PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θ'ανοίξω το φις; (κ όχι το φως)



zoran
23-06-12, 15:33
Είναι το φις πολύμπριζου, του οποίου θέλω να επεκτείνω το καλώδιο και δεν θέλω να το αχρηστεύσω (το φις). Δεν φαίνεται να έχει βίδες, να είναι fix άραγε; Καταλαβαίνει κανείς από τις φωτος που επισυνάπτω εάν μπορεί να ανοίξει;

34799

katmadas
23-06-12, 15:51
Ε ρε αποριες...:lool:
Απο την μερια του πολυμπριζου το εβγαλες δηλαδη?

zoran
23-06-12, 16:22
όχι απλώς τώρα χρειάστηκε να αλλάξω θέση στο πολύμπριζο και δεν φτάνει τώρα το καλώδιο!

kotsos___
23-06-12, 16:24
Ανοιξε το πολύμπριζο, και βάλε μεγαλύτερο καλώδιο, το φις 50 λεπτά κάνει..

zoran
23-06-12, 16:38
το μαμίσιο φις είναι όμως #αμάτο! αυτό το γκρι που έχει, γίνεται λαβή για να το βγάζεις το φις από τη μπρίζα με ευκολία, γιαυτό δεν θέλω να το αλλάξω!

agis68
23-06-12, 16:41
αντί να χαλάσεις το φις γιατί δεν επεκτεινεις το καλώδιο του πολύμπριζου που φαντάζομαι εχει βίδες....

zoran
23-06-12, 16:51
μα θέλω να προεκτείνω το καλώδιο με άλλο νέο καλώδιο χρησιμοποιώντας όμως το ίδιο φις!

spirakos
23-06-12, 16:57
Δε πιστευω να παρεξηγηθει η πριζα αν αλλαξεις το φις, εκτος και αν πεσεις σε καταθλιψη αλλαζοντας το
Παρε ενα μακρυτερο πολυπριζο ή μια μπαλαντεζα να κανεις τη δουλεια σου ομορφα και ωραια χωρις ταρζανιες

patent61
24-06-12, 21:36
Από ότι βλέπω μάλλον είναι fix, οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που σου προτείνουν τα παιδιά πιό πάνω. Καταλαβαίνω τι ζητάς να κάνεις αλλά μάλλον δεν γίνεται όπως το θέλεις. Δεν βαριέσαι η δουλειά να γίνεται και ας μην είναι τόσο κομψό το φις.

Κυριακίδης
26-06-12, 00:41
Φίλε Zoran άμα έχεις "ερωτευτεί " αυτό το μαμίσιο φις και είναι τόσο @αμάτο όπως λες και θέλεις να είναι όλα άψογα ... τότε πες μου τι τροφοδοτείς με αυτήν την μπαλαντέζα π.χ 2-3 άλλες συσκευές? ... Ε τότε άλλαξε μόνο τα φις από τις 2-3 άλλες συσκευές και θα είσαι ωραίος και ..... μαμίσιος ! και @αμάτος !

zoran
26-06-12, 00:59
Φίλε Zoran άμα έχεις "ερωτευτεί " αυτό το μαμίσιο φις και είναι τόσο @αμάτο όπως λες και θέλεις να είναι όλα άψογα ... τότε πες μου τι τροφοδοτείς με αυτήν την μπαλαντέζα π.χ 2-3 άλλες συσκευές? ... Ε τότε άλλαξε μόνο τα φις από τις 2-3 άλλες συσκευές και θα είσαι ωραίος και ..... μαμίσιος ! και @αμάτος !
δεν γίνεται, τοο θέμα είναι να προεκτείνω το πολύμπριζο ώστε να φτάνει μέχρι την πρίζα όπου θα παίρνει ρεύμα κ κατά συνέπεια να τροφοδοτεί τις άλλες συσκευές που θα συνδέονται πάνω του!

klik
26-06-12, 01:16
Αν θες να του βάζεις "δακτυλάκι" για να το βάζοβγάζεις, υπάρχει και αυτό (http://www.confort-electrique.fr/fiche-male-16a-2pt-plastique-avec-anneau-dextraction-blanc-p-4547.html):
http://uk.rs-online.com/web/p/products/7001091/?utm_campaign=applegate.co.uk&utm_medium=referral&utm_source=applegate.co.uk

alexandrosD
26-06-12, 01:29
καλησπέρα κ απο μένα το πρώτο μ ποστ σε αυτο το site ! :lool:

παρατήρισα πως αυτο το φις εχει κατι σαν κουμπώματα κατω στο σημείο π μπαινει το καλωδιο. μιπως με καποιο μικρό κατσαβιδι ι καπως αλλιως να δεις μηπως τυχόν βγαινει το καπελάκι το ασπρο ....

αλλιώς πέξε τσ0....α κοψε στη μεση κ βαλε οτι θες οσο θες ....

patent61
26-06-12, 01:41
καλησπέρα κ απο μένα το πρώτο μ ποστ σε αυτο το site ! :lool:

παρατήρισα πως αυτο το φις εχει κατι σαν κουμπώματα κατω στο σημείο π μπαινει το καλωδιο. μιπως με καποιο μικρό κατσαβιδι ι καπως αλλιως να δεις μηπως τυχόν βγαινει το καπελάκι το ασπρο ....

αλλιώς πέξε τσ0....α κοψε στη μεση κ βαλε οτι θες οσο θες ....
Αλέξανδρε κατά πρώτο , καλώς μας ήρθες. Κατά δεύτερο, εκτός από τις μασημένες λέξεις και τα κάποια ορθογραφικά σου λάθη που με μπέρδεψαν, τι εννοείς και με το τσ0...α. Ειλικρινά δεν το κατάλαβα.

klik
26-06-12, 01:55
τσόντα βρε!!!:wiink:

aris285
26-06-12, 08:03
Αφου σου αρεσει το φις και δεν θες να το αλαξεις υπαρχει και αλος τροπος.
Να φερεις την μπριζα πιο κοντα.

Κυριακίδης
26-06-12, 09:09
Η μήπως τον τοίχο πιο κοντά !! ... είπαμε λατρεία το φις !!

geronimo
26-06-12, 09:44
Στήν φώτο 1 και 5 φαίνεται να διαχωρίζει το φίς απο την πάνο πλευρά με την κάτω που που είναι ο ρευματολήπτης. Δοκίμασε με ένα κατσαβίδι στις δύο εγκοπές απο την μεριά που μπαίνει το καλώδιο μαλακά να σηκώσεις το καπάκι, μόνο έτσι θα δεις αν διαιρείται για να κάνεις την επέμβαση αλλαγής καλωδίου αλιώς ότι είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

haris_216
26-06-12, 11:01
το μαμίσιο φις είναι όμως #αμάτο! αυτό το γκρι που έχει, γίνεται λαβή για να το βγάζεις το φις από τη μπρίζα με ευκολία, γιαυτό δεν θέλω να το αλλάξω!
φίλε zoran γνωρίζω και από άλλο φόρουμ την εμμονή σου με το design αλλά δυστυχώς σε όλα τα πράγματα υπάρχει ένα + και ένα -
τα μαμίσια φις σε συσκευές πολύ σπάνια (έως ποτέ) έχουν τη δυνατότητα να ανοίξουν. συνήθως είναι πρεσσαριστά, κολλητά ή ότι άλλο (μια χρήσης ουσιαστικά). άνοιγμα δεν παίζει όπως είπαν και παραπάνω. ακόμα και να καταφέρεις να το ανοίξεις (με το σκεπτικό ότι ίσως μετά να το κολλήσεις) πιστεύω ότι η καταπόνηση που θα φάει στην διαδικασία ανοίγματος θα είναι τέτοια που μετά δεν θα είναι καθόλου #αμάτο

button
26-06-12, 11:09
το μαμίσιο φις είναι όμως #αμάτο! αυτό το γκρι που έχει, γίνεται λαβή για να το βγάζεις το φις από τη μπρίζα με ευκολία, γιαυτό δεν θέλω να το αλλάξω!

Αυτά δεν αλλάζουν ! το μονο που μπωρεις να κανεις ειναι να βάλεις λίγα μέτρα παραπάνω απο την άλλη άκρη ...

αλπινιστης
26-06-12, 11:21
Η μήπως τον τοίχο πιο κοντά !! ... είπαμε λατρεία το φις !!
Να σαι καλα ρε Πετρο, μου εχεις φτιαξει το πρωινο!
Καθομαι και γελαω μονος μου μεσα στο εργαστηριο!
Να σαι καλα!!

makatas
26-06-12, 11:24
Φίλε αν σου έχει κάτσει τόσο έντονα το φις γιατί δεν πας σε ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά μαγαζιά να πάρεις άλλο; Κατά πάσα πιθανότητα, αν υπάρχει, θα είναι ανοιγόμενο.

button
26-06-12, 11:32
όχι δεν ανοίγουν αυτά ...

thespyros
27-06-12, 22:47
Βρε καθομαστε και γελαμε .,ελεος

zoran
28-06-12, 02:04
ok μάγκες, τέλος... δεν το ανοίγω/σπάω, θα ενώσω άλλο καλώδιο με άλλο φις!

zoran
05-07-12, 23:57
Im back :biggrin: όμως μάγκες τώρα το ερώτημά μου είναι εάν έχετε δεί/χρησιμοποιήσει κάποιο φις που να είναι ιδιαίτερο τόσο όσον αφορά την ποιότητά του όσο και το design κ τη χρηστικότητά του.

klik
06-07-12, 00:18
το legrand (για να είναι ίδιας μάρκας και με το πολύπριζο που χαλάς) στο μήνυμα #12 δεν σου κάνει;

zoran
06-07-12, 00:33
το legrand (για να είναι ίδιας μάρκας και με το πολύπριζο που χαλάς) στο μήνυμα #12 δεν σου κάνει;
Το έχω δεί το συγκεκριμένο, ναι, αλλά είναι ογκωδέστατο, αρκετά μακρύ. Πάντως το ένα πράγμα που ζητάω είναι να βγαίνει το καλώδιο κάθετα κ όχι παράλληλα με το φις. Δηλαδή σαν αυτό που προτείνεις, και ο λόγος είναι για να γυρνάει το καλώδιο πιό εύκολα προς τον τοίχο ή το πάτωμα. Να μην είναι δηλαδή κάθετο το καλώδιο στο τοίχο αλλά παράλληλο!

lepouras
06-07-12, 01:14
θέλεις κάτι τέτοιο εσύ.
35132
αλλά μια παρατήρηση έκανα ορέ zoran
Αν ασχολείσαι τόσο πολύ με ένα φις τότε πες μας να λείπουμε αν κάνεις ερώτηση για καμιά λάμπα.:lool::biggrin:
Όσο για τα πιαστράκια και τζηρητζαντζουλεσ, θα παίζεις με το φισ κάθε τρεις και λίγο? Μια φορά θα μπει και θα ξεχάσεις πότε το έβαλες για να το ξαναβγάλεις. Οπότε δεν νομίζω να βγάλεις κάλους στα δάχτυλα από την χρίση.

Αστειευόμενος και τελείως φιλικά.

zoran
06-07-12, 08:42
Κάτι τέτοιο θέλω ναι αλλά πιό ντιζαϊνάτο, όσο για το υπόλοιπα που λες έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ και δεν χρειάζεται να διευκρινίζεις πως αστειέυσαι κλπ. Όλα τα αστεία κ οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες όπως έχετε αγκαλιάσει όλοι τις παράξενες αναζητήσεις μου!

lepouras
07-07-12, 06:15
Κάτι τέτοιο θέλω ναι αλλά πιό ντιζαϊνάτο,

χμμμμμμμμμμμμ εχουμε και λεμε

γαμ(ος )ατο
35145
ντιζαϊνάτο.... ότι πρέπει για των τοίχο, φοριέται και σαν έργω τέχνης.
35146
αν είσαι μπακουρι το μ@μ@το θα σε συντροφεύει στις μοναχικές σου νύχτες και μέρες(μην το κρύψεις πίσω από καναπέδες και τέτοια)
35147
και τέλος αν σε τρελαίνουν διαστημικά ταξίδια(εκτός από τα ξίδια) τώρα σε προσφορά από την NASA τοοοοοοο Armstrongatooooooooooo
35148
όλα αυτά για τα μάτια σου μόνο(γιατί αν τα καταφέρεις και τα βάλεις στην πρίζα θα σκίσω τις κοτσίδες του αλπινιστης:biggrin:)
που είσαι KOKAR σε έφαγα:hahahha::psonio:

αν πάλι δεν σε κάλυψα με την γκάμα μου τότε παραιτούμαι, παραδίνομε,και σχίζω και τις κοτσίδες του Αλέξανδρου](*,):head::hammer:

-nikos-
07-07-12, 11:09
διαβασα αυτο το θεμα [δεν το ειχα κανει] και κατεληξα οτιo zoran πρεπει να κανει πλακα
και γελαει περισοτερο απο ολους :wiink:

αλπινιστης
07-07-12, 16:03
όλα αυτά για τα μάτια σου μόνο(γιατί αν τα καταφέρεις και τα βάλεις στην πρίζα θα σκίσω τις κοτσίδες του αλπινιστης:biggrin:)
ΟΟΟΧΧΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!

αν πάλι δεν σε κάλυψα με την γκάμα μου τότε παραιτούμαι, παραδίνομε,και σχίζω και τις κοτσίδες του Αλέξανδρου](*,):head::hammer:
Τις κοτσιδες μια φορα δεν τις γλυτωνω:scared: :crying: :help:
Θα αντισταθω!! Πισω και σας εφαγα!!!:glop:

zoran
07-07-12, 17:53
διαβασα αυτο το θεμα [δεν το ειχα κανει] και κατεληξα οτιo zoran πρεπει να κανει πλακα
και γελαει περισοτερο απο ολους :wiink:
με πήρατε πρέφα λοιπόν ε; :001_tt2:

lepouras... έγραψες φίλε!