PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστολογιση εργασιας



mixalis1988
28-06-12, 23:33
θα ηθελα να με βοηθησετε στην κοστολογιση της παρακατω εργασιας επειδη δεν εχω ακομη μεγαλη πειρα.

Ο χωρος ειναι 120τμ (10χ12χ3,5m)
Η εγκατασταση θα γινει εξωτερικη με καναλια.
Θα μπουν 20 φωτιστικα φθοριου που θα ελεγχονται απο 4 διακοπτες αλε-ρετουρ
και 8 ρευματοδοτες.
1 γραμμη air- condition
Ο χωρος αυτος εχει μονο ηλεκτρολογικο πινακα.
Η εγκατασταση αυτη ειναι στην περιοχη της Βουλιαγμενης.

Ευχαριστω πολυ.

Papas00zas
28-06-12, 23:48
Είναι μονοφασική ή τριφασική γραμμή;

Κυριακίδης
28-06-12, 23:55
Βουλιαγμένη? .... Αν είναι κανένας λεφτάς π.χ. Γιατρός (ο ιδιοκτήτης ) .. από αυτούς που παίρνουν "φακελάκια" .... ρίξε του και εσύ ένα "φακελάκι" ... 15.000 ευρώ και να του πεις να μην μιλά και να περιμένει σειρά !!!

Αν είναι κανένα στέλεχος κομματικό ..... βάλτου και έκτακτη εισφορά υπέρ σου για "αποδοτικότητα και έγκαιρη προσέλευση στην εργασία" ... δηλαδή 15000 ευρώ + 3000 αποδοτικότητας = 18000 και απαίτησε αφορολόγητο ! . Αλλιώς ας πάει να βρει κανέναν λαθρομετανάστη .

Φίλε Μιχάλη υπάρχουν κοστολογικές καταστάσεις που εξηγούν για κάθε είδους εργασία με λεπτομέρειες για το κόστος για κάθε επάγγελμα ξεχωριστά . αυτό μπορείς να το ζητήσεις από κάποιο σωματείο .
Βέβαια δεν σημαίνει και στο απόλυτο ότι το κόστος θα το παρουσιάσεις οπωσδήποτε όπως έχει στην κοστολογική κατάσταση . Γιατί υπάρχουν και οι προσφορές και από άλλους και ο ανταγωνισμός . Και είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.
Κάνε κατά αρχήν μια εκτίμηση του κόστους στα υλικά + τις όλες μετακινήσεις σου ... και υπολόγισε στο περίπου πόσες μέρες θα χρειαστείς για να ολοκληρώσεις την δουλειά σου και πρόσθεσε μεροκάματα .

Θα πρέπει να προσέξεις και τον ανταγωνισμό από άλλους και υπερισχύει ο συμφερότερος.

lcharal
29-06-12, 12:14
θα ηθελα να με βοηθησετε στην κοστολογιση της παρακατω εργασιας επειδη δεν εχω ακομη μεγαλη πειρα.

Ο χωρος ειναι 120τμ (10χ12χ3,5m)
Η εγκατασταση θα γινει εξωτερικη με καναλια.
Θα μπουν 20 φωτιστικα φθοριου που θα ελεγχονται απο 4 διακοπτες αλε-ρετουρ
και 8 ρευματοδοτες.
1 γραμμη air- condition
Ο χωρος αυτος εχει μονο ηλεκτρολογικο πινακα.
Η εγκατασταση αυτη ειναι στην περιοχη της Βουλιαγμενης.

Ευχαριστω πολυ.

Αγαπητέ Μιχάλη, αν θέλεις να σε βοηθήσουμε δώσε μας παραπάνω στοιχεία.

1) ποσες ομάδες φωτιστικών θα κατασκευάσεις
2) ανά πόσες και ποιες ομάδες θα ελέγχονται από το διακόπτη, ή μήπως ελέγχονται όλες μαζι από τους αλέ ρετούρ?
3) οι 8 ρευματοδότες θα ασφαλίζονται με μια ασφάλεια? ο καθένας ξεχωριστά? πως το σκέφτεσαι?
4) σε ποιες θεσεις θα μπουν οι 4 αλε ρετουρ? χρειάζεσαι 2 ακραίους και 2 μεσαίους.!!
5) το aircondition σε ποιο σημείο θα τοποθετηθει?

Ο ηλεκτρολογικός πίνακας είναι πλήρης? Είναι μονοφασικός ή τριφασικός?

Αν καταφέρεις να απαντήσεις τις παραπάνω ερωτήσεις, μπορείς και μόνος σου να υπολογίσεις το κόστος. Εγώ θα κάνω μια προσπάθεια να το σχεδιάσω και όταν έχω νεότερα θα επανέλθω. Καλή επιτυχία φίλε συμφορουμίτη

mixalis1988
29-06-12, 12:19
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
Οι ρευματοδοτες θα γινουν δυο κυκλωματα ανα 4.
τα 20 φωτιστικα θα ελεγχονται απο δυο σημεια σε 2 ομαδες (ανα 10)
Το air-condition θα τοποθετηθει 15 μετρα απ τον πινακα.
Ο πινακας ειναι πληρης 3φασικος.
Θα μπουν σε αυτον 4 μικροαυτοματοι.(2 φωτισμου και 2 ρευματοδοτων).

lcharal
29-06-12, 13:04
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
Οι ρευματοδοτες θα γινουν δυο κυκλωματα ανα 4.
τα 20 φωτιστικα θα ελεγχονται απο δυο σημεια σε 2 ομαδες (ανα 10)
Το air-condition θα τοποθετηθει 15 μετρα απ τον πινακα.
Ο πινακας ειναι πληρης 3φασικος.
Θα μπουν σε αυτον 4 μικροαυτοματοι.(2 φωτισμου και 2 ρευματοδοτων).


Οκ λοιπόν, θα σου δώσω τα σχέδια με τα μέτρα και όλα τα απαραίτητα στοιχεία που πιστεύω θα χρειαστείς για να κοστολογήσεις την εγκατάστασή σου. Τιμές ανά μονάδα μέτρησης, θα τις βρεις εσύ, ανάλογα με το τι υλικά και ποιότητα θέλεις να χρησιμοποιήσεις! Ελπίζω να μη βιάζεσαι, τα σχέδια, ήδη επεξεργάζονται!

edit: Μια διευκρίνιση μόνο ,Μιχάλη, το δεύτερο σημείο ελέγχου του φωτισμού, που θέλεις να είναι?
Επίσης τώρα παίζει και η εξής ερώτηση. Προφανώς, τα φωτιστικά σου, θα τα βάλεις σε 5 τετράδες, σωστά? Οπότε γεννάται και η εξής ερώτηση: τα 10 φωτιστικά που θέλεις να ελέγχονται με ένα διακόπτη, θα είναι διάσπαρτα , ή θα είναι εναλάξ? πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ!

mixalis1988
29-06-12, 13:22
Οκ λοιπόν, θα σου δώσω τα σχέδια με τα μέτρα και όλα τα απαραίτητα στοιχεία που πιστεύω θα χρειαστείς για να κοστολογήσεις την εγκατάστασή σου. Τιμές ανά μονάδα μέτρησης, θα τις βρεις εσύ, ανάλογα με το τι υλικά και ποιότητα θέλεις να χρησιμοποιήσεις! Ελπίζω να μη βιάζεσαι, τα σχέδια, ήδη επεξεργάζονται!

edit: Μια διευκρίνιση μόνο ,Μιχάλη, το δεύτερο σημείο ελέγχου του φωτισμού, που θέλεις να είναι?
Επίσης τώρα παίζει και η εξής ερώτηση. Προφανώς, τα φωτιστικά σου, θα τα βάλεις σε 5 τετράδες, σωστά? Οπότε γεννάται και η εξής ερώτηση: τα 10 φωτιστικά που θέλεις να ελέγχονται με ένα διακόπτη, θα είναι διάσπαρτα , ή θα είναι εναλάξ? πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ!

1000 ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου.Τα υλικα ειναι δικα τους.Θα τους τα γραψω και θα τα παρουν εκεινοι.Οι αποστασεις των δυο σημειων ελεγχου θα εχουν διαφορα περιπου 10m.Και θα ελεγχονται ανα 10.Δηλαδη 10 αριστερα και 10 δεξια.Αυτο δεν τους νοιαζει απλως εγω τα βαζω σε 2 διακοπτες για να μην καταπονουνται πολυ οι διακοπτες.

lcharal
29-06-12, 13:27
Σου ανεβάζω το σχέδιο που κατάφερα να κάνω, αν εντοπίσεις κάποιο λάθος, μη μ παρεξηγήσεις, είναι από την έλλειψη χρόνου... λόγω εκτάκτων υποχρεώσεων. Θα το κοιτάξω ξανά μόλις μπορέσω


34994

Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις, πες μου να σου εξηγήσω, γιατί το έκανα στο πόδι, λόγω χρόνου όπως προείπα...

lcharal
29-06-12, 14:56
Ελπίζω να βοήθησα! Εδώ είμαι για οτιδήποτε χρειαστείς!

mixalis1988
29-06-12, 15:10
Ελπίζω να βοήθησα! Εδώ είμαι για οτιδήποτε χρειαστείς!

Με βοηθησες παρα πολυ..Δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω.