PDA

Επιστροφή στο Forum : ουδετερωση περιοχη Ν Περαμο ?



pinboy
25-06-12, 00:41
Καλησπερα μολις εχω τελειωσει με την ανακαινιση στο εξοχικο μου και καθως εκανα ελεγχο στην εγκατασταση μου παρατηρησα τα εξης
Εκανα διαρροη μεταξυ φασης - γειωσης , ουδετερου - γειωσης και το ρελε δεν επεσε
Μετα με την μεθοδο της λαμπας ειδα οτι η λαμπα δεν αναβει μεταξυ φασης - γειωσης
Εξω στο ρολοι τηε ΔΕΗ ερχονται απο την κολωνα 2 καλωδια ενα μαυρο που παει στην ασφαλεια και στο ρολοι και ενα γυμνο που ακουμπαει στον γειωτη και μετα τον δινει σαν ουδετερο επισης ερχεται και το καλωδιο απο το εδαφος που και αυτο ακουμπα στοω γειωτη αρα εχω ουδετερωση σωστα ?
Οποτε πρεπει να παρω την ΔΕΗ για να μου φτιαξουν την γειωση ??:001_huh:

johnnyb
25-06-12, 00:52
Καλησπερα μολις εχω τελειωσει με την ανακαινιση στο εξοχικο μου και καθως εκανα ελεγχο στην εγκατασταση μου παρατηρησα τα εξης
Εκανα διαρροη μεταξυ φασης - γειωσης , ουδετερου - γειωσης και το ρελε δεν επεσε
Μετα με την μεθοδο της λαμπας ειδα οτι η λαμπα δεν αναβει μεταξυ φασης - γειωσης
Εξω στο ρολοι τηε ΔΕΗ ερχονται απο την κολωνα 2 καλωδια ενα μαυρο που παει στην ασφαλεια και στο ρολοι και ενα γυμνο που ακουμπαει στον γειωτη και μετα τον δινει σαν ουδετερο επισης ερχεται και το καλωδιο απο το εδαφος που και αυτο ακουμπα στοω γειωτη αρα εχω ουδετερωση σωστα ?
Οποτε πρεπει να παρω την ΔΕΗ για να μου φτιαξουν την γειωση ??:001_huh:

Δε θα σου φτιαξει η ΔΕΗ τη γειωση
Με διαρροη φασης-γειωσης δεν επεσε η ασφαλεια ? Αν δεν αναβει ή δεν σου ριχνει το ρελε μια μεγαλη λαμπα αρα δεν ειναι συνδεμενη η γειωση σου ( πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο )
Με διαρροη γειωσης - ουδετερου πρεπει να λειτουργει και μια σημαντικη καταναλωση για να πεσει το ρελε
Αν εχεις πολυμετρο μετρα την ταση φαση-γειωση πρεπει να ειναι 220V

dimpan87
18-09-12, 15:03
Καλημερα παιδια,ειμαι νεος στο επαγγελμα
Μου ζητησε ενα φιλος να του αλλαξω τον πινακα σε μια παλια εγκατασταση και να του κανω ουδετερωση.
Αυτοι που δε μπορω να καταλαβω ειναι η ουδετερωση.Τι ακριβως πρεπει να κανω?

servicetron
18-09-12, 15:31
Σύμφωνα με το HD384 (413.1.2 σημείωση 1)

"Στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται από ένα σύστημα τροφοδότησης, το οποίο ανήκει ή λειτουργεί, την ευθύνη διαφορετικού φορέα από εκείνον στον οποίο ανήκει η εγκατάσταση, εφαρμόζεται εκείνο από τα συστήματα σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ ή ΤΤ που εφαρμόζεται στο σύστημα τροφοδότησης. Το σύστημα σύνδεσης των γειώσεων ΙΤ μπορεί να χρησιμοποιείται μόνο σε ηλεκτρικές εγκαταστάσεις που ανήκουν στον ίδιο φορέα που έχει την ευθύνη λειτουργίας του συστήματος τροφοδότησης."

Απ' όσο ξέρω, σε αυτές της περιοχές της Αττικής, εφαρμόζεται άμεση γείωση. Δεν είναι θέμα εκλογής του εγκαταστάτη τι σύστημα γείωσης θα εφαρμόσει αλλά απαιτείται να εφαρμόσει το ίδιο σύστημα με τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας.
Λογικά ,εκεί στην Νεα Πέραμο που γράφεις ότι βρίσκεσαι ,εφαρμόζεται ΤΤ (το σωστό είναι να ρωτήσεις τη ΔΕΗ)

xrhstosmp
18-09-12, 20:57
Καλημερα παιδια,ειμαι νεος στο επαγγελμα
Μου ζητησε ενα φιλος να του αλλαξω τον πινακα σε μια παλια εγκατασταση και να του κανω ουδετερωση.
Αυτοι που δε μπορω να καταλαβω ειναι η ουδετερωση.Τι ακριβως πρεπει να κανω?

αυτο που ρωτας ειναι σαν να ρωταω εγω π.χ. "ειμαι νεος οδηγος(με διπλωμα) αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει ενα σημα εξαγωνο που γραφει STOP "οποτε να εισαι ηλεκτρολογος (με αδεια) εστω και νεος και να μην ξερεις τι ειναι η ουδετερωση δεν υπαρχει περιπτωση .
ερωτηση :
αν σου ζηταγε ο πελατης να του κανεις εγκατασταση με αμεση γειωση στην πιερια θα του την εκανες????

briko
18-09-12, 22:51
ρεεεεεεεεε.....
είσαι ηλεκτρολόγος και θα σου πούμε εμείς πως θα κάνεις ουδετερωση!!!!!!!!!!!!!!!
το σταυρό στο μνήμα αυτού που θα κάνεις την δουλειά εσύ θα τον βάλεις η θα τον βάλει κάποιος άλλος?.
σκίσε τα πτυχία σου και πάνε να κάνεις κάτι άλλο.

servicetron
19-09-12, 01:15
Πάντως πληροφοριακά αναφέρω, ότι η ουδετέρωση είναι η σύνδεση των μεταλλικών μερών των συσκευών με τον αγωγό γείωσης ο οποίος συνδέεται με τον ουδέτερο του δικτύου, όταν αυτός είναι γειωμένος. Είναι ο τρόπος που προδιαγράφει η ΔΕΗ για καταναλωτές ΧΤ.

Η ουδετέρωση είναι η κατά κανόνα μέθοδος προστασίας σε καταναλωτές του δημόσιου δικτύου ΧΤ. Για να εφαρμοστεί όμως, πρέπει να πληρούνται κάποιες συνθήκες που αναφέρονται στην βιβλιογραφία και που εμένα μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή…

lakon1981
09-11-12, 15:03
Καλημερα παιδια,ειμαι νεος στο επαγγελμα
Μου ζητησε ενα φιλος να του αλλαξω τον πινακα σε μια παλια εγκατασταση και να του κανω ουδετερωση.
Αυτοι που δε μπορω να καταλαβω ειναι η ουδετερωση.Τι ακριβως πρεπει να κανω?

Σε ποιό επάγγελμα είσαι νέος;
Τέλος πάντων. Να διαβάσεις τον ΕΛΟΤ HD384 ο οποίος κατεβαίνει δωρεάν από το διαδύκτιο και πάρε και κανένα καλό βιβλίο εγκαταστάσεων (π.χ. Στεφ. Τουλόγλου "Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις"). Ή ρώτα κανένα Ηλεκτρολόγο Μηχανικό. Μην παίζεις μόνος σου με τις γειώσεις διότι αυτό α) είναι θέμα της ΔΕΗ β) παίζεις με τη ζωή του πελάτη και γ) παίζεις με τη δική σου τη ζωή.

Μη ζητάς πληροφορίες για τόσο βασικά θέματα από τα φόρουμς. Όχι πως δεν θα στα πούνε καλά, αλλά στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν έχει κανείς άλλος την ευθύνη εκτός από σένα.