PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC για πτυχιακή εργασία!



Παναγιώτης_autom
20-06-12, 18:48
Καλησπέρα στο forum, θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με ένα θέμα που προέκυψε κατά τη διάρκεια εκπόνησης της πτυχιακής μου. Είμαι από το τμήμα αυτοματισμού και έχω αναλάβει την κατασκευή σε μικρή κλίμακα δύο ταινιόδρομων σε διαφορετικά επίπεδα από τα οποία το ένα θα έχει τη δυνατότητα να ανεβοκατεβαίνει, στην κατασκευή υπάρχουν στοιχεία ελέγχου (αισθητήρια προσέγγισης, τερματικοί διακόπτες), κινητήρες για τους ταινιόδρομους και λυχνίες λειτουργείας όλα αυτά θα ελέγχονται από ένα plc το οποίο έχει relay outputs. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με plc και έχω την εξής απορία: το τροφοδοτικό του plc μου δίνει κάπου στα 24V DC και τα κινητηράκια μου λειτουργούν με 12V DC οπότε αυτό που πρέπει να κάνω είναι να χρησιμοποιήσω κάποια ρελέ, το θέμα είναι όμως τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει το ρελέ και πώς θα τα συνδέσω; τα κινητηράκια είναι 3 άρα θα πρέπει να πάρω και 3 ρελέ; Ίσως να σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά θα με βοηθούσαν οι όποιες προτάσεις έχετε, ευχαριστώ!

katmadas
20-06-12, 19:03
Γεια σου Πανο και καλωσηρθες...
Αφου λες οτι το πλσ ειναι με ρελε δεν χρεαζεσαι εξτρα ρελε...
Το πως θα ριξεις την ταση απο τα 24 στα 12 το ελυσες?

briko
20-06-12, 19:08
τι σπουδάζεις Παναγιώτη?
γιατί αν ρωτάς πως συνδέονται τα ρελε τότε τι θα ρωτήσεις πιο ύστερα?

Παναγιώτης_autom
20-06-12, 19:08
Η αλήθεια είναι πως όχι φαντάστηκα ότι θα το έκανε το ρελέ αυτό αλλά μάλλον έκανα λάθος :001_smile:

Παναγιώτης_autom
20-06-12, 19:14
τι σπουδάζεις Παναγιώτη?
γιατί αν ρωτάς πως συνδέονται τα ρελε τότε τι θα ρωτήσεις πιο ύστερα?

Λάθος διατύπωση, γνωρίζω πως συνδέονται Αυτοματισμό σπουδάζω.

katmadas
20-06-12, 19:20
Τι ρευμα καταναλωνουν τα κινητηρακια?

Παναγιώτης_autom
20-06-12, 19:52
Τι ρευμα καταναλωνουν τα κινητηρακια?

Χωρίς φορτίο καταναλώνουν περίπου 100mA

iRobot
20-06-12, 19:53
Όπως είπε και ο Κατμάδας πιο πάνω ΔΕΝ χρείαζεσαι ρελέ. Τα ρελέ υπάρχουν στο εσωτερικό των εξόδων του plc. Τι μάρκα plc έχεις επιλέξει; Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς το datasheet του πριν κάνεις το οτιδήποτε για να είσαι σίγουρος.

Υ.Γ Πόσο τραγικό είναι να τελείωνεις την σχολή Αυτοματισμού και όμως να μην έχεις βασικές γνώσεις από plc ε; Το λέω διότι και εγώ τώρα τελείωνω από εκεί και το διαπίστωσα όταν πήγα να κάνω πρακτική. :001_unsure:

Παναγιώτης_autom
20-06-12, 19:59
Όπως είπε και ο Κατμάδας πιο πάνω ΔΕΝ χρείαζεσαι ρελέ. Τα ρελέ υπάρχουν στο εσωτερικό των εξόδων του plc. Τι μάρκα plc έχεις επιλέξει; Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς το datasheet του πριν κάνεις το οτιδήποτε για να είσαι σίγουρος.

Υ.Γ Πόσο τραγικό είναι να τελείωνεις την σχολή Αυτοματισμού και όμως να μην έχεις βασικές γνώσεις από plc ε; Το λέω διότι και εγώ τώρα τελείωνω από εκεί και το διαπίστωσα όταν πήγα να κάνω πρακτική. :001_unsure:

Σε πρακτικό επίπεδο δεν έχουμε τις βασικές γνώσεις γιατί απλά δεν ασχολούμαστε παρά μόνο με τον προγραμματισμό τους, πήρα πτυχιακή με plc γιατί έχω μάθει να προγραμματίζω καλά και αυτό νόμιζα θα είναι το "ζόρι" της πτυχιακής τελικά έκανα λάθος τον προγραμματισμό τον τελείωσα τις πρώτες 2-3 μέρες και από τότε ασχολούμε με το πρακτικό κομμάτι του plc. Το καλό είναι ότι μετά το τέλος της πτυχιακής η κατασκευή θα μπει ως εργαστηριακή άσκηση οπότε οι επόμενοι ίσως μάθουν κάτι παραπάνω.

Παναγιώτης_autom
20-06-12, 20:04
Χρησιμοποιώ το plc της Telemecanique MODICON TSX3722 Micro, το datasheet το έχω κατεβάσει απλά σε κάποια σημεία μπερδεύομαι λόγω έλλειψης εξάσκησης σε πρακτικό επίπεδο.

katmadas
20-06-12, 20:08
Λιγο τραβανε..
Το Lm7812 το ξερεις?

34631
Με αυτο μπορεις να οδηγησεις 1 μοτορακι χρησιμοποιοντας και μια ψυκτρα...
Στελνεις την εξοδο του στο ρελε του πλσ και επειτα περνεις τα 12 για το μοτορακι σου..

Παναγιώτης_autom
20-06-12, 20:23
Λιγο τραβανε..
Το Lm7812 το ξερεις?

34631
Με αυτο μπορεις να οδηγησεις 1 μοτορακι χρησιμοποιοντας και μια ψυκτρα...
Στελνεις την εξοδο του στο ρελε του πλσ και επειτα περνεις τα 12 για το μοτορακι σου..

Ναι το γνωρίζω, ουσιαστικά δηλαδή θα πρέπει να κάνω 3 όμοια κυκλωματάκια, ένα για κάθε μοτοράκι.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια katmadas! :001_smile:

vasilllis
20-06-12, 23:53
katmadas αυτο ειναι για να ριξει την ταση στα 12v??? iισχυ μεχρι ποσο αντεχει??

Παναγιωτη ,σε αυτη την κατηγορια plc δεν υπαρχει σε 12v??

panos318
21-06-12, 00:12
φιλαράκο έχω την εντύπωση αν είναι σαν τα plc τής simens ότι τα 24v του τροφοδοτικού είναι μόνο για τής εισόδους και όχι για της εξόδους

katmadas
21-06-12, 09:40
katmadas αυτο ειναι για να ριξει την ταση στα 12v??? iισχυ μεχρι ποσο αντεχει??

Παναγιωτη ,σε αυτη την κατηγορια plc δεν υπαρχει σε 12v??

Αυτο δεν ειναι στανταρ και παει αναλογα με την ψυκτρα ετσι...
Παντως αντεχει καμια 2 βατ χωρις ψυκτρα....
Δες και το ντατασεετ (http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/7/8/1/2/7812.shtml)

Βεβαια το πιο σωστο θα ηταν με καποιο λμ2576-12 παλμοτροφοδοτικο αλλα....Μια πτυχιακη ειναι και απο οτι βλεπω θελουν απλα πραγματα οι μαθητες...

vasilllis
21-06-12, 10:30
φιλαράκο έχω την εντύπωση αν είναι σαν τα plc τής simens ότι τα 24v του τροφοδοτικού είναι μόνο για τής εισόδους και όχι για της εξόδους

γιατι αυτο;;
αν παρει 10Α τροφοδοτικο μπορει να δωσει οπου θελει.
για θεμα ασφαλειας δεν ο κανουν αυτο

αλπινιστης
21-06-12, 12:05
Λιγο τραβανε..
Το Lm7812 το ξερεις?

34631
Με αυτο μπορεις να οδηγησεις 1 μοτορακι χρησιμοποιοντας και μια ψυκτρα...
Στελνεις την εξοδο του στο ρελε του πλσ και επειτα περνεις τα 12 για το μοτορακι σου..

Φανη συγνωμη που θα αλλαξω λιγο την προταση σου. Ειναι απολυτος σωστη, αλλα δεν ειναι συμφωνη με "βιομηχανικο σχεδιασμο" (Ελπιζω να μην ακουγεται πολυ ψωνισμενο!!!). Οι καθηγητες του περιμενουν λογικα να δουν ενα κυκλωμα οσο το δυνατον πιο "πολιτικα ορθο" στον σχεδιασμο πινακα PLC. Ειναι πιο "σωστο" να μπει ενα ρελε 24V σε καθε εξοδο και να διαχειριζεται την ταση του μοτερ. Εκτος αν εχεις ελευθερη την εισοδο των ρελε του ιδιου του PLC οποτε θα δωσεις εκει τα 12V.

picdev
21-06-12, 12:42
αν το μοτερ είναι dc δεν είναι ορθό να χρησιμοποιήσει mosfet ή κάποια γέφυρα ?

PATENTAS10
21-06-12, 12:48
Συνήθως τα PLC που προορίζονται για βιομηχανική χρήση η τροφοδοσία των εισόδων εξόδων είναι ξεχωριστή και isolatent από αυτή που που χρειάζεται το PLC για λειτουργήσει.
Σε εμάς που χρησιμοποιούμε TELEMECANIQUE PLC σειράς TSX έχει ξεχωριστή τροφοδοσία.

αλπινιστης
21-06-12, 12:52
αν το μοτερ είναι dc δεν είναι ορθό να χρησιμοποιήσει mosfet ή κάποια γέφυρα ?

Στους βιομηχανικους πινακες, αποφευγεται οτιδηποτε δεν ειναι σε module μορφη. Μπορεις να βαλεις π.χ. mosfet αρκει να το κλεισεις σε ενα κουτι που κατα προτιμηση να καθεται σε ραγα, και να εχει κλεμμες για ολες τις απαιτουμενες συνδεσεις του. Το ιδιο και για τις γεφυρες ή οποιοδηποτε αλλο ηλεκτρονικο εξαρτημα. Για να το πω πολυ χονδρικα, σκεψου οτι την επισκευη του πινακα καλουνται να την κανουν ηλεκτρολογοι με ενα κατσαβιδι και ενα tester, αλλαζοντας οποιο module δεν δουλευει. (Το αν επισκευαζονται μετα αυτα τα modules εξαρταται απο αλλους παραγοντες - απο τις ικανοτητες των τεχνικων εως την πολιτικη της εταιριας!)
Οσο για τα μοτερ, η κλασσικη συνταγη για την οδηγηση τους ειναι 99% ρελε και αναλογα το μεγεθος, θερμικο ή θερμομαγνητικο ή καποια αλλη απλη ασφαλεια τηξεως - ή και συνδιασμος αυτων ειδικα στα μεγαλα μοτερ.

picdev
21-06-12, 12:56
Στους βιομηχανικους πινακες, αποφευγεται οτιδηποτε δεν ειναι σε module μορφη. Μπορεις να βαλεις π.χ. mosfet αρκει να το κλεισεις σε ενα κουτι που κατα προτιμηση να καθεται σε ραγα, και να εχει κλεμμες για ολες τις απαιτουμενες συνδεσεις του. Το ιδιο και για τις γεφυρες ή οποιοδηποτε αλλο ηλεκτρονικο εξαρτημα. Για να το πω πολυ χονδρικα, σκεψου οτι την επισκευη του πινακα καλουνται να την κανουν ηλεκτρολογοι με ενα κατσαβιδι και ενα tester, αλλαζοντας οποιο module δεν δουλευει. (Το αν επισκευαζονται μετα αυτα τα modules εξαρταται απο αλλους παραγοντες - απο τις ικανοτητες των τεχνικων εως την πολιτικη της εταιριας!)
Οσο για τα μοτερ, η κλασσικη συνταγη για την οδηγηση τους ειναι 99% ρελε και αναλογα το μεγεθος, θερμικο ή θερμομαγνητικο ή καποια αλλη απλη ασφαλεια τηξεως - ή και συνδιασμος αυτων ειδικα στα μεγαλα μοτερ.

τα επαγωγικά φορτία δεν δημιουργούν πρόβλημα στα ρελέ? πως αντιμετωπίζονται? με τις ασφάλειες ?

αλπινιστης
21-06-12, 13:10
τα επαγωγικά φορτία δεν δημιουργούν πρόβλημα στα ρελέ? πως αντιμετωπίζονται? με τις ασφάλειες ?
Δεν κανουν ολα τα ρελε για μοτερ. π.χ. τα ρελε της HAGER ειναι μονο για φωτισμο (γραμμικα φορτια - αντιστασεις κ.τ.λ.) Για μοτερ δουλευουμε ρελε τετοιου τυπου: http://www.energeia.gr/products.php?catalog=2&cat=6&subcat=106&grp=26&sup=43

Σε περιπτωσεις πολυ μικρων μοτερ, θα συναντησεις και οδηγηση απο μικρορελε π.χ. τυπου οκταλ http://www.energeia.gr/products.php?page=8&catalog=2&cat=6&subcat=77&grp=1&sup=19

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
21-06-12, 13:24
Το καλό είναι ότι μετά το τέλος της πτυχιακής η κατασκευή θα μπει ως εργαστηριακή άσκηση οπότε οι επόμενοι ίσως μάθουν κάτι παραπάνω.

Να υποθέσω ότι μιλάς για τους καθηγητές πρωτίστως :wiink: (δεν λέω άλλα για να μην φύγουμε από το θέμα).

vasilllis
21-06-12, 14:25
τα επαγωγικά φορτία δεν δημιουργούν πρόβλημα στα ρελέ? πως αντιμετωπίζονται? με τις ασφάλειες ?

Αμα δεις τεχνικα χαρακτηριστικα αναφερουν 2 τιμες μερικα και τρεις.
Το AC1 kai AC3 ειναι φορτια γενικων καταναλωσεων και μοτερ.οπου τα φορτια των μοτερ ειναι υπολογισμενα σχεδον 1/3 λιγοτερα σε σχεση με τα λοιπα φορτια.

katmadas
21-06-12, 17:08
Φανη συγνωμη που θα αλλαξω λιγο την προταση σου. Ειναι απολυτος σωστη, αλλα δεν ειναι συμφωνη με "βιομηχανικο σχεδιασμο" (Ελπιζω να μην ακουγεται πολυ ψωνισμενο!!!). Οι καθηγητες του περιμενουν λογικα να δουν ενα κυκλωμα οσο το δυνατον πιο "πολιτικα ορθο" στον σχεδιασμο πινακα PLC. Ειναι πιο "σωστο" να μπει ενα ρελε 24V σε καθε εξοδο και να διαχειριζεται την ταση του μοτερ. Εκτος αν εχεις ελευθερη την εισοδο των ρελε του ιδιου του PLC οποτε θα δωσεις εκει τα 12V.

Πολυ σωστο σε βρισκω...
Αλλα νομιζω λεμετ ο ιδιο πραγμα...:lool:

αλπινιστης
21-06-12, 17:54
Πολυ σωστο σε βρισκω...
Αλλα νομιζω λεμετ ο ιδιο πραγμα...:lool:

Ετσι ειναι. Το ιδιο ακριβως λεμε. Γι αυτο ειπα να αλλαξω λιγο την προταση σου! Απλα αντι για 7812 ειμαστε υποχρεωμενοι να χρησιμοποιησουμε εξτρα τροφοδοτικο στα 12. Λιγο χαζο αλλα ειναι by the book.

panos318
22-06-12, 00:40
μπορεί να πάρει όσα αμπέρ τροφοδοτικό θέλει αλλά ως συνήθως τα plc έχουν μια ιδιαιτερότητα να σου προσδιορίζουν την τάση στης εισόδους του
στης εξόδους ως συνήθως έχουν μια ψυχρή επαφή

Παναγιώτης_autom
22-06-12, 01:49
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για την προσπάθεια σας να κατανοήσω το πως θα πρέπει να λειτουργεί η κατασκευή μου με το plc, η καλωδίωση του plc όταν το πήρα από το εργαστήριο ήταν ήδη έτοιμη για τις εισόδους οι οποίες παίρνουν τάση από τα 24V DC του τροφοδοτικού, οι έξοδοι όμως έχουν μόνο κάποια καλωδιάκια για τις γέφυρες μεταξύ των επαφών τους, για να το καταλάβετε καλύτερα σκάναρα το καρτελάκι που έχει πάνω του το module I/O του plc και από τις δύο πλευρές του.

3470334704

Υποθέτω ότι θα πρέπει είτε να μετατρέψω την τάση των 24 V του plc σε 12 V και να την χρησιμοποιήσω στις εξόδους είτε να πάρω ένα εξωτερικό τροφοδοτικό των 12V.

Παναγιώτης_autom
22-06-12, 01:53
katmadas αυτο ειναι για να ριξει την ταση στα 12v??? iισχυ μεχρι ποσο αντεχει??

Παναγιωτη ,σε αυτη την κατηγορια plc δεν υπαρχει σε 12v??

Το plc το έχω πάρει από το εργαστήριο της σχολής μου και είναι όλα της ίδιας κατηγορίας των 24V. :)