PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής ήχου Luxman L200



Αλέκτορ
21-06-12, 22:04
Παιδιά θέλω να διορθώσω τον ενισχυτή μου, τον έχω συνδέση με τον υπολογιστή,και εκεί που έπεζε, ξαφνικά χαμήλωνε ο ήχος και γινότανε μουντός. Αλλαξα την είσοδο και το έβαλα από το auxialy στο pik-up και έγινε το κακό, σταμάτησαν όλα, Εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποια βοήθεια.

sakisr
21-06-12, 22:24
Αν ξαφνικα ο ηχος εγινε μουντος υπαρχει περιπτωση να χαλασε καποιος ηλεκτρολυτικος.Για το οτι δε παιζει τιποτα, δες αν παιρνει ρευμα.Ισως καποια βλαβη στη τροφοδοσια.

sakis
23-06-12, 17:43
L200σε αυτη την ηλικα θελει κοιταγμα για ηλεκτρολυτικους εχει και ακποια θεματα με διαφορεσ ζενερ που εχει μεσα γενικα παντως θελει κοιταγμα ...Καταληλες εισοδοι για συνδεση υπολογιστη ειναι ολες εκτος απο την phono αυτη ειναι αποκλειστικα και μονο για πικαπ

Αλέκτορ
23-06-12, 20:56
Σάκη, σ'ευχαριστώ πολύ, ξέχασα να αναφέρω την πλήρη άγνοια που έχω, όπως επίσης την μεγάλη όρεξη να τον φτιάξω μόνος μου.Γι'αυτό λοιπόν εάν θέλεις και μπορείς να βοηθείσης, κάντο με περιγραφή μπας και καταφέρω κάτι. Πάντως άλλαξα μια ασφάλεια και άναψε ένα μικρό λαμπάκι, αλλά τίποτε άλλο.

Γιώργος Φυσικός
23-06-12, 23:02
sakis, μερικοί λένε ότι το σχέδιο του συγκεκριμένου ενισχυτή έχει ένα λάθος, έχεις δει εσύ τίποτα που να σου φαίνεται έτσι;

Αλέκτορ
24-06-12, 08:49
μια φωτό του L200 για να έχετε

34826

Αλέκτορ
24-06-12, 08:56
Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω όλους σας ότι μπορώ να βοηθήσω όποιον επιθυμεί στην κατασκευή κοσμημάτων ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄λέω΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄έγώ τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! από την Πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα @@@@@@@@@@@@@@@αλλά που ξέρεις καμιά φορά κάποιος μπορεί να χρειάζεται και τέτοιες πληροφορίες (στον καιρό μας).

sakis
24-06-12, 11:50
την τελευταια 5ενταετια πρεπι να εχω φιαξει πανω 25 Luxman σειρας L200+ δεν εχω δει κατι εκει που να με προβληματιζει εκτος απο τα χαζα κυκλωματα με αντιστασεις και ζενερ που εχει για να αναβουν τα λαμαπακια του ....συνηθως τα αντικαθιστω με λεντ και τελος .Εχεις κατι πιο συγεκριμενο στο μυαλο σου Γιωργο ? εαν ναι που την πηρες την πληροφορια ?

Γιώργος Φυσικός
24-06-12, 15:47
Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω όλους σας ότι μπορώ να βοηθήσω όποιον επιθυμεί στην κατασκευή κοσμημάτων ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄λέω΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄έγώ τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! από την Πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα @@@@@@@@@@@@@@@αλλά που ξέρεις καμιά φορά κάποιος μπορεί να χρειάζεται και τέτοιες πληροφορίες (στον καιρό μας).

η πλάκα είναι πως, ναι, τέτοιες πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες!


την τελευταια 5ενταετια πρεπι να εχω φιαξει πανω 25 Luxman σειρας L200+ δεν εχω δει κατι εκει που να με προβληματιζει εκτος απο τα χαζα κυκλωματα με αντιστασεις και ζενερ που εχει για να αναβουν τα λαμαπακια του ....συνηθως τα αντικαθιστω με λεντ και τελος .Εχεις κατι πιο συγεκριμενο στο μυαλο σου Γιωργο ? εαν ναι που την πηρες την πληροφορια ?

να, κοίτα κει που λέει modifications http://www.hilberink.nl/codehans/luxman9.htm

sakis
24-06-12, 16:11
οκ ...οπως ειδες σε προλαβα με τα ζενερ και τα λεντ .... το αρθρο ειναι περιγραφικο αλλα οχι πληρες ο συγκεριμενος εχει και αλλα ψιλολογια που θελουν κοιταγμα ( οπως πχ τα τριμμερ τα οποια ειναι ανοχτα και ως συσνηθως μες την βρωμα και το χωμα ) περα απο ολα αυτα σαν ενισχυτης σηκωνει και αρκετες βελτιωσεις σε οτι αφορα τον ηχο του .

Το σχολιο που εχει κανει για το loudness και το οτι ειναι σχεδον ""επιθετικο "" δεν εχει τοσο να κανει με το ιδιο το loudness οσο με το οτι ο ενισχυτης ειναι υπολογιμενος εκεινα τα χρονια για εισοδο line τυπου 200-300 μιλλιβολτ ...σαφως με μια συχρονη πηγη με 2 βολτ μαχ εξοδο ολα πανε απανω και το gain του προ ειναι μαλλον πολυ για τα σημερινα δεδομενα .

Επισης η αναφορα του για το """παθητικο """ tone control το οποιο ειναι καθισμενο πανω στην ανδραση και δεν εχει ενεργα μερη με οποιο οφελος ενω παραγει απιστευτα ηχοχρωματα εξαιρετικα γλυκο ηχο και ζεστο εχει το μειονεκτημα οτι ευκολα μπορει να μεταφερει ( μεσω της αναδρασης ) διαφορα χωρητικα η επαγωγικα και στην ουσια να επιβαρυνει την λειτουργια του ενισχυτη τασεως με ασχημα αποτελεσματα απο πλευρας ασφαλειας .

Εαν ο ακροατης εχει σχετικα χοντρα καλωδια ηχειων η ακομα καλυτερα στριφτα και ενα ηπιο κατα το δυνατον ( σαν φορτιο ) ηχειο τοτε ναι πραγματι το συγκεκριμενο κυκλωμ τονων ειναι μαγικο ..

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Γιώργος Φυσικός
24-06-12, 16:13
Εαν ο ακροατης εχει σχετικα χοντρα καλωδια ηχειων η ακομα καλυτερα στριφτα και ενα ηπιο κατα το δυνατον ( σαν φορτιο ) ηχειο τοτε ναι πραγματι το συγκεκριμενο κυκλωμ τονων ειναι μαγικο ..

π.χ. ένα ζευγάρι full range 12" (χωρίς crossover) 8Ω 99dB ευαισθησία;

γιατί τέτοια έχω... χεχε. μένει να φτιάσω καμπίνα.

sakis
24-06-12, 16:29
Κοιτα Γιωργο προσωπικα ακουω soulfull house ειναι μια μουσικη βασισμενη σε house αλλα πολυ πιο ηπια και με στοιχεια jazz /pop/soul μεσα ...μεχρι αυτη την στιγμη ευρειας μεγαφωνα που εχω ακουσει δεν καταφερε να με καλυψει κανενα ( παντα μιλωντας χωρις καμμια επεξεργασια τονων ) Τωρα επειδη ο προ που ακουω φυσικα ειναι φλατ ( μεχρι τα 100ΚΗΖ χα χα χα ) και δεν θελω να εμπλεξω μεσα τονους οποτε μαλλον θα ελεγα οχι

Αντιθετα φιλοι που αουνε rock η εντεχνα ελληνικα βρηκαν ευρειας που τους αρεσαν ..εγω παντως οχι ...και απο την αλλη το συστηματακι μου ειναι πολυ ωραιο για να το βρωμισω με tone control .

Δεν σου κρυβω επισης οτι μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα της Luxman η οποια βεβαια δεν ειναι δικια τους αρχικα εχει ερθει απο την Kenwood και ισως καποια στιγμη να ασχοληθω μια και στο δικο μου περιβαλλον τα καλωδια και τα φορτια ειναι ελεγχομενα οποτε μπορει και να αξιζει να το ακουσω στο υπολοιπο συστημα σε καποια φαση

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Γιώργος Φυσικός
24-06-12, 16:54
ε οκ

εγώ μια τεράστια (200λίτρα) καμπίνα θα φτιάξω, θα συναρμολογήσω και έναν ενισχυτή με το lm4780 και θα τελειώσει εκεί... νομίζω ότι αυτό το σύστημα θα με καλύψει για πολύ καιρό δεδομένου ότι δεν είχα ποτέ μου σοβαρό ηχοσύστημα (ένα ζευγάρι beyerdynamic dt770 260Ω)

δεν ξέρω αν τα ξέρεις τα συγκεκριμένα μεγάφωνα, audio nirvana, είναι από τα καλύτερα full range στον κόσμο, τα βάζουν σε ηχεία πολλών χιλιάδων ευρώ.

έχω ακούσει τα 8" (σε μιά καμπίνα του κώλου, 'koda') να παίζουν εξωφρενικά περίπλοκη μουσική (την ιεροτελεστία της άνοιξης του στραβίνσκι) με έναν 7W ενισχυτή (http://neazoi.com/page/audio/monstre/monstre.htm) ( αυτόν τον έχει φτιάξει φίλος) και γαμάγανε (δόκιμος όρος).

sakis
24-06-12, 17:07
τα εχω ακουσει γενικα δεν τρελαθηκα δεν ειναι ο τυπος ηχειου που μου αρεσει

Γιώργος Φυσικός
24-06-12, 17:26
έχεις υπόψη σου ότι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι πολύ ιδιότροπα στην θέση ακρόασης; 10 εκατοστά δεξιά αν κάνεις, η στερεοφωνική εικόνα πάει περίπατο, τα πρίμα φεύγουν εκτός φάσης... κτλ...

sakis
25-06-12, 13:34
ναι ...στην συγκεκριμενη περιπτωση η χρηση ειναι near field οποτε το προβλημα ειναι πολυ λιγοτερο αλλα ναι σαφως και θα συμφωνησω οτι σαν ηχειο ειναι συνηθως περισσοτερο εξαρτημενο απο τον χωρο ακροασης απο αλλα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος