PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για χειριστηριο Playstation



mindweb
22-06-12, 01:08
Καλησπέρα στο forum!



ΚατΆ αρχήν θα ήθελα να τονίσω ότι είμαι παντελώς άσχετος από ηλεκτρονικά! (να φανταστείτε πρώτη φορά πιάνω στα χέρια μου ηλεκτρονική πλακέτα!) και γιΆ αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας αν γίνεται.



Θέλω να φτιάξω ένα arcade χειριστήριο για ηλεκτρονικά παιχνίδια (όπως αυτά που παίζαμε μικροί στα ηλεκτρονικάδικα με εικοσάρικα, pacman, θυμάστε???) (Φώτο 4)



Μήπως θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε όσο γίνεται πιο απλά πώς θα συνδέσω τα κουμπιά (Φώτο 2) με την πλακέτα του playstation (Φώτο 1)? Δηλαδή πού πρέπει να κολλήσω το κάθε καλώδιο?



Ευχαριστώ παιδιά.

cpagalidis
22-06-12, 19:58
Εφτιαξα πριν μερικες εβδομαδες μια arcade καμπινα με εναν φιλο μου. Δεν καταλαβαινω γιατι θες να χρησιμοποιησεις τα χειριστηρια του ps2. Σκοπευεις να τρεξεις καποιο προγραμμα arcade sto ps2?

mindweb
22-06-12, 20:22
...οχι, στο playstation δεν γίνεται. Θα το χρησιμοποιησω στον υπολογιστή.

agis68
22-06-12, 20:30
η πλακετα το PS είναι συμβατή με βυσμα PS2 (ibm)ή με σειριακή rs232 ? πως φαντάζεσαι οτι θα συνδεθει το χειριστήριο....πρώτα από όλα....Αν δεν ειναι συμβατα υπάρχει λυση μεσω μικροκοντρολερ που συνεργάζεται αλλά θελει προγραμματισμο

mindweb
22-06-12, 21:17
ε μια μικρή λεπτομέρια...

η πλακέτα είναι απο χειριστήριο υπολογιστή (gamepad) τελικά και όχι playstation. Οπότε μεσω USB θα γίνει η δουλεια.

:biggrin::biggrin::biggrin:

agis68
22-06-12, 21:32
ειπα και εγώ!....Αρα πρέπει ο moderator να αλλάξει τιτλο....
Επειδή ολη η κατσκευη θα γίνει σε νεο κουτι (πχ ξύλινο) θα πρεπει να βρεις το κουτι και να αποφασίσεις που θα μπει το καθε πλήκτρο. Τώρα στα arcade τα πραγματικα χρησιμοποιούσαν διακόπτες 220V που εσύ δεν χρειάζεσαι γιατί δουλέυεις με χαμηλες τασεις. Αρα αγοραζεις διακοπτες και χειριστήρια για 12V που θα ειναι και οικονομικοι και μετα τραβας με καλώδια απο τους ακροδεκτες της πλακετας στα πλήκτρα....βεβαια με φοβίζει που δήλωσες άσχετος...αλλά με καποιο φιλο που γνωρίζει απο αυτά θα γινει δουλεια....αρα μαζεψε τα σωστα υλικά και το σωστό κουτάκι και πες μου και τι σκεφτεαι και εμεις εδώ ειμαστε να βοηθήσουμε

mindweb
22-06-12, 21:51
Φιλε agis68,

έχω μαζέψει όλα τα υλικά που χρειάζομαι και τώρα μου μένει να συνδέσω τα κουμπιά με την πλακέτα του χειριστηρίου (δες φωτο. για λεπτομέριες). Αυτό που θέλω να κάνω είναι η φωτο 4.

Αλλά με προβλημάτησες που σε φοβίζει οτι είμαι ασχέτος. Υπάρχει δηλαδή κίνδυνος ηλεκτροπληξίας???

Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχατιστώ!

agis68
22-06-12, 22:05
οχι ηλεκτροπληξιας καθολου μια και δουλευεις με μικρες τάσεις (εφοσον ειναι για PC) αλλά αν δεν κανεις σωστες τις συνδέσεις ακόμη και το παραμικρό λάθος θα καψει καποιο τρανζίστορ ή ολοκληρωμένο. Επίσης μια μη σωστή κόλληση δημιουργει πρόβλημα ή μπορει να καψεις τη USB του υπολογιστή ή ολόκληρη τη Motherboard Θελει προσοχή...εγώ ξαναλέω καλό να το κανεις με καποιο φίλο που γνωρίζει εστω απο κολλήσεις....και υπόψην δεν ειναι κατι απλό.....

cpagalidis
23-06-12, 16:02
Επειδη εμεις το καναμε διαλυοντας ενα πληκτρολογιο του υπολογιστη και κανοντας εκει τις συνδεσεις των κουμπιων. Μας αποσυνδεθηκαν και διαλυθηκαν 50 φορες, παρε το ipac, http://www.futurehouse.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1856_1857&products_id=7722 και μην παλευεις με δικες σου κατασκευες δεν αξιζει!

agis68
23-06-12, 16:47
σωστό προιόν....ακριβή τιμή......Θα πρέπει φιλε Νικο να τραβήξεις καλώδια απο κάθε pinout του gamepad στα απαραιτητα πλήκτρα....τα καλώδια να ειναι διαφορετικου χρωματος για καθε πλήκτρο για να μη μπλεχτείς. Θέλει προσοχή στις κολλήσεις και καλή επιτυχία....αν εχεις απορια εδώ είμαστε