PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικός θερμοστάτης για ψυγείο



Κυριακίδης
27-06-12, 12:48
Γεια σας, έχω μια απορία αν υπάρχει κάποιο σχέδιο εφαρμόσιμο για να κάνουμε έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη για ψυγείο , όχι απαραίτητα ψηφιακό με καντράν και ρύθμιση εύρους θερμοκρασίας , όπου αυτοί είναι ακριβοί. όπως π.χ.
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=103&pcatid=51&m=&partid=27965&cpi=&s=&l=1

Το παραπάνω έχει 65 ευρώ , και έχει ρύθμιση από -50 βαθμούς έως +100 βαθμούς .

Δεν με ενδιαφέρει να έχει καντράν οθόνη και μεγάλο εύρος θερμοκρασίας.
Θα μου αρκούσε να εντοπίζει εύρος θερμοκρασίας από +4 βαθμούς έως +6 βαθμούς που είναι η λογική θερμοκρασία σε θάλαμο συντήρησης ψυγείου.

Δηλαδή όταν θα φτάσει η θερμοκρασία πάνω από +6 βαθμούς , να ξεκινά την μηχανή του ψυγείου , έως να την κατεβάσει την θερμοκρασία στον θάλαμο στους +4 , και να την σταματά.

Αν υπάρχει κάποιο σχέδιο , καλοδεχούμενο , δεν είναι απαραίτητο να έχει και αισθητήρα ,... ίσως κάτι με κάποια θερμική αντίσταση κτλ . Για να δούμε ? :w00t:

ikaros1978
27-06-12, 12:51
καλημερα.Ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55172&highlight=multi+dummy)στο post #2 ....Ειναι οτι πιο απλο μπορω να φανταστω.

αλπινιστης
27-06-12, 12:59
Ριξε μια ματια εδω: http://www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?prdId=227442&ref=bestprice.gr

Κυριακίδης
27-06-12, 13:21
Ευχαριστώ Αλέξανδρε + 1 καλύτερος αυτός ο θερμοστάτης που υπέδειξες - 35 ευρώ φθηνότερος από αυτόν που έδειξα εγώ ... την επόμενη φορά που θα αγοράσω κάτι τέτοιο , με τα υπόλοιπα χρήματα κερνάω σε γυράδικο + μπύρες και παγωτά όλα πληρωμένα!!

Ευχαριστώ και τον Βαγγέλη που εννοείς αυτό το σχέδιο?
34958
Λίγο μου το "χαλάει " που θέλει 12V . Αυτό το κύκλωμα Βαγγέλη πιστεύεις ότι έχει το εύρος +4 ... +6 βαθμούς? και πόσο πάει το μαλλί σε όλα τα υλικά ? περίπου?

Και τι είναι αυτό που σημείωσα με κόκκινο κύκλο?
Το tl082 πως θα το ζητήσω (πως ονομάζεται?)
έχει και μια δίοδο τι δίοδος είναι?

ikaros1978
27-06-12, 13:29
Tωρα μολις ειδα το ετοιμο που σου εδειξε ο Αλεξανδρος και ειμαι της αποψης να προτιμησεις αυτο για να ξεμπερδευεις μια και εξω και θα εχεις και απεικονιση.Το δικο μου ειναι ενας απλος θερμοστατης και τιποτα παραπανω.Αν εννοεις το σημειο που θα κοβει και θα αναβει ειναι ρυθμιζομενο.Χωρις να το εχω μετρησει με ακριβεια κυμαινεται εκει γυρω στους 4-5 βαθμους

αλπινιστης
27-06-12, 13:43
με τα υπόλοιπα χρήματα κερνάω σε γυράδικο + μπύρες και παγωτά όλα πληρωμένα!!

Προσεχε τι λες!! Για επομενη μοτο εκδρομη του φορουμ θα προτεινω Εβρο! Και τρωμε και πολυ τα ατιμα!!!

αλπινιστης
27-06-12, 13:48
Γιατι δεν χρησιμοποιεις ενα απλο θερμοστατη που ρυθμισμενος στους 5 βαθμους θα ξεκιναει το συστημα ψυξης οταν η θερμοκρασια ανεβει πανω απο τους 5 και μολις την πιασει θα σταματαει? Ειναι καποια ειδικη εφαρμογη?

Κυριακίδης
27-06-12, 14:08
Προσεχε τι λες!! Για επομενη μοτο εκδρομη του φορουμ θα προτεινω Εβρο! Και τρωμε και πολυ τα ατιμα!!!
Ας είναι εδώ με τα ίδια λεφτά που τρως γύρο σε σχέση με την Αθήνα ... εδώ θα φας Χ3 φορές καλύτερα.!!

Γιατι δεν χρησιμοποιεις ενα απλο θερμοστατη που ρυθμισμενος στους 5 βαθμους θα ξεκιναει το συστημα ψυξης οταν η θερμοκρασια ανεβει πανω απο τους 5 και μολις την πιασει θα σταματαει? Ειναι καποια ειδικη εφαρμογη?

Όχι φίλε Αλέξανδρε , Δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων , αλλά πολλές φορές συμβαίνει σε κάποιο ψυγείο , που τυχαίνει να έχει μειωμένη απόδοση είτε από παλαιότητα είτε από κάποια έλλειψη υγρών και μειωμένης απόδοσης ... και "άφραγκος" εδώ ο τόπος που επιμένουν να την βγάλουν έστω και για λίγο καιρό ακόμα με το παλιό ψυγείο .... αυτοί οι μηχανικοί θερμοστάτες δεν στέκονται καλά σε τέτοιες περιπτώσεις .

Και η μόνη λύση είναι να τους βάλω θερμοστάτη που να μην έχει σχέση με τον αισθητήρα του (μηχανικού θερμοστάτη) πάνω στην πλάτη του ψυγείου . Αλλά με βάση την θερμοκρασία που έχει ο "αέρας" στον θάλαμο . Τους εξηγώ τους ντόπιους ότι αυτό είναι ανορθόδοξο και σπάταλο για το ρεύμα που καταναλώνουν .... αλλά ο πελάτης έχει πάντα δίκιο ... και κόντρα στην αφραγκιά δεν μπορείς να πας .

αλπινιστης
27-06-12, 14:22
ΟΚ. Σ'επιασα.
Οσο για τους γυρους, μακαρι να καταφερουμε να κανουμε καμια βολτα καποτε προς τα εκει!
Εισαι λιγο μακρια ρε γ@μωτο!
Να εισαι καλα!

ikaros1978
27-06-12, 15:17
ΟΚ. Σ'επιασα.
Οσο για τους γυρους, μακαρι να καταφερουμε να κανουμε καμια βολτα καποτε προς τα εκει!
Εισαι λιγο μακρια ρε γ@μωτο!
Να εισαι καλα!

Αλεξανδρε!!!! πες του για τα courier!!! τα τρωμε και κρυα αμα λαχει!!!!!!! :lool:

sotron1
27-06-12, 18:28
Φίλε μου δεν αξίζει τον κόπο να το κατασκευάσεις . Καταρχάς δεν θα έχεις ένδειξη τι ρυθμίζεις. Θα το βάζεις στην τύχη και θα περιμένεις να κόψει;

θα φας πολλές ώρες.

Πάρε ένα έτοιμο με 20 ευρώ από εδώ και έχει και οθόνη.

http://www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?prdId=227443&extLang=

αλπινιστης
27-06-12, 21:19
Φίλε μου δεν αξίζει τον κόπο να το κατασκευάσεις . Καταρχάς δεν θα έχεις ένδειξη τι ρυθμίζεις. Θα το βάζεις στην τύχη και θα περιμένεις να κόψει;

θα φας πολλές ώρες.

Πάρε ένα έτοιμο με 20 ευρώ από εδώ και έχει και οθόνη.

http://www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?prdId=227443&extLang=

Σωστος ο Σωτηρης! Εγω σε ειχα παει στα 35€ γιατι νομιζα οτι χρειαζοσουν διπλη εξοδο (ΟN στους 6, OFF στους 4)

Κυριακίδης
27-06-12, 22:11
Οκ παιδιά ... ένα πιτόγυρο και για τον Σωτήρη από μένα ... και αν έχετε όρεξη να έρθετε διακοπές εδώ στον Έβρο , θα σας πετάξω και λίγο πιο πάνω (Βουλγαρία) σε τίποτα μπουζουκτσίδικα όλο "χούφτωμα & συχώριο " ...... εεεμμμμ εννοώ όλο "μπουκιά & συχώριο" ... και φέρτε τίποτα 25 λιτρα μπιτόνια να σας τα φουλάρω με καύσιμα 1,20 το λίτρο ... να έχετε και για εντριβές στην πλάτη . Γιατί οι δικοί μας οι "μάγκες" στην Ελλάδα του 1,75 και των 2 ευρώ το λίτρο ... δεν πάνε καλά !