PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια σε αυτοματη αναπληρωση νερου



kalmichalis
25-06-12, 00:18
καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησει οποιος μπορει σε ενα κυκλωμα αναπληρωσει νερου στο ενυδρειο μου.... θελω να εχει 3 φλοτερακια σαν αυτο
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29867


οταν φτασει η σταθμη στο κατω φλοτερ να κλεινει ενα ρελε οπου να εκκινει μια μικρη αντλια και να ριχνε νερ,ο οταν φτανει το νερο στο δευτερο φλοτερ να κλεινει η αντλια (δηλαδη εχει γεμιζει το ενυδρειο) και το 3 φλοτερ να ειναι ασφαλειας δηλαδη σε περιπτωση υπερχειλησης να κλεινει η αντλια.


εχω δει ενα αντιχοιχω θεμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44586&page=2
αλλα δεν ξερω αν κανει σε εμενα δεν ειναι τεραστιο καμια 100λιτρα ειναι το ενυδρειο....


ευχαριστω εκ των προτερων!!

leosedf
25-06-12, 11:35
Μεταφέρθηκε.

kioan
25-06-12, 11:48
:thinking:Να προσθέσω μια ιδέα που ίσως σε ενδιαφέρει: Θα μπορούσες αντί για φλοτέρ να στραφείς σε λύση με οπτικούς αισθητήρες. Δες λεπτομέρειες στο παρακάτω video


http://www.youtube.com/watch?v=_q2TIU_PfYg

Με αυτόν τον τρόπο δεν θα έχεις καθόλου κινητά μέρη μέσα στο νερό και αν θέλεις μπορείς να αφήσεις μόνο ένα ασφαλείας.

katmadas
25-06-12, 21:02
Ωχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!
Ρε Μιχαλη πλακα κανεις???
Κριμα που δεν ειχα δει το προηγουμενο θεμα να προλαβω τα ψαρια...
Ποσο καιρο νομιζεις θα ζησουν αν αναπληρωνεις συνεχως το νερο?
Και να εξηγισω........
Οταν γινεται εξατμιση του νερου δεν εξατμιζονται ολα τα στοιχια του!!
Π.χ. τα μεταλλα παραμενουν στο νερο...
Οταν κανεις συνεχως αναπληρωσει χωρις να αδειαζεις προηγουμενος τουλαχιστον το μισο νερο μεσα σε εξι μηνες το νερο σου θα ειναι πολυ "σκληρο" και αφιλοξενο για τα ψαρια...
Αλλαξε σκεπτικο και ασχολησου μια φορα τον μηνα με το ενυδριο!!!!!!!!!
Τα ψαρια θα σε ευχαριστησουν για καθε αλλαγη νερου..

kalmichalis
26-06-12, 16:26
προτημω κατι σε φλοτερακια και οχι σε οπτικους σενσορες....

οσον αφορα για την αναπληρωση δεν ειπα οτι θα κανω μονο αναπληρωση αλλαζω περιοδικα νερο καθε κυριακη.... απλα επιδη καμια φορα τυχαινει και φευγω πεφτει η σταθμη του νερου λογω ζεστης αρκετα εκατοστα κατω.... φαντασου καπου στα 7λιτρα τις 2 ημερες...


γιαυτο θελω κατι να υπολογιζει οταν πεσει κατω απο ενα σημειο να το γεμιζει μεχρι ενα σημειο....

error
26-06-12, 16:40
Aν είναι πραγματικά πρακτικό το θέμα μήπως σκέφτηκες απλά να βάλεις ενα απλό μηχανικό φλοτέρ... που έτσι και αλλιώς δουλεύουν πολλά χρόνια...

kotsos___
26-06-12, 17:00
Για το πρόβλημα με τις σκληρότητες, εγώ χρησιμοποιώ νερό όσμωσης για αναπλήρωση.. κάποιοι χρησιμοποιούν και απιονισμένο, αυτό για σηδέρωμα..

Ένα καλό κυκλωματάκι, που το δουλεύω και γω χρόνια είναι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20072

kalmichalis
26-06-12, 17:01
και με ενα απλο φλοτερ πως θα δινετε σημα να τροφοδοτειται η αντλιουλα να ριχνει νερο στο ενυδρειο? ουσιαστικα θελω μολις τα φλοτερακια βγουν εκτος νερου λογω εξατμισης του νερου να εκκινηση η αντλιουλα και μολις γεμισει νερο το ενυδρειο (δηλαδη μπει και το πανω πανω μεσα στο νερο) να σταματησει η αντλιουλα να λειτουργει....

error
26-06-12, 17:11
Με απλό φλοτέρ και την πίεση δικτύου.Χωρίς αντλία χωρίς ρεύμα,οπως το καζανάκι της τουαλέτας....

kalmichalis
26-06-12, 17:13
φιλε kotsos το ειχα δει το σχεδιο σου ομως να με συμπαθας αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα πως λειτουργει.... με την εννοια το τι κανουν τα ρελε και ποιο ρελε δινει σημα να εκκινησει η αντλια....

kalmichalis
26-06-12, 17:20
δεν εχω δυνατοτητα να εχω λαστιχο μεσα στο σαλονι απο καποια βρυση γιατο θελω να τραβαει νερο απο ενα σαν κουβα και να το ριχνει στο ενυδρειο οποτε αυτο χρειαζεται....

vasilllis
26-06-12, 18:11
δεν εχω δυνατοτητα να εχω λαστιχο μεσα στο σαλονι απο καποια βρυση γιατο θελω να τραβαει νερο απο ενα σαν κουβα και να το ριχνει στο ενυδρειο οποτε αυτο χρειαζεται....

7λτ που σου λειπει ειναι ποσο; 2ποντοι; ποση υψομετρικη διαφορα εχει το πανω απο το κατω σημειο που θες να ξεκιναει η πληρωση;
μου φαινεται δυσκολο το θεμα σου, για μηχανικα φλοτερ (μπιλιας) μαλλον τα αποκλειω λογω μικρης ακριβειας, οποτε με αγωγιμα θα κανεις δουλεια . θα βαλεις ανω κατω οριο και υπερχειληση.
παντως πολυ κοπος κοστος και κερδις τιποτα.

kotsos___
26-06-12, 18:14
κάνε το κύκλωμα στο πόστ #36.. Ο μεσαίος αισθητήρας είναι πάντα μέσα στο νερό, και έχει 6βολτ. μολις ακουμπήσει και ο πρώτος αισθητήρας τότε άγει ο S1 άρα το λεντ συνδέεται στην γη και ανάβει (πράσινο λεντ). Ενώ ταυτόχρονα άγει και ο S2, και η βάση του τρανζίστορ συνδέεται στα 6βολτ άρα άγει, κάνει κλακ το πρώτο ρελέ, και σταματάει ή αντλία.. άν κάτι γίνει και δεν σταματήσει, τότε θα μπει και ο τελευταίος αισθητήρας στο νερό, οπότε θα δουλέψει το δεύτερο ρελέ, το οποίο κόβει την αντλία και βαράει αλαρμ..

Γενικά σου λέω είναι δοκιμασμένο, αν σε καλύπτει, μην το φοβάσαι..

katmadas
26-06-12, 19:04
Τα ψαρια δεν θα παθουν κατι αν εξατμιστει τοσο λιγο νερο...
Ισα ισα θα παθουν αν τυχον ριξεις επιπλεον μεσα χωρις να εχεις βγαλει πρωτα...
Επισης δεν ειναι αναγκη να το κανεις αυτο καθε βδομαδα...
Τωρα για την εξατμιση 7 λιτρων στα 100 που εχεις μην στεναχωριεσαι θα ζησουν...
Αν θελεις να κανεις εναν αυτοματισμο παντως για το ενυδριο ντε και καλα και να βοηθησεις τα ψαρια σου για μια καλυτερη ζωη κανε ενα συστημα φωτισμου "ανατολης/δυσης"

kotsos___
26-06-12, 19:25
7 λίτρα στις 2 μέρες.. 35 λίτρα στις 10 μέρες.. το μισό ενυδρείο στις 15..
ειδικά αν έχει ανεμιστηράκια για ψύξη αν πέσει 2-3 εκατοστά η στάθμη, η απόδοσή τους πέφτει δραματικά.. άρα και επιπλέον πρόβλημα θερμοκρασίας..
και για τις σκληρότητες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν κάνεις αναπλήρωση με βρύσης για 15-20 μέρες..

kalmichalis
26-06-12, 23:18
βλεπω οτι ξερετε αρκετα απο ενυδρεια.... αλλα το δικο μου ειναι φουλ φυτεμενο και εχει αυτοματο συστημα λιπανσης και ειναι high-high με φουλ φωτισμο και co2... και καθε μεταβολη νερου συμβαδιζει με μεταβολη τις περιεκτικοτητας στα διαφορα στοιχεια που υπαρχουν στο νερο σε συνδιασμο παντα με την προσθηκη λιπασματος γινονται αλγεις... γιαυτο δεν θελω λιτρο να φευγει...