PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρύση με αναλογική ένδειξη Led ζεστού/κρύου



Κυριακίδης
19-06-12, 23:53
Ωραία βρύση !! .. άραγε τι σύστημα έχει για την αναλογική με τα χρώματα ένδειξη? κάποιο θερμικό φαντάζομαι αλλά υπάρχει κάτι τέτοιο για αυτήν την δουλειά?
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=YyZ7tOPbrOo&NR=1

agis68
19-06-12, 23:58
μια μουφα για τη βρύση είναι...πέρνει ενέργεια από μια μικρή φτερωτή μέσα στη μούφα....δεν εχει μπαταρίες...απλα΄πράγματα και φτηνά. οσο για τα χρώματα εχει ένα απλό RGB led

Κυριακίδης
20-06-12, 00:12
μια μουφα για τη βρύση είναι...πέρνει ενέργεια από μια μικρή φτερωτή μέσα στη μούφα....δεν εχει μπαταρίες...απλα΄πράγματα και φτηνά. οσο για τα χρώματα εχει ένα απλό RGB led

Ενέργεια από φτερωτή? μα εδώ βλέπω την βρύση να τρέχει σταθερά με τον ίδιο ρυθμό .... δεν είναι δυνατόν να είναι με βάση την φτερωτή . αλλά κάτι σαν θερμικό. και την έλευση κρύου / ζεστού.
Δύσκολο το βλέπω κατασκευαστικά .... εντάξει την αδιαβροχοποίηση την πολεμάμε ..... αλλά πρέπει να βρούμε και τρόπο να σβήνει εντελώς το Led με το σταμάτημα της ροής.

ikaros1978
20-06-12, 00:15
πως να το βρουμε στο ebay? δεν φανταζομαι να ειναι ακριβο

xrhstos1978
20-06-12, 00:19
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=LED+faucet+light&_sacat=0&_odkw=LED+Wasserhahn&_osacat=0

agis68
20-06-12, 00:25
Aπάντησα διότι το έχω πάρει από ebay περίπου 0,70euro....είναι μια μούφα πλαστική φιξ που περιέχει μια φτερωτή οριζόντια και καθως τρέχει το νερό ενεργοποιείται....αν δεις σε ολες τις διαφημίσεις το νερό τρέχει αφθονο γιατί ακριβώς μονο τοτε δουλευει η φτερωτή....όσο λιγοστευει το νερό λιγοστεύει και το θέαμα....τωρα αν θες να πληρώνεις τρεχούμενα νερά είναι άλλη ιστορία. δεν υπάρχει κανένα πολύπλοκο κύκλωμα

leosedf
20-06-12, 03:11
Δεν συμφέρει καν να το φτιάξεις με τα 2 ευρώ που το έχουν.
Πώς αλλάζει σύμφωνα με τη θερμοκρασία ξέρει κανείς? Με αισθητήρα όπως το φαντάζομαι? Αναρωτιέμαι πως τα χώρεσαν όλα μέσα.

haris_216
20-06-12, 09:05
είναι όπως τα λέει ο Agis68. με φτερωτή ("γεννήτρια") που παράγει ρεύμα όταν τρέχει το νερό. το led είναι rgb κι έτσι γίνεται η εναλλαγή των διαφόρων χρωμάτων (τα οποία δεν έχουν καμιά σχέση με το ζεστό ή κρύο νερό)

Κυριακίδης
20-06-12, 09:10
Aπάντησα διότι το έχω πάρει από ebay περίπου 0,70euro....είναι μια μούφα πλαστική φιξ που περιέχει μια φτερωτή οριζόντια και καθως τρέχει το νερό ενεργοποιείται....αν δεις σε ολες τις διαφημίσεις το νερό τρέχει αφθονο γιατί ακριβώς μονο τοτε δουλευει η φτερωτή....όσο λιγοστευει το νερό λιγοστεύει και το θέαμα....τωρα αν θες να πληρώνεις τρεχούμενα νερά είναι άλλη ιστορία. δεν υπάρχει κανένα πολύπλοκο κύκλωμα
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αυτό το πράγμα είναι όλο και όλο ένα απλό "κουμπάκι" που βιδώνει απλά μπροστά στην κάνουλα της βρύσης και τελείωσε? ούτε μπαταρίες ούτε τίποτα?
Πέρα από το φωτιστικό όμορφο εφέ που έχει , δεν θα το έπαιρνα μόνο για αυτό , αλλά για την "ενημέρωση" στο πότε περνάει καυτό νερό και πότε χλιαρό και κρύο, γιατί πολλές φορές έκαψα τα χέρια και από ανεξέλεγκτη ροή.
Είναι έτσι όπως το λέω? ή κάνω λάθος? ... δηλαδή η εναλλαγή του χρώματος είναι με βάση την ταχύτητα ροής μόνο? ή με βάση και της θερμοκρασίας?
Μα στο βίντεο που έδειξα παραπάνω αναφέρει στα αγγλικά "hot water" κτλ

leosedf
20-06-12, 09:22
Βασικά αυτά με τα 7 χρώματα απλά αλλάζουν από το ένα στο άλλο.
Έχει όμως και με 3 χρώματα που έχουν αισθητήρα θερμοκρασίας.

kotsos___
20-06-12, 13:56
Αλλα δεν κάνουν 2$ :biggrin:

katmadas
20-06-12, 20:30
Αλλα δεν κάνουν 2$ :biggrin:

χαχα σε γελασανε:lool:

http://www.ebay.com/itm/3-Color-Sensor-LED-Light-Water-Faucet-Tap-Temperature-For-Kitchen-Bathro-om-New-/320916281642?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item4ab819d92a

makatas
20-06-12, 20:33
Το έχω πάρει δεν το συνιστώ, από τις πιο άχρηστες αγορές που έκανα. Δεν φωτίζει τόσο εντυπωσιακά όσο φαίνεται (την ημέρα σχεδόν δεν το βλέπεις) και συνολικά προσθέτει στην άκρη της βρύσης περί τα 4 εκατοστά άρα πλέον πολύ χαμηλά για να πλένεις χέρια κλπ.
Αν συνεχίζετε να ενδιαφέρεστε πάρτε το αλλά εγώ πραγματικά το δοκίμασα και μετά το έβαλα σε ντουλάπι.

katmadas
20-06-12, 20:36
Το έχω πάρει δεν το συνιστώ, από τις πιο άχρηστες αγορές που έκανα. Δεν φωτίζει τόσο εντυπωσιακά όσο φαίνεται (την ημέρα σχεδόν δεν το βλέπεις) και συνολικά προσθέτει στην άκρη της βρύσης περί τα 4 εκατοστά άρα πλέον πολύ χαμηλά για να πλένεις χέρια κλπ.
Αν συνεχίζετε να ενδιαφέρεστε πάρτε το αλλά εγώ πραγματικά το δοκίμασα και μετά το έβαλα σε ντουλάπι.

Το φανταστηκα και γιαυτο δεν το πηρα οταν το ειχα δει και εγω...

Phatt
20-06-12, 20:58
Το συγκεκριμενο που διχνει το βιντεο, ειναι εργοστασιακη λειτουργεια της βρυσης, εαν διαβασετε καλα γραφει οτι δεν ειναι εξτρα εξαρτημα ουτε εχεις τον θορυβο της τουρμπινας.

leosedf
20-06-12, 22:02
Όντως Παναγιώτη αν και νομίζω την είδα αυτή τη βρύση στο ebay.

Κυριακίδης
20-06-12, 23:32
Νομίζω παιδιά , πέραν το αν καλύπτει ή όχι τις προσδοκίες μας για το αν φωτίζει με βάση την "τουρμπίνα" ή την πραγματική θερμοκρασία του νερού.
Λογικά πιστεύω ότι υπάρχουν και βρύσες "παιχνίδια" ... αλλά αυτή η βρύση στο βίντεο μάλλον δείχνει πραγματική και σωστή . σίγουρα θα είναι και ακριβή , μαζί με τα 2 $ προσθέστε και δυο μηδενικά φαντάζομαι !..

Είναι άξιο ενδιαφέροντος όμως ..... αν πράγματι το πέτυχε ο εν λόγω κατασκευαστής , στο να απορήσουμε εμείς ως "ψαχτήρια & εξερευνητές " .. πως διάολο το έφτιαξαν αυτό το εντυπωσιακό τσουτσούνι που σε ενημερώνει πότε είναι ξαναμμένο !!! Μπήκατε? .... πονηρούλιδες !

Μπας και έβαλαν μέσα στην όλη κατασκευή εκείνα τα λεγόμενα Peltier? Ίσως πριν τις βάνες της βρύσης αντικρυστά με τις σωληνώσεις ζεστού/κρύου? ... και αν ναι , άντε να βρούμε τώρα πως πέρασαν τα καλώδια μέχρι το led? ή όλα αυτά τα εξαρτήματα βρίσκονται (peltier + led) όλα μαζί στο χείλος της βρύσης..... και η κάνουλα της βρύσης είναι από κατασκευής χωρισμένη σε 2 κανάλια ζεστού/κρύου. Συγχωρήστε με για την υπερβολική δόση φαντασίας !

GeorgeVita
20-06-12, 23:46
... Είναι άξιο ενδιαφέροντος όμως ...
Αν δώσεις την προδιαγραφή θα σου βρω την λύση!
1. Peltier αποκλείεται (μεγάλο κόστος, χρειάζεται διαφορά θερμοκρασίας η οποία δεν υπάρχει το ... φθινόπωρο)
2. γεννήτρια με φτερωτή θα κάνει θόρυβο
3. μπαταρίες χρειάζονται αλλαγή

Το κόστος θα είναι ανάλογο του μεγέθους και της αξιοπιστίας και σίγουρα δεν πρόκειται να παραχθεί εκτός Κίνας.

Επιπλέον μια ακριβή λύση θα φτάνει το κόστος μιας θερμοστατικής μπαταρίας (νερού όχι τροφοδοσίας).
gV

plouf
21-06-12, 00:07
γιατι αποκλειετε όλοι τ ενδεχομενο της φτερωτής, λαμβάνοντας υπόψην οτι ο αγης αναφερει οτι το ΠΗΡΕ και το είδε ?

agis68
21-06-12, 00:15
παιδια το εχετε κανει μεγάλο θέμα. Υπάρχουν δύο είδων τετοιες κατασκευές....η μία είναι μη μουφα με τουρμπινα (και καλα) μια φτερωτη είναι...και η δευτερη απο εργοστασιακή κατασκευή με χρώματα αναλόγως ζεστού κρύο κλπ...η δευτερη τουλάχιστον απο Groehe κοστίζει 170 ευρώ για μια κωλόβρυση....ε δεν τα δίνω που να βαφτει το νερό μουσταρδοκόκινοκαφετι...κοινως σκατί!

leosedf
21-06-12, 00:37
Αν είναι μπορδοροδοκόκκινο όμως?

Νομίζω ο θείος μου μου έδειξε ένα πρόσφατα αλλά δεν του είχα δώσει σημασία, δεν φαινόταν άσχημο, με φτερωτή ήταν.