PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλεις να γίνεις δάσκαλος για τις κεραίες των ραδιοερασιτεχνών???



SV1HAG
22-06-12, 10:19
Επειδή είδα στο forum ότι υπάρχουν απορίες για τις κεραίες θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες προγραμμάτων Η/Υ . Η μια κατηγορία των προγραμμάτων ασχολείται με το πώς θα κατασκευάσετε την κεραία ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι και του συναδέλφου και φίλου SV1BYO του Κώστα η άλλη κατηγορία των προγραμμάτων είναι τα προγράμματα που μοντελοποιούν τις κεραίες και για αυτά θα ήθελα να σας αναφέρω γιατί αυτά έχουν ενδιαφέρον και αυτά θα σας κάνουν παντογνώστες στο θέμα κεραίας ώστε να μην έχετε ανάγκη να ρωτάτε κανένα αλλά και να μην γίνεστε ρεζίλι στον αέρα με την άγνοια σας. Τα πιο δημοφιλή προγράμματα είναι το EZNEC το 4Nec2 που δουλεύω το MMANA. Αυτά τα προγράμματα έχουν τον γνωστό αλγόριθμο NEC , με τον αλγόριθμο αυτόν βγαίνουν όλα τα αποτελέσματα και αντιπροσωπεύει όλη την γνώση του Αμερικάνικου πολεμικού ναυτικού και των εταιρειών κατασκευής κεραιών καθώς και όλη την γνώση των γνωστών handbook. Όλες οι μεγάλες εταιρίες κατασκευής και πώλησης κεραιών οι μηχανικοί τους με αυτά τα προγράμματα βγάζουν τα νέα μοντέλα. Με άλλα λόγια μοντελοποίηση είναι να εισάγεις μέσα στο πρόγραμμα τα ακριβή μεγέθη της κεραίας και το πραγματικό τύπο εδάφους που υπάρχει κάτω από την κεραία και το πρόγραμμα θα σου βγάλει αν έχεις τοποθετήσει σωστά τα δεδομένα τα αποτελέσματα της συμπεριφοράς της κεραίας από όλες τις απόψεις τα δε αποτελέσματα αν τα δεδομένα που έχεις εισάγει είναι ακριβή τότε πλησιάζουν 100% με τα πραγματικά .Παράδειγμα απλό για μια κάθετη κεραία , το πρόγραμμα του SV1BYO θα σου πει πως θα φτιάξεις μια κάθετη κεραία λ/4 για κάποια συχνότητα πόσο δηλαδή πρέπει να είναι το μήκος της ,αλλά δεν θα σου πει πόσα radials θα πρέπει να βάλεις , πόσο μήκος θα πρέπει να έχουν τα radials και ποιά γωνία ως προς το κάθετο θα πρέπει να είναι τα radials ώστε να έχει απόδοση καλύτερη η κεραία και σε τι ύψος πρέπει να είναι η κεραία ώστε να έχει την μέγιστη απόδοση για τις αποστάσεις που σε ενδιαφέρουν . Όλα αυτά τα ερωτήματα σας θα απαντηθούν από το πρόγραμμα σαν να έχετε δίπλα σας ένα σοφό των κεραιών δάσκαλο αλλά εκτός από τις απαντήσεις που θα πάρετε έχετε την δυνατότητα της βελτιστοποίησης της κεραίας π.χ. θέλω το κέρδος της κεραίας ή όπως το λέμε απολαβή να είναι το μέγιστο στις 15 μοίρες ως προς το οριζόντιο άξονα που είναι η γωνία για μακρινά dx , αρχίζει το πρόγραμμα και κάνει τους υπολογισμούς και σου λέει για να πάρεις αυτά που θέλεις με το συγκεκριμένο έδαφος που διαθέτεις πρέπει να κάνεις αυτό και αυτό . Για να μην σας κουράζω περισσότερο ασχοληθείτε με την εκμάθηση των προγραμμάτων αυτών και αν τα μάθετε καλά δεν θα έχετε ανάγκη να ρωτάται κανένα όπως καλή ώρα εγώ με το hi hi , ούτε να σπαταλάτε τα λεφτά σας σε handbook και το σπουδαιότερο θα βοηθήσετε με τις γνώσεις που θα αποκτήσετε να περιοριστούν οι κοτσάνες που ακούω στον αέρα και με βγάζουν από τα ρούχα μου.
Δες τε στο blog μου σχετικές αναρτήσεις για την μοντελοποίηση . Οι αναρτήσεις αυτές έχουν φιλοξενηθεί και στα SVNEA
http://sv1hag.blogspot.gr/2011/11/10-4nec2.html
Μετατροπή της κεραίας SY27-3
http://sv1hag.blogspot.gr/2011/12/convert-antenna-sirio-sy27-3-for-28.html
Κατασκευή και μοντελοποίηση της κεραίας MOXON
http://sv1hag.blogspot.gr/2011/12/moxon.html
73 de sv1hag

p.gabr
22-06-12, 12:34
Φιλε Γιαννη
Κατ αρχην να σε ευχαριστησω και να σε καλως ωρισω ακομα μια φορα


..................................................
Εχω μια ενσταση Ομως ,πανω σε αυτο


και αυτά θα σας κάνουν παντογνώστες στο θέμα κεραίας ώστε να μην έχετε ανάγκη να ρωτάτε κανένα αλλά και να μην γίνεστε ρεζίλι στον αέρα με την άγνοια σας.
73 de sv1hag
.................................................. ..........................
Ο ηλεκτρονικος ισως ειναι απο τα πιο δυσκολα επαγγελματα.Απαιτει περαστια γκαμα γνωσεων ,ωστε καποιος να γνωριζει αρκετα για να μην εχει αποριες

Ο ηλεκτρονικος ειναι ο παθολογος της ιατρικης

Τωρα εαν καποιος δεν γνωριζει απο κεραιες και εχει μονον την βασικη μορφωση οτι αυτο εκπεμπει ,πως θα μπορεσει μονος του να ανατρεξει σε πληροφοριες απο το νετ; Εστω και το εχει το μερακι και το κανει (κατι στο οποιο ειμαι θετικος) πως θα καταλαβει τους ορους;
Εστω λοιπον οτι εφτασε στον ορο στασιμα στην καλλυτερη, η SWR ,radials,τι θα κανει; θα το παρακαμψει ,η θα ανατρεξει σε παραπομπη που θα τον στειλει σε αλλα παραπομπη;
Το να παρακαμψει καποιος την ντροπη και να ρωτησει, δεν ειναι κακο ,ουτε γινεται ρεζιλι
Μην ξεχνας οτι και εμεις ,οταν δεν ξεραμε ρωταγαμε γελοια πραγματα

Μια μικρη βοηθεια απο τα μελη, θα τον οδηγησει εαν και ο ιδιος εχει την ορεξη ,να μπορεσει να αρχισει την αναζητηση
Εξ αλλου αν δεν υπηρχαν ερωτησεις ,τι θα απανταγαμε εμεις:biggrin:
.................................................
ΚΑΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΔΙΚΙΟ


θα βοηθήσετε με τις γνώσεις που θα αποκτήσετε να περιοριστούν οι κοτσάνες που ακούω στον αέρα και με βγάζουν από τα ρούχα μου73 de sv1hag.

Το τι ακουγεται στον αερα( που ειναι και ειδικοι απο τους RFαδες) δεν περιγραφεται
.................................................. ...................

Τελος να πω οτι ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ειναι αυτη που θεμελειωνει.Ομως στο τελος θα περασει απο τα χερια του μαστορα (κατωτερων ισως θεωριτικων γνωσεων)που θα δοσει το ΟΚ και θα προτεινει μια βελτιωση



Μορφωση ειναι να ΞΕΡΕΙΣ να αναζητας ,αυτο που δεν γνωριζεις

SV1HAG
22-06-12, 12:59
Παναγιώτη δεκτή η ένσταση σου και χίλια συγνώμη δεν το διετύπωσα σωστά δεν τα έχω με αυτούς που ρωτάνε και ας είναι γελοία πράγματα ( το να μην γίνεσθε ρεζίλι ) αφορά αυτούς τους ημιμαθείς που πιάνουν το μικρόφωνο και λένε κοτσάνες , θα σου πω ένα ευφυολόγημα που βγήκε από την πείρα της ζωής και λέει αυτό το ευφυολόγημα – Αυτός που το ξέρει καλά το φτιάχνει αυτός που το γνωρίζει λίγο το διδάσκει και αυτός που δεν το γνωρίζει το διοικεί – άρα δεν τα έχω με αυτούς που δεν γνωρίζουν τα έχω με τους ημιμαθείς που το παίζουν δάσκαλοι είτε αυτό είναι κεραίες είτε οτιδήποτε…

p.gabr
22-06-12, 13:04
Σωστος...

Μπραβο Γιαννη ...τιμια απαντηση

Ηθελα να πω και κατι αλλο
Γνωρισα ματσο θεωριτικους.....οταν ομως εβλεπαν το κατσαβιδι τρεμανε,κιαν τους ρωταγες κατι για καποιο προβλημα ....τοτε αστα


Οκ χαρηκα

sv9dri
22-06-12, 13:29
τα έχω με τους ημιμαθείς που το παίζουν δάσκαλοι είτε αυτό είναι κεραίες είτε οτιδήποτε…
Συμφωνώ και επαυξάνω , μια και "η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια" . Πάντως υπάρχει και η κατηγορία ανθρώπων που έχουν τη διάθεση να μοιραστούν τις όποιες γνώσεις τους αντί να τις κρατήσουν για τον εαυτό τους . Αν αυτό δεν γίνεται με διάθεση φιγούρας αλλά με διάθεση ανταλλαγής απόψεων και μοιράσματος γνώσεων , πρέπει να το δούμε με κατανόηση , ακόμα κι αν πούνε καμια κοτσάνα . Αρκεί βέβαια όταν τους εξηγούν το λάθος , να το καταλαβαίνουν και να μην επιμένουν ανόητα σ'αυτό . Οσο για το διάβασμα , δεν υπάρχει καλύτερο , ειδικά τώρα που μπορεί να βρει κανείς τα πάντα . Και από το διάβασμα χαμένος δεν βγήκε κανείς .

SV1HAG
22-06-12, 13:40
Σύννομε Γιάννη καλημέρα , αν και καθιστός ορθός γράφεις.

p.gabr
22-06-12, 22:17
Γιαννη εριξα μια ματια τωρα ,στο blΟG σου για το προγραμμα

Αν και πρεπει παλαιοτερα να το ειχα ξανακοιταξει δεν με ειχε ενθουσιασει,Nομιζω το εδινε και το arrl
Κατεβασα κατι demo και παιζω
Πραγματι εντυπωσιακο . Aρκει που ξερουμε τι παιζει να το εχουμε υποψιν μας αα...μα το χρειαστω