PDA

Επιστροφή στο Forum : LED σε μηχανακι



electronick1
23-06-12, 05:04
αυο το καιρο κανω ανακατασκευη το μηχανακι μου το οποιο επροκειτο να φορεσει μια custom μουρη-φαναρι(motard)το οποια εφτιαξα εγω ο ιδιος και εχει πανω 3 fog lights(απο αμαξι)το ενα ειναι απο μπεμπα projector το οποιο θα ειναι και το κεντρικο φως και τα 2 ειναι απο audiA4 2001 απλα με καθρεπτη και ενδεχετε(πολυ πιθανο)να βαλω με μοντιφα κοματι πλεξυ με led μκρα μεσα το οποιο θα χρησιμοποιητε για θεσεως.στο projector θα βαλω ξενον οποτε πιστευω το φως θα ειναι ικανοποιητικο για πορεια,τα αλλα 2 (τα οποια θα χρησιμοποιουντε για μεγαλα)θα τα βαλω led ο λογος ειναι που δεν βαζω κανονικη νηματος ειναι για τα watt ...οι απλες νηματος βγαινουν στα 55w και με βαση ολο το φορτιο(το οποιο θα αποτελειτε απο led στο συνολο του)προφανως θα ζοριζει το μανιατο το οποιο βγαζει max 65w.περνοντας υποψιν ομως οτι για μεγαλα φωτα θελουμε ισχυρο φωτισμο και εχοντας στο νου μας πολλα παραδειγματα λαμπτηρων led αυτοκινητου που δεν ειχαν επαρκεια φωτισμου παρα μονο λαμψης εψαξα στο νετ να βρω Η11 led αρκετα δυνατο ωστε να μου δινει η τουλαχιστον να πλησιαζει τον φωτισμο οπως αρμοζει στην μεγαλη σκαλα φωτων και βρηκα αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/2x-H11-FOG-HEADLIGHTS-high-power-XENON-WHITE-LED-BULB/270798171475/item .εδω λοιπον ο κυριος αυτος(ο οποιος ειναι και αγγλος και βολευει στα μεταφορικα και τους δασμους) μας λεει οτι το προιον του εχει ισχυ 7,5w.ερωτω λοιπον σαυτους που γνωριζουν τι εστι led ειναι αρκετοι 2 λαμπτηρες led 7,5w να δωσουν επαρκη φωτισμο?επισης μιας και το ολο συνολο φωτισμου του μοτοποδηλατου θα αποτελειτε απο led οπως προειπα να ρωτησω επισης τους ειδικους για το το συμβαινει με τις κυματομορφες και τις ανορθωσεις.τα led στοιχιζουν και δεν θελω σε καμια περιπτωση να μου καει ουτε ενα και επειδη η κυματομορφη που πηρα απο τον ανορθωτη δεν με ικανοποιησε(για συνεχες ειχε τα σκαλοπατακια του)ερωτω πειραζει αυτη η "απωλεια" στην λειτουργια τους???

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν σας κουρασα!

leosedf
24-06-12, 01:43
Χμμμμμ με 7.5 βάττ σε βλέπω αφίσα σε κανένα ντουβάρι.
Άλλη εναλλακτική δεν έχεις?

BESTCHRISS
24-06-12, 04:17
αυο το καιρο κανω ανακατασκευη το μηχανακι μου το οποιο επροκειτο να φορεσει μια custom μουρη-φαναρι(motard)το οποια εφτιαξα εγω ο ιδιος και εχει πανω 3 fog lights(απο αμαξι)το ενα ειναι απο μπεμπα projector το οποιο θα ειναι και το κεντρικο φως και τα 2 ειναι απο audiA4 2001 απλα με καθρεπτη και ενδεχετε(πολυ πιθανο)να βαλω με μοντιφα κοματι πλεξυ με led μκρα μεσα το οποιο θα χρησιμοποιητε για θεσεως.στο projector θα βαλω ξενον οποτε πιστευω το φως θα ειναι ικανοποιητικο για πορεια,τα αλλα 2 (τα οποια θα χρησιμοποιουντε για μεγαλα)θα τα βαλω led ο λογος ειναι που δεν βαζω κανονικη νηματος ειναι για τα watt ...οι απλες νηματος βγαινουν στα 55w και με βαση ολο το φορτιο(το οποιο θα αποτελειτε απο led στο συνολο του)προφανως θα ζοριζει το μανιατο το οποιο βγαζει max 65w.περνοντας υποψιν ομως οτι για μεγαλα φωτα θελουμε ισχυρο φωτισμο και εχοντας στο νου μας πολλα παραδειγματα λαμπτηρων led αυτοκινητου που δεν ειχαν επαρκεια φωτισμου παρα μονο λαμψης εψαξα στο νετ να βρω Η11 led αρκετα δυνατο ωστε να μου δινει η τουλαχιστον να πλησιαζει τον φωτισμο οπως αρμοζει στην μεγαλη σκαλα φωτων και βρηκα αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/2x-H11-FOG-HEADLIGHTS-high-power-XENON-WHITE-LED-BULB/270798171475/item .εδω λοιπον ο κυριος αυτος(ο οποιος ειναι και αγγλος και βολευει στα μεταφορικα και τους δασμους) μας λεει οτι το προιον του εχει ισχυ 7,5w.ερωτω λοιπον σαυτους που γνωριζουν τι εστι led ειναι αρκετοι 2 λαμπτηρες led 7,5w να δωσουν επαρκη φωτισμο?επισης μιας και το ολο συνολο φωτισμου του μοτοποδηλατου θα αποτελειτε απο led οπως προειπα να ρωτησω επισης τους ειδικους για το το συμβαινει με τις κυματομορφες και τις ανορθωσεις.τα led στοιχιζουν και δεν θελω σε καμια περιπτωση να μου καει ουτε ενα και επειδη η κυματομορφη που πηρα απο τον ανορθωτη δεν με ικανοποιησε(για συνεχες ειχε τα σκαλοπατακια του)ερωτω πειραζει αυτη η "απωλεια" στην λειτουργια τους???

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν σας κουρασα!

οχι δεν κανουν μια λαμπα 55watt ειναι περιπου 2500lumen
20watt led ειναι περιπου 1500lumen
30watt led ειναι περιπου 2100lumen
50watt led ειναι περιπου 4000lumen
χρειαζεται ψυχτρα και φακος εστιασης
αλλιως xenon σιγουρη και καλυτερη λυση

http://www.ebay.com/itm/20W-20-Watt-Cool-Cold-White-20000K-High-Power-LED-Bulb-Lamp-Light-2000-Lumens-/360468858722?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53ed9e4762
http://www.ebay.com/itm/1pc-30W-Cool-White-20000K-High-Power-bright-Led-Energy-Saving-30Watt-Lamp-/160810728785?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257110fd51
http://www.ebay.com/itm/1pc-50W-White-LED-High-Power-4000LM-Lamp-50Watt-Waterproof-Driver-/160810733554?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2571110ff2
http://www.ebay.com/itm/55W-HID-Xenon-Motorcycle-Slim-Kit-H4-3-Bi-xenon-Hi-Lo-High-Low-8000K-Moto-Bike-/180816104274?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2a197acb52&vxp=mtr

φιλικα

Phatt
24-06-12, 12:13
Νομιζω οτι το προβλημα του φιλου μας δεν ειναι αν θα εχει επαρκει φωτισμο για να βλεπει, αφου θα βαλει το ενα φαναρι με xenon, δεν θα κινδυνεψει.

Βεβαια, led φωτα για μεγαλη σκαλα το ξεχασες κιολας δεν υπαρχει κατι τετοιο σημερα.Οπως μας δειχνει ο bestchriss, υπαρχουν ισχυρα led αλλα δεν μπορεις να τα βαλεις στο φαναρι, γιατι θα πρεπει να αλλαξει ολοκληρος ο σχεδιασμος του φαναριου για να αποδωσουν σωστα.Προτεινω να βαλεις ενα projector ο οποιος να ειναι bi-xenon ωστε να εχεις και τις δυο σκαλες απο εκεινο το φαναρι, και κατοπιν τα αλλα δυο να τα χρησιμοποιησεις για ψειρες, βαζοντας τα led μεσα να κανεις το εφφε σου.

Εχω led στο μηχανακι μου, ενα ΚΤΜ LC4 supermoto και δεν ειχα ποτε προβλημα.Πιστευω οτι δεν θα εχεις και εσυ κανενα προβλημα οπου και να βαλεις led.

BESTCHRISS
24-06-12, 13:34
Νομιζω οτι το προβλημα του φιλου μας δεν ειναι αν θα εχει επαρκει φωτισμο για να βλεπει, αφου θα βαλει το ενα φαναρι με xenon, δεν θα κινδυνεψει.

Βεβαια, led φωτα για μεγαλη σκαλα το ξεχασες κιολας δεν υπαρχει κατι τετοιο σημερα.Οπως μας δειχνει ο bestchriss, υπαρχουν ισχυρα led αλλα δεν μπορεις να τα βαλεις στο φαναρι, γιατι θα πρεπει να αλλαξει ολοκληρος ο σχεδιασμος του φαναριου για να αποδωσουν σωστα.Προτεινω να βαλεις ενα projector ο οποιος να ειναι bi-xenon ωστε να εχεις και τις δυο σκαλες απο εκεινο το φαναρι, και κατοπιν τα αλλα δυο να τα χρησιμοποιησεις για ψειρες, βαζοντας τα led μεσα να κανεις το εφφε σου.

Εχω led στο μηχανακι μου, ενα ΚΤΜ LC4 supermoto και δεν ειχα ποτε προβλημα.Πιστευω οτι δεν θα εχεις και εσυ κανενα προβλημα οπου και να βαλεις led.

συμφωνω απολυτα μαζι σου φυσικα και δεν μπορουν να μπουν τα led λογο χωρο στο φαναρι θελει αλλη πατεντα αλλα και αλλη τασης τροφοδοσιας χρειαζεται converter
και ψυχτρες υποχρεωτικα αλλιως θα καουν
και για τα xenon φυσικα υπαρχουν φαναρια (projector) ειδικα για να εχει σωστο αποδοση στον φωτισμο γιατι η xenon εχει αλλη διαχυση φωτισμου απο την κλασικη την λαμπα αλογονου

φιλικα

electronick1
24-06-12, 20:39
Νομιζω οτι το προβλημα του φιλου μας δεν ειναι αν θα εχει επαρκει φωτισμο για να βλεπει, αφου θα βαλει το ενα φαναρι με xenon, δεν θα κινδυνεψει.

Βεβαια, led φωτα για μεγαλη σκαλα το ξεχασες κιολας δεν υπαρχει κατι τετοιο σημερα.Οπως μας δειχνει ο bestchriss, υπαρχουν ισχυρα led αλλα δεν μπορεις να τα βαλεις στο φαναρι, γιατι θα πρεπει να αλλαξει ολοκληρος ο σχεδιασμος του φαναριου για να αποδωσουν σωστα.Προτεινω να βαλεις ενα projector ο οποιος να ειναι bi-xenon ωστε να εχεις και τις δυο σκαλες απο εκεινο το φαναρι, και κατοπιν τα αλλα δυο να τα χρησιμοποιησεις για ψειρες, βαζοντας τα led μεσα να κανεις το εφφε σου.

Εχω led στο μηχανακι μου, ενα ΚΤΜ LC4 supermoto και δεν ειχα ποτε προβλημα.Πιστευω οτι δεν θα εχεις και εσυ κανενα προβλημα οπου και να βαλεις led.

σωστα καπως ετσι ειναι.βασικα το κεντρικο φως θα βγαινει απο ενα projector με σκιαστρο ομως μονο για πορεια.και επειδη ειχα 2 προβολακια απο ενα προφυλακτηρα σπασμενο τα εβαλα και αυτα και ειπα να τα χρησιμοποιω για μεγαλη σκαλα, οπτικα δειχνει πολυ καλο το θεμα ειναι ομως και στη λειτουργικοτητα τουλαχιστον των μεγαλων φωτων.bi xenon θα μπορουσε να μπει γιατι το σκιαστρο μεσα απο το projector αφαιρειτε αλλα δεν θελω να μπω σε τετοια διαδικασια τοσο για το κοστος του λαμπτηρα οσο και τη ρυθμιση.δηλαδη ποσα lumen χρειαζομαι για μεγαλη?στην τελικη ας μη βγαλει και τοσο φως ας δωσει εστω κατι...

παναγιωτη θες να πεις οτι δεν θα εχω προβλημα να μου καουνε λογο ρευματων.ξερεις το λεω γιατι εχω ενα σκουτερ honda lead ss οποτε εβαζα ledακια με την μπαταρια αναβαν κομπλε μολις εβαζα μπρος παρτα στο χερι...

Phatt
24-06-12, 20:51
Εαν εχεις υπερταση στο μηχανακι ειναι προβλημα δικο του.Για να εισαι σιγουρος αν θελεις κανε μια μετρηση με τερμα γκαζι να δεις τι ειναι.

Πραγματικα με το θεμα των φαναριων δεν εχεις καμμια λυση που να ειναι λιγοτερος μπελας απο bi-xenon.Αν βαλεις κατι λιγοτερο, θα ειναι παντα λιγοτερο απο το φως που θα βγαζει το xenon απο επανω, οποτε και θα σου ειναι αχρηστα, σαν μεγαλη σκαλα, αφου δεν θα ειναι ποτε μεγαλη.

electronick1
24-06-12, 21:15
Εαν εχεις υπερταση στο μηχανακι ειναι προβλημα δικο του.Για να εισαι σιγουρος αν θελεις κανε μια μετρηση με τερμα γκαζι να δεις τι ειναι.

Πραγματικα με το θεμα των φαναριων δεν εχεις καμμια λυση που να ειναι λιγοτερος μπελας απο bi-xenon.Αν βαλεις κατι λιγοτερο, θα ειναι παντα λιγοτερο απο το φως που θα βγαζει το xenon απο επανω, οποτε και θα σου ειναι αχρηστα, σαν μεγαλη σκαλα, αφου δεν θα ειναι ποτε μεγαλη.

σαφως και δεν θα ειναι ποτε μεγαλη αλλα θα χρειαστει κιολας?εφοσον θα εχω το xenon projector απο πανω?δλδ θελω να πω οτι η χρησιμοτητα του θα ειναι ενδεικτικη για σινιαλο και μοστρα ενδεχομενως:wiink:αντε να βοηθαει και λιγο...οσον αφορα για bixenon δεν νομιζω να μπαινει λαμπτηρας bixenon σε projector πρεπει να ειναι το projector bixenon δλδ να εχει κινουμενο σκιατρο-κλαπε για τις 2 σκαλες.στο θεμα των ρευματων ,απλα ειχα διαβασει οτι τα led θελουν πολυ σταθεροποιημενο συνεχες για να δουλεψουν σωστα (πραγμα που τα μηχανακια δεν μπορουν να κανουν)αλλιως τα περνεις στο χερι.

επισης να ρωτησω κατι αλλο σημασια δεν εχουν τα watt αλλα τα lumens???πχ βρηκα αυτοhttp://www.dealextreme.com/p/xmlawt-1000-lumen-led-emitter-white-light-bulb-3-0-3-5v-51989 ???

Phatt
24-06-12, 22:26
Προσεξε με λιγο γιατι μαλλον δεν καταλαβες.Στα φαναρια για την μεγαλη σκαλα, η θα βαλεις την δικια τους λαμπα η κιτ xenon, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ, και προφανως ουτε και για σινιαλο.Και αφου δεν σου φτανει το ρευμα που δινει το μηχανακι σου, βαλε μονο το xenon στο φαναρι/projector που θα ειναι και το βασικο σου φαναρι.Σωστα λες οτι χρειαζεται συγκεκριμενο projector για να εχεις μικρη/μεγαλη σκαλα, αλλιως δεν μπορεις να κανεις κατι.Σε τι μηχανακι θα το βαλεις; Σηκωσε καμια φωτο να δουμε τη δουλεια σου.

Τωρα απο εκει και περα.Αλλο πραγμα ειναι τα Watt, αλλο πραγμα ειναι τα Lumen.Τα Watt ειναι ηλεκτικη ισχυς, τα Lumen ειναι μοναδα μετρησης φωτεινοτητας, δηλαδη ποσο φως δινει μια φωτεινη πηγη.Εαν για παραδειγμα ενας λαμπτηρας 100W Α μπορει να δινει 600lumen, και ενας αλλος λαμπτηρας παλι 100W Β να δινει 850lumen.Ετσι λεμε οτι ο λαμπτηρας Β ειναι πιο αποδοτικος, γιατι με την ιδια καταναλισκομενη ισχυ, μας δινει περισσοτερο φως.

BESTCHRISS
25-06-12, 00:30
σωστα καπως ετσι ειναι.βασικα το κεντρικο φως θα βγαινει απο ενα projector με σκιαστρο ομως μονο για πορεια.και επειδη ειχα 2 προβολακια απο ενα προφυλακτηρα σπασμενο τα εβαλα και αυτα και ειπα να τα χρησιμοποιω για μεγαλη σκαλα, οπτικα δειχνει πολυ καλο το θεμα ειναι ομως και στη λειτουργικοτητα τουλαχιστον των μεγαλων φωτων.bi xenon θα μπορουσε να μπει γιατι το σκιαστρο μεσα απο το projector αφαιρειτε αλλα δεν θελω να μπω σε τετοια διαδικασια τοσο για το κοστος του λαμπτηρα οσο και τη ρυθμιση.δηλαδη ποσα lumen χρειαζομαι για μεγαλη?στην τελικη ας μη βγαλει και τοσο φως ας δωσει εστω κατι...

παναγιωτη θες να πεις οτι δεν θα εχω προβλημα να μου καουνε λογο ρευματων.ξερεις το λεω γιατι εχω ενα σκουτερ honda lead ss οποτε εβαζα ledακια με την μπαταρια αναβαν κομπλε μολις εβαζα μπρος παρτα στο χερι...
λοιπόν ότι και να βάλεις αν δεν έχεις σωστή εστίαση
όσα lumen και να βάλεις δεν θα κανείς τίποτα θα έχεις σκιές μπορεί να φωτίζει περισσότερο αριστερά η δεξιά, να φωτίζει ψηλά, να μην έχεις σωστή σύγκληση φωτισμού κ.λ.π
επίσης ρόλο παίζει η ποιότητα του φαναριού για να έχεις καλύτερη διάχυση φωτισμού να περνάει όσο περισσότερο φως προ τα έξω να ανακλάται ένα μέρος του φωτισμού στο καθρέπτη για να πολλαπλασιάζετε η φωτεινότητα άρα παίζει ρόλο και η σωστή τοποθέτηση του led,λαμπας κ.λ.π
στο led χρειάζεται οπωσδήποτε ανακλαστήρα (Lens Reflector)
και ψήκτρα αλλιώς δεν θα κανείς τίποτα επίσης χρειάζεται και led driver για να έχει σταθερή τάση
αν βάλεις xenon με τον σωστό projector (έτοιμη αγορά όχι φτιαχτό)θα έχεις την ιδανική απόδοση φωτισμού και τέλος χρειάζεσαι περίπου 2000lumen
για μεσαία σκάλα και 2500lumen για μεγάλη
για σωστό φωτισμό σε συνδυασμό με το ανάλογο φανάρι xenon
επίσης με λίγα watt led δύσκολο να πάρεις πολλά lumen

http://www.ebay.com/itm/7-35V-to-1-25-30V-0-3A-15W-Power-Supply-Module-LED-Driver-CC-CV-Charger-/150826628816?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item231df7b6d0
http://www.ebay.com/itm/Lens-Reflector-For-20-w-50-Watt-LED-Light-10-90-Degrees-/320750124161?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aae327c81

filika

electronick1
30-08-12, 03:22
λοιπον παιδες εκανα μια κατασκευη αλλα θελω και τις δικες σας γνωμες.36600αυτες οι συστοιχιες ειναι τα λεντ παραλληλα.για καθε δεκαδα οπως φαινετε επελεξα να βαλω αντισταση 68Ω.να βαλουμε και μια ασφαλεια μινι στα 0.2? επισης που προβλεπετε να γινει ο κομβος,στο μεσο τισ συστοιχιας?επισης οπως μετρησα στον παλμογραφο το ρευμα ειναι αρουγκαλιστικο τι μπορουμε να βαλουμε για να προστατευσουμε τα λεντακια?τα λεντακια ειναι 1,9-2,1V.

PCMan
30-08-12, 03:41
λοιπον παιδες εκανα μια κατασκευη αλλα θελω και τις δικες σας γνωμες.36600αυτες οι συστοιχιες ειναι τα λεντ παραλληλα.για καθε δεκαδα οπως φαινετε επελεξα να βαλω αντισταση 68Ω.να βαλουμε και μια ασφαλεια μινι στα 0.2? επισης που προβλεπετε να γινει ο κομβος,στο μεσο τισ συστοιχιας?επισης οπως μετρησα στον παλμογραφο το ρευμα ειναι αρουγκαλιστικο τι μπορουμε να βαλουμε για να προστατευσουμε τα λεντακια?τα λεντακια ειναι 1,9-2,1V.

Τα πάνω είναι τα πορείας και τα κάτω το φρένο?

electronick1
31-08-12, 02:00
Τα πάνω είναι τα πορείας και τα κάτω το φρένο?

εμ ναι καπως ετσι.και τερμα κατω τα φλας....(αλλα αποτι βλεπω δε μας απαντησε κανενας...)

PCMan
31-08-12, 04:45
εμ ναι καπως ετσι.και τερμα κατω τα φλας....(αλλα αποτι βλεπω δε μας απαντησε κανενας...)

Τι σημαίνει αρουγκαλιστικο?

Μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι τα πάνω λεντ(3 δεκάδες) είναι τα πορείας και τα κάτω(4 πεντάδες) είναι το φρένο.

Ασφάλεια μην βάλεις δεν χρειάζεται.
Το φρένο έτσι όπως το έχεις κάνει, το κάθε λεντ θα δέχεται 1,2V-1,4V, δηλαδή δεν θα φαίνεται. Για να δέχεται το καθένα 2V τότε πρέπει να τα κάνεις 5άδες. Το αποτέλεσμα θα είναι 6 πεντάδες.
Σε κάθε πεντάδα θα βάλεις από μία αντίσταση και μετά όλα θα τα συνδέσεις παράλληλα. Το ίδιο θα κάνεις και με τα φλας.
Τώρα, αν όλα τα κόκκινα λεντ τα συνδέσεις στα φώτα πορείας σου, αυτό που θα γίνεται θα είναι να ανάβουν όλα τέρμα όταν ανάβεις τα φώτα και έτσι δεν μπορούμε να συνδέσουμε το φρένο και ούτε θα φαίνεται αν συνδεθεί.
Οπότε πρέπει να συνδέσεις τα φώτα πορείας στα κόκκινα λεντ μέσω μίας αντίστασης που θα ρίχνει την τάση στα 5-6V και όταν πατάς φρένο, τότε αυτή η αντίσταση να παρακάμπτεται και να ανάβουν τερμα τα λεντ.
Ενα σχεδιάκι για να καταλάβεις.
http://img100.imageshack.us/img100/8331/fanarcopy.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/100/fanarcopy.jpg/)

electronick1
31-08-12, 05:12
αρουγκαλ χαχα δεν ειναι και πολυ σωστα ανορθομενο παιζει να εχει προβλημα?οι 3 δεκαδες εχω σκεφτει να κανω την μεσαια πορειας και τις αλλες δυο μαζι φρενο.οι πενταδες κατω ειναι για φλας

PCMan
31-08-12, 06:09
αρουγκαλ χαχα δεν ειναι και πολυ σωστα ανορθομενο παιζει να εχει προβλημα?οι 3 δεκαδες εχω σκεφτει να κανω την μεσαια πορειας και τις αλλες δυο μαζι φρενο.οι πενταδες κατω ειναι για φλας

Μην το κάνεις έτσι, είναι εντελώς λάθος. Θα τυφλώνει τον πίσω και θα φαίνεται δύσκολα ποτε πατας φρένο απο μακρυά. κάντο όπως σου το ειπα.

Τι εννοείς δεν είναι σωστά ανορθωμένο?