PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια γραμμή για όλα. Έλεος!



zoran
25-06-12, 02:25
Στην πολυκατοικία μου, τα φώτα της πιλοτής, τα φώτα της εισόδου, τα φώτα του κλιμακοστασίου, τα φώτα του φουαγιέ, ο μηχανισμός της γκαραζόπορτας κ.α. όλα είναι σε μία γραμμή Θέλω ανάβουν τα φώτα της εισόδου κ μερικά της πιλοτής σε μόνιμη βάση το βράδυ, ώστε να έχει πάντα φώτα η πολυκατ. όταν πέφτει ο ήλιος!
'Ηθελα να βάλω χρονοδιακόπτη στο κοινόχρηστο πίνακα ώστε να έλεγχα είσοδο κ πιλοτή αλλά δεν γίνεται γιατί είναι στην ίδια γραμμή και τα άλλα και θα επιρρεάζονται κ εκείνα! Επίσης για φωτοκύταρο -που είναι η άλλη λύση- αυτό προϋποθέτει μερεμέτια με άνοιγμα κουτιών κλπ. που επίσης δεν θέλω.
Μπορεί να υπάρχει κάποια άλλη λύση;

plouf
25-06-12, 02:47
Καλεις ηλεκτρολόγο και ανοίγει κουτιά.. (που εινα ιτο κακό ?!?) με ενα σοβατισμα ειναι καλαισθητο αρκετά, αν και θα προτινα βαψιμο απο πάνω για να ξανανοίγουν

β επιλογή Υποθέτοντας οτι ο πίνακας(λογικά) ειναι στην είσοδο μπορείς να τραβήξει (ηλεκτρολόγος) μια εξωτερική γραμμή ώστε είσοδος και τα προστά να έχει φώτα με χρονοδιακόπτη !!

zoran
25-06-12, 08:16
θέλω να αποφύγω άνοιγμα κουτιών γιατιί οι τοίχοι είναι σπατουλαρισμένοι κ όχι απλά σοβαντισμένοι, επίσης ο πίνακας είναι στο υπόγειο

Κυριακίδης
25-06-12, 09:16
Μπορούν τα φωτοκύτταρα να "τροφοδοτηθούν " και από το σημείο όπου βγαίνουν οι λάμπες φωτισμού με φωτοκύτταρο (κυκλικό) 360* μοιρών (ανάλογα τον χώρο) , αφήνοντας τον συγκεκριμένο διακόπτη της συγκεκριμένης λάμπας (ανοικτό μόνιμα) , το ίδιο έκανα στην κουζίνα μου . Ή ανιχνευτή κίνησης για τοποθέτηση μέσα στο φωτιστικό.
Δες τον κωδικό 10500

http://lampini.gr/category-999/

zoran
25-06-12, 23:54
Μπορούν τα φωτοκύτταρα να "τροφοδοτηθούν " και από το σημείο όπου βγαίνουν οι λάμπες φωτισμού με φωτοκύτταρο (κυκλικό) 360* μοιρών (ανάλογα τον χώρο) , αφήνοντας τον συγκεκριμένο διακόπτη της συγκεκριμένης λάμπας (ανοικτό μόνιμα) , το ίδιο έκανα στην κουζίνα μου . Ή ανιχνευτή κίνησης για τοποθέτηση μέσα στο φωτιστικό.
Δες τον κωδικό 10500

http://lampini.gr/category-999/
δεν κατάλαβα τίποταπόσα λες! :blushing:

Κυριακίδης
26-06-12, 00:22
δεν κατάλαβα τίποταπόσα λες! :blushing:
Αν πρόκειται να το κάνει ειδικός ... και εσύ δεν θέλεις να ανακατωθείς στην λύση του προβλήματος σου . Απλά δείξε στον τεχνικό που θα φέρεις τα παραπάνω που σου έγραψα στο μήνυμα #4.
Για να βρει ο τεχνικός τον δρόμο του , πως να το κάνει σύμφωνα με τις δικές σου απαιτήσεις Επίσης για φωτοκύταρο -που είναι η άλλη λύση- αυτό προϋποθέτει μερεμέτια με άνοιγμα κουτιών κλπ. που επίσης δεν θέλω.
Είναι ο μόνος τρόπος να μπουν φωτοκύτταρα με άψογο τρόπο χωρίς να σου πειράξουν τα "κουτιά". Και να μην επηρεαστούν πάνω στην ίδια γραμμή η λειτουργία της γκαραζόπορτας .
Ή να στο πω και πιο απλά .... ο τεχνικός για να σου βάλει φωτοκύτταρα (μέρας /νύχτας) στην πυλωτή και στα φώτα εισόδου που αναφέρεις . Πρέπει να βρει από κάπου να πάρει ρεύμα για να τροφοδοτήσει το φωτοκύτταρο για να λειτουργήσει .
Και αυτό συνήθως το ρεύμα θα το πάρει από κάποιο κουτί διακλάδωσης ή με κάποια επέκταση καλώδιο μέχρι τον χώρο όπου θα στηριχθεί μόνιμα το φωτοκύτταρο .

Επειδή όμως έχεις απαίτηση να μην ανοίξει τα κουτιά διακλάδωσης . Για να πάρει ρεύμα για τα φωτοκύτταρα ... στο μήνυμα #4 , σου εξηγώ τον τρόπο που είναι και ο πιο σωστός

takisegio
26-06-12, 01:10
δεν γινεται να μην πειραχτει τιποτα.Πετρο εχεις δικιο!!!!

zoran
27-06-12, 01:17
Ρε γαμώτο σόρι βρε φίλε, αλλά δεν καταλαβαίνω κ στο 4 ακριβώς πως την εννοείς τη λύση, μπορείς να μου το ξαναπείς σε γλώσσα για βλάκες (στη γνώσσα μου δηλαδή);


Αν πρόκειται να το κάνει ειδικός ... και εσύ δεν θέλεις να ανακατωθείς στην λύση του προβλήματος σου . Απλά δείξε στον τεχνικό που θα φέρεις τα παραπάνω που σου έγραψα στο μήνυμα #4.
Για να βρει ο τεχνικός τον δρόμο του , πως να το κάνει σύμφωνα με τις δικές σου απαιτήσεις Επίσης για φωτοκύταρο -που είναι η άλλη λύση- αυτό προϋποθέτει μερεμέτια με άνοιγμα κουτιών κλπ. που επίσης δεν θέλω.
Είναι ο μόνος τρόπος να μπουν φωτοκύτταρα με άψογο τρόπο χωρίς να σου πειράξουν τα "κουτιά". Και να μην επηρεαστούν πάνω στην ίδια γραμμή η λειτουργία της γκαραζόπορτας .
Ή να στο πω και πιο απλά .... ο τεχνικός για να σου βάλει φωτοκύτταρα (μέρας /νύχτας) στην πυλωτή και στα φώτα εισόδου που αναφέρεις . Πρέπει να βρει από κάπου να πάρει ρεύμα για να τροφοδοτήσει το φωτοκύτταρο για να λειτουργήσει .
Και αυτό συνήθως το ρεύμα θα το πάρει από κάποιο κουτί διακλάδωσης ή με κάποια επέκταση καλώδιο μέχρι τον χώρο όπου θα στηριχθεί μόνιμα το φωτοκύτταρο .

Επειδή όμως έχεις απαίτηση να μην ανοίξει τα κουτιά διακλάδωσης . Για να πάρει ρεύμα για τα φωτοκύτταρα ... στο μήνυμα #4 , σου εξηγώ τον τρόπο που είναι και ο πιο σωστός

Κυριακίδης
27-06-12, 08:44
Καλά σε λίγο θα σου ετοιμάσω ένα πρόχειρο σκίτσο για να καταλάβεις . και ίσως τα καταφέρεις και μόνος σου (αν έχεις φιλικές σχέσεις με τα ρεύματα).

Εδώ ένα υποτιθέμενο θέμα όπως έχει πριν την μετατροπή
34955

Εδώ το θέμα μετά την μετατροπή
34956

Αν δεν κατάλαβες και πάλι Ζοραν .... Θα σου στείλω τον Κασιδιάρη !!

zoran
30-06-12, 10:50
Αν δεν κατάλαβες και πάλι Ζοραν .... Θα σου στείλω τον Κασιδιάρη !!
Ωχ οκ... θα προετοιμαστώ να φάω πολύ ξύλο!

zoran
01-07-12, 16:04
Καλά σε λίγο θα σου ετοιμάσω ένα πρόχειρο σκίτσο για να καταλάβεις . και ίσως τα καταφέρεις και μόνος σου (αν έχεις φιλικές σχέσεις με τα ρεύματα).

Εδώ ένα υποτιθέμενο θέμα όπως έχει πριν την μετατροπή
34955

Εδώ το θέμα μετά την μετατροπή
34956

Αν δεν κατάλαβες και πάλι Ζοραν .... Θα σου στείλω τον Κασιδιάρη !!
Πέτρο να σου πώ όμως, αυτό που προτείνεις κάνει δουλειά μόνο για τα φώτα της πιλοτής, για τα φώτα της εισόδου πως θα γίνει; (θα τις φάω, είπα βλακεία ε;)

lelek
25-01-13, 21:14
Μπορούν τα φωτοκύτταρα να "τροφοδοτηθούν " και από το σημείο όπου βγαίνουν οι λάμπες φωτισμού με φωτοκύτταρο (κυκλικό) 360* μοιρών (ανάλογα τον χώρο) , αφήνοντας τον συγκεκριμένο διακόπτη της συγκεκριμένης λάμπας (ανοικτό μόνιμα) , το ίδιο έκανα στην κουζίνα μου . Ή ανιχνευτή κίνησης για τοποθέτηση μέσα στο φωτιστικό.
Δες τον κωδικό 10500

http://lampini.gr/category-999/

Πέτρο μάλλον εννοείς κλειστό μόνιμα... ή το είπες έτσι απλά για να το καταλάβει ο φίλος μας zoran?

lelek
25-01-13, 21:16
Μπορεί και να εννοείς "εκτός" σύνδεσης... μάλλον αυτό εννοείς... :)

Κυριακίδης
25-01-13, 22:28
Μπορεί και να εννοείς "εκτός" σύνδεσης... μάλλον αυτό εννοείς... :)

Στο μήνυμα #9 . έχει σχέδιο και δεν χρειάζεται παραπέρα ανάλυση . Με κλειστό κύκλωμα "ενεργοποιημένο" μόνιμα τον διακόπτη εννοώ. Για να λειτουργεί και μόνιμα το φωτοκύτταρο.
Θα μπορούσαμε στο σχέδιο π.χ. να αφαιρέσω το (σύμβολο) του διακόπτη και να το παρουσιάσω απευθείας (Μόνιμη σύνδεση) .
Αλλά αφού ήδη θα υπάρχει ο δικός του διακόπτης (που την άναβε πριν την συγκεκριμένη λάμπα) .
Θεώρησα ότι είναι κρίμα να καταργηθεί και ο διακόπτης εφόσον υπάρχει ήδη στην εγκατάσταση . Και μόνο πλεονέκτημα μπορεί να φέρει ... π.χ. κάποιες φορές ίσως να θέλεις και να μην ανάβει καθόλου η λάμπα .