PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος 8 ρελέ από την παράλληλη πόρτα του pc



SV1HAG
18-06-12, 12:09
Το πρόγραμμα που έχω κατασκευάσει για τον έλεγχο των ρελέ από την παράλληλη πόρτα μπορείτε να το κατεβάσετε είναι ΔΩΡΕΑΝ από την Url = http://sv1hag.blogspot.gr/2012/04/control-parallel-port.html εκτός από τα link download θα βρείτε και πληροφορίες για την κατασκευή και την ραδιοερασιτεχνική χρήση ως Antenna box για την εναλλαγή κεραιών.
Link για κατέβασμα= http://users.otenet.gr/~ipet96/controlparallel/ Στο Link αυτό θα βρείτε τρία προγράμματα για κατέβασμα το ένα είναι το Program Control Parallel port με αυτό μπορείτε να ανοίγετε και να κλείνετε από 1-8 ρελέδες της κατασκευής είτε έναν έναν είτε όλους μαζί κάνοντας κλικ στα αντίστοιχα κουμπιά των ρελέδων ακόμη μπορεί αν προγραμματίσετε την χρονική έναρξη και την λήξη σε ημερήσια βάση να ενεργοποιήσει ή να απενεργοποιήσει συστήματα (αυτόματο πότισμα ,εξωτερικός φωτισμός και πολλές άλλες εφαρμογές φαντασία να έχετε) χωρίς την παρουσία σας . Τα άλλα δύο προγράμματα είναι για ραδιοερασιτεχνική χρήση με άλλα λόγια διαβάζουν την συχνότητα του πομποδέκτη και ανοιγοκλείνουν τους ρελέδες που είναι συνδεδεμένοι με κεραίες με αποτέλεσμα γυρίζοντας την ρόδα του πομποδέκτη ή αλλάζοντας την συχνότητα από ένα απομακρυσμένο υπολογιστή να αλλάζουν και οι κεραίες που είναι ανάλογες της συχνότητας.

3453534536

http://youtu.be/guH9KkJVBw4

leosedf
18-06-12, 18:54
Ωραίος. Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και Xport ώστε να μεταφέρεις παράλληλη μέσω ethernet και να αλλάζεις κεραίες στην ταράτσα.

SV1HAG
18-06-12, 19:07
Ευχαριστώ για το έπαινο η λύση που προτείνεις την έχεις κοστολογήσει ? γιατί αυτή η λύση που προτείνω έχει κόστος όπως αναφέρω στο σχηματικό τιμές Φανού 2012 μόνο 16,20 Ευρώ συν το καλώδιο που θα ανέβει στην ταράτσα το οποίο λογικά δεν θα ξεπερνά τα 10μ.

leosedf
18-06-12, 19:18
Ε κοίτα κάποιοι έχουν ψηλότερα κεραίες, εκτός αυτού να τραβήξεις παράλληλη στην ταράτσα λίγο περίεργο μου φαίνεται. Χώρια που δεν έχει αντικεραυνική προστασία.

Εκτός αν έπαιζε απ' ευθείας με ethernet τότε θα ήταν ακόμη καλύτερα.

stavros_97s
18-06-12, 20:33
Πολύ ωραίος Γιάννη, γίνεται αντί για παράλληλη να χρησιμοποίησης θύρα usb(να συνδέεται στο pc με θύρα usb εννοώ), και αν ναι γιατί δεν το έκανες έτσι...;:biggrin:

SV1HAG
18-06-12, 23:41
Γεια σου Σταύρο γκαρντάσι Θεσσαλονικέ ,και τι θα κάνουν αυτοί που φτιάχνουν αντάπτορες??? στα βουνά θα ανέβουν ?? τον μετατροπέα δεν το αποφεύγεις.

stavros_97s
19-06-12, 00:27
Τι να σου πω, τα πάντα με τον καιρό εξελίσσονται!Πάντως και Πάλι μπράβο πολύ ωραία και χρηστική η κατασκευή σου!:biggrin:

SV1HAG
19-06-12, 01:40
Ναι όλα εξελίσσονται καταλαβαίνω θα έχεις κανένα laptop το οποίο στερείται παράλληλης πόρτας αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι όταν κατασκευάζεις ένα πρόγραμμα βαδίζεις επάνω σε πρωτοκόλλα όπως το τραίνο στις ράγες έτσι η παράλληλη πόρτα μας δίνει απλόχερα 8 εντολές ενώ το usb δεν έχει αυτές τις δυνατότητες για να τις έχει πρέπει να μεσολαβήσει πριν την πλακέτα ένα pic το οποίο πρέπει να προγραμματιστεί με ένα firmware κ.ο.κ και η κατασκευή που παρουσιάζω να έχει τεχνικές δυσκολίες δεν γνωρίζω τις γνώσεις σου αλλά εσύ δεν αναγνωρίζεις ότι πιο εύκολα είναι να αγοράσεις έναν μετατροπέα παρά να κάτσω εγώ να γράφω firmware για το pic εσύ με τον programmer σου αν έχεις να φορτώνεις το hex άντε να φορτώνεις μετά τα driver. Τα πράγματα δεν είναι εύκολα όσο τα φανταζόμαστε εδώ εγώ γράφηκα και δείχνω κάποιες κατασκευές που ο καθένας αν έχει μεράκι μπορεί να τις κατασκευάσει κάτι πολύ περίτεχνο ή πολύπλοκο είναι για αλλού αν με κατάλαβες προσωπική μου άποψη αυτή ίσως να έχω και άδικο δεν ξέρω λέω εγώ...

stavros_97s
19-06-12, 10:56
Καλημέρα Γιάννη!Όντως οι γνώσεις μου στον προγραμματισμό είναι μηδαμινές,και όπως λες δεν αξίζει να κάνεις τόσο κόπο, για να συνδέσεις το κύκλωμα στο pc με usb, ενώ έχεις τον αντάπτορα!:wiink:

avr
10-08-12, 02:15
Συγχαρητήρια για την δουλειά σου πολύ χρήσιμη!!!
κατέβασα το πρόγραμμα για την παράλληλη αλλά βγαζει σφάλμα IO.SYS ERROR 1275
το λειτουργικο win 7 64 bit πάτησα να το τρέξει ως win xp αλλά βγάζει το σφάλμα..
καμιά ιδέα?

KOKAR
10-08-12, 20:21
δοκίμασε να το "τρέξεις" μέσα από virtual box .....

MAIKLKF
10-08-12, 21:26
Γιάννη μπράβο πολλή καλό και χρήσιμο κύκλωμα με πολλές εφαρμογές απλό οικονομικό και χρήσιμο για της μέρες μας
το κόστος είναι συμβατό για πολλές τσέπες και να είσαι σίγουρος σε πολλούς θα λύσει τα χέρια
Πολλά 73 HAG 1LKF