNO - R3 και θα έρθει αύριο ή μεθαύριο. Λέτε αν δε φταίει το JAVA, να φταίει που δεν έχω συνδέσει το Arduino;

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Αλλιώς τζάμπα το 30άρικο....

Lord Vek
02-09-12, 17:31
Έχω την εντύπωση πως τα .msi αρχεία πρεπει να βρίσκονται στον C σκληρό. Έχεις αποσυμπιέσει το .zip κάπου στο C ;

Sotos112233
02-09-12, 18:59
Το πρόβλημα λύθηκε φίλε Θόδωρε! Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο! Όντως προσπαθούσα να τρέξω το πρόγραμμα από την Επιφάνεια Εργασίας! Μόλις έριξα το φάκελο στον C: δούλεψε κανονικά! Ευχαριστώ!