PDA

Επιστροφή στο Forum : Καντεμιά...



Ste7ios
23-06-12, 11:35
Θαυμάστε! Πριν κάνα μήνα, ένα πρωί, έκοψαν έναν τοίχο στο διαμέρισμα από κάτω για να ανοίξουν παράθυρο, και μαζί με τον τοίχο και τα καλώδια των ρολογιών της Δ.Ε.Η. Ψυλλιασμένος, πριν φύγω για τη δουλειά, αποσύνδεσα τηλεόραση, υπολογιστές κλπ από τις πρίζες. Ωστόσο είχα αφήσει συνδεδεμένο το καλώδιο της κεραίας.

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που βλέπετε... Η 50" plasma έγινε ψητή. Το καλώδιο μέσα στον τοίχο είναι λιωμένο. Ήλπιζα ότι θα είναι το ίδιο μέχρι επάνω τον κεντρικό ενισχυτή, και να έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα, για να μπορέσω να διεκδικήσω αποζημίωση από τον ιδιοκτήτη. Αλλά δεν είναι.

Υποθέτω κατά την επανασύνδεση του ρεύματος πέρασε κάποιο καρφί στον ενισχυτή, και από τον ενισχυτή σε εμένα.

Τι λέτε; Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ!

Ste7ios
23-06-12, 11:37
Επίσης ένας μάστορας μου είπε ότι έπρεπε να καλέσω την πυροσβεστική, καθώς βγάζει πορίσματα για τέτοια θέματα...

-nikos-
23-06-12, 11:59
Επίσης ένας μάστορας μου είπε ότι έπρεπε να καλέσω την πυροσβεστική, καθώς βγάζει πορίσματα για τέτοια θέματα...


ναι ,,,αν διοχετευθηκε υψηλη ταση στο κυκλομα της καιρεας θα
χρειαστεις εκθεση πραγματογνωμονα για να παρεις αποζημειοση.

katmadas
23-06-12, 14:05
Ποιοι ηταν αυτοι απο κατω που εκοψαν τον τοιχο ρε φιλε?
Ειχαν καποια αδεια για να το κανουν αυτο?
Τους εδειξες την ζημια?

picdev
23-06-12, 14:20
καλά πως έγινε αυτό? βραχυκήκλωσαν το καλώδιο της κεραίας με τάση? δεν είχαν κόψει τη παροχή πρώτα?

εγώ δεν θα έβαζα τίτλο καντεμιάς , Τυχερός θα έβαζα που δεν πήρε φωτιά το σπίτι σου,
για ξεκίνα να ζητάς άδειες για αυτά που έκαναν , αν υπήρχε ηλεκτρολόγος, αν είχε άδεια, και άρχισε να απαιτείς χρήματα,
αν έπαιρνα φωτιά το σπίτι σου τι θα έκανες?

αυτό με το καρφί δεν το κατάλαβα, δηλαδή κάθε φορά που μπαίνει ο ενισχυτής στο πρίζα , παίρνουν φωτιά τα καλώδια ?

Ste7ios
23-06-12, 14:23
Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος & αρχιτέκτων της πολυκατοικίας. Ένα από τα συνεργεία του, έκαναν τη δουλειά...

Το γνωρίζει από τον διαχειριστή και έστειλε να δουν τι γίνεται ο εργοδηγός, ο ηλεκτρολόγος & ο τηλεορασάς του. Οι μόνες κουβέντες που άκουσα ήταν πως θα περάσουν καινούριο καλώδιο. Τίποτα επί της ουσίας...

Τώρα πρέπει να βρω πραγματογνώμονα και βλέπουμε... Έχω ασφάλεια πυρός που πρέπει να το καλύψει, αλλά προτιμώ να πληρώσει ο υπαίτιος...

picdev
23-06-12, 14:25
μην αφήσεις να πειράξουν τίποτα , αν δεν βγει πραγματογνωμοσύνη απο κάποιο δημόσιο οργανισμό,
εδώ πήγε να πάρει φωτιά το σπίτι σου΄.
Η ασφάλεια σου μπορεί να μην σε καλύψει, διάβασε καλύτερα τα ψηλά γράμματα του συμβολαίου

Ste7ios
23-06-12, 14:30
καλά πως έγινε αυτό? βραχυκήκλωσαν το καλώδιο της κεραίας με τάση? δεν είχαν κόψει τη παροχή πρώτα?

εγώ δεν θα έβαζα τίτλο καντεμιάς , Τυχερός θα έβαζα που δεν πήρε φωτιά το σπίτι σου,
για ξεκίνα να ζητάς άδειες για αυτά που έκαναν , αν υπήρχε ηλεκτρολόγος, αν είχε άδεια, και άρχισε να απαιτείς χρήματα,
αν έπαιρνα φωτιά το σπίτι σου τι θα έκανες?

αυτό με το καρφί δεν το κατάλαβα
Τυχερός μέσα στην ατυχία μου!

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε. Είμαι στον 1ο, άρα υπάρχει μπόλικο καλώδιο σε σχέση με τους παραπάνω, άρα και μεγαλύτερη αντίσταση. Ίσως το έφαγα εγώ μια και με ασύνδετη την πρίζα δεν είχα γείωση.

Το μόνο που πρέπει να έκαναν, υποθέτω, είναι να μίλησαν με τη Δ.Ε.Η. να κόψει το ρεύμα στην πολυκατοικία, και αφού τελείωσαν να το επανέφερε.

Εγώ αν ήμουν ηλεκτρολόγος θα είχα συνεννοηθεί πρώτα με τα διαμερίσματα να είναι κλειστοί οι γενικοί πριν κάνω οτιδήποτε...

Καρφί = υπέρταση. Συνηθισμένο στις επανασυνδέσεις. Διορθώστε με αν είμαι λάθος...

katmadas
23-06-12, 14:30
Οπως και να εχει νομιζω θα την παρεις την αποζημιωση...
Αποσο γνωριζω απαγορευεται η οποιαδηποτε παρεμβαση σε τοιχος μετα την παραδοση της πολυκατοικιας.
Το θεωρω αδυνατον να εχει παρει αδεια για κατι τετοιο..
Και ενοητε οτι δεν ειχαν ηλεκτρολογο μαζι τους....
Πιο πολυ για φιλαρακια με τον εργολαβο πιστευω ηταν ο αλλος...

Ste7ios
23-06-12, 14:32
Έχω βγάλει φωτογραφίες... Δυστυχώς λόγο υποχρεώσεων δεν είχα χρόνο να το αντιμετωπίσω άμεσα και έπρεπε να περάσει μήνας...

SRF
23-06-12, 15:07
Να υποβάλλεις ΑΜΕΣΑ ΜΗΝΥΣΗ εναντίον πρωτίστως του ιδιοκτήτη του κάτω διαμερίσματος, ονομαστικώς, για κατατροφή περιουσίας εξ' υπαιτιότητός του, έκθεση σε κίνδυνο, απόπειρα ανθρωποκτονίας, απόπειρα εμπρησμού, αλλά και κατ' επέκταση κατά παντός άλλου υπευθύνου για όλα αυτά επίσης!
Θα ζητάς στην αγωγή σου ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ για κάθε ζημία που έχεις υποστεί,σε πράγματα και στην οικια σου, καλωδιώσεις εντός τοιχών κλπ!!!
Μετά άστον να τρέχει να σου ζητάει εκείνος να σε αποζημιώσει για να την αποσύρεις!!! Έχεις ως 4 μήνες δικαίωμα εμπροσθέσμου μηνύσεως από την ημέρα του συμβάντος!!!

agis68
23-06-12, 17:18
ρωτησα ενα φιλο μηχανικό και μου είπε να κανεις καταγγελία στη Νομαρχία και στη Πολεοδομεία.....οιαδήποτε αλλαγή των χωρων (συμφωνα με σχεδιο που εχει καταθεσει ο κατασκευαστής) θέλει 1/Αδεια απο Πολεοδομεία και 2/ Στατικό έλεγχο απο πολεοδομο ή μηχανικό της Νομαρχίας και 3/ απόλυτη συμφωνη κατάθεση απο ολους τους ιδιοκτήτες......τσακισε τους

taxideytis
23-06-12, 19:22
αυτό που έκαναν έιναι πέρα για πέρα παράνομο...
κάνε ακριβώς όπως σου έιπαν οι δύο παραπάνω...
οχι απλά τσάκισέ τους...ζητάς και τρελλή αποζημίωση...

Papas00zas
23-06-12, 20:19
Εγώ διερωτώμαι:
Πώς είναι δυνατόν να περάσουν τα 220 από την κεραία και να τινάξουν την τηλεόραση; Έτσι όπως έχει λιώσει το καλώδιο είναι σα να έχει γίνει βραχυκύκλωμα(τεράστιο ρεύμα).
Επίσης-αν και ακούγεται χαζό, το ξέρω-θα ήθελα να ρωτήσω το Στέλιο αν η τηλεόραση επέζησε(αν δουλεύει δλδ) και αν την κοίταξε καθόλου.