PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος



Σελίδες : [1] 2 3

thespyros
27-06-12, 23:07
ΑΠΟ θεσσαλονικη ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος.εαν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει

stavroskaloxrist
27-06-12, 23:52
και γω φιλε το ιδιο εδω και εναμισι χρονο, μονο που εγω ειμαι ηρακλειο..!! ειναι πλεον τραγικα τα πραγματα!!:saad: μακαρι να βρεθει κατι..

thespyros
28-06-12, 01:33
δυσκολα δεν βλεπω φως

ceidas
28-06-12, 02:11
Βιογραφικό υπάρχει?

stavroskaloxrist
28-06-12, 02:18
σε ποιον αναφερεσαι φιλε?

thespyros
12-10-13, 13:04
Βρήκα τελικά εργασία νε παροχής υπηρεσιών δεν ξέρω αν έκανα καλα αλλά απέναντι στην ανεργία κατι είναι και αυτο..ξέρει κανείς αν θελει τηβ άδεια για να κάνω έναρξη τεβε? ?

SRF
12-10-13, 13:14
Συγγνώμη... αν γίνομαι αδιάκριτος αλλά μετά από 1+ έτος ΤΩΡΑ βρήκες κάτι... έστω & με ΤΠΥ?

aris285
12-10-13, 13:24
Συγγνώμη... αν γίνομαι αδιάκριτος αλλά μετά από 1+ έτος ΤΩΡΑ βρήκες κάτι... έστω & με ΤΠΥ?
Που ειναι το περιεργο.

SRF
12-10-13, 13:43
Που ειναι το περιεργο.

Δεν υπάρχει τίποτα το περίεργο, ή μάλλον εντυπωσιακό? Αυτό είναι όντως περίεργο!!!

Και δεν ρώτησα κακοπροαίρετα... Αλλά γιατί αν μετά από 1+ έτος βγάλει ΤΠΥ για να δουλέψει είναι πολύ τραγικότερα από ότι έστω δείχνουν να είναι τα πράγματα!!!

aris285
12-10-13, 14:59
Δεν το ειδα κακοπροαιρετα το μυνημα σου.
Οντως η κατασταση πραγματικα ειναι χειρωτερη απ' οτι φαινετε.
Ευχωμαι ο φιλος μας να τα βγαλει περα και να να του πανε ολλα καλα.

elektronio
12-10-13, 15:01
SRF
Η κατάσταση είναι πολύ πιο τραγική από ότι πιστεύεις, υπάρχουν άνεργοι για περισσότερα από 2-3 χρόνια που σχεδόν έχουν απελπιστεί και έχουν σταματήσει να ψάχνουν για δουλειά αφού φαίνεται αδύνατον να βρεθεί. Η εργασία που βρίσκουν (όσοι άνεργοι μπορέσουν να βρουν) συνήθως είναι 500 ευρώ και κάτω δηλαδή ποσό που με τις σημερινές συνθήκες "δεν βγαίνεις" αλλά μπορστά στο τίποτε είναι καλύτερα και επίσης συνήθως χωρίς ασφάλιση που σημαίνει χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

katmadas
12-10-13, 15:08
Πως γινεται να μην εχεις δουλεια και να βαρεθεις να ψαχνεις?

elektronio
12-10-13, 15:21
Πως γινεται να μην εχεις δουλεια και να βαρεθεις να ψαχνεις?

Δεν ανέφερα οτι βαρέθηκαν, έγραψα οτι απελπίστηκαν και σταμάτησαν να ψάχνουν.

Πως γίνεται να αυτοκτονούν άτομα που χάνουν τη δουλεια τους; Εξηγείται με μιά λέξη Απελπισία!. Όταν είσαι ναυαγός και παλεύεις με τα κύματα, παλεύεις παλεύεις παλεύεις και κάποια στιγμή απελπίζεσαι γιατι τα κύματα είναι ατελείωτα και αφήνεσαι χωρίς να σε ενδιαφέρει τι θα συμβεί...

john_b
12-10-13, 15:27
Και γω που νόμιζα ότι ηλεκτρολόγοι και υδραυλικοί δεν θα πεινάσουν ποτέ...

Πάντως, υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει δουλειά γιατί ψάχνει μόνο στην ειδικότητα του και με συγκεκριμένο μισθό.
Πρόσφατα, αν και ποτέ δεν μεσολαβώ γιατί συνήθως με εκθέτουν, μεσολάβησα για να βρει δουλειά ένας φίλος οδηγός. Δεν πήγε γιατί θα έπαιρνε 750 ευρώ τον μήνα και αφού θα είχε 200 ευρώ βενζίνες πήγαινε - έλα στην δουλειά, δεν θα έβγαινε και έτσι απέριψε την δουλειά. Είναι ή δεν είναι άξιος της μοίρας του;

Κυριακίδης
12-10-13, 16:11
Και γω που νόμιζα ότι ηλεκτρολόγοι και υδραυλικοί δεν θα πεινάσουν ποτέ...

Πάντως, υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει δουλειά γιατί ψάχνει μόνο στην ειδικότητα του και με συγκεκριμένο μισθό.
Πρόσφατα, αν και ποτέ δεν μεσολαβώ γιατί συνήθως με εκθέτουν, μεσολάβησα για να βρει δουλειά ένας φίλος οδηγός. Δεν πήγε γιατί θα έπαιρνε 750 ευρώ τον μήνα και αφού θα είχε 200 ευρώ βενζίνες πήγαινε - έλα στην δουλειά, δεν θα έβγαινε και έτσι απέριψε την δουλειά. Είναι ή δεν είναι άξιος της μοίρας του;

Ε τότε ας πάει στην Μανωλάδα να μαζεύει φράουλες ... έχει και δωρεάν διαμονή

jomor
12-10-13, 16:20
κατηγορούμε τον άνεργο που απερριψε την δουλειά (= δουλεία και όχι εργασία) λόγω μικρης αμοιβής αλλά κουβέντα για τον εργοδότη που προσφέρει ψιχουλα (συχνά εκμεταλλευόμενος την γενικότερη κατασταση και την ανάγκη του πεινασμένου).

SRF
12-10-13, 16:23
Αν και είμαστε εκτός θέματος ερωτήσεως... που καλό είναι να απαντήσει και κάποιος στον φίλο μας που να ξέρει (εγώ ηλεκτρονικός γαρ, δεν γνωρίζω), το σχόλιο είχε να κάνει με το ότι ναι και εγώ θεωρώ ότι ένας ηλεκτρολογος όσο να είναι, πιό εύκολα θα έχει δυαντότητα εργασίας - μεροκάματου, και ως "ελεύθερος σκοπευτής" έστω! Δηλαδή θα έπρεπε να έχει βρει τι θα έκανε ένα + έτος... έστω και δοκιμάζοντας να έχει προσωπικό μπλοκάκι παροχής ήδη εδώ και καιρό! Από την άλλη, σαφέσταατα είναι ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΑ τα πράγματα, και για τους ηλεκτρονικούς είναι δις τραγικότερα των ηλεκτρολόγων αφού εμείς ΔΕΝ έχουμε καν δικαιώματα με αναγκαία υπογραφή μας έναντι κάποιου, βλ. ΔΕΗ, ΟΤΕ, ή ότι άλλο! Οι ηλεκτρολόγοι έστω μια αλλαγή πίνακα - εσωτερικής εγκαταστάσεως και τσουπ, υπογραφή για ΔΕΗ! Πιό ευρέως αναγκαίοι! :wiink: Αν λοιπόν ούτε αυτό δεν βρίσκουν να κάνουν και επί τόσο καιρό... είναι παντελώς άνεργοι... αυτό εμένα θα με προβληματίζει σημαντικά πλέον!

Dragonborn
12-10-13, 16:24
Και ο εργοδότης στριμωγμένος από παντού είναι.

Δυστυχώς έχουμε κουλτούρα και παραγωγικές δομές Αιγύπτου (αν όχι Μπαγκλαντές) με μισθολογικό κόστος Γερμανίας (μεικτά βέβαια, όχι καθαρά).

ggr
12-10-13, 16:40
Οτι και να πουμε παιδια, τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για ολους, ειτε εργαζομενους ειτε ανεργους. Μακαρι να ξεφυγουμε καποια στιγμη απο αυτη την κατασταση γιατι οπως παει το πραγμα φαινεται οτι δυστυχως δεν υπαρχει πατος...

SRF
12-10-13, 16:49
Και γω που νόμιζα ότι ηλεκτρολόγοι και υδραυλικοί δεν θα πεινάσουν ποτέ...

Πάντως, υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει δουλειά γιατί ψάχνει μόνο στην ειδικότητα του και με συγκεκριμένο μισθό.
Πρόσφατα, αν και ποτέ δεν μεσολαβώ γιατί συνήθως με εκθέτουν, μεσολάβησα για να βρει δουλειά ένας φίλος οδηγός. Δεν πήγε γιατί θα έπαιρνε 750 ευρώ τον μήνα και αφού θα είχε 200 ευρώ βενζίνες πήγαινε - έλα στην δουλειά, δεν θα έβγαινε και έτσι απέριψε την δουλειά. Είναι ή δεν είναι άξιος της μοίρας του;


κατηγορούμε τον άνεργο που απερριψε την δουλειά (= δουλεία και όχι εργασία) λόγω μικρης αμοιβής αλλά κουβέντα για τον εργοδότη που προσφέρει ψιχουλα (συχνά εκμεταλλευόμενος την γενικότερη κατασταση και την ανάγκη του πεινασμένου).

Μήπως δεν πρόσεξες κάτι παραπάνω? του έδιναν 750 για ΟΔΗΓΟΣ!!! Και τα απέρριψε γιατί για να πάει στην δουλεία του (όπως ορθά αποκαλείς) χρειαζόταν 200 για καύσιμα! ΟΚ...
Δηλαδή ΠΟΣΑ έπρεπε να του δώσουν? 1000? 1200? 1500? 2000? ή καμμιά 15000 ? κατ' εσέ?
Ωπ... συγγνώμη, δεν πρόσεξα ότι είχε τελειώσει την ΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΑΝΩΤΑΤΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ οδηγών!!! Ναι σωστά! Αποφοίτησε με εξετάσεις μιά φορά... και εκπαίδευση ταχύρυθμη μηνός, άντε δύο! Α... και ας είχε έστω τελειώσει μόνο δημοτικό... άντε μην το υποτιμούμε τόσο, το υποχρεωτικό τριτάξιο γυμνάσιο αρκούσε! ΕΥΓΕ! Σαφώς και να πάρει παραπάνω από τον Γιατρό που όταν ο "περισπούδαστος" τρακάρει, αυτός τελικά θα του σώσει την ζωή του επειδή σπούδαζε ~ 10+ έτη!
Α... και αν τα 200 για καύσιμα στο... turbo, του φαίνονταν πολλά... ας δοκίμαζε να αφήσει το αυτοκίνητο... και να παει με τς συγκοινωνίες!!!

Δεν λέω ότι τα 750 είναι πολλά ή ικανά για να πεις πληρώνει καλά μιά δουλεία... αλλά ΜΗΝ ΤΑ ΕΦΤΕΛΥΖΟΥΜΕ άπαντα πλέον! Ας πάει δίπλα στο σπίτι του λοιπόν για κουβαλητής σε σούπερ μαρκετ... με... 420 ΕΥΡΩ το πολύ πλέον!!!


Και αυτά δεν τα λέω έτσι!
η σύζυγός μου εργάζεται... και για να πάει στην εργασία της χρειάζετααι έξοδα κίνησης όντως ~200 Ευρώ το μήνα (140 αν πάει με ένα ΣΜΑΡΤ). Είναι σε ιατρικό αντικείμενο... και σπούδαζε μερικά έτη ανωτάτης σχολής, με μεταπυχιακά, μετεκπαιδεύσεις, και σεμινάρια και στο εξωτερικό!
Καθαρά έπαιρνε μέχρι προ της 8μηνης ΑΠΛΗΡΩΣΙΑΣ του παρόντος, 970 ΕΥΡΩ!
Και όμως ΕΚΤΙΜΑΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ!!! Και ας οδηγός στην ίδια επιχείρηση παίρνει... 1300!!! Αλλά το παιδί του... η σύζυγός μου το παρακολουθεί χρόνια τώρα!!!

Εγώ θα έλεγα... βάλτε νερό στο κρασί σας!!! Επαναξιολογήστε τις αξίες, βάση λογικής, και όχι βάση του θέλω, ή του δήθεν, πχ "ποδοσφαιριστής"!

σαφώς το να δουλεύεις και να μην ζεις είναι χειρότερο από το να μην δουλεύεις και να μην ζεις, γιατί με το δεύτερο θα ζήσεις πιό πολύ αφού θα είσαι τουλάχιστον ξεκούραστος! Αλλά από αυτό. μέχρι του άκρου να μην ξέρουμε και τι είμαστε οι ίδιοι, υπάρχει τεράστιο διάστημα! Ποτέ ως ηλεκτρονικός πχ δεν ζήτησα τον μισθό ενός πυρινικού φυσικού.... αλλά πάντα ισχυριζόμουν ότι θα έπρεπε αμφότεροι να λαμβάνουμε πιό πολλά από έναν... ποδοσφαιριστή!!!

SRF
12-10-13, 16:58
Οτι και να πουμε παιδια, τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για ολους, ειτε εργαζομενους ειτε ανεργους. Μακαρι να ξεφυγουμε καποια στιγμη απο αυτη την κατασταση γιατι οπως παει το πραγμα φαινεται οτι δυστυχως δεν υπαρχει πατος...

Το μόνο δεδομένα ΑΛΗΘΕΣ!

picdev
12-10-13, 17:53
750ε για οδηγός είναι σχετικά καλά, γιατί δεν έχεις καμιά σοβαρή ευθύνη ,
εδώ ακόμα και να εχεις ειδικευμένες γνώσεις θα σου δώσουν 500-600ε , μαύρα, χωρίς να σου πληρώνουν υπερωρίες ,
και έχουν και απαιτήσεις απο πάνω, να κάνεις τα πάντα όλα και να μαθαίνεις τα πάντα όλα.
Δηλαδή άμα είναι να παίρνω 500-600ε, δεν πάω στη μανολάδα να μαζεύω φράουλες ,
και οι πακιστανοί τα ίδια παίρνουν , χωρίς να έχουν τελειώσει το σχολείο , χωρίς να χρειάζεται να διαβάζουν και να βγάζουν τα μάτια τους .
Πάνε γνωστοί στο εξωτερικό, με ένα πτυχίο μόνο, χωρίς να έχουν μεγάλη εμπειρία και ο μισθός τους αρχίζει απο τα 2500ε!
φυσικά μιλάω για δουλειά πάνω στους τομείς των νέων τεχνολογιών.
Εγώ κατάλαβα , ότι μας έχουν ανάγκη , δύσκολα βρίσκουν αυτόν που τους κάνει τη δουλειά τους, και πρέπει να ζητάμε καλά λεφτά, αλλιώς BB. Εμείς τους μάθαμε έτσι!

και τα γκαρσόνια στη καφετέρια παίρνουν περισσότερα! τέτοια ανωμαλία μόνο στην Ελλάδα υπάρχει

picdev
12-10-13, 18:06
οποιος σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό, ας μην κοιτάει μονο στη β.ευρώπη, ας κοιτάξει και στην ανατολική!
λόγω μιας συνεργασίας στη δουλειά διαπίστωσα ότι οι άνθρωποι εκεί είναι δεκαετίες πίσω, χωρίς να έχουν μεγάλη ιδέα ή να κόβει πολύ το μυαλό τους.
Ακόμα και εκεί οι τεχνικοί-μηχανικοί παίρνουν 1000-1500ε και ας μην έχουν ιδέα, αρκεί να έχουν το χαρτί!
αν ξέρεις και όλας γίνεσαι διευθυντής

john_b
12-10-13, 18:14
Προσωπικά παιδιά, έπαιρνα 1350 ευρώ με 20 χρονάκια προυπηρεσία και με τις μειώσεις παίρνω πλέον 780 ευρώ (ελεύθερος χωρίς παιδιά). Να τα βροντίξω δηλαδή κάτω και να γίνω φιλόσοφος;

sotron1
12-10-13, 20:57
1000 ευρώ μαύρα, να τα πάρω; για μόνιμη εργασία, οκτάωρο.

Κάποτε ήταν 2000 ευρώ. Όχι μαύρα.

μποζονιο
12-10-13, 21:07
αν ειναι ΟΝΤΩΣ οκταωρο..

sotron1
12-10-13, 21:17
Φίλε μου σε πληροφορώ ότι σίγουρα μάλλον δεν είναι οκτάωρο μπορεί νάνε και 10, 11 ώρες καθώς επίσης και Σάββατα. Δεν ρωτάω και δεν διαπραγματεύομαι, απλώς δέχομαι ή φεύγω.

john_b
12-10-13, 21:19
Εσύ πριν είπες οχτάωρο.
Αν σου φερθεί φούστικα κοπάνα του μια καταγγελία και σκίστον.
Έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα είναι: ή ταν ή πουτάν.

SRF
12-10-13, 21:20
Black? Δηλαδή ο τσάμπας ζει... και είναι ο μελλοντικός εργοδότης σου?
πες του τουλάχιστον 1250 και ΟΚ αφού ούτε δώρα. ούτε με ΙΚΑ και δικές του εισφορές θα έχει... ούτε και άλλα!
Από την άλλη... γιατί εγώ είμαι κάθετα αντίθετος με κάθε μορφή "μαύρης" εργασίας? Α... μάλλον γιατί τελικά... αυτό γυρνάει μπουμπερανκ, και προς τους δύο!!! :wiink:

SRF
12-10-13, 21:20
Φίλε μου σε πληροφορώ ότι σίγουρα μάλλον δεν είναι οκτάωρο μπορεί νάνε και 10, 11 ώρες καθώς επίσης και Σάββατα. Δεν ρωτάω και δεν διαπραγματεύομαι, απλώς δέχομαι ή φεύγω.

Αν δεν έχεις τίποτα άλλο... "δέξου" μέχρι να ΦΥΓΕΙΣ!

sotron1
12-10-13, 21:24
Εσύ πριν είπες οχτάωρο.
Αν σου φερθεί φούστικα κοπάνα του μια καταγγελία και σκίστον.
Έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα είναι: ή ταν ή πουτάν.

Έτσι λέει, οχτάωρο.

Καταγγελία δεν γίνεται, γιατί θα πει ποιος είναι ο κύριος ; Και θα πρέπει να βρω συναδέλφους έτοιμους να βγουν και να έλθουν σαν μάρτυρες. Τρελοί είναι να βρεθούν και αυτοί, τώρα χωρίς δουλειά και να τρέχουν σε δικαστήρια.

sotron1
12-10-13, 21:29
Η τα παίρνεις ή φεύγεις. Θα βρω άλλον που έχει μεγαλύτερη ανάγκη, έστω και με λιγότερες γνώσεις, είναι η σκέψη τους.

jomor
14-10-13, 23:52
Μήπως δεν πρόσεξες κάτι παραπάνω? του έδιναν 750 για ΟΔΗΓΟΣ!!! Και τα απέρριψε γιατί για να πάει στην δουλεία του (όπως ορθά αποκαλείς) χρειαζόταν 200 για καύσιμα! ΟΚ...
Δηλαδή ΠΟΣΑ έπρεπε να του δώσουν? 1000? 1200? 1500? 2000? ή καμμιά 15000 ? κατ' εσέ?


θα σου πω την γνώμη μου. ο μισθός κατ εμέ δεν πρέπει να καθορίζεται με βάση τα τυπικά προσόντα, αλλά με τον βαθμό απόδοσης. το χιλάρικο θα το θεωρούσα αξιοπρεπή μισθό για εναν οδηγό που είναι συνεπής και δεν προκαλεί ατυχήματα. Στον Δήμο Γαλατσίου υπάρχει οδηγός απορριματοφόρου που μας χτύπησε το αυτοκίνητο 2 φορές. Δεν χώραγε ο κύριος και πέρασε με τον τσαμπουκά αντί να κορναρει. Από την ασφαλιστική μας είπαν οτι ο συγκεκριμένος είχε 50τόσες δηλώσεις μέσα στον χρόνο. Οπου δεν χωράει, περνάει επίτηδες. Και παραμένει στην θέση του, παιρνοντας ενα σωρο επιδόματα που ο φίλος με τα 750ε σιγουρα δεν θα έπαιρνε. Να μείνει άνεργος λοιπόν ο π0υστ#ς γιατί είναι άχρηστος, αντιεπαγγελματίας και καθήκι και να δώσει τον μισθό του σε άλλους που αγαπούν το επάγγελμά τους. Πού θελω να καταλήξω: δεν μπορει όλοι οι οδηγοί να παιρνουν 800ε ή 1500ε. Ο ικανός πρέπει να παιρνει περισσότερα από τον ανίκανο. Το ίδιο ισχύει για όλα τα επαγγέλματα. Το πώς μπορει να γίνει αυτό στην πράξη είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά πιστεύω ότι είναι ένας δικαιος στόχος. Κάτω τα λαμόγια και οι άχρηστοι, πάνω οι ικανοί, οι γάτοι, οι εργατικοί.

Συμφωνώ ότι ένας γιατρός πρεπει να παίρνει παραπάνω από έναν οδηγό. Και ο πιλότος του αεροπλάνου επίσης. Αλλα από την άλλη μεριά, πρέπει να υπάρχουν και κάποια κάτω όρια αξιοπρέπειας. Δεν μπορεί ένας εργαζόμενος να ζει με 560 ευρώ κι ας είναι του δημοτικού. Ο καθένας θα πρέπει να μπορεί να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, να μπορεί να προσφέρει στο παιδί του τροφή, στέγη και περίθαλψη. Ο καθένας που είναι συνεπής στην εργασία του.



Ωπ... συγγνώμη, δεν πρόσεξα ότι είχε τελειώσει την ΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΑΝΩΤΑΤΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ οδηγών!!! Ναι σωστά! Αποφοίτησε με εξετάσεις μιά φορά... και εκπαίδευση ταχύρυθμη μηνός, άντε δύο! Α... και ας είχε έστω τελειώσει μόνο δημοτικό... άντε μην το υποτιμούμε τόσο, το υποχρεωτικό τριτάξιο γυμνάσιο αρκούσε! ΕΥΓΕ! Σαφώς και να πάρει παραπάνω από τον Γιατρό που όταν ο "περισπούδαστος" τρακάρει, αυτός τελικά θα του σώσει την ζωή του επειδή σπούδαζε ~ 10+ έτη!


κι εγώ εχω περάσει από ένα πολυτεχνείο και εχω να πω το εξής: είχα συναδέλφους με περγαμηνές στο βιογραφικό τους που όμως στην πράξη ήταν ΑΧΡΗΣΤΟΙ. Το ότι κάποιος έχει σπουδάσει, αυτό δεν τον κάνει αυτομάτως και ικανό. Αρα σπουδές = καλός μισθός δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.



Και αυτά δεν τα λέω έτσι!
η σύζυγός μου εργάζεται... και για να πάει στην εργασία της χρειάζετααι έξοδα κίνησης όντως ~200 Ευρώ το μήνα (140 αν πάει με ένα ΣΜΑΡΤ). Είναι σε ιατρικό αντικείμενο... και σπούδαζε μερικά έτη ανωτάτης σχολής, με μεταπυχιακά, μετεκπαιδεύσεις, και σεμινάρια και στο εξωτερικό!
Καθαρά έπαιρνε μέχρι προ της 8μηνης ΑΠΛΗΡΩΣΙΑΣ του παρόντος, 970 ΕΥΡΩ!
Και όμως ΕΚΤΙΜΑΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ!!! Και ας οδηγός στην ίδια επιχείρηση παίρνει... 1300!!! Αλλά το παιδί του... η σύζυγός μου το παρακολουθεί χρόνια τώρα!!!


Και η δική μου εργαζόταν μέχρι την περασμένη εβδομάδα, απόφοιτος ΑΕΙ, σε τεχνική εταιρία με ένα χιλιάρικο. Εκμεταλλευόμενοι λοιπόν την κατάσταση τον τελευταίο χρόνο προχωρούν σε απολύσεις και εβδομάδες μετά τους προτείνουν μαύρη εργασία με 300-400 ευρώ, ιδίως σε αυτούς που ξέρουν ότι υπάρχει και δεύτερος άνεργος στην οικογένεια. Την στιγμή που έρχονται χρήματα στην εταιρία αλλά αντι για τους μισθούς των υπαλλήλων πάνε στο παντελόνι. Καταγγελία? ποιός, αυτός που ενώ παιρνει επίδομα ανεργίας το συμπληρώνει δουλεύοντας? Με την μεθοδο αυτή δεν μιλάει κανένας, γιατι έχει ανάγκη.



Εγώ θα έλεγα... βάλτε νερό στο κρασί σας!!! Επαναξιολογήστε τις αξίες, βάση λογικής, και όχι βάση του θέλω, ή του δήθεν, πχ "ποδοσφαιριστής"!


To νερό να το βάλουν πρώτα τα λαμόγια, και μετά να το βαζουμε και μεις ευχαρίστως. Σόρρυ που σου κάνω πολλαπλά quotes, μην εκληφθεί ως προσωπική αντιπαράθεση, αφορμή παίρνω από τα λόγια σου για να συνεχίσω την κουβέντα. Στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι, η διαφορά ειναι ότι κάποιους η κριση τους χτύπησε νωρίτερα, αλλους λιγο αργότερα. Ειναι λάθος για μένα να θεωρούμε τους εαυτους μας υπευθυνους γιατι πήραμε turbo ή μεγάλη τηλεόραση. Σαφώς και πρεπει ο καθένας να ξοδεύει χωρίς να ξεπερνάει τις δυνατότητές του, οι μικρές υπερβολές του καθενός μας όμως δεν είναι τίποτα μπροστά στην κακοδιαχείριση, την κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος, την στυγνή εκμετάλλευση και δουλοποίηση των εργαζομένων και την εθνική προδοσία που βιώνουμε. Να κόψουν τις μ@λ@κ1ες αυτοί πρώτοι λοιπόν, αυτοί που δημιουργησαν την κατάσταση κάτω από την μύτη και ανοχή μας, και μετά συζητάμε και για τις δικές μας υπερβολές. Το να αποδεχόμαστε τα 750 ευρώ ως μισθό "τιμωρίας" για μας ή τον συνάνθρωπό μας, είναι η επιτυχία αυτών που μας οδήγησαν στην κατάσταση αυτή.

PS: για τους ποδοσφαιριστές,τραγουδιστές κτλ συμφωνώ απόλυτα.

mtzag
15-10-13, 00:42
και γω φιλε το ιδιο εδω και εναμισι χρονο, μονο που εγω ειμαι ηρακλειο..!! ειναι πλεον τραγικα τα πραγματα!!:saad: μακαρι να βρεθει κατι..

Ενας συγγενης μου πληρωσε ενα ηλεκτρολογο 500 ευρω για 2 ωρες για να του κανει κατι συνδεσεις σε μηχανηματα ισχυος τον εκλεψε κανονικα... στο ηρακλειο αυτα.
Φυσικα δεν προκειτε να τον ξαναφωναξει το συγκεκριμενο...
Εσυ που εισαι ανεργος λογικα θα ερχεσαι με ποιο λιγα ας πουμε 100 - 150 (ειναι καλο μεροκαματο για 2 ωρες + 1 ωρα δρομος) το θεμα ομως ειναι ξερεις να κανεις τη δουλεια ?
ή αλλος τον κοπανισε γιατι ειναι μονοπωλειο επειδη οι αλλοι ειναι ασχετοι και δεν ξερουνε να κανουνε τη δουλεια ?

Ο συγκεκριμενος ηλεκτρολογος στερησε την δουλεια και απο αλλους ηλεκτρολογους γιατι περναει το μυνημα οτι κοπανιζουνε οπου βρουνε οι ηλεκτρολογοι γενικα...

JOUN
15-10-13, 01:54
Απο απλη περιεργεια τι μηχανηματα ισχυος ηταν αυτα που δεν ηξερε να τα συνδεσει κανενας αλλος;

klik
15-10-13, 02:03
Τα 500 ευρω είναι σχετικά, ειδικά αν περιλαμβάνουν υλικά ή απόδειξη (ΦΠΑ, φόρο ΠΥ,ΤΕΒΕ κλπ), συνδεσμολογία νέου πίνακα κλπ.
Το 2 ώρες από μόνο του δεν μου λέει τίποτα, μπορεί να είναι "σπασμένο τηλέφωνο", εκτός αν το είδες από μόνος σου.

lepouras
15-10-13, 02:14
όπως και τή προεργασία, συνεννόηση, ψάξιμο κλπ έχει κάνει πριν πάει να φάει αυτές τις 2 ώρες. οπότε χωρίς ολοκληρωμένη εικόνα δεν μπορούμε να πάρουμε θέση. γιατί αν πήγε και σύνδεσε δυο καλώδια και πήρε 500 δεν φταίει αυτός που τα ζήτησε αλλά αυτός που τα έδωσε. δεν έβρισκε άλλον να του τα συνδέσει? δεν είχανε κάνει πριν συνεννόηση? δεν συζητήσανε το συνολικό κόστος που θα στοίχιζε το εγχείρημα? έτσι στο ντούκου?

mtzag
15-10-13, 04:26
Δεν ξερω αμα ηξερε να τα συνδεσει αλλος ερωτηση κανω ... το σιγουρο ειναι οτι δεν εβαλε υλικα δικα του και οτι εφαγε 2 ωρες να κανει την δουλεια. (μηχανημα κοπης 30 ιππων συνδεσε)
Ετσι ντουκου εγινε γιατι περιμενε να δωσει στην χειροτερη 100-200 ευρω (λογω 20+20 λεπτων διαδρομης οχι εργασιας) οχι 500 τελικα του τα εδωσε αλλα ειτανε και η τελευταια φορα που πηγε εκει.
Επισης ο πατερας μου φωναξε ενα ηλεκτρολογο (χωρις να το ξερω) να του συνδεσει ενα φωτιστικο (1 λαμπα) στην τουαλετα και του πηρε 60 ευρω χωρις αποδειξη για 10 λεπτα δουλεια
ουτε αυτος θα ξαναερθει.
Μια αλλη φορα υποψιασμενος ο πατερας μου ρωτησε ποσο θελει ο ηλεκτρολογος να του περασει καπου 15 μετρα utp ακουσε τα 200 και του ειπε οτι δεν το βαζει και το εβαλα εγω σε μιση ωρα.

Αυτα ειναι καθημερινο φαινομενο και οσοι θελουνε να φερουνε ηλεκτρολογο πολυ απλα δεν τον φερνουνε γιατι εχουνε υποψιαστει οτι ειναι κλεφτες γενικα
ετσι απο 3-4 ατομα βγαζουνε το μηνιατικο τους.Αυτα συμβαινουνε στην επαρχια στην αθηνα τωρα που εχει ανταγωνισμο δεν πιστευω οτι ειναι ετσι.

lepouras
15-10-13, 10:42
στην επαρχία παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα μόνο όπου δεν υπάρχει μεγάλως ανταγωνισμός αλλά ολίγον μονοπωλιακές καταστάσεις. μου έτυχε στην Βυτίνα κάποτε ο ηλεκτρολόγος της περιοχής ΔΕΝ ήταν ηλεκτρολόγος:confused1:. τουλάχιστον κάποιο παλικάρι τώρα που έφυγε από Αθήνα και πήγε εκεί κάνει χρυσές δουλειές με λογικές (από ότι έμαθα)τιμές:thumbup1:.
για την Αθήνα άστα. οι τιμές έχουν ξεφτιλιστεί αλλά και η ποιότητα. οπότε πήγαμε στο άλλο άκρο εδώ.

thespyros
15-10-13, 11:22
Παιδιά Καλημέρα. Το μήνυμα μόνο που εχω σας πω είναι πως εφαγα πολυ ταλαιπωρία αυτο τον χρόνο..αλλά τελικά μου χαμόγελασε τύχη. Ο μισθός ειναι χαμηλος αλλα θα κανω υπομονή

john_b
15-10-13, 11:28
Μπράβω Σπύρο, καλή αρχή και έχε τα μάτια σου ανοιχτά για καλύτερα, μην επαναπαυθείς.

thespyros
15-10-13, 11:30
Σας ευχαριστώ

thespyros
15-10-13, 13:43
Ξεκιναω 1 Νοεμβρίου με 1600 μικτα νε τπυ

bchris
15-10-13, 16:27
Καλη αρχη.

kpetros
15-10-13, 16:58
Δεν ξερω αμα ηξερε να τα συνδεσει αλλος ερωτηση κανω ... το σιγουρο ειναι οτι δεν εβαλε υλικα δικα του και οτι εφαγε 2 ωρες να κανει την δουλεια. (μηχανημα κοπης 30 ιππων συνδεσε)
Ετσι ντουκου εγινε γιατι περιμενε να δωσει στην χειροτερη 100-200 ευρω (λογω 20+20 λεπτων διαδρομης οχι εργασιας) οχι 500 τελικα του τα εδωσε αλλα ειτανε και η τελευταια φορα που πηγε εκει.
Επισης ο πατερας μου φωναξε ενα ηλεκτρολογο (χωρις να το ξερω) να του συνδεσει ενα φωτιστικο (1 λαμπα) στην τουαλετα και του πηρε 60 ευρω χωρις αποδειξη για 10 λεπτα δουλεια
ουτε αυτος θα ξαναερθει.
Μια αλλη φορα υποψιασμενος ο πατερας μου ρωτησε ποσο θελει ο ηλεκτρολογος να του περασει καπου 15 μετρα utp ακουσε τα 200 και του ειπε οτι δεν το βαζει και το εβαλα εγω σε μιση ωρα.

Αυτα ειναι καθημερινο φαινομενο και οσοι θελουνε να φερουνε ηλεκτρολογο πολυ απλα δεν τον φερνουνε γιατι εχουνε υποψιαστει οτι ειναι κλεφτες γενικα
ετσι απο 3-4 ατομα βγαζουνε το μηνιατικο τους.Αυτα συμβαινουνε στην επαρχια στην αθηνα τωρα που εχει ανταγωνισμο δεν πιστευω οτι ειναι ετσι.



ειμαι ακομα φοιτητης , απο μικρος αλλαζω τα παντα μονος μου , και ειμαι απο αυτους που "ποιανουν τα χερια τους" (υποθετω μεχρι στιγμης)
σκεφτομαι πως ενδεχομενος , θα ερθει η στιγμη που καποιος να με ρωτησει ποσα θελω για να του αλλαξω μια λαμπα η μια ασφαλεια στον πινακα .
Δεν ξερω , αλλα προσωπικα θα ντρεπομουν να ζητησω το παραμικρο χρημα για κατι τοσο απλοικο

Φαινετε πως αυτη η δουλεια ειναι πολυ παρεξιγημενη καθως δεν βλεπω καμια λογικη κλιμακα
παντα θεωρουσα πως οσο ποιο ΥΠΕΥΘΙΝΗ ειναι μια δουλεια , τοσο πιο επικερδες ειναι , γιατι περα απτην πλακα , ο ηλεκτρολογος βαζει χερι στην ζωη σου με μια βλακεια

δυστηχος , τα λεφτα τα περνουν οι "μεροκαματιαριδες" που ζουν αλλαζοντας λαμπες στιν 3η ηλικια .

picdev
15-10-13, 21:56
ειμαι ακομα φοιτητης , απο μικρος αλλαζω τα παντα μονος μου , και ειμαι απο αυτους που "ποιανουν τα χερια τους" (υποθετω μεχρι στιγμης)
σκεφτομαι πως ενδεχομενος , θα ερθει η στιγμη που καποιος να με ρωτησει ποσα θελω για να του αλλαξω μια λαμπα η μια ασφαλεια στον πινακα .
Δεν ξερω , αλλα προσωπικα θα ντρεπομουν να ζητησω το παραμικρο χρημα για κατι τοσο απλοικο

Φαινετε πως αυτη η δουλεια ειναι πολυ παρεξιγημενη καθως δεν βλεπω καμια λογικη κλιμακα
παντα θεωρουσα πως οσο ποιο ΥΠΕΥΘΙΝΗ ειναι μια δουλεια , τοσο πιο επικερδες ειναι , γιατι περα απτην πλακα , ο ηλεκτρολογος βαζει χερι στην ζωη σου με μια βλακεια

δυστηχος , τα λεφτα τα περνουν οι "μεροκαματιαριδες" που ζουν αλλαζοντας λαμπες στιν 3η ηλικια .

καλά τώρα τα λές αυτά, όταν αρχίσουν να σου φορτόνωνται οι συγγενείς και οι φίλοι για να αλλάζεις ασφάλειες και λάμπες , τότε έλα να μου πείς ,
όταν δεν θα προλαβαίνεις ούτε να πας στη τουαλέτα για τσάμπα δουλειές , τότε θα ζητάς 100ε για μια λάμπα:wiink:
τη προηγούμενη βδομάδα σχόλαγα 7 το απόγευμα απο τη δουλειά και σε μία βδομάδα είχα να φτιάξω και 4-5 pc laptop τσάμπα

her
15-10-13, 23:37
Δεν ξερω , αλλα προσωπικα θα ντρεπομουν να ζητησω το παραμικρο χρημα για κατι τοσο απλοικο

Και τα έξοδα σου πως θα βγουν ; Αν περιμένεις να τα βγάλεις μόνο από τις μεγάλες δουλειές τότε θα μπεις μέσα.

vasilllis
15-10-13, 23:56
Πωπω πως αναπολω τις εποχες που σου ελεγε ο μαστορας δεν χρωστας τιποτα ή ενα καφεδακι.Λες και θα σωθει με τα 5€ .χαθηκε η ανθρωπια ποια.Ολα πρωτο σκοπο εχουν το χρημα...

plouf
16-10-13, 00:08
Πωπω πως αναπολω τις εποχες που σου ελεγε ο μαστορας δεν χρωστας τιποτα ή ενα καφεδακι.Λες και θα σωθει με τα 5€ .χαθηκε η ανθρωπια ποια.Ολα πρωτο σκοπο εχουν το χρημα...

γιατι ο τσάμπας πεθανε, τον σκοτωσαν οι κακοπληρωτες....

vasilllis
16-10-13, 09:52
γιατι ο τσάμπας πεθανε, τον σκοτωσαν οι κακοπληρωτες....

εγω λεω οτι γιναμε καθικια και ολα εχουν να κανουν με το κερδος.

john_b
16-10-13, 10:59
Ο άντρας πρέπει να έχει τον δικό του κώδικα τιμής τον οποίο οφείλει να τηρεί ως Ευαγγέλιο. Αυτό σου δίνει διαχρονική αξία, απολαμβάνεις εμπιστοσύνης, σεβασμού και αποδοχής. Ακόμη και οι εχθροί σου, ακόμη και αυτοί που θέλουν να σε θάψουν (είπαμε ζούμε στην χώρα του απύθμενου φθόνου), μέσα τους νοιώθουν υποδεέστεροι απέναντι στις αξίες. Αυτός ο άντρας λοιπόν δεν μπορεί να στερείται φιλότιμου. Συνεπώς εκεί που είναι γελίο να πάρει λεφτά και εκεί που θα δει πόνο, ανέχεια και δυστηχία, πολύ εύκολα δεν θα πάρει μία και θα είναι χαρούμενος γι αυτό.

thespyros
16-10-13, 11:09
Δυστυχώς οι καιροι έχουν αλλάξει. ..

john_b
16-10-13, 11:17
Γι αυτό φτάσαμε και στο χάλι που είμαστε και μας καταστρέφουν την ζωή χωρίς να μιλάμε, γιατί ξεφύγαμε από αρχές και αξίες. Πλέον ο μόνος τρόπος να κάνεις τον Έλληνα να επαναστατήσει είναι να του κόψεις τον καφέ και το τσιγάρο και να του πείς ότι πηδιέται η ομάδα του.

Nightkeeper
16-10-13, 12:00
εγω λεω οτι γιναμε καθικια και ολα εχουν να κανουν με το κερδος.

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβενω το σκεπτικο σου.Οταν καποιος προσφερει την εργασια του και πρεπει να πληρωθει ειναι καθικι δλδ ?
Εσυ αν καλεσεις καποιον να σου κανει μια οποιαδηποτε εργασια δεν ειναι λογικο οτι θα τον πληρωσεις για αυτο ?
Εκτος και αν ειναι καποιος φιλος ή δεν εχει αναγκη χρηματικη και κανει δουλειες αφιλοκερδος,που και παλι ειναι ζημια για καποιον που περιμενη να επιβιωση απο αυτο..

john_b
16-10-13, 12:34
Να πληρωθεί όσο πρέπει, όχι να σου ζητάει την δόση από το δάνειο και το ενοίκιο του μήνα για μια ασφάλεια που άλλαξε.

vasilllis
16-10-13, 17:39
[QUOTE=NighΟkει;62188συγννωμη αλλα δεν καταλαβενω το σκεπτικο ταν καποιος προσφερει την εργασια του και να πληρωθει ειναι καθικι δλδ ?
Εσυ αν καλεσεις καποιον να σου κανει μια οποιαδηποτε εργασια δεν ειναι λογικο οτι θα τον πληρωσεις για αυτο ?
Εκτος και αν ειναι καποιος φιλος ή δεν εχει αναγκη χρηματικη και κανει δουλειες αφιλοκερδος,που και παλι ειναι ζημια για καποιον που περιμενη να επιβιωση απο αυτο..[/QUOTE]
Οχι βεβαια.να πληρωθει κανονικα.
εγω μιλησα για το οτι ολα εχουν καποια τιμη.
εχω γνωστο με εξατμισεις .πανε καθε μερα για ενα κοληματακι .δεν ζηταει χρηματα.δεν ειναι πλουσιος .απλα εχει τσιπα.
Αλλωστε μεροκαματο περιμενει απο την ασφάλεια που θα σηκωσει?
Ζημια ειναι να αφήσεις την καρτουλα σουκαι θετικες εντυπωσεις? :)

lepouras
16-10-13, 18:05
ζημία είναι να θεωρούν ότι επειδή τούς εξυπηρέτησες μια φορά τσάμπα(τη να ζητήσω για μια πεσμένη ασφάλεια.... τίποτα) να θεωρούν ότι θα τους φτιάχνεις τα πάντα τσάμπα. και δυστυχώς δεν χάθηκε μόνο το φιλότιμο από αυτούς που ζητάνε να πληρωθούν για μια πεσμένη ασφάλεια αλλά περισσότερο από αυτούς που δεν το εκτιμήσανε και θέλουν τα πάντα τσάμπα από εκεί και πέρα. και πίστεψέ μαι έχω γίνει κακός πολλές φορές σε ανθρώπους που από κάποιο σημείο και μετά που τους έκανα εξυπηρέτηση το καταχραστήκανε και μόλις τους ζήτησα λεφτά για μεγαλύτερες δουλειές μου είπανε<< τι?? τόσες φορές δεν πήρες. δεν θα μας το κάνεις δωρεάν?>> ε όχι δεν θα το κάνω δωρεάν και την επόμενη θα σε χρεώσω που θα με πάρεις τηλέφωνο.

picdev
16-10-13, 19:32
καλά τα λέει ο λέπουρας, όποιος δεν είναι τεχνικός δεν το καταλαβαίνει, απο εκεί που μπορεί να δώσεις μία συμβουλή απο το τηλέφωνο, μπορεί να καταντήσεις να έχεις γραμμή τηλεφωνικής εξυπηρέτησης.
Δηλαδή για να φτάσει να σου πει ο άλλος, τι δεν θα μου το κάνεις τσάμπα, σκέψου τι άνθρωπος με αρχές και αξίες είναι

dade
16-10-13, 19:42
Ο Λεπουρας καλά τα λέει και κάθε επαγγελματίας πρέπει να αμείβεται. Λογικά όμως, γιατί κάτι ξεφτέρια δεν ξαίρουν τι θέλουν

xrhstosmp
16-10-13, 22:41
Οχι βεβαια.να πληρωθει κανονικα.
εγω μιλησα για το οτι ολα εχουν καποια τιμη.
εχω γνωστο με εξατμισεις .πανε καθε μερα για ενα κοληματακι .δεν ζηταει χρηματα.δεν ειναι πλουσιος .απλα εχει τσιπα.
Αλλωστε μεροκαματο περιμενει απο την ασφάλεια που θα σηκωσει?
Ζημια ειναι να αφήσεις την καρτουλα σουκαι θετικες εντυπωσεις? :)

να προσεχει ο γνωστος σου βασιλη μη σκασει καμοια μερα το σδοε μολις εχει φυγει το αμαξακι με το κοληματακι που δεν του εχει παρει μια και δει να χανετε και το γαλα του παιδιου του.τι θα πει στο σδοε?εκανα "εξυπηρετηση"????????

lepouras
16-10-13, 22:45
ο καταλαβαίνει, απο εκεί που μπορεί να δώσεις μία συμβουλή απο το τηλέφωνο, μπορεί να καταντήσεις να έχεις γραμμή τηλεφωνικής εξυπηρέτησης.


άσε ξέρεις πόσες φορές σκέφτηκα να κάνω γραμμή 901........ τηλεηλεκτρολόγος:biggrin:. τη ποιο μάγκες είναι η αστρολόγοι κλπ? με τόσες πληροφορίες θα είχα χεστεί στο τάλιρο:lool: θα βάζω και αυτές τις γκομενιτσες όπως στην τβ να λένε....

<< τηλεφώνησε τώρα να μάθεις πως να σηκώνεις την ασφάλεια, να βάζεις το φις στην πρίζα , να βιδώσεις την λάμπα ακομα και στα δυσκολότερα....... να πατήσεις το κουμπί POWER ON στον εκτυπωτή σου( μην γελάτε έχω πάει και για τέτοιο](*,)) στο 901...... καιιιιιιιιιιιιιιιιιιι θα σου αλλάξω τα φώταααα(στην χρέωση μ@λ@κ@:laugh:). η Τζούλια και οι φίλες της σε βοηθάνε να αυτοαλλαξοφωτοφτιαχτείς.>>

vasilllis
16-10-13, 23:31
Αρχισαμε τις υπερβολες τωρα :001_tt2: .
Γιαννη δεν θα διαφωνησω σε τιποτα απο αυτα που λες.Υπαρχει ο πελατης που <πρεπει> να του μιλησεις στο τηλ. υπαρχει αυτος που δεν αξιζει να ασχοληθεις,υπαρχει ο τζαμπατζης.Καθε ανθρωπος χρειαζεται διαφορετικη αντιμετωπιση δεν αντιλεγω,Οπως και καθε επαγγελματιας φανταζομαι κοστολογει τον χρονο του και τις γνωσεις του διαφορετικα.
Χρηστο,δεν μιλησα για αυτοκινητο,μιλησα απλα για μια κοληση σε καποιο σιδερο,ο γνωστος μου ειναι κουμπαρος μου,εχει εξατμισαδικο στο περιστερι(απο τα γνωστοτερα στην θηβων) οποτε αν θες μπορεις να δεις και ιδιως ομασι :001_smile: .


Ομως παρερμηνευσατε τα λογια μου καπου.Εκανα μια αναφορα στο θεμα ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ οχι ΤΖΑΜΠΑΤΖΙΛΙΚΗ .

picdev
16-10-13, 23:56
Αρχισαμε τις υπερβολες τωρα :001_tt2: .
Γιαννη δεν θα διαφωνησω σε τιποτα απο αυτα που λες.Υπαρχει ο πελατης που <πρεπει> να του μιλησεις στο τηλ. υπαρχει αυτος που δεν αξιζει να ασχοληθεις,υπαρχει ο τζαμπατζης.Καθε ανθρωπος χρειαζεται διαφορετικη αντιμετωπιση δεν αντιλεγω,Οπως και καθε επαγγελματιας φανταζομαι κοστολογει τον χρονο του και τις γνωσεις του διαφορετικα.
Χρηστο,δεν μιλησα για αυτοκινητο,μιλησα απλα για μια κοληση σε καποιο σιδερο,ο γνωστος μου ειναι κουμπαρος μου,εχει εξατμισαδικο στο περιστερι(απο τα γνωστοτερα στην θηβων) οποτε αν θες μπορεις να δεις και ιδιως ομασι :001_smile: .


Ομως παρερμηνευσατε τα λογια μου καπου.Εκανα μια αναφορα στο θεμα ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ οχι ΤΖΑΜΠΑΤΖΙΛΙΚΗ .

Εντάξει γιατί εμείς τι είμαστε πλούσιοι? ποτέ δεν έχω πάρει ούτε ένα ευρώ απο φίλο και γνωστό, και ότι λεφτά έπαιρνα πάντα ήταν ψίχουλα ,φοιτητής ήμουν και ήθελα να συμπληρώσω το χαρτζιλίκι μου
το αποτέλεσμα είναι η υπερεκμετάλευση , να λες μία πολύ χαμηλή τιμή για τη χ-ψ επισκευή , και μετά να σου πρέπει να κάνεις το δάσκαλο, να φτιάξεις και αυτό και το άλλο, α και θυμήθηκα και αυτό και πάει λέγοντας.
Ειχα μέχρι "φίλους" που με θυμόντουσαν μονο όταν χάλαγε κάτι, σε πολλούς έκοψα και τη καλημέρα ,άλλους τους έκανα απλά πέρα.
Δεν ήξερα, αλλά τώρα ξέρω, ούτε λέω ότι είναι εύκολο να πουλάς τον εαυτό σου, θέλει ταλέντο και αυτό, ειδικά όταν απευθύνεσαι σε εντελώς άσχετους ανθρώπους.
Και στη τελική πόσο χρόνο-χρημα έχεις ξοδεψει για να μάθεις αυτά που έχεις μάθει?
οι άλλοι γύρω μου/σου , που διαβάζουν μόνο το πρωταθλητή είναι πιο μάγκες ?
Το λογικό κόστος, θα φρενάρει το πελάτη, και θα έχεις και εσύ περισσότερο χρόνο, όρεξη και υπομονή να κάνεις τη δουλειά σου

kpetros
17-10-13, 01:59
το 70% των "γνωστων" ειναι ετσι και αλλιως τυπου "σε θυμαμε οταν σε εχω αναγκη" , εκ των οποιον ελαχιστοι θα να σε κερασουν 2 σουβλακια , μετα απο 3 ωρες βασανιστηριο που θα εχεις περασει . Πριν αρκετα χρονια , ειχα καταντισει να με περνουν τηλεφωνο μονο για υπολογιστες φουσκομενους απο τσοντες, και αποφασισα να κλεισω πορτες σε πολλους . Αυτα για τους γνωστους .
[σε 5 χρονια μονο ενας μου εδωσε 20ε , για να του συναρμολογισω PC και φορματ και να του δειξω πανω απο 2 ωρες τι πρεπει να κανει για να μην το καταστρεψει]


Ομως οταν εχεις να κανεις με εναν ξενο ? αμα η πληρωμη μπορουσε να γραφτει σε μια μαθηματικη σχεση ποια θα ηταν ?
αποσταση ? βενζινη πηγαινε-ελα ? σαφος η δυσκολια του προβληματος ? ο χρονος που ξοδεψες ?

leone
17-10-13, 02:12
Καλησπέρα παιδιά,

Διαβάζω προσεκτικά όλο το τοπικ και θυμήθηκα μια κουβέντα που μου είχε πει κάποτε ένας συνταξιούχος "μάστορας"

Για κάθε "εξυπηρέτηση" που κάνεις, δύο παιδιά πεινάνε... Οι παλιοί καταλαβαίνουν...

tasos@
19-10-13, 21:18
θελεις εναρξη επαγγελματος εφορια , εναρξη τεβε (120ε), και μαλλον και λογιστη για να στα κανει ολα αυτα

tasos@
19-10-13, 21:22
και που να βρουμε δουλεια εμεις οι καινουργοι οταν κατι μασταρες ειναι 40 χρονια στην δουλεια περνουν συνταξη και δεν καθοντια στα αυγα τους

el greco 1
19-10-13, 22:27
Τασο@ καινουργιοs εισαι? απο πιο εργοστασιο εισαι MADE? οι 40 χρονων μασταρεs μπορει ακομα να βγαζουν γαλα και να το πουλανε. εσενα το προβλημα σου που ειναι. να γινουν κοτεs για να καθοντια στα αυγα τουs? για μιλα λιγο ελληνικα ρε τασο να καταλαβουμε ! εκτοs αν εισαι αλλοδαποs οποτε δεν τρεχει τιποτα.

tasos@
20-10-13, 22:49
εγω δεν εχω προβλημα με κανεναν μαστορα που πληρωνει τις εισφορες και δουλευει κανονικα, to προβλημα moy einai με τους λαθρο-εγκαταστατες ... και φυσικα δεν θα μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου el-greco

johnnyb
22-10-13, 22:48
άσε ξέρεις πόσες φορές σκέφτηκα να κάνω γραμμή 901........ τηλεηλεκτρολόγος:biggrin:. τη ποιο μάγκες είναι η αστρολόγοι κλπ? με τόσες πληροφορίες θα είχα χεστεί στο τάλιρο:lool: θα βάζω και αυτές τις γκομενιτσες όπως στην τβ να λένε....

<< τηλεφώνησε τώρα να μάθεις πως να σηκώνεις την ασφάλεια, να βάζεις το φις στην πρίζα , να βιδώσεις την λάμπα ακομα και στα δυσκολότερα....... να πατήσεις το κουμπί POWER ON στον εκτυπωτή σου( μην γελάτε έχω πάει και για τέτοιο](*,)) στο 901...... καιιιιιιιιιιιιιιιιιιι θα σου αλλάξω τα φώταααα(στην χρέωση μ@λ@κ@:laugh:). η Τζούλια και οι φίλες της σε βοηθάνε να αυτοαλλαξοφωτοφτιαχτείς.>>

Σωστος ....... γιατι δηλαδη ο Betατζης τι παραπανω εχει ? :001_tongue:
http://www.casinoinfo.gr/casinoarticles/mpetatzhs/mpetatzhspromo.jpg

thespyros
27-10-13, 15:32
Θα ξεπεράσουμε την κρίση. .

thespyros
03-11-13, 18:20
Τελικά όλα καλά

thespyros
16-02-16, 20:31
ακομα μια φορα ανεργος ζω ξανα τα ιδια και τα ιδια περασα εχτες συνεντεθξη απο μια εταιρια συτηματων ασφαλειας και μου ειπαν μισθο τεχνικου παρακαλω 550Ε ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ καγκελο

nestoras
16-02-16, 20:35
ακομα μια φορα ανεργος ζω ξανα τα ιδια και τα ιδια περασα εχτες συνεντεθξη απο μια εταιρια συτηματων ασφαλειας και μου ειπαν μισθο τεχνικου παρακαλω 550Ε ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ καγκελο

Για πόσες ώρες και πόσες μέρες δουλειάς; Με ασφάλεια; Με τη προϋπηρεσία πάνω σε συστήματα ασφαλείας;
Πάντως, το κομμάτι αυτό έχει δουλειά αυτές τις μέρες αλλά μην περιμένεις να πας και να σου δώσουν 1500€ με το καλημέρα σας...

thespyros
16-02-16, 20:37
μ ειπανε για 8 ωρες δευτερα εως παρασκευη εχω αρκετη προυπηρεσια

picdev
16-02-16, 20:40
Όλοι τόσα δίνουν , έχουν δεν έχουν . δεν αξίζει να δουλευεις πλέον. Όση εμπειρία και να έχεις σου λενε τη καραμέλα και πάνε στον επόμενο. Πήγαινε πάντως γιατί δεν είναι καλό να μην δουλευεις για ψυχολογικούς λόγους . κάνε καλή δουλειά και όταν βρεις κάτι καλύτερο βαρεσε κανόνι χαχα . έτσι έκανε και ενα ς φίλος μου που δούλευε rnd σε arm , μόλις τους το είπε λέει ο βλάκας θα σου κάναμε αυξυση χαχα

thespyros
16-02-16, 20:45
αυτο σκεφτομαι και αυτο παλι ολη μερα να μην κανω τιποτα δεν λεει νιωθω αχρηστος

nestoras
16-02-16, 20:45
μ ειπανε για 8 ωρες δευτερα εως παρασκευη εχω αρκετη προυπηρεσια

Τα 550 είναι με μπλοκάκι ή μισθωτός;

MacGyver
16-02-16, 20:48
ακομα μια φορα ανεργος ζω ξανα τα ιδια και τα ιδια περασα εχτες συνεντεθξη απο μια εταιρια συτηματων ασφαλειας και μου ειπαν μισθο τεχνικου παρακαλω 550Ε ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ καγκελο
Δύσκολα τα πράγματα και θα γίνουν ακόμα ποιο δύσκολα. Νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Αλίμονο στα νέα παιδιά.

thespyros
16-02-16, 20:48
αν ηταν μπλοκακι σιγα μην πηγαινα ,,,ΙΚα

thespyros
16-02-16, 20:52
Μ ΤΗΝ εδωσε γιατι ο μισθος ειναι σαν να εισαι απλος ΕΡΓΑΤΗΣ....

nestoras
16-02-16, 20:53
αν ηταν μπλοκακι σιγα μην πηγαινα ,,,ΙΚα

Είναι περίπου 25€ για κάθε εργάσιμη με σχεδόν καθόλου φόρους αν δεν κάνω λάθος (δεν ξέρω με λεπτομέρειες το καθεστώς των μισθωτών).
Αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις είναι καλή ευκαιρία για να δουλέψεις αλλά και για να αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία πάνω στο αντικείμενο.

Κάνε αυτό που σου είπε ο Άκης, πήγαινε μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο!

MacGyver
16-02-16, 20:53
αυτο σκεφτομαι και αυτο παλι ολη μερα να μην κανω τιποτα δεν λεει νιωθω αχρηστος
Έτσι, και παράλληλα να δουλεύει το μυαλό για κάτι παραπάνω. Μία "αλλαγή μιας λάμπας στη γιαγιά της γειτονιάς" για τα 5€.
Αυτό είναι το μήνυμα, όχι facebook και φραπέ όλη μέρα, και στο τέλος κατάθλιψη.
Διαφορετικά....διαβατήριο και όπου γης και πατρίς.

Panoss
16-02-16, 20:55
Με 30+(πραγματική) ανεργία, είναι παράξενο που δίνουν και 550.
Σπύρο, είσαι Θεσσαλονίκη βλέπω, μήπως να το σκεφτείς για Βουλγαρία; :001_rolleyes:

thespyros
16-02-16, 20:55
ΤΙ να πω νιωθω ατυχος στο κοματι εργασιας δυστηχως

MacGyver
16-02-16, 20:56
Βουλγαρία: 10€ για τις γυναίκες, 15€ για τους άνδρες.
Υπομονή. Έρχεται η Βουλγαρία στην Ελλάδα.

thespyros
16-02-16, 20:57
τι να κανω στην Βουλγαρια ? σκεφτομαι ΓΕΡΜΑΝΙΑ Μαλλον θα παω να μαθω Γερμανικα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

Panoss
16-02-16, 21:01
Αν βάλεις τη φορολογία, περισσότερα σου μένουν στη Βουλγαρία....

thespyros
16-02-16, 21:08
τι μου προτεινετε να κανω παιδια ακουω γνωμες

picdev
16-02-16, 21:09
Μ ΤΗΝ εδωσε γιατι ο μισθος ειναι σαν να εισαι απλος ΕΡΓΑΤΗΣ....
Οι εργάτες παίρνουν πιο πολλά.

Fixxxer
16-02-16, 21:15
τι μου προτεινετε να κανω παιδια ακουω γνωμες

Εγω θα πηγαινα και θα εψαχνα παραλληλα κατι αλλο...
Αλλα μια ερωτηση βγαζουν αδειες τυπου Β security σε ηλεκτρολογους ΤΕΙ ή ΤΕΛ/ΤΕΕ?
Εκτος αν την ειχες απο παλια αν και νομιζω οτι και την τελευταια χρονια ανανεωσης να την ειχες βγαλει δεν πρεπει πλεον να ισχυει...

thespyros
16-02-16, 21:17
δεν εχω αδεια δεν μου ειπαν κατι γθα αυτο

Fixxxer
16-02-16, 21:20
Συγνωμη φιλε αλλα δεν την κοβω και για σοβαρη εταιρεια περα απο οτι θα σου δινει 550€ δεν σου ζηταει να εισαι κατοχος νομιμης αδειας...
Νομιζω οτι σοβαρες εταιρειες δεν κανουν τα παραπανω
Τεσπα πηγαινε μεχρι να βρεις κατι αλλο...

thespyros
16-02-16, 21:32
δεν εχω αλλες επιλογες

vpafi09
16-02-16, 23:22
Από τίποτα καλά και τα 550. Και παράλληλα ψάχνεις εκ του ασφαλούς και χωρίς βιασύνη για κάτι η καλύτερο.

From Inside C4 White Airbus

thespyros
16-02-16, 23:28
τα θετικα ειναι οτι ειναι κοντα στο σπιτι μου και επισης ειναι πενθημερο οκταωρο

Dbnn
17-02-16, 00:10
μ ειπανε για 8 ωρες δευτερα εως παρασκευη εχω αρκετη προυπηρεσια

Χμμμμ. Πηγαινω εγω. Χωρις πλακα.
Δευτερα ως κυριακη, χωρις ρεπο. Απο τις 12 το μεσημερι εως στις 1 τη νυχτα.
580/μηνα.
Ειπες κατι;;
Ντελιβερι μεν αλλα απλα ετσι να παρεις μια ιδεα.

thespyros
17-02-16, 00:38
Κατάλαβα φιλε

Fixxxer
17-02-16, 02:09
Χμμμμ. Πηγαινω εγω. Χωρις πλακα.
Δευτερα ως κυριακη, χωρις ρεπο. Απο τις 12 το μεσημερι εως στις 1 τη νυχτα.
580/μηνα.
Ειπες κατι;;
Ντελιβερι μεν αλλα απλα ετσι να παρεις μια ιδεα.

Τα tips γιατι δεν τα εβαλες? :001_tt2:

georgiokl
17-02-16, 02:16
Απλα βλεπω το μελον να μου χτυπαει την πορτα!! Κι οταν την ανοιξω δηλαδη σε κανα δυο χρονια θα εχει το χρωμα μαυρο.....

thespyros
17-02-16, 10:32
Τι να πω συνεχίζω την αναζήτησή

picdev
17-02-16, 11:14
Ή αγορά είναι διαλυμένη και υπολειτουργεί , αν βαλετε ότι οι περισσότεροι έκαναν αρπαχτες , οι περισσότερες δουλειές είναι χαλιά , δεν μιλάω μόνο στα λεφτά αλλά γενικά στην οργάνωση . επίσης είμαστε υπό πτώχευση αν δεν το έχετε καταλάβει αν συνεχιστεί αυτό βλέπω την ενέργεια να πηγαίνει στο 50%. Καλά τα σουβλάκια και οι καφετέριες αλλά όταν γίνει το μπαμ δεν θα μείνει τίποτα όρθιο και δεν μας σώσει το εθνικό μας πρωιον . έρχονται πολύ δύσκολες μέρες και ασχολούμαστε με μλκς.
Μια οικονομία που παράγει καφέδες και σουβλάκια δεν σώζεται με τίποτα και παμε με τις ορέξεις των γερμανών

georgiokl
17-02-16, 11:30
Βασικα μονο σουβλακια παραγουμε και αυτα στην ελλαδα μενουν ο καφες εισαγωγη ερχεται εκτος απο τον λουμιδη κι κανα δυο εταιριες ακομα!

Κυριακίδης
17-02-16, 11:31
Τι γίνεται εδώ? το μέλλον των μεταναστών είτε στην Ελλάδα (Hot spots και ίσως και air condition αργότερα) και σε άλλες χώρες τους δίνουν και 3 χιλιαρικάκια για αγρότης? Wow !
http://www.protothema.gr/world/article/479098/gine-agrotis-stin-elvetia-me-mistho-3000-euro/
Δηλώνω μετανάστης Ισλαμιστής και Τζιχαντιστής !!:001_tt2:

Dbnn
17-02-16, 12:08
Τα tips γιατι δεν τα εβαλες? :001_tt2:

Γιατι δεν ξεπερνανε τα 3-4 ευρω :P
Πανε τα καλα τα χρονια που βγαζαμε αλλο ενα μισθο απο τα tips!

Fixxxer
17-02-16, 12:25
Γιατι δεν ξεπερνανε τα 3-4 ευρω :P
Πανε τα καλα τα χρονια που βγαζαμε αλλο ενα μισθο απο τα tips!

Αρα βγαζεις 700€...:001_tt2:
Περα απ την πλακα ο ανεργος ζηταει δουλεια εστω και με τον ελαχιστο μισθο και ο ηδη εργαζομενος ζηταει περισσοτερα αυτο ισχυε και ισχυει παντα σε καλες και κακες εποχες...
Ενα μειζον θεμα ειναι να μειωθει η ανεργια, καλυτερα τα 500€ απ τα 0€ ωστε να κινηθει σιγα σιγα και το χρημα μεσω του εργαζομενου-καταναλωτη αλλα και να ανασανουν τα ταμεια με τις εισφορες οποιες κι αν ειναι αυτες...
Αλλα ειμαστε ενα κρατος κρατικοδιαιτο και μολις πτωχευσε αυτο πτωχευσανε τα παντα...
Τελος παντων μεγαλη συζητηση και off topic...

lepouras
17-02-16, 16:55
Ενα μειζον θεμα ειναι να μειωθει η ανεργια, καλυτερα τα 500€ απ τα 0€ ωστε να κινηθει σιγα σιγα και το χρημα ........
άρα και τα 100 είναι καλύτερα από το 0 γιατί όχι και τα 20? και αυτό μεγαλύτερο από το 0 είναι. θα επαναλάβω την ερώτηση που έκανε κάποτε ο SRF. ποιο είναι το όριο που θα πούμε ότι όχι. από εκεί και κάτω δεν είναι καλύτερο από το 0?
μπορείς να μου πεις?

Fixxxer
17-02-16, 17:06
άρα και τα 100 είναι καλύτερα από το 0 γιατί όχι και τα 20? και αυτό μεγαλύτερο από το 0 είναι. θα επαναλάβω την ερώτηση που έκανε κάποτε ο SRF. ποιο είναι το όριο που θα πούμε ότι όχι. από εκεί και κάτω δεν είναι καλύτερο από το 0?
μπορείς να μου πεις?
Γιάννη παρεξηγησες το ποστ μου...
Δεν ήθελα να σταθώ στο μισθό αλλά στην ανάγκη εργασίας...
Δυστυχώς όμως έχουμε 500€ κατώτατο μισθό και η χώρα έχει παράλληλα και τρελή ακρίβεια...
Μακάρι να ανέβουν οι μισθοί κάποια στιγμή δεν λέω το αντίθετο και ούτε για να πέσει η ανεργία πρέπει να μειωθούν οι μισθοί...
Από τότε που οι φωστήρες μας μείωσαν τον κατώτατο μισθό μειώθηκε ο όγκος του κύκλου του χρήματος και η ανεργία τράβηξε την ανηφόρα...

Dbnn
17-02-16, 17:13
Αρα βγαζεις 700€...:001_tt2:
Περα απ την πλακα ο ανεργος ζηταει δουλεια εστω και με τον ελαχιστο μισθο και ο ηδη εργαζομενος ζηταει περισσοτερα αυτο ισχυε και ισχυει παντα σε καλες και κακες εποχες...
Ενα μειζον θεμα ειναι να μειωθει η ανεργια, καλυτερα τα 500€ απ τα 0€ ωστε να κινηθει σιγα σιγα και το χρημα μεσω του εργαζομενου-καταναλωτη αλλα και να ανασανουν τα ταμεια με τις εισφορες οποιες κι αν ειναι αυτες...
Αλλα ειμαστε ενα κρατος κρατικοδιαιτο και μολις πτωχευσε αυτο πτωχευσανε τα παντα...
Τελος παντων μεγαλη συζητηση και off topic...

Φιλε μου δεν ειναι καλυτερα τα 500 απο τα μηδεν. Καλυτερα ειναι να βγαζεις εστω αυτα που χρειαζεται για να ζησεις. Οταν ενας στην ηλικια μου εστω οτι μενω μονος σε γκαρσονιερα 20τμ, θελω ενοικιο απο 150 ευρω και πανω. + ρευμα και νερο αλλα 100 το μηνα. + αλλα 100 στη ξεφτιλα για τροφη να μαγειρευω εγω και οχι απ εξω. Πηγαμε στα 450. Αλλα 50 για εξοδα να πηγαινοερχομαι δουλεια καθε μηνα. 500 μεχρι τωρα παγια εξοδα υπολογισμενα στα ακρα. Χωρις κανα φαρμακο αν χρειαστει, χωρις ενα καφε, χωρις ενα πακετο τσιγαρα. Καλο ε;
Και η λυση δεν ειναι κοψε καφε και τσιγαρο. Δεν θα σωθεις απο αυτα. Γιατι αυτα που ηδη βγαζεις δεν φτανουν για να ζησεις εσυ ο ιδιος. Ποσο μαλλον να εχεις οικογενεια και παιδια.
Οποτε και χωρις μπλοκακια θα δουλεψεις, και μαυρα λεφτα θα βγαλεις, και ανασφαλιστος θα δουλεψεις και οτιδηποτε θα κανεις αρκει να ειναι το στομαχι μισογεματο.

Fixxxer
17-02-16, 17:14
Φιλε μου δεν ειναι καλυτερα τα 500 απο τα μηδεν. Καλυτερα ειναι να βγαζεις εστω αυτα που χρειαζεται για να ζησεις. Οταν ενας στην ηλικια μου εστω οτι μενω μονος σε γκαρσονιερα 20τμ, θελω ενοικιο απο 150 ευρω και πανω. + ρευμα και νερο αλλα 100 το μηνα. + αλλα 100 στη ξεφτιλα για τροφη να μαγειρευω εγω και οχι απ εξω. Πηγαμε στα 450. Αλλα 50 για εξοδα να πηγαινοερχομαι δουλεια καθε μηνα. 500 μεχρι τωρα παγια εξοδα υπολογισμενα στα ακρα. Χωρις κανα φαρμακο αν χρειαστει, χωρις ενα καφε, χωρις ενα πακετο τσιγαρα. Καλο ε;
Και η λυση δεν ειναι κοψε καφε και τσιγαρο. Δεν θα σωθεις απο αυτα. Γιατι αυτα που ηδη βγαζεις δεν φτανουν για να ζησεις εσυ ο ιδιος. Ποσο μαλλον να εχεις οικογενεια και παιδια.
Οποτε και χωρις μπλοκακια θα δουλεψεις, και μαυρα λεφτα θα βγαλεις, και ανασφαλιστος θα δουλεψεις και οτιδηποτε θα κανεις αρκει να ειναι το στομαχι μισογεματο.

Νομιζω οτι το εξηγησα απο πανω...

elektronio
17-02-16, 17:32
Φιλε μου δεν ειναι καλυτερα τα 500 απο τα μηδεν. Καλυτερα ειναι να βγαζεις εστω αυτα που χρειαζεται για να ζησεις. Οταν ενας στην ηλικια μου εστω οτι μενω μονος σε γκαρσονιερα 20τμ, θελω ενοικιο απο 150 ευρω και πανω. + ρευμα και νερο αλλα 100 το μηνα. + αλλα 100 στη ξεφτιλα για τροφη να μαγειρευω εγω και οχι απ εξω. Πηγαμε στα 450. Αλλα 50 για εξοδα να πηγαινοερχομαι δουλεια καθε μηνα. 500 μεχρι τωρα παγια εξοδα υπολογισμενα στα ακρα. Χωρις κανα φαρμακο αν χρειαστει, χωρις ενα καφε, χωρις ενα πακετο τσιγαρα. Καλο ε;
Και η λυση δεν ειναι κοψε καφε και τσιγαρο. Δεν θα σωθεις απο αυτα. Γιατι αυτα που ηδη βγαζεις δεν φτανουν για να ζησεις εσυ ο ιδιος. Ποσο μαλλον να εχεις οικογενεια και παιδια.
Οποτε και χωρις μπλοκακια θα δουλεψεις, και μαυρα λεφτα θα βγαλεις, και ανασφαλιστος θα δουλεψεις και οτιδηποτε θα κανεις αρκει να ειναι το στομαχι μισογεματο.

υπερβολικό το ενοίκιο σου, ο Παπανδρέου δίνει 80 και κάτι ψιλά για μεζονέτα. (Δεν το ξέρω προσωπικά η τηλεόραση το ανέφερε) :biggrin:

Το πρόβλημα δεν είναι ότι παίρνεις λίγα, αν και τα περισσότερα θα το έλυναν αλλά αυτό δεν γίνεται πλέον, αλλά το ότι μένεις μόνος. Αν κάνεις οικογένεια θα έχεις και σύζυγο που θα δουλεύει σχεδόν υποχρεωτικά, οπότε τον πρώτο καιρό χωρίς παιδιά θα είστε άρχοντες με 1100 ας υποθέσουμε και τα έξοδα περίπου τα ίδια ή λίγο αυξημένα.

thespyros
19-02-16, 21:18
Άστα να πανε ούτε Στ 550€ δεν μ περνουν

street
19-02-16, 21:50
να πω και εγω κατι ...
Στ 550€ δεν μ περνουν
ποσο χρονον εισαι ρε καρνταση για ναχουμε καλο ρωτημα ? να σε σπρωξω λιγο αλλα καμια σχεση με ηλεκτρολογικα ....

georgiokl
20-02-16, 00:30
dyskoles epoxe erxontai duskoles!

thespyros
20-02-16, 09:35
den ειμαι και μικρος .. μπορει να ειμαι μεγαλυτερος και απο σενα εχεις τιποτα απο θεσσαλονικη ειμαι

MacGyver
20-02-16, 11:43
Αληθινή ιστορία:
Το 85-90, φίλος - συνάδελφος κάπου από τη Θεσσαλία είχε σχέση με μια κοπέλα, Αθηναία, και το γνωστοποίησε στον πατέρα του.
Ο πατέρας του του λέει: όλα καλά ρε παιδί μου, αλλά από πολύ μακριά είναι η κοπέλα.
Και αυτός του απάντησε: Εδώ δεν είχα να %$%$, θα διάλεγα κιόλας;

Όλοι οι μετανάστες όπως π.χ οι Αλβανοί και οι πόντιοι (στην αρχή) με τη λογική (του αθροίσματος - συμπληρώματος) έκαναν λεφτά στην Ελλάδα και αγόρασαν και σπίτια.
450€ ο άντρας, 300€ η γυναίκα. Ένα ένα φαίνονται μηδέν.
Αν το δεις όμως αθροιστικά στην οικογένεια είναι άριστα για τις εποχές που ζούμε !

Ηθικό δίδαγμα: και τα 200€ το μήνα είναι μια χαρά, αν σκεφτείς ότι τώρα θα πρέπει να ζητά κανείς 500 από τους γονείς σου αντί για 700 που ζήταγε πριν !

SRF
20-02-16, 15:21
Αληθινή ιστορία:
Το 85-90, φίλος - συνάδελφος κάπου από τη Θεσσαλία είχε σχέση με μια κοπέλα, Αθηναία, και το γνωστοποίησε στον πατέρα του.
Ο πατέρας του του λέει: όλα καλά ρε παιδί μου, αλλά από πολύ μακριά είναι η κοπέλα.
Και αυτός του απάντησε: Εδώ δεν είχα να %$%$, θα διάλεγα κιόλας;

Όλοι οι μετανάστες όπως π.χ οι Αλβανοί και οι πόντιοι (στην αρχή) με τη λογική (του αθροίσματος - συμπληρώματος) έκαναν λεφτά στην Ελλάδα και αγόρασαν και σπίτια.
450οŸ‚ ο άντρας, 300οŸ‚ η γυναίκα. Ένα ένα φαίνονται μηδέν.
Αν το δεις όμως αθροιστικά στην οικογένεια είναι άριστα για τις εποχές που ζούμε !

Ηθικό δίδαγμα: και τα 200οŸ‚ το μήνα είναι μια χαρά, αν σκεφτείς ότι τώρα θα πρέπει να ζητά κανείς 500 από τους γονείς σου αντί για 700 που ζήταγε πριν !


Δηλαδή, δούλεψε και με λιγότερα, αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΕΠΙ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ αφού ούτε δήλωση και ΑΦΜ δεν είχαν, ενώ στο ενδιάμεσο ότι χρειαστείς θα το παίρνεις ΔΩΡΕΑΝ, πχ νοσοκομειακή περίθαλψη, αφού στα πληρώνουν για να τα βρεις έτοιμα όπως αυτοί, οι ΠΑΝΤΑ φορολογούμενοι από γέννας Έλληνες?
δηλαδή δούλεψε με λιγότερα, χωρίς μπλοκάκια, ΜΑΥΡΑ - ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ, χωρίς έξοδα ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΣΥΚΑ, χωρίς να χρεώνεις ΑΝΑΓΚΑΙΑ και ΦΠΑδες, οπότε θα σε προτιμούν κιόλας... και έτσι θα πεινάσει ο έντιμος αφού θα του παίρνουν την δουλειά τελικά ως... "φθηνότεροι"?
Νοίκιασε ένα σπίτι στα "μαύρα" χωρίς συμβόλαια - κατάθεση εφορίας - κλπ, που και ο ιδιοκτήτης θα δηλώνει "κλειστό" να μην φορολογείται από έσοδα ενοικίων, και θα στο νοικιάζει αντί πχ 200, μόλις στα 150?
Και τελικά, μην απορείς που τώρα έφτασες να σου λένε ΕΥΘΕΩΣ, "δούλεψε και δέξου πληρωμή στο ~0, και δέξου να γίνεις μετανάστης στην χώρα σου"!

Όσο για τον Θεσσαλό φίλο σου... ε εντάξει, δεν πειράζει που %$%$ μιά φορά στο μήνα ή και δίμηνο! Ούτε ότι στο ενδιάμεσο μπορεί η "Αθηναία κοπέλα' να εκπλήρωνε τις όποιες "καθημερινές ορέξεις" της με άλλους ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ!

MacGyver
20-02-16, 17:00
Δεδομένης της κατάστασης το μήνυμα είναι: πληρώνεις η δεν πληρώνεις εφορία, το να δουλεύουν δύο, η έστω και ένας, με χαμηλό μισθό, είναι πολύ καλύτερα από το να μην δουλεύει κανένας και να τον ταΐζει ο πατέρας σου στα 35-40.
Άλλο τι θέλεις - τι σου αρέσει και άλλο τι είναι εφικτό.
Η μητέρα μου (με την ανάλογη σοφία της ηλικίας) λέει: όχι όπως ήξερες νύφη, όπως βρήκες.
Όποιος αρνείται να το δεχτεί η να το κατανοήσει, ας κάνει λίγη υπομονή μέχρι να πάνε οι μισθοί στα 1500€ καθαρά.

picdev
20-02-16, 17:12
Δεδομένης της κατάστασης το μήνυμα είναι: πληρώνεις η δεν πληρώνεις εφορία, το να δουλεύουν δύο, η έστω και ένας, με χαμηλό μισθό, είναι πολύ καλύτερα από το να μην δουλεύει κανένας και να τον ταΐζει ο πατέρας σου στα 35-40.
Άλλο τι θέλεις - τι σου αρέσει και άλλο τι είναι εφικτό.
Η μητέρα μου (με την ανάλογη σοφία της ηλικίας) λέει: όχι όπως ήξερες νύφη, όπως βρήκες.
Όποιος αρνείται να το δεχτεί η να το κατανοήσει, ας κάνει λίγη υπομονή μέχρι να πάνε οι μισθοί στα 1500€ καθαρά.
Το προβλημα στην Ελλάδα πλέον δεν είναι μόνο οι μισθοί αλλά αν τελικά συμφερει να δουλευεις .
Γιατί εγώ κάθε μέρα πληρώνω διόδια , υγραέρια , όπως και πολλοί άλλοι.
Όταν ανεβαίνει ή εφορια, ανεβαίνουν τα διόδια , οι φόροι στα καύσιμα , οι ασφαλιστικές εισφορές , η εισφορά αλληλεγγύης , τοτε τι αυξυση να ζητησω ? Για να πάρω αυξυση 100€ πρέπει ο εργοδότης να δώσει 300-400 και μένα στο τέλος να μου πάρει και τα 100€ ή εφορια .
Οπότε άντε να πάνε στο διάολο καλύτερα ξαπλα , αν είναι να δουλευεις και να μην σου μένει τίποτα.

Ας μην πω για να ανοιξεις δουλειά.
Όλες οι εταιρειες θα πάνε έξω , ας βάλουν και 50% και 20%-30% οαεε , να δω ποιος θα μείνει Ελλάδα

MacGyver
20-02-16, 17:19
Ακριβώς αυτό μου είπε πριν ένα χρόνο, πρώην συγγενικό μου πρόσωπο όταν του βρήκα δουλειά, ενώ αυτός είναι άνεργος τα τελευταία 10 χρόνια.
Δεν με συμφέρει.
Του έδωσε σούτ η γυναίκα του, μένει με την μάνα του αν και 48 χρονών και όλη μέρα στο φβ σχολιάζει και βρίζει την άτεμη κενωνεία.

kostasmadness
20-02-16, 18:07
Παιδια καλησπερα κ απο μενα...προσωπικα εφυγα απο την ελλαδα κ γλυτωσα απο ολα τα δεινα που με κηνυγουσαν μεχρι το 2012....βασικα ουτε που θελω να θυμαμαι εκεινη την εποχη σημειωστε εχω τελειωσει τει ηλεκτρολογιας...δουλευα για 500 ευρω σε ηλεκτρολογο εγκαταστασεων-μεγαλο συνεργειο δυο χρονια καθε μερα ημουν ενα ρακος...ποναγα παντου,ωραριο δεν υπηρχε,ταξιδια χωρις να πληρωνομαι τα εκτος αθηνων κ μου ''εφαγε'' κ εξι μηνες ενσημα....σε καποια φαση ετσι εντελως ξαφνικα τρελαθηκα κ λεω στον εαυτο μου δεν γινεται να συνεχιστει αυτη η κατασταση ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ το αρχικοροιδο!!!λεω εχω πτυχιο μυαλο δεν μου λειπει τ δουλεια εχω να σκαβω με τα κομπρεσερ ολη μερα για το τπτ,να φτιαχνω λασπες,να τραβαω καλωδια κ γενικα ολη αυτη την ιστορια....κατα δευτερον αυτη η δουλεια δεν ειναι δουλεια ηλεκτρολογου υπομηχανικου αλλα δουλεια ηλεκτρολογου εγκαταστασεων απο οαεδ τεε η ιεκ χωρις να θελω να υποτιμησω κανεναν...!στελνω βιογραφικο σε μια εταιρια που βρηκα απτο ιντερνετ στο εξωτερικο κ αυτη τη στιγμη ειμαι στη καλυτερη περιοδο της ζωης μου θελω να πω με αυτο πως παντα υπαρχουν επιλογες αρκει να βαζουμε καμια φορα το μυαλο μας να δουλευει..........τελος να σημειωσω πως τα 500 ευρω ειναι ακρως υποτιμητικα για οποιοδηποτε επαγγελμα με αυτο το ποσο μειωνομαστε σαν λαος...κ τσαντιζομε ασχημα οταν ακουω διαφορους να λενε ε τ να κανουμε αυτα εχουμε με αυτα θα περασουμε κ να λεμε κ δοξα το θεο...ο θεος οσο κ θρησκοι να μαστε δεν προκειται να μας βοηθησει σε αυτο το κομματι...παρα μονο το θαρρος του καθενος κ το μυαλο του...αυτα ειχα να πω......

picdev
20-02-16, 18:16
Και εγώ κατάθλιψη κοντεψα ν παθω όταν μετά το στρατό είδα τι γινεται στην αγορα και τι δουλειές υπάρχουν , ευτυχώς τωτα βρήκα δουλειά σε μια ωραία εταιρεία που οι συνθήκες είναι οι καλύτερες δυνατές και ή δουλειά rnd. Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν μου καθόταν . φυσικά τα λεφτά δεν είναι και πολλά αλλά δεν είναι και 500e που έπαιρνα στη προηγούμενη εταιρεια-μπουρδελο για να κάνω τα θελήματα του αφεντικού.

Και φυσικά να προσθεσω ότι ή ψυχολογία και οι συνθήκες παίζουν τεράστιο ρόλο στην απόδοση . όσους μήνες καθόμουν δεν έκανα τίποτα , στην νέα εταιρεία μέσα σε 1 βδομάδα εφτιαξα εφαρμογη javafx κ είχα να πιάσω τη java 6 χρόνια από τη σχολή , μέχρι και 3d σχέδιο έκανα για να φτιαξω κουτί . φυσικά δεν έχω καμένα μλκ πάνω από το κεφάλι μου να κοιτάει το ρολόι και να ρωτάει τι θα κάνω όπως σε προηγούμενες δουλειές , και το απόγευμα πάω ξεκούραστος στο σπίτι και το βραδακι ρίχνω και ένα διάβασμα για την επόμενη

SRF
20-02-16, 18:36
Δεδομένης της κατάστασης το μήνυμα είναι: πληρώνεις η δεν πληρώνεις εφορία, το να δουλεύουν δύο, η έστω και ένας, με χαμηλό μισθό, είναι πολύ καλύτερα από το να μην δουλεύει κανένας και να τον ταΐζει ο πατέρας σου στα 35-40.
Άλλο τι θέλεις - τι σου αρέσει και άλλο τι είναι εφικτό.
Η μητέρα μου (με την ανάλογη σοφία της ηλικίας) λέει: όχι όπως ήξερες νύφη, όπως βρήκες.
Όποιος αρνείται να το δεχτεί η να το κατανοήσει, ας κάνει λίγη υπομονή μέχρι να πάνε οι μισθοί στα 1500οŸ‚ καθαρά.


Υπάρχει μιά θεμελειώδης διαφορά στο που αναφερόμαστε! Δεν διαφωνώ ότι είναι καλύτερο ένας χαμηλός μισθός από το 0 και να τον ζει πχ ο πατέρας του! Αλλά ΑΝ είναι κάποιος να εργαστεί σε ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ που απαιτεί ΓΝΩΣΕΙΣ που δεν είναι εκ φύσεως - γέννας ικανές να αποκτηθούν εν μία νυκτί, και να πληρώνετε το ίδιο με έναν ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ και δεν΄μπορεί να κάνει ως εκ τούτου την απαιτούμενη εργασία αυτή, τότε ΝΑΙ δεν θα πρέπει ΝΑ ΧΑΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ στον βωμό του ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ!
Για να το θέσω όπως το είχα θέσει παλαιότερα! Εκεί που αναφέρθηκε και ο Λεπουρας...

Αν 500 μου δώσουν για ηλεκτρονικό πχ σχεδιαστή, και επίσης 500 θα βγάζω ως ντελιβεράς, ή γκαρσόνι... ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΝΤΕΛΙΒΕΡΑΣ 'η ΓΚΑΡΣΟΝΙ, εώς αυτός που θέλεις ηλεκτρονικό με γνώσεις ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΤΕΛΙΒΕΡΑ & ΤΟ ΓΚΑΡΣΟΝΙ ΤΟΥ!
Άλλωστε εγώ ντελίβερυ ή γκαρσόνι ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΜΕΣΑ! Το ανάποδο όμως ΙΣΧΥΕΙ?


Το προβλημα στην Ελλάδα πλέον δεν είναι μόνο οι μισθοί αλλά αν τελικά συμφερει να δουλευεις .
Γιατί εγώ κάθε μέρα πληρώνω διόδια , υγραέρια , όπως και πολλοί άλλοι.
Όταν ανεβαίνει ή εφορια, ανεβαίνουν τα διόδια , οι φόροι στα καύσιμα , οι ασφαλιστικές εισφορές , η εισφορά αλληλεγγύης , τοτε τι αυξυση να ζητησω ? Για να πάρω αυξυση 100οŸ‚ πρέπει ο εργοδότης να δώσει 300-400 και μένα στο τέλος να μου πάρει και τα 100οŸ‚ ή εφορια .
Οπότε άντε να πάνε στο διάολο καλύτερα ξαπλα , αν είναι να δουλευεις και να μην σου μένει τίποτα.

Ας μην πω για να ανοιξεις δουλειά.
Όλες οι εταιρειες θα πάνε έξω , ας βάλουν και 50% και 20%-30% οαεε , να δω ποιος θα μείνει Ελλάδα

¨οπως σου έχω πει Άκη κάποιοι ΑΝΟΗΤΟΙ ακόμα ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!


Ακριβώς αυτό μου είπε πριν ένα χρόνο, πρώην συγγενικό μου πρόσωπο όταν του βρήκα δουλειά, ενώ αυτός είναι άνεργος τα τελευταία 10 χρόνια.
Δεν με συμφέρει.
Του έδωσε σούτ η γυναίκα του, μένει με την μάνα του αν και 48 χρονών και όλη μέρα στο φβ σχολιάζει και βρίζει την άτεμη κενωνεία.

Δεν ξέρω τι "δουλειά" του βρήκες.... αλλά μάλλον ο άνθρωπος τεμπέλης ήταν, όχι "άνεργος" ! Ο τεμπέλης ΔΕΝ πάει ούτε για ντελίβερυ, γκαρσόνι! Ο ΜΗ ΤΕΜΠΕΛΗΣ που όμως ΣΕΒΕΤΑΙ και τον εαυτό του θα προτιμήσει να πάει για γκαρσόνι ή ντελίβερυ, ή και άλλα ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ (που δηλαδή ΔΕΝ απαιτούν καμμία "ειδική γνώση" για να τα κάνεις, πχ οδηγός, καφετζής, κλπ) για να βγάζει το μεροκάματο ΞΕΦΤΥΛΑΣ που θα του προτείναν για να "παρέχει τις γνώσεις" του κάποιοι "ΓΑΤΟΙ" !

Ο δικός σου ανήκε κατ' εμέ, στην κατηγορία ΤΕΜΠΕΛΗΣ! Έχει διαφορά με αυτό που εγώ πιστεύω, υποστηρίζω, και ΠΡΑΤΤΩ στην ζωή μου!

Panoss
20-02-16, 19:34
Παιδια καλησπερα κ απο μενα...προσωπικα εφυγα απο την ελλαδα κ γλυτωσα απο ολα τα δεινα που με κηνυγουσαν μεχρι το 2012....βασικα ουτε που θελω να θυμαμαι εκεινη την εποχη σημειωστε εχω τελειωσει τει ηλεκτρολογιας...δουλευα για 500 ευρω σε ηλεκτρολογο εγκαταστασεων-μεγαλο συνεργειο δυο χρονια καθε μερα ημουν ενα ρακος...ποναγα παντου,ωραριο δεν υπηρχε,ταξιδια χωρις να πληρωνομαι τα εκτος αθηνων κ μου ''εφαγε'' κ εξι μηνες ενσημα....σε καποια φαση ετσι εντελως ξαφνικα τρελαθηκα κ λεω στον εαυτο μου δεν γινεται να συνεχιστει αυτη η κατασταση ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ το αρχικοροιδο!!!λεω εχω πτυχιο μυαλο δεν μου λειπει τ δουλεια εχω να σκαβω με τα κομπρεσερ ολη μερα για το τπτ,να φτιαχνω λασπες,να τραβαω καλωδια κ γενικα ολη αυτη την ιστορια....κατα δευτερον αυτη η δουλεια δεν ειναι δουλεια ηλεκτρολογου υπομηχανικου αλλα δουλεια ηλεκτρολογου εγκαταστασεων απο οαεδ τεε η ιεκ χωρις να θελω να υποτιμησω κανεναν...!στελνω βιογραφικο σε μια εταιρια που βρηκα απτο ιντερνετ στο εξωτερικο κ αυτη τη στιγμη ειμαι στη καλυτερη περιοδο της ζωης μου θελω να πω με αυτο πως παντα υπαρχουν επιλογες αρκει να βαζουμε καμια φορα το μυαλο μας να δουλευει..........τελος να σημειωσω πως τα 500 ευρω ειναι ακρως υποτιμητικα για οποιοδηποτε επαγγελμα με αυτο το ποσο μειωνομαστε σαν λαος...κ τσαντιζομε ασχημα οταν ακουω διαφορους να λενε ε τ να κανουμε αυτα εχουμε με αυτα θα περασουμε κ να λεμε κ δοξα το θεο...ο θεος οσο κ θρησκοι να μαστε δεν προκειται να μας βοηθησει σε αυτο το κομματι...παρα μονο το θαρρος του καθενος κ το μυαλο του...αυτα ειχα να πω......
Ωραίος! Πες σε ποια χώρα αν θες και πόσο ρόλο παίζει η γνώση της γλώσσας.

MacGyver
20-02-16, 20:46
Δεν ξέρω τελικά αν βλέπουμε τα ίδια πράγματα, με την ίδια γωνία και αν τελικά ζούμε στην ίδια χώρα.
Προσωπικά, την ίδια τοποθέτηση είχα και πριν πέντε χρόνια το 2011 γινόταν εδώ μέσα αμέτρητες κουβέντες από ηλεκτρολόγους για το ποιο Fluke (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58960&p=464645&viewfull=1#post464645) true rms είναι καλύτερο να πάρουν και άλλα πολλά ευτράπελα.

Και επειδή δεν γίνομαι κατανοητός, να καταθέσω τα στοιχεία που προανέφερα.
Ο thespyros (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45901) άνοιξε αυτό το θέμα πριν τέσσερα χρόνια το 6/12.
Αν κατάλαβα καλά είναι άνεργος από τότε. Κάπου ανέφερε ότι είναι γύρω στα 30.
Πριν μερικές μέρες διαπραγματεύονταν την θέση εργασίας και τα 500€ και όταν πήγε είδε ότι δεν διάλεγε, τον διάλεγαν.
Και τελικά τον απέρριψαν. Και στη θέση αυτή δεν είναι ο μόνος, είναι οι περισσότεροι εδώ μέσα.
Και εσύ αγαπητέ Γιώργο μιλάς για επιστήμη και για σχεδιαστές. Σε ποια χώρα αναφέρεσαι; Στην Ελλάδα και στις 3-4 θέσεις που μπορεί να υπάρχουν, αν υπάρχουν;

Το να παρατήσει τα ηλεκτρολογικά για να γίνει ντελιβεράς η γκαρσόνι ακούγεται εύκολο.
Πίστεψέ με είναι πολύ ποιο δύσκολο, γιατί εκεί, σε εκείνη τη συνέντευξη θα έχει ανταγωνιστές όλους όσους δεν έχουν σπουδάσει τίποτα, όλους όσους έχουν μεγάλη ανάγκη, όλους τους αλλοδαπούς ....τι μισή Ελλάδα.
Θα βάλει το δικό του μηχανάκι, τα δικά του καύσιμα και σέρβις, τα δικά του ατυχήματα και θα είναι και ανασφάλιστος.

Αλήθεια, το θέμα της ασφάλισης το σκέφτηκε κανείς; Μάλλον όχι, γιατί όσο είναι 25-30 νοιώθει δυνατός.
Όταν χρειαστεί να κάνει καμία σοβαρή επέμβαση, κανένα ατύχημα με όχημα, τότε θα δεις ποια είναι η αξία της οποιασδήποτε ασφαλισμένης εργασίας.
Υπάρχουν άνθρωποι και έξω που δουλεύουν μόνο για την ασφάλιση, και εδώ η λέξη δεν αναφέρθηκε ούτε μία φορά.

Τα πράγματα είναι απλά:
α) Φεύγεις έξω και αρχίζεις έναν μεγάλο αγώνα, αντιμέτωπος με το άγνωστο τη μοναξιά, τη γλώσσα, την κουλτούρα, τον ρατσισμό και πολλά άλλα. Προσωπικά μάλλον θα το έκανα. Δεν είναι παράδεισος, τίποτα δεν χαρίζεται.
β) Κάθεσαι εδώ και προσπαθείς να τρυπώσεις, αρχικά στην ειδικότητα και αν όχι, οπουδήποτε με οσαδήποτε, αρκεί να κάνεις μια αρχή, να ασφαλιστείς, να αποδεσμευτείς από το πορτοφόλι των γονέων, να βάλεις κανένα ένσημο, και το κυριότερο να γλυτώσεις την κατάθλιψη.
Αν είναι λίγα, δεν επαναπαύεσαι, ψάχνεις παράλληλα και κάτι άλλο.
Το να παρατήσεις τη δουλειά για μία άλλη είναι εύκολο, το να μπεις είναι το δύσκολο.

Αν νομίζετε ότι αδικήστε σύμφωνα με τα προσόντα σας και δεν σας συμφέρει, καθίστε σπίτι περιμένοντας το πριγκιπόπουλο στο άσπρο άλογο που θα μοιράζει διευθυντικές θέσεις στα 3Κ€.

picdev
20-02-16, 21:42
Το πιο εύκολο είναι να πας εξωτερικό , ειδικά αν έχεις ειδικές γνώσεις . έχω άπειρα παραδείγματα φίλων και συμφοιτητών που πήγαν σε όλες τις χώρες της Ευρώπης , Ιρλανδία , Αγγλία , Ολλανδία , Αυστρία Γερμανία . τα αγγλικά για τεχνικές εταιρείες αρκούν τις περισσότερες φορές ακόμα και στη Γερμανία . από εκεί και πέρα όλοι χωρίς να είναι διάνοιες πήραν έναν μισθό που μπορούν να νοικιάσουν σπίτι , να έχουν ένα αυτοκίνητο και να ζουν με προοπτική . απλά εκεί υπάρχει ή αγορά . εδώ υπάρχει ή αγορά του σουβλατζιδικου .αυτό έχει ζήτηση και σε ένα σουβλατζιδικου ο τυλιχτης πηρε πάνω από 1000€ καθαρά το μήνα για το 8ωρο-10ωρο και πάλι με δυσκολία βρήκαν τυλίχτη και ψηστη.
Δεν νομίζω να μου πάρει πάνω από 1 μήνα να μάθω να τυλιγω σουβλάκια αν το κάνω κάθε μέρα για μερικές ώρες .
Αντίθετα ποσά χρόνια έχω κάνει να μαθω αντικειμενοστραφή προγραμματισμό , ηλεκτρονικά , μικροελεγκτές , σχεδιασμό pcb κτλ και ακόμα είμαι στην αρχή ???
Ή ελληνική οικονομία έχει μπει σε μια ανωμαλία που μόνο με γύψο φτιάχνει . ο ασθενής είναι βαριά αρρωστος.

Fixxxer
20-02-16, 23:10
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι (οχι πως δεν το ξερετε) αν εχεις γνωστο σε καποια εταιρεια και μαλιστα λιγο υψηλοβαθμο οταν δημιουργηθει μια θεση εργασιας εχεις ενα συν...
Γνωριζω εταιρεια συντηρησης Α/Γ που αντι για ηλεκτρολογους ή μηχανολογους εχουν ανθρωπους που εχουν βγαλει ενα λυκειο ή ειναι υδραυλικοι ή ψυκτικοι κλπ ειχαν γνωστο και μπηκαν, απορω με τη αδεια μπαινουν σε υποσταθλους Μ/Τ (τι αναρωτιεμαι κι γω τωρα)

picdev
21-02-16, 00:19
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι (οχι πως δεν το ξερετε) αν εχεις γνωστο σε καποια εταιρεια και μαλιστα λιγο υψηλοβαθμο οταν δημιουργηθει μια θεση εργασιας εχεις ενα συν...
Γνωριζω εταιρεια συντηρησης Α/Γ που αντι για ηλεκτρολογους ή μηχανολογους εχουν ανθρωπους που εχουν βγαλει ενα λυκειο ή ειναι υδραυλικοι ή ψυκτικοι κλπ ειχαν γνωστο και μπηκαν, απορω με τη αδεια μπαινουν σε υποσταθλους Μ/Τ (τι αναρωτιεμαι κι γω τωρα)
Συχνά αυτό είναι το πιο καταστροφικό για την ίδια την εταιρεία

betacord85
21-02-16, 00:24
με την αδεια του κονε τους...ασχετο εχει κατσει να ειμαι σε ειαρεια και να βγαζ για 3 τεχνικους δουλεια που πραγματικα δεν ξερανε την τυφλα τους απο παγκο...μονο θεωρια...αλλα ναναι καλα το κονε τους..φυσικα μετα απο κανα 6μηνο τους καταλαβανε και πηραν ποδι...

Fixxxer
21-02-16, 00:46
Συχνά αυτό είναι το πιο καταστροφικό για την ίδια την εταιρεία

Μπα ειναι πολυ μεγαλη εταιρεια...


με την αδεια του κονε τους...ασχετο εχει κατσει να ειμαι σε ειαρεια και να βγαζ για 3 τεχνικους δουλεια που πραγματικα δεν ξερανε την τυφλα τους απο παγκο...μονο θεωρια...αλλα ναναι καλα το κονε τους..φυσικα μετα απο κανα 6μηνο τους καταλαβανε και πηραν ποδι...

Οσοι βγαινουν απο σχολες ΤΕΛ/ΤΕΙ/ΑΕΙ δεν ειναι ολοι με εμπειρια, υπαρχουν και παρα πολλοι που δεν εχουν πιασει κατσαβιδι, αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα κακο...
Αν η εταιρεια εχει σκοπο να τον κρατησει μπορει να τον εκπαιδευσει και να γινει καλυτερος πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο που θα ασχοληθει, πρεπει ομως ασχετα αν τον εκπαιδευσει η οχι να εχει και ορεξη να μαθει και να ασχοληθει και φυσικα οι συναδελφοι του να τον βοηθησουν (γιατι υπαρχουν και συναδελφοι που δεν βοηθανε για διαφορους λογους)...

picdev
21-02-16, 01:08
κανείς δεν τα ξέρει ολα, απλά πρέπει να έχεις όρεξη, επίσης η εκπαίδευση κοστίζει για αυτό και η επένδυση σε ένα υπάλληλο είναι η πιο ακριβή επένδυση.
Μπάμπη στις μεγάλες εταιρείες παίρνουν και "άσχετους" \, η εταιρεία δεν βγάζει λεφτά απο αυτούς αλλά περιμένει να βγάλει μετά απο 1-2 χρόνια.
Ενας φίλος που δούλευε στην ericsson μου ειχε χαρακτηριστικά οτι το πρώτο project έκανε να το τελειώσει σε 2-3 μήνες που ειναι κανονικά δουλειά μιας εβδομάδας το πολύ.
Δεν τον έδιωξε κανείς το ήξεραν , η θέση δε ήταν για junior και εγώ προσωπικά το λέω "δεν το έχω ξανακάνει", μπορεί να περάσουν 1-2-3 μέρες και το αποτέλεσμα να ειναι 0 ,θέλει διάβασμα και πειραματισμό
Οσο για τους "συναδέλφους" συνήθως μεγάλοι σε ηλικία ,ανασφαλείς, άσχετοι τρέμουν μην χάσουν τη βόλεψη τους, αυτό δυστυχώς πρπει να είναι πολύ συχνό φαινόμενο ,τουλάχιστον ,εγώ το έχω συναντήσει και δεν έχω πάει σε πολλές δουλειές

betacord85
21-02-16, 01:32
ναι συμφωνω αλλα σημερα με αυτην την κριση ακη προσλαμβανουν ασχετους χωρις καθολου εμπηρεια?η μηπως πονταρουνε στον βασικο μησθο που θα τους δινουν?

Dbnn
21-02-16, 01:48
Εγω που ξερω απο ηλεκτρονικα, δεν εχω κανενα πτυχιο. Μονο απολυτηριο γυμνασιου. Μπορω να βρω μια δουλεια πανω σε αυτον τον κλαδο; μπα.....

betacord85
21-02-16, 01:54
εχεις ψαξει?και στο βιογραφικο σου ρε δημητρη τι πτυχιο θα βαλεις αν η εταιρεια η το καταστημα θελει ντε και καλα πτυχιουχο?για τα ματια του κοσμου ειναι αλλα καλο θα ειναι καποια στιγμη να βγαλεις

thespyros
21-02-16, 09:52
Εγώ διαφωνώ σε αυτήν την κρίση προσλαμβάνουν με εμπειρία με πολλά προσόντα κ μισθό 550€ αυτή ειναι πραγματικότητα δυστυχώς

arkoudiaris
21-02-16, 09:57
Παιδιά διαβάζω τα όσα λέτε και αισθάνομαι ότι είμαι αχάριστος. Πριν λίγους μήνες τελείωσα με το στρατό και ως ηλεκτρολόγος μηχανικός, βρήκα δουλεια σε μεγαλη εταιρεία στην Ελλάδα, που παράγει και εξάγει σχετικό προιον του κλάδου. Ο μισθός είναι παρα πολύ καλος, και όχι μονο για πρωτη εργασια, και το ωραρίο αν και ξεπερνάει το 8ωρο (9-9,5) δεν είναι ακόμη εξαντλητικό.

Παρόλα αυτά, στην σχολή ασχολήθηκα πολύ με άλλο τομέα, και μου φαίνεται κάπως οτι δεν μπορω να ασχοληθώ με το αντικέιμενο που μου αρέσει τόσο πολύ. Όταν λέω ασχοληθηκα δεν εννοώ οτι πηρα απλώς τα μαθήματα και έκανα μια σχετική προσομοιωτική διπλωματική. Έκανα κάποια βήματα παραπάνω.

Στην Ελλάδα, όσο έψαξα βρήκα ελάχιστες εταιρείες που να ασχολούνται με το αντικείμενο (συγκεκριμένα ίσως μόνο 2-3). Ως εκ τούτου, σκέφτομαι το μέλλον, και ότι αν δεν κάνω και κυνηγήσω αυτό που αγαπώ τώρα που είμαι ακόμη μικρός, πότε θα το κανώ. Για αυτό το λόγο σκέφτομαι σοβαρά την λύση του εξωτερικού, που οι επιλογές είναι παρα πολλές δίχως να σημαίνει οτι τα πραγματα ειναι ευκολα. Η ιδέα του ότι δεν θέλω να γίνω αυτός που χρησιμοποιεία το προιον, αλλά αυτός που το σχεδιάζει και φτιάχνει το πρωτότυπο, με έχουν κάνει να σκέφτομαι κ την λυση του διδακτορικού. Αν και σε εκείνη την περίπτωση, πάλι μετα από κάποια χρόνια, θα φτάσω στο σημείο της επιλογής Ελλάδα ή εξωτερικό. Και αυτο είναι το κρίμα στην όλη υπόθεση.

Μάλλον για όλα τα παραπάνω φταίει ότι ήμουν τυχερός και δεν αναγκάστηκα να ψάχνω για δουλεια στο οτιδήποτε. Συγνώμη για το σεντόνι παιδιά. Εύχομαι επιλογές που δεν θα μετανοιώσει κανεις μας και καλές δουλειές, όπως τις ορίζει ο καθένας μας.

picdev
21-02-16, 12:55
για την olympia λες?

Dbnn
21-02-16, 14:32
εχεις ψαξει?και στο βιογραφικο σου ρε δημητρη τι πτυχιο θα βαλεις αν η εταιρεια η το καταστημα θελει ντε και καλα πτυχιουχο?για τα ματια του κοσμου ειναι αλλα καλο θα ειναι καποια στιγμη να βγαλεις

Παμπολες φορες. Αλλα για να παρω το πτυχιο τεχνικου η/υ πρεπει να πληρωσω στο τεε καπου στα 4400Ε (με κατι προσαυξησεις τοσο εφτασε), τα διδακτρα που χρωσταω καθως ηταν ιδιωτικο.
Οποτε για ποιο λογο να δωσω τοσα λεφτα που δεν τα εχω και δεν θα μπορεσω να τα μαζεψω και να κρεμασω ενα χαρτι στον τοιχο?? Δεν θα παρω ευχαριστω. Δεν σκοπευω να παω εξωτερικο για κανενα λογο οποτε ας κατσω να κανω ντελιβερι και εχει ο Θεος.
Και δεν με παιρνει τωρα να παω να ξανακατσω στα θρανια σε καποιο δημοσιο τεε ωστε να ξαναρχισω απο την αρχη καθως πρεπει να κανω 2 δουλειες για να τα φερω βολτα.

dalai
21-02-16, 14:51
Δημητρη πηγες ποτε απο το τεε να το παζαρεψεις? Τα χρηματα ειναι πολλα και δε νομιζω οτι ελπιζουν να τα δουνε ποτε.Αλλα αν συμφωνουσατε σε ενα αλλο ποσο τοτε θα βλεπατε ετσω και ενα μερος αυτων. Δε νομιζω να αγνοησουν μια τετοια προσφορα

picdev
21-02-16, 15:25
αν δεν ειχες να πληρώσεις γιατί πηγες σε ιδιωτικό ? αφού υπάρχουν και δημόσια νυχτερινα

Dbnn
21-02-16, 15:27
Δημητρη πηγες ποτε απο το τεε να το παζαρεψεις? Τα χρηματα ειναι πολλα και δε νομιζω οτι ελπιζουν να τα δουνε ποτε.Αλλα αν συμφωνουσατε σε ενα αλλο ποσο τοτε θα βλεπατε ετσω και ενα μερος αυτων. Δε νομιζω να αγνοησουν μια τετοια προσφορα

Φιλε μου, πριν 6 με 7 χρονια που ειχα σχεδον τα μισα στο χερι, πηγα στον ιδιο τον προεδρο και του ανεφερα πως εχω τα μισα και τα υπολοιπα να τα εξοφλουσαμε σε δοσεις με καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο. Ανενδοτοι. Η ολο το ποσο η καθολου καθως "δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα". Σηκωθηκα κυριος και εφυγα χωρις "πολλα πολλα".

Τωρα απλα πρεπει να εργαστω καθως αποτελω την μοναδικη πηγη εισοδηματος στην οικογενεια. Μολις βγει καποιος απο τους γονεις μου στην συνταξη και φυγει φορτιο απο επανω μου τοτε θα το σκεφτω να κρατησω μια πρωινη δουλεια και να παω σε καποιο νυκτερινο.

picdev
21-02-16, 15:30
σύνταξη ? ωραίο ανέκδοτο

Dbnn
21-02-16, 15:32
αν δεν ειχες να πληρώσεις γιατί πηγες σε ιδιωτικό ? αφού υπάρχουν και δημόσια νυχτερινα

Κλασικη ατακα που την εχω ακουσει πολλες φορες. Δεν σε παρεξηγω ομως.
Πηγα γιατι μπορουσα να παω και υπηρχε το εισοδημα να καλυψει το ιδιωτικο.
Τον λογο ομως που δεν γινοταν να πληρωθει το τελευταιο ετος ομως ειναι κατι που δεν αφορα το φορουμ.

Πιστεψε με ξερω πολλους που εστελναν τα παιδι τους σε ιδιωτικα αλλα υπερασπιζονταν μεχρι εσχατων τα δημοσια.
Τουλαχιστον η οικογενεια μου μπορουσε να καλυψει τα εξοδα. Μετα δεν μπορουσε οχι απο αποψη, αλλα απο συνθηκες.

Dbnn
21-02-16, 15:32
σύνταξη ? ωραίο ανέκδοτο

Ισως για σενα να ειναι ανεκδοτο. Για μενα δεν ειναι.

vasilllis
21-02-16, 15:40
Παντως τωρα δινουν πτυχια ανευ συμμετοχης.σε δημοσια

picdev
21-02-16, 16:02
Κλασικη ατακα που την εχω ακουσει πολλες φορες. Δεν σε παρεξηγω ομως.
Πηγα γιατι μπορουσα να παω και υπηρχε το εισοδημα να καλυψει το ιδιωτικο.
Τον λογο ομως που δεν γινοταν να πληρωθει το τελευταιο ετος ομως ειναι κατι που δεν αφορα το φορουμ.

Πιστεψε με ξερω πολλους που εστελναν τα παιδι τους σε ιδιωτικα αλλα υπερασπιζονταν μεχρι εσχατων τα δημοσια.
Τουλαχιστον η οικογενεια μου μπορουσε να καλυψει τα εξοδα. Μετα δεν μπορουσε οχι απο αποψη, αλλα απο συνθηκες.

δεν υπαρχει λόγος να με παρεξηγήσεις επειδή σε ρώτησα γιατί πήγες σε ιδιωτικό και τι παραπάνω έχει το δημόσιο , ειδικά αν δεν έχεις την οικονομική άνεση.
Οταν λέω άνεση εννοώ να μην τα βγάζεις τσίμα τσιμα για να πληρώνεις το ιδιωτικό.
Απο νυχτερινά δεν έχω ιδέα

Panoss
21-02-16, 16:02
Πιστεψε με ξερω πολλους που εστελναν τα παιδι τους σε ιδιωτικα αλλα υπερασπιζονταν μεχρι εσχατων τα δημοσια.
Και πώς υπερασπίζεσαι κάτι, και μάλιστα μέχρις εσχάτων, όταν ΔΕΝ το επιλέγεις;

Σαν να λέμε, υπερασπίζομαι τους πρόσφυγες, μέχρις εσχάτων, αλλά όχι και να πληρώσω γι αυτούς!
Όχι και να βραχώ να πέσω στη θάλασσα για να τους βγάλω!

Αλλά τους υπερασπίζομαι. ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΩΝ.

Dbnn
21-02-16, 16:04
δεν υπαρχει λόγος να με παρεξηγήσεις οταν σε ρώτησα γιατί πήγες σε ιδιωτικό και τι παραπάνω έχει το δημόσιο , ειδικά αν δεν εχεις την οικονομική άνεση.
Οταν λέω άνεση εννοώ να μην τα βγάζεις τσίμα τσιμα για να πληρώνεις το ιδιωτικό.
Μα οταν πηγα σε ιδιωτικο μπορουσα να το καλυψω. Δεν υπηρχε διαθεση για τσιμα τσιμα. Μπορουσα να παω και πηγα. Τωρα με αυτο θα αναλωθουμε; αυτο προσπαθω να εξηγησω.

lepouras
21-02-16, 16:52
παιδιά μην το κάνουμε εκλογές εδώ.
Δημήτρη όπως έχω ξανά πει. τέλειωσα 2 φορές το νυχτερινό και σε καθόλου μικρή ηλικία.
φυσικά κανένας δεν θέλει να σε πιέσει. απλά αυτό που θέλω να σου πω και να έχεις στο μυαλό σου είναι ΜΗΝ το ακυρώσεις λόγο ηλικίας.
όταν με το καλό μπορέσεις τράβα. δεν έχεις να χάσεις τίποτα πέρα από 3-4 ώρες το βράδυ.

και σε πληροφορώ ότι ΚΑΙ στο νυχτερινό όποιος θέλει να μάθει τον βοηθάνε να μάθει. αυτοί που πάνε μόνο και μόνο να πάρουν ένα χαρτί και δεν θέλουν να ασχοληθούν απλά δεν ασχολούνται μαζί του ούτε οι δάσκαλοι.

arkoudiaris
21-02-16, 17:59
για την olympia λες?

Οχι picdev.. Αλλη εταιρεια αλλα δεν θα θελα να πω κατι παραπάνω.. Για ευνοητους λογους.. Τον προβληματισμο μου εξεθεσα απλως..

vasilllis
21-02-16, 18:01
παιδιά μην το κάνουμε εκλογές εδώ.
Δημήτρη όπως έχω ξανά πει. τέλειωσα 2 φορές το νυχτερινό και σε καθόλου μικρή ηλικία.
φυσικά κανένας δεν θέλει να σε πιέσει. απλά αυτό που θέλω να σου πω και να έχεις στο μυαλό σου είναι ΜΗΝ το ακυρώσεις λόγο ηλικίας.
όταν με το καλό μπορέσεις τράβα. δεν έχεις να χάσεις τίποτα πέρα από 3-4 ώρες το βράδυ.

και σε πληροφορώ ότι ΚΑΙ στο νυχτερινό όποιος θέλει να μάθει τον βοηθάνε να μάθει. αυτοί που πάνε μόνο και μόνο να πάρουν ένα χαρτί και δεν θέλουν να ασχοληθούν απλά δεν ασχολούνται μαζί του ούτε οι δάσκαλοι.
Πλέον ούτε τις 3-4 ώρες δεν χρειάζεται να "σπαταλάς"

Fixxxer
21-02-16, 18:19
Παιδιά διαβάζω τα όσα λέτε και αισθάνομαι ότι είμαι αχάριστος. Πριν λίγους μήνες τελείωσα με το στρατό και ως ηλεκτρολόγος μηχανικός, βρήκα δουλεια σε μεγαλη εταιρεία στην Ελλάδα, που παράγει και εξάγει σχετικό προιον του κλάδου. Ο μισθός είναι παρα πολύ καλος, και όχι μονο για πρωτη εργασια, και το ωραρίο αν και ξεπερνάει το 8ωρο (9-9,5) δεν είναι ακόμη εξαντλητικό.

Μπήκες μόνο με βιογραφικό ή με γνωστό (δεν είναι κακό κι γω έχω μπει σε κανά 2 δουλειες με γνωστο)?
Σε ρωτάω πιο πολύ για την στατιστική...

arkoudiaris
21-02-16, 18:37
Διχως γνωστο.. Δεν θα χα θεμα να το πω Ουτε γω.... τρεις συνεντευξεις συνολικα με αλλα προσωπα

thespyros
21-02-16, 18:52
Έχετε λίγο έχω την άποψη ξεφύγει εκτός θέματος

Fixxxer
21-02-16, 19:02
Έχετε λίγο έχω την άποψη ξεφύγει εκτός θέματος

Γιατι το λες αυτο παντα στο φορουμ ειμαστε εντος θεματος δεν ξεφευγουμε ποτε...:lool:

leosedf
21-02-16, 19:29
Σπύρο!!
ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ REPORT ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Αντί να κάνεις απάντηση και το post σου πάει σε όλους τους συντονιστές.

Πάτα το κουμπί που λέει "+Απάντηση στο θέμα"

navar
21-02-16, 19:38
ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ REPORT ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ


οχι σπυρο μην τον ακους !!!!! καλα κανεις... εκει πατα το συνεχεια !!!!
πολυ τεμπελιαζουν τωρα τελευταία , ουτε ενα ban ουτε μια ποινή ούτε τίποτα !

thespyros
21-02-16, 20:01
Χαχαααα σας βάζω σε τάξη !!!!!!

lepouras
21-02-16, 23:59
Σπύρο!!
ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ REPORT ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Αντί να κάνεις απάντηση και το post σου πάει σε όλους τους συντονιστές.

Πάτα το κουμπί που λέει "+Απάντηση στο θέμα"
γιατί το λες αυτό? εμένα δεν με ενοχλεί γιατί δεν κοιτάω στο μαιλ που έρχονται.:hahahha:
πάτα όσο θες παλικάρι μου. δεν με ενοχλείς καθόλου εμένα. (από άλλον θα το φας το μπαν):001_rolleyes:

thespyros
23-02-16, 09:47
Ακομα μια μέρα δίχως τηλ τα πράγματα πλέον ειναι σοβαρα

betacord85
23-02-16, 17:03
ψαχνεσαι γενικα?η μονο στο τομεα του ηλεκτρολογου?εχεις σκεφτει να μετακομισεις μιας και εισαι κοντα στην βουλγαρια για να δουλεψεις?

thespyros
23-02-16, 20:20
Μακριά απο Βουλγαρία

elektronio
23-02-16, 20:28
ψαχνεσαι γενικα?η μονο στο τομεα του ηλεκτρολογου?εχεις σκεφτει να μετακομισεις μιας και εισαι κοντα στην βουλγαρια για να δουλεψεις?

Μπάμπη, οι Βούλγαροι έρχονται στην Ελλάδα (ακόμα και σήμερα) για να βρουν δουλειά και να πάρουν καλύτερο μεροκάματο. Τι θα μπορούσε να κάνει στην Βουλγαρία; Υπόψη ότι αν δεν πιάσεις Σόφια και μείνεις στα κοντινά το μεροκάματο είναι 150-200 ευρώ. Και χωρίς να ξέρεις γλώσσα; Μόνο για επιχειρήσεις που έχουν ήδη πελατεία στην Ελλάδα και πάλι υπάρχουν πολλές δυσκολίες.

picdev
23-02-16, 21:05
Μακριά απο Βουλγαρία

εμένα με πήραν 3 φορές τηλέφωνο μετά απο 6 μήνες αφού έστειλα βιογραφικό, θέλει υπομονή .
Καλύτερα βρες κάτι να απασχολείσαι για να μην σε πάρει αποκάτω.

thespyros
23-02-16, 21:35
Μόλις τωρα με πήρε τηλ μια Ετερεια για τεχνικός σε ιατρικά μηχανήματα κ δώσαμε ραντεβού αύριο πρωι να πάω να δω το πλάνο της εργασίας .Να σας πω την αλήθεια δεν γνωρίζω απο αυτά Άλλα μ ειναι πολυ ενδιαφέρον να μάθω άντε να δουμε τι θα δουμε

betacord85
23-02-16, 21:36
θα συμφωνησω με τον ακη...κανε κατι για να μην μενεις στασιμος...οτιδιποτε ακομα και ντελιβερι οτι ναναι για να παιρνεις κατι για να τα βγαζεις περα...εκτος αν εχεις καβαντζα λεφτα και μπορεις να ανταπεξελθεις...

thespyros
23-02-16, 21:41
Το καλό ειναι έχω κάποια καβάντζα κ τσιμπάω απο εκει αλλά κ αυτά όλο κατεβαίνουν

betacord85
23-02-16, 21:44
α αν ειναι τοτε ετσι κομπλε...αλλα ψαξου και σε αλλα επαγγελματα για να βγαλεις κατι...σε τι αλλο εισαι προθυμος να δουλεψεις εκτος απο ηλεκτρολογος?η στο παρελθον που εχεις δουλεψει?

thespyros
23-02-16, 22:10
Έχω μια πρόταση τωρα σήμερα έγινε για τεχνικός σε ιατρικά μηχανήματα σαν ηλεκτρολόγος αύριο θα πάω. Να με δουν κ να δω το πλάνο δουλειάς ,το κόνε μου το έκανε ένας γνωστός μου άντε να δουμε

vasilllis
24-02-16, 09:58
Έχω μια πρόταση τωρα σήμερα έγινε για τεχνικός σε ιατρικά μηχανήματα σαν ηλεκτρολόγος αύριο θα πάω. Να με δουν κ να δω το πλάνο δουλειάς ,το κόνε μου το έκανε ένας γνωστός μου άντε να δουμε
Καλη τυχη!

thespyros
24-02-16, 17:33
Πήγα αλλά ειναι πολυ δύσκολη φάση για μένα ένα αντικείμενο άγνωστο έκανα ένα δοκιμαστικό να δω την φύση εργασίας δεν εχει ωράρια πολλά εκτός έδρας κ γενικά λίγα λεφτά θα το σκεφτώ

georgiokl
24-02-16, 17:37
Πήγα αλλά ειναι πολυ δύσκολη φάση για μένα ένα αντικείμενο άγνωστο έκανα ένα δοκιμαστικό να δω την φύση εργασίας δεν εχει ωράρια πολλά εκτός έδρας κ γενικά λίγα λεφτά θα το σκεφτώ

στειλε και καπου αλου βιογραφικα! αν εχεις τελιεωσει καποιο τει στειλε και σε εργοστασια. Αν και εγω δεν εχω βγει ακομα στην αγορα εργασιας ξερω οτι εργοστασια παιρνουν κοσμο. Λογικα καποιο εργοστασιο θα ζηταει ατομα.

thespyros
24-02-16, 18:07
Και που δεν έχω στείλει βιογραφικά παντού νεκρά νεκρά νεκρά τι να πω νιώθω απογοήτευση μεγάλη

vasilllis
24-02-16, 19:03
Πήγα αλλά ειναι πολυ δύσκολη φάση για μένα ένα αντικείμενο άγνωστο έκανα ένα δοκιμαστικό να δω την φύση εργασίας δεν εχει ωράρια πολλά εκτός έδρας κ γενικά λίγα λεφτά θα το σκεφτώ
Τι δύσκολο που δεν μπορείς να μάθεις; δεν αξίζει;

SRF
24-02-16, 19:28
Πήγα αλλά ειναι πολυ δύσκολη φάση για μένα ένα αντικείμενο άγνωστο έκανα ένα δοκιμαστικό να δω την φύση εργασίας δεν εχει ωράρια πολλά εκτός έδρας κ γενικά λίγα λεφτά θα το σκεφτώ

Δηλαδή? Πόσο... "λίγα" ?

< 549 ? (μην το σκεφτείς ΚΑΝ)
550? (Σκέψου το με το ΠΑΣΣΟ σου)
650? (Σκέψου ότι ΔΕΝ ξέρεις ΚΑΙ θα μάθεις κάτι για αύριο)
750? (Ενώ ΔΕΝ ξέρεις το σκέφτεσαι πολύ)
> 800 ??? (Και δεν ξέρεις και το σκέφτεσαι ΑΚΟΜΑ)

----
< 2000 ! ?
< 1500 ?
< 1000 ?

thespyros
24-02-16, 19:56
580€ χωρίς υπερωρίες απλά

The_Control_Theory
24-02-16, 19:58
Μήπως να έφτιαχνες λίγο το βιογραφικό σου?
Μήπως έχει κάποιο λάθος? Ο τρόπος συγγραφής οτυ. Ξέρω γω?
Αν και δεν νομίζω απλά είπα να πώ και γώ μιά γνώμη.

Είναι διαφορετικό το βιογραφικό ενός τεχνικού από ενός δικηγόρου για παράδειγμα.

Panoss
24-02-16, 20:13
580€ χωρίς υπερωρίες απλά
Ωράριο; Σου είπανε;

ultra
24-02-16, 21:29
Αν σκεφτεις οτι δεν ξερεις το αντικειμενο, αρα με μηδενικη εμπειρια, δεν ακουγεται καθολου ασχημα.
Αφου μεινεις κανα χρονο στην δουλεια και μαθεις, τοτε ανετα ζητας αυξηση κι αν δεν στην δωσει,
βρισκεις στον ιδιο κλαδο δουλεια, αλλα αυτη τη φορα με προυπηρεσια.

thespyros
24-02-16, 21:33
Θα το σκεφτώ

bchris
24-02-16, 23:36
Σπυρο γεια σου.
Τα φραγκα ειναι οντως λιγα, αλλα σκεψου το σαν επενδυση.

Θα πας, θα μαθεις, θα βαλεις ποδι σ' ενα χωρο σχετικα κλειστο...
Απο την αλλη, εχοντας και την καβατζα σου οπως ειπες, θα εισαι σχετικα χαλαρος,
με την εννοια οτι οποτε σου σπασει τα @@ το αφεντικο φευγεις με οτι εχεις μαθει.

Εννοειται φυσικα οτι μετα εχεις ανοιξει και την πορτα των ιατρικων μηχανηματων, που γενικα εχει ψωμι.

Εγω προτεινω να πας χωρις δευτερη σκεψη και απο ψυχολογικη σκοπια να το δεις, καλο θα σου κανει.

Ειναι και απο γνωστο, δωρο απο τον Θεο ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη.

thespyros
24-02-16, 23:48
Είμαι πλέον μεγάλος για μαθήματα 40 Άρης χωρίς υπομονή

Dbnn
25-02-16, 00:08
Είμαι πλέον μεγάλος για μαθήματα 40 Άρης χωρίς υπομονή

Η καβατζα τελειωνει σπυρο. Και αμα τελειωσει θα παρακαλας για 400 το μηνα και μαυρες υπερωριες που δεν θα παιρνεις ποτε. Αλλα θα ειναι αργα.
30αρης εδω.

thespyros
25-02-16, 00:13
Τέλος πάντων μην σας κουράζω συνεχίζω δυναμικά

picdev
25-02-16, 00:45
Οι συγκεκριμένες δουλειά θέλουν καθημερινό ψαξιμο και ενασχόληση. Επίσης είναι ένας κλάδος που έχει ψωμί και είναι κάτι ιδιαίτερο, κρίμα είναι να μην πας , ειδηκα στην ηλικία σου

klik
25-02-16, 01:25
Η ιστορία στα ιατρικά μηχανήματα είναι α) manual, β) γνώση ηλεκτρονικών, γ) εμπειρία.
Πας ένα-δυο χρόνια, αποκτάς εμπειρία, αποκτάς στοιχείο βαρύ για το βιογραφικό, αποκτάς τα manual (copy), αποκτάς γνωριμία με τους πελάτες-ιατρούς.
Αν μετά δεν πάρεις αύξηση ικανοποιητική (αναλόγως και της απόδοσης σου), φεύγεις.
Τόσο απλά!

Όσοι εργοδότες δίνουν ψίχουλα σε κάποιον χωρίς εμπειρία και βγάζουν λεφτά απο αυτόν (απόδοση), θα συζητήσουν και θα δώσουν αύξηση διότι, όπως είπαμε: βγάζουν λεφτά και φυσικά δεν θέλουν να πάει σε ανταγωνιστή ή να γίνει ανταγωνιστής.

thespyros
26-02-16, 19:52
Τρίτη έχω συνέντευξη μ εργοστάσιο για συντήρηση άντε να δουμε έχω προαίσθημα πολυ καλό

The_Control_Theory
26-02-16, 20:10
Να παώ εγώ στα ιατρικά μηχανήματα? Πλάκα κάνω δεν μένω Αθήνα και θα μου βγεί ο μισθός ενοίκιο.

vasilllis
26-02-16, 20:26
Η ιστορία στα ιατρικά μηχανήματα είναι α) manual, β) γνώση ηλεκτρονικών, γ) εμπειρία.
Πας ένα-δυο χρόνια, αποκτάς εμπειρία, αποκτάς στοιχείο βαρύ για το βιογραφικό, αποκτάς τα manual (copy), αποκτάς γνωριμία με τους πελάτες-ιατρούς.
Αν μετά δεν πάρεις αύξηση ικανοποιητική (αναλόγως και της απόδοσης σου), φεύγεις.
Τόσο απλά!

Όσοι εργοδότες δίνουν ψίχουλα σε κάποιον χωρίς εμπειρία και βγάζουν λεφτά απο αυτόν (απόδοση), θα συζητήσουν και θα δώσουν αύξηση διότι, όπως είπαμε: βγάζουν λεφτά και φυσικά δεν θέλουν να πάει σε ανταγωνιστή ή να γίνει ανταγωνιστής.
άστο, δεν παίζει.οσο μπορούν να έχουν πρακτικούς φοιτητές με επιδότηση και τσάμπα υπαλλήλους έτσι θα είναι μια ζωή.Δυστυχώς.

The_Control_Theory
26-02-16, 20:36
άστο, δεν παίζει.οσο μπορούν να έχουν πρακτικούς φοιτητές με επιδότηση και τσάμπα υπαλλήλους έτσι θα είναι μια ζωή.Δυστυχώς.

Σε εμένα είχε τύχει. Με είχε πάρει πρακτική τεχνική εταιρεία που έφτιαχνε το SCADA στις σύρραγγες της Εγνατίας Οδού.
Σε έξι μήνες είχα φτιάξει το GUI με WinCC που διαχειριζόταν 30000-50000(κάπου εκεί) σήματα που φεύγαν από όλες τις σήραγγες σε 30-50 PLC και αυτά με την σειρά τους στο δικό μου το SCADA.
Κάθε μέρα μου δίναν μια λίστα με σήματα και εγώ τα πέρναγα και έκανα φωτάκια να ανάβουν ή να σβήνουν. Απλή δουλειά.

Μετά από 6 μήνες μου λένε σε θέλουμε να σε κρατήσουμε με 425 ευρώ. Η εταιρεία θεσσαλονίκη εγώ Βολιώτης το ενοίκιο το ρεύμα λέω όχι δεν μπορώ να ζήσω έτσι για πολύ.

Μετά από μήνες που όλα εκείνα τα σήματα χαθήκαν. Κανένας δεν με ρώτησε ποιά είναι τα ονόματα, πως τα κατηγοριοποίησα κλπ με παίρνουν τηλέφωνο και με θέλανε πίσω με 800-900 ευρώ το μήνα.

Προφανώς δεν βγάζανε άκρη με τα σήματα. Η βιαζόνταν να παραδόσουν το έργο και θα αργούσε κάποιος να μάθει τι είχα κάνει.

Και κει είναι που λες... Τα 800-900 δεν μπορούσε να τα δώσει κατευθείαν? Είναι η πρώτη μου εργασιακή εμπειρία και ήμουν πολύ τυχερός που έζησα κάτι τέτοιο στην πρώτη μου δουλειά.
Τότε ένοιωθα περιζήτητος μηχανικός τρομάρα μου χαχαχα. Πάρε τώρα ανεργία χαχαχα

Αλλά ήταν αργά. Αν και το σκέφτομαι ακόμη να πήγαινα. Αλλά δεν είχαν και μπέσα. Μπορεί να με έδιωχναν στο τρίμηνο.

Fixxxer
26-02-16, 21:10
Τρίτη έχω συνέντευξη μ εργοστάσιο για συντήρηση άντε να δουμε έχω προαίσθημα πολυ καλό

Αν το εργοστασιο ειναι σοβαρο θα αμοιβεσαι με ΣΣΕ ηλεκτρολογων και φυσικα ενσημα, υπερωριες, νυχτερινη βαρδια, σκ, bonus παραγωγης κλπ...

thespyros
26-02-16, 22:06
ΣΣΕ ηλεκτρολογων ποσο ειναι βρε παιδια αλλα λενε 700ε αλλα 870ε

Fixxxer
26-02-16, 22:24
ΣΣΕ ηλεκτρολογων ποσο ειναι βρε παιδια αλλα λενε 700ε αλλα 870ε

Για τει που ξερω ειναι 900€ καθαρα 5ημερο 8ωρο...
Για ηλεκτροτεχνιτες δεν ξερω...

thespyros
26-02-16, 22:26
ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΙΣΘΟΥ










Βασικός μισθός 980






Επίδομα προϋπηρεσίας






Επίδομα γάμου






Επίδομα τέκνων






Επίδομα ανθυγιεινής εργασίας






Επίδομα ύψους






Επίδομα πλωτών μέσων






Επίδομα υπευθυνότητας






Επίδομα τεχνικής σχολής






Επίδομα ΤΕΙ






Επίδομα ακτινοβολίας






Επίδομα επικίνδυνης εργασίας






ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 1045

betacord85
26-02-16, 22:40
καλα ακομα δεν αρχισες δουλεια ψαχνεις να βρεις ποσο θα παιρνεις?

picdev
26-02-16, 22:58
Καλά αν τα πάρεις αυτά , πες μου που είναι να πάω να τα πάρω και εγώ.
Μιλάμε για 5 εργοστάσια σε όλη την Ελλάδα και αν μείνουν ανοιχτά .
Στα εργοστάσια οι ηλεκτρολόγοι έφταναν να παίρνουν 3 κ 5 χιλιάρικα καθαρά και δεν σκιζοντουσαν στην δουλειά.

Χωρίς τα έξτρα , μέχρι σχολικά και δωρο επιταγές

betacord85
26-02-16, 23:05
για να παρεις φιλε μου καλε αυτο το ποσον πρεπει εκτος να εχεις σουπερ ντουπερ προυπηρεσια και συστασεις πρεπει να εισαι και γατονι...για να δουμε την τριτη τι θα πεχτει...να πας περιποιημενος ξυρισμενος και με το καταλληλο dress code να μιλας ευγενικα και αν ειναι γυναικα μην κοιτας τα boobs της ουτε το το πατωμα...καλη τυχη

Fixxxer
26-02-16, 23:21
Μάλλον εσείς οι από πάνω δεν ξέρετε τι εστί εργοστάσιο και μάλιστα σοβαρό...:P

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

katmadas
26-02-16, 23:25
προσοχη στο dress code
το καλυτερο dress code για ενα τετοιο ραντεβου για μια τετοια δουλεια ειναι sport casual.
τζιν-πουκαμισο ανοιχτο και ενα απλο παπουτσι.

μην κανεις καμια υπερβολη...

katmadas
26-02-16, 23:27
Καλά αν τα πάρεις αυτά , πες μου που είναι να πάω να τα πάρω και εγώ.
Μιλάμε για 5 εργοστάσια σε όλη την Ελλάδα και αν μείνουν ανοιχτά .
Στα εργοστάσια οι ηλεκτρολόγοι έφταναν να παίρνουν 3 κ 5 χιλιάρικα καθαρά και δεν σκιζοντουσαν στην δουλειά.

Χωρίς τα έξτρα , μέχρι σχολικά και δωρο επιταγές


οχι δεν ειναι ετσι...
ποτε δεν επερναν τοσα λεφτα οι ηλεκτρολογοι.

γενικα υπαρχει μια ατμοσφαιρα σημερα οτι ολοι κλανανε και βγαζανε λεφτα....
δεν ειναι ετσι...

picdev
26-02-16, 23:31
Εγώ τα είδα σε εργοστάσιο που έφτιαχνε πυλώνες ανεμογενητριων , πολυ μεγάλο εργοστάσιο . ανάλογα μου έχουν πει για τα τσιμέντα.
Τώρα αλήθεια ψέματα.

Εμας συνάδελφός μου είπε για γνωστή εταιρεία του χώρου που στη παραγωγή έπαιρναν 1500€ , bonus συλλογικές συμβάσεις και τα σχετικά , τώρα η εταιρεία έχει σχεδόν κλείσει

katmadas
26-02-16, 23:41
Εγώ τα είδα σε εργοστάσιο που έφτιαχνε πυλώνες ανεμογενητριων , πολυ μεγάλο εργοστάσιο . ανάλογα μου έχουν πει για τα τσιμέντα.
Τώρα αλήθεια ψέματα.

Εμας συνάδελφός μου είπε για γνωστή εταιρεία του χώρου που στη παραγωγή έπαιρναν 1500€ , bonus συλλογικές συμβάσεις και τα σχετικά , τώρα η εταιρεία έχει σχεδόν κλείσει


ε ναι 1500+εξτρα οκ ....
τωρα για ανεμογεννητριες δεν ξερω...

εμενα ο πατερας μου μετα απο 35 χρονια στο εργοστασιο εφτασε 2200+υπερωριες περιπου.

Dbnn
26-02-16, 23:44
Κατι κανω λαθος......... Τετοιοι μισθοι παιζουν ακομα??

betacord85
26-02-16, 23:46
αναλωγα το πτυχιο την προυπηρεσια και τι μεταπτυχιακο εχεις κανει...

Fixxxer
26-02-16, 23:48
ε ναι 1500+εξτρα οκ ....
τωρα για ανεμογεννητριες δεν ξερω...

εμενα ο πατερας μου μετα απο 35 χρονια στο εργοστασιο εφτασε 2200+υπερωριες περιπου.


Ο δικος μου μετα απο υπερωριες, 12ωρα, νυχτα, και Σαββατο με την ιδιοτητα του εργοδηγου ειχε φτασει και 3300€ καθαρα...
Για εμενα δεν θα πω...:001_tt2:

nestoras
26-02-16, 23:51
Ο δικος μου μετα απο υπερωριες, 12ωρα, νυχτα, και Σαββατο με την ιδιοτητα του εργοδηγου ειχε φτασει και 3300€ καθαρα...
Για εμενα δεν θα πω...:001_tt2:

11€ την ώρα... Δεν είναι υπερβολικό νούμερο αν σκεφτεί κανείς ότι τέλη του 1990 υπήρχαν καθηγητές που έκαναν ιδιαίτερα σε μαθητές με τιμές 25.000δρχ/ώρα ΜΑΥΡΑ....

Fixxxer
26-02-16, 23:55
11€ την ώρα... Δεν είναι υπερβολικό νούμερο αν σκεφτεί κανείς ότι τέλη του 1990 υπήρχαν καθηγητές που έκαναν ιδιαίτερα σε μαθητές με τιμές 25.000δρχ/ώρα ΜΑΥΡΑ....

Απ οσο θυμαμαι τωρα που το λες καθηγητης μας που εκανε και στο σχολειο και ηταν μονιμος επαιρνε σε ιδιαιτερο 15.000δρχ/ωρα εποχες 1997...
Και σημερα υπαρχουν καποιοι με 20€/ωρα...

picdev
27-02-16, 00:02
Και 50€ έπαιρναν τη ώρα , υπήρχε χρημα τότε , κυκλοφορούσε , μια δύο τρεις μπορεί να σου καθόταν .
Πρωτα απ ολλα με πτυχίο δεν έπαιρνες κάτω από 1000€ για 1ο μισθό και δεν είχες και τόση εφορία , ενφια κτλ . τώρα και με προϋπηρεσία και πτυχίο και τα πάντα όλα σου λενε 500€

klik
27-02-16, 00:16
Γνωστός ηλεκτρολόγος σε καράβια (8 μήνες εκτός, 4 μήνες αδεια) παίρνει 2800/μήνα * 12 μήνες + μπόνους αν φτάσουν κάποιους στόχους χρόνου (σαν ομάδα). Δουλεύει σε ξένη εταιρία. Έφυγε όταν η εταιρία που δούλευε δεν πήγαινε καλά (ηλεκτρολόγος σε αντιπροσωπεία τρακτέρ).

---

Εγώ δοκίμασα να κάνω κάποια σερβισ σε εργοστάσια που φύγαν και πήγαν Βουλγαρία, αλλά είπα δεν αξίζει τον κόπο. Δεν υπάρχουν προδιαγραφές ασφαλείας (είναι φτηνοί και αναλώσιμοι οι άνθρωποι), ούτε απαιτήσεις, ούτε σου επιτρέπουν σωστή δουλειά. Φυσικά δεν αξίζουν και τα λεφτά.

---

Στα ιδιαίτερα μαθήματα, το 20αρι είναι πολύ. Εκτός αν ο μαθητής είναι σε ιδιωτικό και σκάει 9000/έτος!!!!!!! οπότε ο γονιός αντέχει σκίσιμο.

lepouras
27-02-16, 02:32
Άκη σε ένα σωστό εργοστάσιο με σωστό ηλεκτρολόγο ο εργοστασιάρχης χαίρετε όταν κάθετε ο ηλεκτρολόγος.
ξέρεις γιατί?
γιατί σημαίνει ότι δεν υπάρχουν βλάβες άρα τρέχει η παραγωγή.
όταν ο ηλεκτρολόγος τρέχει πανικόβλητος, σημαίνει ότι αρκετοί εργάτες κάθονται γιατί δεν έχουν δουλειά και δεν υπάρχει παραγωγή.
σε ένα σωστό εργοστάσιο ο ηλεκτρολόγος για να φτάσει στο σημείο να κάθετε του έχει βγει ο κώλος να το φτάσει σε τέτοια ποιότητα που να μην βγάζει βλάβες.
όπως εσύ λές ξέρεις περιπτώσεις εγώ ξέρω περίπτωση εργοστασιάρχη που το πρωί το πρώτο πράγμα που έκανε με το που έμπαινε στο εργοστάσιο το άγχος του ήταν μέχρι να δει στο γραφείο της τεχνικής υπηρεσίας τον ηλεκτρολόγου αν πίνει καφέ και κάθετε. και όταν των ρωτήσανε << μα καλά δεν σε πειράζει που κάθετε και πίνει καφέ?>> απάντησε << αν αυτός πίνει καφέ τότε το εργοστάσιο δουλεύει. >> φυσικά και του είχε βγει ο κώλος του μάστορα μέχρι να φτάσει σε σημείο να ξέρεις τόσο καλά το εργοστάσιο και να το έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που να κάθετε.
ψηλά γράμματα για μερικούς για μερικούς άλλους όμως όχι.

klik
27-02-16, 02:51
Αυτό δεν είναι το ανέκδοτο με τους administrator?:lool:

Πριν (πολλά) χρόνια οι μηχανές ήταν ρελεδάτες με εύκολα κατανοητά σχηματικά και ένας ηλεκτρολόγος μπορούσε να έχει το εργοστάσιο συμμαζεμένο και αρκετή (συσσωρευμένη) εμπειρία στις μηχανές του, ώστε να τις επιδιορθώνει γρήγορα.

Τώρα οι μηχανές έχουν PLC, πλακέτες, εκατοντάδες αισθητήρες κλπ. Μερικές βλάβες μπορείς να τις παρακάμψεις προσωρινά μέχρι την επισκευή (για να συνεχίσει η παραγωγή), άλλες όχι. Οι πιθανότητες να κάθετε ο ηλεκτρολόγος ή να αρκούν οι γνώσεις του ηλεκτρολόγου είναι πολύ μικρές.

betacord85
27-02-16, 02:56
ξεφυγατε απο το θεμα...για να δουμε την τριτη στο interview τι θα πεχτει...

thespyros
27-02-16, 09:42
Δώστε καμία ιδέα ώστε να είμαι καλύτερος στην συνέντευξη απο τους άλλους υποψήφιους,οσο αναφορα τον μισθο δεν μ ενδιαφερει ποσα θα παρω αρκει να παρω την δουλεια δεν εχω τρελες απαιτησεις ξερω οτι υπαρχει πολυ ανεργια .

tsimpidas
27-02-16, 10:37
Είμαι πλέον μεγάλος για μαθήματα 40 Άρης χωρίς υπομονή



υπάρχει πάντα και μια διαφορετική κατεύθυνση = http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75416&highlight=%EA%E1%E9+%E1%E3%F1%EF%F4%E7%F2+%EA%E1%E 9


εγώ πιστεύω οτι το κώλυμα με ενα επάγγελμα ειναι δίκοπο μαχαίρι, αν σου βγει καλά τότε όλα καλά,

αν όμως στραβώσει τότε ?

εισαι ηλεκτρολόγος αλλα είσαι και άνθρωπος, και οι άνθρωποι μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα απο θέμα εργασίας.

thespyros
27-02-16, 10:50
τι σημαινει αυτο??? δηλαδη??

tsimpidas
27-02-16, 11:04
καλή τύχη με την συνέντευξη.:001_smile:


αν εισαι 40αρης και σου τελειώνει η υπομονή,,,, δουλειά με το ζόρι δεν δινει κανένας, ετσι ητε κάνεις υπομονή ητε σου τελείωσε, αυτο δεν θα αλαξει κατι.

Fixxxer
27-02-16, 11:08
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη σ αυτά που είπε για να κάθεται ο ηλεκτρολόγος, άλλο να κάθονται 40 άτομα στην παραγωγή που σημαίνει τσάμπα εργατωρες συν το ότι δεν βγάζουν προϊόν στο οποίο μπορεί να έχουν και ρήτρες παραδοσης και άλλο φυσικά να κάθονται 3 άτομα ηλεκτρολόγοι βάρδιας αλλά συνήθως κάθονται αυτοί που είναι νύχτα γιατί το πρωί όλο και κάποια συντήρηση θα γίνεται παράλληλα με την παταγωγη...
Σπύρο πρέπει να είσαι άνετος στην συνέντευξη και συνήθως η απάντηση πρέπει να είναι αυτό που θέλουν να ακούσουν...
Φυσικά θα σε ρωτήσουν και κάποια ηλεκτρολογικα όπως plc,inverter,αυτοματισμοί,μηχανές ίσως σου κάνουν και καμία ερώτηση παγίδα και φυσικά πόσο καιρό χρειάζεσαι μέχρι να κρατήσεις βάρδια αν είσαι μόνος (στα λέω γιατί τα έχω περασει)...
Σε σοβαρό εργοστάσιο μέχρι και ψυχοτεχνικα τεστ κάνουν...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

thespyros
27-02-16, 11:46
Στην αγγελια ελεγε ζητειται ηλεκτρολόγος-συντηρητής βιομηχανικού,ελπιζω να μην εχουν μεγαλες απαιτησεις

gsmaster
27-02-16, 13:22
Άκη σε ένα σωστό εργοστάσιο με σωστό ηλεκτρολόγο ο εργοστασιάρχης χαίρετε όταν κάθετε ο ηλεκτρολόγος.
..............

Συνονόματε..... έγραψες..... Στείλτο και σε καναν προιστάμενό μου....



Αυτό δεν είναι το ανέκδοτο με τους administrator?:lool:

Πριν (πολλά) χρόνια οι μηχανές ήταν ρελεδάτες με εύκολα κατανοητά σχηματικά και ένας ηλεκτρολόγος μπορούσε να έχει το εργοστάσιο συμμαζεμένο και αρκετή (συσσωρευμένη) εμπειρία στις μηχανές του, ώστε να τις επιδιορθώνει γρήγορα.

Τώρα οι μηχανές έχουν PLC, πλακέτες, εκατοντάδες αισθητήρες κλπ. Μερικές βλάβες μπορείς να τις παρακάμψεις προσωρινά μέχρι την επισκευή (για να συνεχίσει η παραγωγή), άλλες όχι. Οι πιθανότητες να κάθετε ο ηλεκτρολόγος ή να αρκούν οι γνώσεις του ηλεκτρολόγου είναι πολύ μικρές.

klik πλέον ο κλασσικός ηλεκτρολόγος με την έννοια που ξέραμε παλιά όντως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει όταν δει μια σύγχρονη μηχανή, λόγω δικτύων αισθητήρων plc servo μοτερ και λοιπά τεχνολογικά επιτέυγματα. Αλλά πλέον ο ηλεκτρολόγος που θέλει το εργοστάσιο είναι ο αυτοματιστής ή ο ηλεκτρονικός. Θέλει και τον ηλεκτρολόγο όταν έρθει η ώρα για να περαστουν παροχές για μηχανές ή φωτισμός κτλ, ή για καμια συντήρηση υποσταθμών, αλλά στην παραγωγή 95% χρειάζεται αυτοματιστή-ηλεκτρονικό. ΟΚ υπάρχουν και ηλεκτρολόγοι γατόνια που θα ασχοληθούν και θα μάθουν κάτι παραπάνω αλλά αυτό αποτελεί εξαίρεση.
Και μη νομίζεις ότι στις ρελεδάτες μηχανές τα σχηματικά ειναι εύκολα κατανοητά.... Σε μια μηχανή του 90- είχαν περάσει δεν ξέρω κι εγώ πόσοι μέσα σε 25 χρόνια... έκανα δυο μέρες να βγάλω άκρη, και να την κάνω να δουλεύει όπως θα πρεπε, και με τη βοήθεια του ηλεκτρολογικού σχεδίου, που ήταν λίγο μακρυά απο αυτά που έβλεπα μπροστά μου, μιας και είχαν γίνει μετατροπές που δεν τις κατέγραψε κανείς....


Σπύρο καλή επιτυχία στην συνέντευξη. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να είσαι ειλικρινής. Κανένας δεν περιμένει να βρει "έτοιμο" τεχνικό. Ειδικά αν στο βιογραφικό σου φαίνεται ότι δεν εχεις δουλέψει σε βιομηχανία, και παρόλα αυτά σε καλέσανε, σημαίνει ότι ψάχνουν για κάποιον χωρίς προυπηρεσία για να τον "φτιάξουν" όπως τον χρειάζονται. Ακούγεται κάπως, αλλά κάθε εργοστάσιο είναι διαφορετικό. Αν κάποιος έχει μάθει σε έναν τρόπο δουλειάς δύσκολα θα προσαρμοστεί. Αυτό που πιστεύω ότι χρειάζεται στην συνέντευξη είναι:
- να έχεις όρεξη για μάθηση(βασικό). Θα σε ρωτήσουν πχ αν ξέρεις να ρυθμίζεις παραμέτρους σε 3φασικό inverter. Έστω ότι δεν ξέρεις κάν τι είναι, θα πείς ότι δεν ξέρεις αλλά μπορείς να το μάθεις (να είσαι ειλικρινής για να μπορούν αργότερα να σε εμπιστευτούν). Δεν χρειάζεται να δείξεις ότι τα ξέρεις όλα, αλλά αν ξέρεις κάτι έστω και λίγο το αναφέρεις στο βιογραφικό σου (πχ βασική γνώση μιας ξένης γλωσσας)
- όρεξη για δουλειά, αναλόγως το εργοστάσιο, μπορεί να δουλεύει 24-7 και οι εργαζόμενοι βάρδιες πράγμα όχι τόσο εύκολο, ειδικά αν τα ρεπό δεν ειναι ΣΚ. Μπορεί να σε ρωτήσουν αν έχεις πρόβλημα.
- Αγγλικά! χωρίς να ξέρεις αγγλικά θα δυσκολευτείς πολύ! Αν δεν ξέρεις, ξεκίνα να μάθεις. Μπορεί να σωθεί λίγο η κατάσταση αν ξέρεις τπτ Γερμανικά - Ιταλικά - Γαλλικά αναλόγως την προέλευση των μηχανών.
- Ρώτα κι εσύ καποια πράγματα αν σου δωθεί η ευκαιρία. πχ σε ποιον δίνεις αναφορά, αν θα υπάρχει περίοδος εκπαιδευσης κτλ.
- Τα υπόλοιπα λίγο πολύ ισχύουν σε όλες τις συνεντέυξεις

Στην αρχή το πιο πιθανό είναι να σου κάνουν μια σύμβαση 2-3 μήνες για να δουν αν τους κάνεις. Έχουν το δικαίωμα αυτό να σου κάνουν συνεχόμενες συμβάσεις μέχρι 3 χρόνια και μετά αορίστου, ή να σε διακόπτουν απο τη δουλειά για 45 περίπου μέρες.

Καλή επιτυχία. Αν σε πάρουν, και ο μισθός σου είναι τέτοιος που δεν μπαίνεις μέσα απο βενζίνες και λοιπά έξοδα, μή τυχόν και δεν πάς, μόνο και μόνο που θα κινείσαι σε ένα χώρο παραγωγής θα σου ανοίξει το μυαλό, θα δεις νέα πράγματα πως δουλεύουν κτλ.


Γιάννης, ο ηλεκτρονικός που κάνει τον "ηλεκτρολόγο" σε μεγάλο εργοστάσιο (και μαζι άλλα δύο συνεργαζόμενα με το πρώτο).

MacGyver
27-02-16, 13:31
Τα γεφυρώματα είναι τοπ επιστήμη. Είναι εκεί και θα είναι για πολλά χρόνια όσο υπάρχουν ρελεδες και αισθητήρες.

gsmaster
27-02-16, 13:45
Τα γεφυρώματα είναι τοπ επιστήμη. Είναι εκεί και θα είναι για πολλά χρόνια όσο υπάρχουν ρελεδες και αισθητήρες.

Γεγονός... αρκεί να μην μείνει για πάντα εκέι. Άσε που κάποιοι τεχνικοί αν δεν έχουν ηλεκτρολόγο στη βάρδια, έχουν πάρει αέρα και βάζουν χέρι, και ειδικά όταν γίνει το λάθος γεφύρωμα, εκεί να δεις γέλια, να σε παίρνουν τηλέφωνο πανικόβλητοι τα ξημερώματα.... " Ελα ρε, sorry που σε ξυπνάω (sic) , έπαθε αυτό και δεν δούλευε και έκανα αυτή τη γέφυρα αλλά τώρα κάνει το άλλο και δεν ανάβει αυτό το λαμπάκι." και σηκώνεσαι και πάς και βλέπεις ότι εκανε ένα ωραιότατο βραχυκύκλωμα στα 24V....

Fixxxer
27-02-16, 13:49
Δεν θα διαφωνησω οτι στην παραγωγη κατα μεγαλο ποσοστο θελει ηλεκτρονικο ή αυτοματιστη αλλα αναλογα και το εργοστασιο και τι παραγει γι αυτο τα σοβαρα και μεγαλα εργοστασια προσπαθουν να εχουν τμηματα συντηρησης με τειτζηδες ηλεκτρολογους οπου εχουν και τις αδειες να μπαινουν σε υποσταθμους και γενικα εχουν και ενα θεωρητικο υποβαθρο σε οτι κινειται με ρευμα στο εργοστασιο...

thespyros
27-02-16, 14:15
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας μου δείξετε μεγάλη δύναμη

leosedf
27-02-16, 14:50
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας μου δείξετε μεγάλη δύναμη

Ωραία, ελπίζω να έμαθες και να μην κάνεις report συνέχεια αντί για απάντηση :001_tt2:

thespyros
27-02-16, 14:56
Απαντάω κανονικά

thespyros
27-02-16, 15:11
Ελπίζω να μην εχει πολλούς υποψήφιους κ να πάρω την θέση

Dbnn
27-02-16, 15:27
Ελπίζω να μην εχει πολλούς υποψήφιους κ να πάρω την θέση

Αν σε θελει θα σε παρει. Μη κοιτας υποψηφιους και διαφορα κολπα.
Σε παιρνουν αν τους καθεσαι καλα στο ματι. Ο εαυτος σου να εισαι και λιγα / κοφτα λογια.

navar
27-02-16, 15:30
καλη επιτυχία παλικάρι μου !!!!

thespyros
27-02-16, 15:38
Ευχαριστώ πολυ

thespyros
27-02-16, 19:19
αρχισα να διαβαζω για αυτοματισμους αεροσυμπιεστες κλπ

thespyros
01-03-16, 16:29
Λοιπόν πέρασα συνέντευξη απο το εργοστάσιο , ήμουν εγώ και ένας άλλος συναδέλφος ,υποψήφιος περίμενα να έρθει η σειρά μου ,κ όταν ήρθε με πήρε η γραμματέας κ μ πήγε στον προϊσταμενο παραγωγής. Αυτός άρχισε να με ρωτάει για τις προηγούμενες δουλειές μου διαβάζοντας παράλληλα το βιογραφικό μου ,κ εκει που μ έλεγε τι εμπειρία είχα μ ρώτησε αν ήξερα κ αλλά πράγματα εκτός ηλεκτρολογικών ,του απάντησα μ ειλικρίνεια ότι μ άρεσει να καταπιάνομαι μ όλο το φάσμα του έδωσα κ δυο παραδείγματα της φύσης δουλειάς μου ,κ εκει πέρνει τηλ έναν μηχανικό να μ δείξει τους χώρους εργασίας μ χαιρετά χωρίς Να μ πει τιποτα αλλο .

Μετά μ ανέλαβε ο μηχανικός μ έδειξε τους ΗΜ χώρους την παραγωγή τους πίνακες το σκαντα κλπ κ έτσι τελείωσε η φάση της συνέντευξης

Κ έμεινα όλο απορροές ,μεσα αν κ πιστεύω Ότι έκανα καλή εντύπωση γιατί ,τον προηγούμενο υποψήφιο δε τον κάνανε ξενάγηση !!!
Παιδιά ακούω γνώμες !!!!

navar
01-03-16, 16:33
Σπύρο πρέπει να πήγε καλά , αντε μπράβο !!!!!!!

thespyros
01-03-16, 16:34
Δεν ρωτήσα τιποτα απο ωράρια μισθούς κλπ πιστεύω θα υπάρχει και Δεύτερη φάση

leosedf
01-03-16, 16:42
Για να δούμε.

Που πήγες?

thespyros
01-03-16, 16:44
Δεν μπορώ να αποκαλύψω την εταιρία για προφανείς λόγους

pstratos
01-03-16, 18:00
Καλά ακούγεται. Συνήθως όποιος δεν σου κάνει με το καλημέρα απαντάς "θα σε ειδοποιείσουμε" Αφού φτάσατε σε ξενάγηση -κάνατε κουβεντούλα σχετικά με παραγωγή με "ξεναγό"- περίμενε οτι θα σε ξανακαλέσουνε για το παζάρεμα , τόσα-δίνω-πόσα-θες? Καμιά φορά φτάνεις και σε τρίτο ραντεβού αφού έχουν καταλήξει σε 2-3 υποψήφιους. εκεί δυστυχώς είναι που πέφτει το τηλέφωνό, ή αν αρέσει η φάτσα σου στο big boss ή τι "ομάδα" είσαι ξερω γω

Fixxxer
01-03-16, 18:16
Συνηθως με μια συνεντευξη δεν παιρνουν τελικη αποφαση οι αρμοδιοι...
Χρειαζεται 2η και ισως και 3η πολλες φορες...
Απ τη στιγμη ομως που σε καλουν ειναι μια αρχη...
Καλη τυχη και ευχομαι να την παρεις τη δουλεια...:001_rolleyes:

thespyros
01-03-16, 18:46
Ευχαριστώ πολυ θα σας ενημερώσω τι θα γίνει

bchris
02-03-16, 00:38
Αδερφε Σπυρο κι απο εμενα καλη τυχη μεσα απο την καρδια μου.
Ωστοσο, θα ελεγα 'μηδενα προ του τελους μακαριζε' για να ειναι ευχαριστη η εκπληξη, αν μη τι αλλο.

Το οτι σου εδειξαν τους χωρους εργασιας ειναι οπωσδηποτε θετικο, αλλα οχι καθοριστικο.
οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω, χρειαζονται 2-3 συνεντευξεις για να προσλαβει μια μεγαλη μοναδα προσωπικο.

Εννοειται οτι αν τελικα παρεις την δουλεια, με τον πρωτο μισθο κερνας μπυρες & κεμπαπ στον Θαναση....

Dbnn
02-03-16, 01:23
Μπραβο Σπυρο!! Καλο σημαδι τα παραπανω. Μην ενθουσιαζεσαι ομως κρατα μια πισινη.

thespyros
02-03-16, 03:30
Ευχαριστώ πολυ παιδιά σίγουρα κρατάω πισινή κ συνεχίζω το ψάξιμο επίσης θα κανόνισουμε μπίρες τα παιδιά απο θεσσαλονικη

thespyros
02-03-16, 03:48
Θέλω να μου δίνετε συμβουλές μου ειναι πολύτιμες ευχαριστώ πολυ

betacord85
02-03-16, 03:58
απλα σπυρο μην επαναπαυεσαι μονο σε αυτο το interview...στελνε και αλλου βιογραφικα...και παντα να σκεφτεσαι θετικα...μην ξεχνας τα ετοιμα που εχεις καβντζα τελειωνουν...και τοτε αν δεν εχεις βρει η ψυχολογια σου θα πεσει δραματικα...κυνηγα

thespyros
02-03-16, 09:06
βεβαιως και συνεχιζω δεν εγινε και κατι ....θελω να πιστευω οτι ολα καλα θα πανε

thespyros
02-03-16, 09:54
το μονο που με τρομαζει ειναι μ μου πουν μισθο 580ε

Dbnn
02-03-16, 12:00
το μονο που με τρομαζει ειναι μ μου πουν μισθο 580ε

Και να στο πουν χεστηκες. Στον κλαδο σου ανεβαινει αυτο το ποσο συντομα. Και αν αποδειξεις τι αξιζεις θα εχεις και ενα λογο να ζητησεις παραπανω εν καιρο.

navar
02-03-16, 12:38
το μονο που με τρομαζει ειναι μ μου πουν μισθο 580ε

να σε τρομάζει περισσότερο το να μην έχεις μισθό !

thespyros
02-03-16, 12:41
Τι να πω !!

thespyros
02-03-16, 14:21
MOΛIS ΔΕΧΤΗΚΑ ΤΗΛ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ 2 ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΤΕ Ν ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝΕ

JOUN
02-03-16, 14:44
Αντε με το καλο..