PDA

Επιστροφή στο Forum : Σειρήνα Πυροσβεστικής



bgin
20-06-12, 16:15
Καλησπέρα παιδιά,έχω έναν ενισχυτή αυτοκινήτου ο οποίος βγάζει τους τόνους για πυροσβεστική,ασθενοφόρο,αστυνομία και ψάχνω να βρω σειρήνα-μεγάφωνο γύρω στα 150W, (εβαλα μία gemini στα 60W και μου την έκαψε).
Έχει κανείς κάτι στα υπόψιν του να μου στείλει;

agis68
20-06-12, 16:59
ζητάς πολλά βατ....εχω μια στα 85 αλλα θα μου τη κάψεις και αυτή γιατί δεν μειωνεις τα watt στην έξοδο με καποια αντίσταση...

bgin
21-06-12, 11:33
ζητάς πολλά βατ....εχω μια στα 85 αλλα θα μου τη κάψεις και αυτή γιατί δεν μειωνεις τα watt στην έξοδο με καποια αντίσταση...


Καλημέρα,αν δεν βρω αυτό που θέλω μάλλον θα πάω σε αυτή την λύση.
Εχω βρει σειρήνα στο systemtech.gr αλλά είναι ακριβές,στο ebay δεν κατάφερα να βρω κάτι ιδιαίτερο.
Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια

agis68
21-06-12, 13:48
Πάντα οι σειρήνες ήταν ακριβές, οι σειράς σειρήνες των χαμηλών watt είναι φθηνές αλλά οι δυνατές είναι πανακριβες....εχω δύο αγορασμένες οταν εκανα την εγκατάσταση του δικού μου συναγερμου (ιδιοκατασκευή)..η μία είναι αυτή στα 85watt και είναι μεγάλη σχετικά και μια μικρή που βγάζει 35watt αλλα με οξύ ήχο....θυμάμαι οτι ειχα δώσει πανω απο 300 ευρώ για την αποκτηση 2 σαν την πρώτη και τη μικρή

Loukas.th
22-06-12, 14:30
Φιλε μου εγω εχω ενα ηχειο απο μια παλια που ειχα, αλλα λειπει το πλαστικο. σου βαζω φωτο να το δεις.
347293473034731

agis68
22-06-12, 22:30
αυτή ειναι που εκαψες? λυσε τη να δεις τι εχει γίνει...αν παρεις μια μικρή θα χρειστεί να βάλεις αντίσταση και στην έξοδο αλλά νομίζω και στην εισοδο της σειρήνας αν πχ 150w με 12V θα βάλεις μια 15 ohm και μετα υπολογιζεις τα Watt της σειρήνας σε σχεση με την τροφοδοσία με τη σχέση P/V (P=Watt)

Loukas.th
23-06-12, 02:17
αυτή ειναι που εκαψες? λυσε τη να δεις τι εχει γίνει...αν παρεις μια μικρή θα χρειστεί να βάλεις αντίσταση και στην έξοδο αλλά νομίζω και στην εισοδο της σειρήνας αν πχ 150w με 12V θα βάλεις μια 15 ohm και μετα υπολογιζεις τα Watt της σειρήνας σε σχεση με την τροφοδοσία με τη σχέση P/V (P=Watt)
οχι φιλε εγω ειμαι αλλος χρηστης!!! απλα εβαλα φωτο μηπως θελει το ηχειο επειδη δν το χρησιμοποιώ... :D