PDA

Επιστροφή στο Forum : Bipolar stepper motor μεγάλης ισχύος



SV1HAG
18-06-12, 13:17
Η κίνηση του βηματικού κινητήρα γίνεται μέσου παράλληλης πόρτας του υπολογιστή με το πρόγραμμα που έχω κατασκευάσει που εντός λίγου καιρού θα το αναρτήσω στο blog μου για να μπορείτε να το κατεβάσετε ΔΩΡΕΑΝ και ας φωνάζει ο φίλος μου SV1AYB που τα δίνω όλα δωρεάν hi hi . Το πρόγραμμα θα έχει ενσωματωμένα τα σχηματικά για τα κυκλώματα οδήγησης τώρα κατασκευάζω μια γέφυρα H με τρανζίστορ για διπολική σύνδεση μέχρι 5Α και μόλις την τελειώσω και τεστάρω το πρόγραμμα θα το αναρτήσω.
Στην φωτογραφία θα δείτε το πρόγραμμα.
34543
Στο παρακάτω βίντεο θα δείτε την κίνηση του διπολικού κινητήρα 24V 200 βήματα και γωνία βήματος 1,8 μοίρες , λόγου ότι τραβάει περισσότερα από 5Α χρησιμοποίησα ρελέ.

http://youtu.be/Nlw7Rf_yoUk

sv1ayb
18-06-12, 22:35
Γιαννη, ασε τα αστεια,σ΄αυτην εδω την ιστοσελιδα πρεπει να προσφερουμε ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ οτι γνωσεις και ιδεες κατεβαζει το νιονιο μας οπως αλλωστε κανουν ολοι ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ οι φιλοι και συμφορουμιτες εδω.Γι' αυτον τον σκοπο εξ αλλου ιδρυθηκε η παρουσα ιστοσελιδα ,ξερω οτι το ειπες για πλακα αλλα οφειλα να παρω θεση για να μην με παρεξηγησουν τα παιδια...να ξερεις οτι μεσα απο αυτην την ιστοσελιδα εχουν δημιουργηθει ισχυροτατες φιλιες.

alfadex
18-06-12, 22:38
με θυριστορ δε γίνεται?

aeonios
18-06-12, 22:44
Συγχαρητήρια και από εδώ Γιάννη για όλες τις κατασκευές σου!!! ΜΠΡΑΒΟ ρε φίλε!!!!73

SV1HAG
18-06-12, 23:45
Όχι δεν γίνεται τα κυκλώματα οδήγησης ή θα είναι με τρανζίστορ ή mosfet Παντελή και ανορθόδοξα με ρελέ όπως βλέπεις αυτό το project μου στο βίντεο

SV1HAG
18-06-12, 23:46
73 και ευχαριστώ Νικιφόρε