PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιηλεκτροπληξιακος πρόβλημα



button
22-06-12, 16:43
Καλησπέρα Καθώς περνούσα Ηλεκτρόδιο γείωσης παρατήρησα οτι το καλώδιο γείωσης έχει ρεύμα με το δοκιμαστικό δεν δείχνει οτι έχει φάση άλλα όταν συνδέσεις άκρη του καλωδίου και ακουμπήσεις έδαφος ανάβει η λάμπα :confused1: ο Αντιηλεκτροπληξιακος δεν έπρεπε να πέσει ? Το κύκλωμα στο 2ο μετρητή ΔΕΗ είναι εντάξει και στο πινάκα ο ουδέτερος και γείωση έχουν φάση όπως και η φάση κάτι που δεν καταλαβαίνω και κατεληξα στο Αντιηλεκτροπληξιακο μπορεί να καεί/χαλάσει δεν ξέρω τι και να στέλνει φάση στον ουδέτερο και απο εκεί περα απο ουδετεροση να πηγαίνει στην γείωση??

Και εντωμεταξύ όλα δουλεύουν κανονικά στο σπιτι ..

nio-4-
22-06-12, 16:51
οχι γιατι το ρελε διαφυγης εντασης ελεγχει την διαροή μεταξυ ουδετερου και φασης και μετα την χελωνα στο πινακα....οποτε πριν απο τον πινακα δεν σε προστατευει τιποτε. επισης λογικο να αναβει αφου υπαρχει ουδετερογειωση...........

λογικα δεν θα γινει τιποτε...

button
22-06-12, 17:09
Αυτό και αν είναι περίεργο ....

Έλεγξα με πολλημετρο ηχητική επιλογή στον Ρελε φάση και ουδέτερος περνάει ενώ στο άλλο ρελε που έχω δεν συμβαίνει το ίδιο

vasilllis
22-06-12, 18:15
Καλησπέρα Καθώς περνούσα Ηλεκτρόδιο γείωσης παρατήρησα οτι το καλώδιο γείωσης έχει ρεύμα με το δοκιμαστικό δεν δείχνει οτι έχει φάση άλλα όταν συνδέσεις άκρη του καλωδίου και ακουμπήσεις έδαφος ανάβει η λάμπα :confused1: ο Αντιηλεκτροπληξιακος δεν έπρεπε να πέσει ? Το κύκλωμα στο 2ο μετρητή ΔΕΗ είναι εντάξει και στο πινάκα ο ουδέτερος και γείωση έχουν φάση όπως και η φάση κάτι που δεν καταλαβαίνω και κατεληξα στο Αντιηλεκτροπληξιακο μπορεί να καεί/χαλάσει δεν ξέρω τι και να στέλνει φάση στον ουδέτερο και απο εκεί περα απο ουδετεροση να πηγαίνει στην γείωση??

Και εντωμεταξύ όλα δουλεύουν κανονικά στο σπιτι ..


η λαμπα αναβει φυσιολογικα.
αυτο που δεν ειναι φυσιολογικο ειναι, να συνδεσες την γειωση σου σε μπαρα γειωσης στον πινακα(σωστα ; )και να αναψες την λαμπα με φαση μετα απο το ρελε διαρροης.
επρεπε να πεσει.
τι λαμπα δοκιμασεσ?

button
22-06-12, 19:26
Η λάμπα ανάβει πριν το Ρελε μετα το Ρελε τωρα που δοκίμασα πέφτει το Ρελε με το δοκιμαστικό εχω ένδειξη στην μπάρα ουδέτερου και γείωσης...

Απλή λάμπα ήταν

patent61
24-06-12, 21:48
.......... επισης λογικο να αναβει αφου υπαρχει ουδετερογειωση...........


Παιδιά μην γελάσετε με την ερώτηση μου, το έχω ξαναπεί δεν είμαι επαγγελματίας αλλά ερασιτέχνης. Με την ευκαιρία του παρόντος θέματος μπορεί κάποιος να μου πει με λίγα λόγια τι εννοείτε όταν λέτε ουδετερογείωση. Πως δηλαδή κλείνει ένα τέτοιο κύκλωμα. Ευχαριστώ.

button
24-06-12, 23:15
Το πρόβλημα δεν ήταν τελικά το Ρελε άλλα το καλώδιο παροχής η φάση ήταν στο μπλε καλώδιο και οχι μαύρο που πρέπει ..


Απλόστον πινάκα διανομής τραβάς ενα καλώδιο μεταξύ μπάρας ουδέτερου και μπάρας γείωσης.
Ουδετεροση γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει γείωση η δεν είναι επαρκής .

xrhstosmp
24-06-12, 23:36
Το πρόβλημα δεν ήταν τελικά το Ρελε άλλα το καλώδιο παροχής η φάση ήταν στο μπλε καλώδιο και οχι μαύρο που πρέπει ..


Απλόστον πινάκα διανομής τραβάς ενα καλώδιο μεταξύ μπάρας ουδέτερου και μπάρας γείωσης.
Ουδετεροση γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει γείωση η δεν είναι επαρκής .

Η μη αριστη γνωση των συστηματων γειωσης μπορει να ειναι ΑΚΡΩΣ επικυνδυνη ειδικα οταν μπερδευονται 2 διαφορετικα συστηματα σε μια εγκατασταση.
Γενικα οποιος "τραβαει καλωδια μεταξυ μπαρας γειωσης και μπαρας ουδετερου στον πινακα" , ειναι χειροτερος εγκληματιας απο αυτους του ποινικου δικαιου.
Σε λιγο θα ακουσουμε οτι ουδετερωση κανουμε για λογους οικονομιας...ελεος πια!
Οταν η γειωση δεν ειναι επαρκης ανοιγουμε το διακοπτη και κοβουμε το καλωδιο παροχης ουτος ωστε να μην μπορει η εγκατασταση να τροφοδοτηθει.:001_rolleyes:

patent61
24-06-12, 23:38
Το πρόβλημα δεν ήταν τελικά το Ρελε άλλα το καλώδιο παροχής η φάση ήταν στο μπλε καλώδιο και οχι μαύρο που πρέπει ..


Απλόστον πινάκα διανομής τραβάς ενα καλώδιο μεταξύ μπάρας ουδέτερου και μπάρας γείωσης.
Ουδετεροση γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει γείωση η δεν είναι επαρκής .
Τόσο απλό!! Ευχαριστώ Γιάννη.

button
24-06-12, 23:51
Θεωρητικά το έχω δει στο μάθημα πριν αρκετούς μήνες απο τα παραδείγματα που μας τα έγραψε ο καθηγητής ήταν και το σχέδιο του πινάκα με ουδετερωση ...
Πρακτικά δεν το έχω δει δεν το έχω κάνει και αυτό που έγραψα πριν στο πρώτο μήνυμα μου ήταν ανακριβής σκεφτόμουν την σύνδεση στον μετρητή της ΔΕΗ που ο ουδέτερος έρχεται από τον μετρητή άλλα ταυτόχρονος συνδέεται και με γείωση

patent61
24-06-12, 23:56
Απλό στον πινάκα διανομής τραβάς ενα καλώδιο μεταξύ μπάρας ουδέτερου και μπάρας γείωσης.
Ουδετεροση γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει γείωση η δεν είναι επαρκής .
Δηλαδή Γιάννη αυτό τελικά ισχύει ή όχι;

button
25-06-12, 00:01
Δηλαδή Γιάννη αυτό τελικά ισχύει ή όχι;

Ουδτεροση ισχύει αποσο ξέρω σε παλιά σπίτια τώρα για το τρόπο μπορεί να είναι λάθος όπως λέει ο Xρηστος εγώ το έχω δει μόνο θεωρητικά

xrhstosmp
26-06-12, 20:17
ουδετερωση δεν εφαρμοζετε σε "παλια σπιτια" . ουδετερωση εφαρμοζετε σε ολη την ελλαδα πλην της ευρυτερης περιοχης αθηνων και δεν γινεται σε καμοια περιπτωση μεσα στους πινακες,μονο στον γνωμονα της δεη . οποιαδηποτε αλλη γεφυρωση και οπουδηποτε μετα τον μετρητη υπο ορισμενες προυποθεσεις μπορει να ειναι ακρως επικυνδυνη .αλλιως δε θα ειχαμε ξεχωριστους αγωγους γειωσης κα ουδετερου, θα ειχαμε εναν κοινο "PEN" που εφαρμοζετε στο συστημα γειωσεως ΤΝ-C αλλα που ΔΕΝ εχει εφαρμογη στην Ελλαδα. φυσικα το συστημα ΤΝ-C ΔΕΝ ειναι συμβατο με ρελε διαρροης.
Γενικα...μην μπερδευετε τους ορους ουδετερογειωση,ουδετερωση,ραβδος γειωσης και γειωση στο δυκτιο υδρευσης.4 διαφορετικα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα το ενα με το αλλο.

button
26-06-12, 20:31
Ευχαριστώ για διευκρίνηση θα την προσθέσω στις σημειώσεις..