PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΤΟΙΧΕΙΟ PELTIER



apollonas
22-06-12, 13:50
KALHSPERA
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΤΟΙΧΕΙΟ PELTIER max 15,4V 25,7W 65°C

ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΕΙΝΕΙ 15,4 V 25 W ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ 65 ΒΑΘΜΟΥΣ?

Και πως πεφτει η ισχυ οταν πεφτει η διαφορα θερμοκρασιας? Δηλαδη αν η διαφορα ειναι 30 βαθμους ποσα θα ειναι τα watt?

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΜΠΟΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΣΕ ΣΕΙΡΑ Η ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΡΤΙΖΟΥΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

billilis
22-06-12, 15:18
Γιατί δεν το σκέφτηκε κανείς
Γιατί ένας φορτιστής είναι απείρως φτηνότερος και φορτίζει και το καλοκαίρι
Γιατί η εξοικονόμηση που υπαινίσσεσαι δεν ισχύει αφού θα χάσεις ενέργεια θέρμανσης
Γιατί σε λίγη ώρα θα θερμανθούν τα peltier και από τις δυο πλευρές και για να πάρεις ενέργεια θα πρέπει να τα ψύξεις άρα θα χάνεις περισσότερο.
Γιατί, γιατί , γιατί....Γιατί όμως δεν το δοκιμάζεις?

haris_216
22-06-12, 15:36
KALHSPERA
.................ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΜΠΟΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΣΕ ΣΕΙΡΑ Η ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΡΤΙΖΟΥΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
δες εδώ http://blog.modernmechanix.com/kerosene-lamp-powers-radio/

apollonas
22-06-12, 17:56
Γιατί δεν το σκέφτηκε κανείς
Γιατί ένας φορτιστής είναι απείρως φτηνότερος και φορτίζει και το καλοκαίρι
Γιατί η εξοικονόμηση που υπαινίσσεσαι δεν ισχύει αφού θα χάσεις ενέργεια θέρμανσης
Γιατί σε λίγη ώρα θα θερμανθούν τα peltier και από τις δυο πλευρές και για να πάρεις ενέργεια θα πρέπει να τα ψύξεις άρα θα χάνεις περισσότερο.
Γιατί, γιατί , γιατί....Γιατί όμως δεν το δοκιμάζεις?

Mιλαω για κατασκευη σε περιοχη που δεν υπαρχει ρευμα

apollonas
22-06-12, 18:10
αν η μια μερια του ειναι σε νερο θα εχει προβλημα?

agis68
22-06-12, 18:37
πως θα διασφαλίσεις οτι μονο η μια μερα θα μεινει στο νερό και δενθα παει και η αλλη? θα πρέπει να φτιάξεις μια στηρικτική βάση υποθετω

apollonas
22-06-12, 19:24
πως θα διασφαλίσεις οτι μονο η μια μερα θα μεινει στο νερό και δενθα παει και η αλλη? θα πρέπει να φτιάξεις μια στηρικτική βάση υποθετω

Kατι εχω στο μυαλο μου, θα εχει προβλημα αν η μια ακρη εινα ιστο νερο?

Phatt
22-06-12, 19:29
Μπορεις να τα προσαρμοσεις σε μια κατασκευη που θα ειναι σαν κυκλικο/ημικυκλικο δοχειο και μεσα του να εχεις το νερο.Παντως γνωμη μου ειναι οτι εαν το νερο δεν κανει καποιο κυκλωμα, γρηγορα θα θερμανθει ολοκληρη η κατασκευη.

Επισης μπορεις οτιδηποτε σου ερθει στο νου να το κανεις γυρω απο το μπουρι, ετσι δεν χανεις απο την κυρια πηγη θερμανσης.Ετσι κι αλλιως νομιζω οτι αυτα δεν χρειαζονται τοσο πολυ ζεστη.

Οριστε και ενα βιντεο


http://www.youtube.com/watch?v=dMD4GlzLPzw

agis68
22-06-12, 19:47
πάντως το θέμα για μένα εχει αξία μονο για πειραματικό σκοπό, γιατί θα εχεις και υψηλό κόστος αγορά των πλακιδίων pelter και αρκετή απώλεια ενεργειακή....αν βάλεις πχ ενα 40X40 pellier των 12V στα 60W κανει στο ebay...περίπου στα 3,5 ευρω και στα 100W στα 7,5 ευρώ....θα θες για να τυλίξεις το μπουρί γύρω στα 5-7. εντάξει δεν ειναι πολύ ακριβά να δώσεις 20 ευρω στη πρωτη περιπτωση και καμια 36 στην αλλη. Αξίζει για πειραμα....

Phatt
22-06-12, 19:50
Αγι και γω πρωτη φορα το βλεπω(στην συγχρονη εκδοχη γιατι το παλιο το ρωσικο το ξερω), αλλα πιθανον να αξιζει σε περιπτωσεις που δεν εχεις ρευμα δικτυου και δεν εχεις και ηλιο.Για περιπτωσεις πολυ ιδιαιτερες η για περιπτωσεις αναγκης, πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

Να σημειωθει γενικως οτι δεν ειναι η θερμοτητα που μας δινει την ενεργεια αλλα η διαφορα θερμοκρασιας, δεν ειναι απαραιτητο να του δινουμε πολυ ζεστη εφ'οσον μπορουμε να το ψυχουμε αρκετα.

agis68
22-06-12, 20:07
σωστή παρατήρηση σου Παναγιώτη. Εγω εχω αγοράσει 4 για πειραματισμους....φυσικά όλα απο ebay θυμαμαι ειχα βρει εδω στον κατουμα καποια μικρά των 2χ2 cm και τα πουλαγε 15 ευρω!!!!!!!!!!!ειχα παρει τοτε ενα το οποιο καηκε αμέσως.....μαλιστα μια φορά δοκιμασα να βαλω και σε υπολογιστή για καλυτερη και αθορηβη λειτουργεια αλλα θελει ξεχωριστή είσοδο στα 12 V γιατί τραβάει Αμπερ

thebadtall
27-07-12, 11:02
προσωπικα εχω δοκιμασει κερια πελτιε στη μεση κ πανω παγακια με καταλληλες προσαρμογες κλπ για να μου βγαλει ελαχιστα ma που δεν καταφεραν ουτε led να φωτισουν. τωρα, εφαρμογες μπορει να εχει σε ενα μια παραλια, με ενα ηλιακο θμοσιφωνα να καιει τη μια πλευρα κ η αλλη να ψυχεται στη θαλασσσα ή στη χταποδιερα ενος αυτ/του κ στην αλλη ψυξη κολαρο ψυγειου κλπ κλπ....υπαρχουν παντου γυρω μας μεγαλες Δτ αλλα το πελτιε στην φαση του ebay δεν ειναι αποδοτικο... μονο αμπερ τραβαει!!!! ισως στο μελλον γινει εκμεταλλευσιμο