PDA

Επιστροφή στο Forum : Unipolar stepper motor μικρής ισχύος.



SV1HAG
18-06-12, 13:28
Η κίνηση του βηματικού κινητήρα γίνεται μέσου παράλληλης πόρτας του υπολογιστή με το πρόγραμμα που έχω κατασκευάσει που εντός λίγου καιρού θα το αναρτήσω στο blog μου για να μπορείτε να το κατεβάσετε ΔΩΡΕΑΝ και ας φωνάζει ο φίλος μου SV1AYB που τα δίνω όλα δωρεάν hi hi . Το πρόγραμμα θα έχει ενσωματωμένα τα σχηματικά για τα κυκλώματα οδήγησης τώρα κατασκευάζω και μια γέφυρα H με τρανζίστορ για διπολική σύνδεση μέχρι 5Α και μόλις την τελειώσω και τεστάρω το πρόγραμμα θα το αναρτήσω.
Στην φωτογραφία θα δείτε το πρόγραμμα.
34544

Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε ένα βηματικό κινητήρα που αγόρασα από το Hamfestival 2012 Athens στην αξία των 2 ευρώ datasheet δεν βρήκα το μόνο που έγραφε ήταν 24V . Είναι 6 καλωδίων άρα μας δίνεται η δυνατότητα να τον συνδέσουμε μονοπολικά ή διπολικά , εγώ τον σύνδεσα μονοπολικά τα καλώδια τα βρήκα με το πολύμετρο και μια μπαταρία και αφού είχε αντίσταση 165Ω άρα θα μας τραβήξει 145mA έκατσα και έφτιαξα ένα οδηγό κύκλωμα με τον ULN2003 αυτός μας δίνει μέχρι 500mA.


http://youtu.be/cml7Q_R_nnc

rhodos
18-06-12, 22:21
THANKS !!!!!

alfadex
18-06-12, 22:34
φίλε μου είσαι αρχηγός,έχω πα΄ρει τα υλικά για να φτιαξω με βηματικό κινητητηρα ένα κύκλωμα για να περιστρέφω ΑΣΥΡΜΑΤΑ μια κάμερα και πάλευα στη c να γτιάξω το προγραμμα,μέχρι που είδα το δικό σου και είπα τέρμα το έφτιαξα,περιμένω να το ανε΄βασεις και άσε τον SV1AYB να λεει :001_rolleyes:

sv1ayb
18-06-12, 22:42
ΧΑ ΧΑ γεια σου Παντελη,ο φιλος μου Γιαννης ειναι κορυφη σε τετοιες εφαρμογες,αλλα εχει ενα ελαττωμα...του αρεσει να με πειραζει.

SV1HAG
19-06-12, 00:15
Παντελή γιατί μου το χαλάς το βίντεο δεν δείχνει πουθενά ότι κινεί τον κινητήρα ΑΣΥΡΜΑΤΑ αλλά μόνο ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ , μάλλον θα έχεις κάνει τυπογραφικό λάθος γιατί πουθενά στο βίντεο δεν εμφανίζεται κανένας πομπός και δέκτης με άλλα λόγια το πλακετάκι που βλέπεις το έχεις στο pc επάνω και από εκεί θα φύγουν 6 καλώδια εαν έχεις μονοπολική σύνδεση έξω στην κάμερα και απλά με το ποντίκι θα την περιστρέφεις εκτός αν θέλεις να βάλω κανένα timer στο πρόγραμμα και συγκεκριμένο αριθμό βημάτων και όλη την ημέρα να πηγαίνει πάνε δώθε η κάμερα και φανταστείς τώρα λέω εγώ να βάλουμε κανένα αισθητήρα κίνησης και να σταματάει όπου δει κίνηση ωραίο εεεεε , πάντως άν θέλεις την κάμερα του υπολογιστή να την κάνεις ανιχνευτή κίνησης και μόλις αντιληφθεί κίνηση να γαβγίζει για πάνε εδώ στο site μου http://users.otenet.gr/~ipet96/sv1hagtracer/index.htm . Όσο για το πρόγραμμα το έχω τελειώσει απλά πρέπει να το πακετάρω ώστε να μπορεί να διανεμηθεί τώρα είναι πηγαίος κώδικας μόνο, εσένα αν σε κάνει και έχεις τελειώσει με το κύκλωμα οδήγησης στείλε μήνυμα να σου το στείλω αν βιάζεσαι προτού δηλ. το αναρτήσω.