PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση Τάσης με VOltage Probe



PokerManiac
29-06-12, 15:29
Καλησπέρα σας,

Χρησιμοποιώ μια γεννήτρια μεταβλητών συχνοτήτων (1-100 ΜΗz) και τροφοδοτώ με ένα σήμα ένα RLC κύκλωμα. Χρησιμοποιώντας ένα Voltage PRobe (Hameg HZ53) παίρνω μετρήσεις τις τάσης (μετράω το σήμα σε ένα παλμογράφο) για διάφορες τιμές της συχνότητας με σκοπό να βρώ την ιδιοσυχνότητα του συστήματος.

Ωστόσο έχω το εξής πρόβλημα. Αν και το Voltage probe είναι σταθεροποιημένο σε ένα σημείο, αν το καλώδιό του μετακινηθεί έστω και λίγο, δεν γίνεται να πάρω ρεαλιστική μέτρηση της τάσης γιατί φαίνεται ξεκάθαρα στον παλμογράφο ότι η peak to peak τιμή της τάσης αλλάζει. Δοκίμασα να τυλίξω το καλώδιο του Voltage Probe με αλουμινόχαρτο, μπας και αυτό περιορίσει αυτή την αλλοίωση τιμής αλλά μάταια.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος προτείνοντας μου κάτι; Θα ήμουν ευγνώμων γιατί με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά.

mixalis1988
29-06-12, 17:33
Καλησπέρα σας,

Χρησιμοποιώ μια γεννήτρια μεταβλητών συχνοτήτων (1-100 ΜΗz) και τροφοδοτώ με ένα σήμα ένα RLC κύκλωμα. Χρησιμοποιώντας ένα Voltage PRobe (Hameg HZ53) παίρνω μετρήσεις τις τάσης (μετράω το σήμα σε ένα παλμογράφο) για διάφορες τιμές της συχνότητας με σκοπό να βρώ την ιδιοσυχνότητα του συστήματος.

Ωστόσο έχω το εξής πρόβλημα. Αν και το Voltage probe είναι σταθεροποιημένο σε ένα σημείο, αν το καλώδιό του μετακινηθεί έστω και λίγο, δεν γίνεται να πάρω ρεαλιστική μέτρηση της τάσης γιατί φαίνεται ξεκάθαρα στον παλμογράφο ότι η peak to peak τιμή της τάσης αλλάζει. Δοκίμασα να τυλίξω το καλώδιο του Voltage Probe με αλουμινόχαρτο, μπας και αυτό περιορίσει αυτή την αλλοίωση τιμής αλλά μάταια.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος προτείνοντας μου κάτι; Θα ήμουν ευγνώμων γιατί με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά.

Νομιζω αν δεν κανω λαθος λογο της μεγαλης συχνοτητας δεν μπορεις να παρεις σωστη μετρηση με τετοια οργανα παρα μονο με παλμογραφο.

PokerManiac
29-06-12, 18:10
Νομιζω αν δεν κανω λαθος λογο της μεγαλης συχνοτητας δεν μπορεις να παρεις σωστη μετρηση με τετοια οργανα παρα μονο με παλμογραφο.


Τι εννοεις να πάρω μέτρηση με παλμογράφο; Ούτως ή άλλως το σήμα μου το απεικονίζω στον παλμογράφο (μέσω του Voltage Probe) βέβαια.

rch
29-06-12, 21:27
Τι εννοεις να πάρω μέτρηση με παλμογράφο; Ούτως ή άλλως το σήμα μου το απεικονίζω στον παλμογράφο (μέσω του Voltage Probe) βέβαια.

To Vprobe σου έχει bandwidth 100ΜHz, οπότε πρέπει να δουλεύει. Τώρα μήπως δεν κάνει καλή επαφή ; Και να το τυλίξεις με αλουμινόχαρτο δεν κάνει τπτα, αν εννοείς κάτι σαν blindage, πρέπει να είναι γειωμένο ώστε να μην υπάρχει θόρυβος.

Damiano
30-06-12, 15:32
Καλησπέρα σας,

Χρησιμοποιώ μια γεννήτρια μεταβλητών συχνοτήτων (1-100 ΜΗz) και τροφοδοτώ με ένα σήμα ένα RLC κύκλωμα. Χρησιμοποιώντας ένα Voltage PRobe (Hameg HZ53) παίρνω μετρήσεις τις τάσης (μετράω το σήμα σε ένα παλμογράφο) για διάφορες τιμές της συχνότητας με σκοπό να βρώ την ιδιοσυχνότητα του συστήματος.

Ωστόσο έχω το εξής πρόβλημα. Αν και το Voltage probe είναι σταθεροποιημένο σε ένα σημείο, αν το καλώδιό του μετακινηθεί έστω και λίγο, δεν γίνεται να πάρω ρεαλιστική μέτρηση της τάσης γιατί φαίνεται ξεκάθαρα στον παλμογράφο ότι η peak to peak τιμή της τάσης αλλάζει. Δοκίμασα να τυλίξω το καλώδιο του Voltage Probe με αλουμινόχαρτο, μπας και αυτό περιορίσει αυτή την αλλοίωση τιμής αλλά μάταια.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος προτείνοντας μου κάτι; Θα ήμουν ευγνώμων γιατί με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά.


Τι τάση έχει το σήμα σου (ο σηματολήπτης σου είναι 100:1);

Δοκίμασε να μετρήσεις με την μύτη και το "ελατηριάκι" γείωσης, χωρίς το εξάρτημα με το άγκιστρο, στην άκρη του probe.

Μήπως το κύκλωμά σου εκπέμπει;
Αν το περιβάλλον έχει ισχυρά πεδία, πρέπει να βρεις τρόπο θωράκισης…

Το probe, που χρησιμοποιείς, δεν είναι κατάλληλο για την περιοχή συχνοτήτων που αναφέρεις. Στις υψηλότερες συχνότητες "βγάζει" χαμηλότερη τάση.

Κλπ κλπ…

...

Papas00zas
30-06-12, 19:10
Χρησιμοποίησε θερμικό βολτόμετρο-είναι ό,τι πρέπει για τις υψηλές συχνότητες.

PokerManiac
30-06-12, 20:11
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Κατ' αρχήν ναι, το voltage probe ειναι 100:1, και έχω κάνει ένα calibration ώστε να ξέρω ακριβώς τι attenuation έχει σε κάθε συχνότητα.

H γεννήτρια συχνοτήτων που χρησιμοποιώ έχει ένα output voltage 20Vpp.

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο έχω διαπιστώσει οτι μπορεί να εξαφανιστεί το φαινόμενο αυτό, δηλαδή η αλλαγή του σήματός μου με την παραμικρή μετακίνηση του καλωδίου είναι ο εξής:

Γειώνω την γεννήτρια και τον παλμογράφο σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Τοποθετώ αλουμινόχαρτο στο καλώδιο του Voltage probe (ως επιπλέον μλεντάζ) και ταυτόχρονα με τη διαδικασία της μέτρησης,

το φέρνω σε επαφή με το σημείο που έχω γειώσει γεννήτρια και παλμογράφο. Εκείνη τη στιγμή το σήμα μου είναι σταθερό όσο και αν μετακινηθεί το καλώδιο.

Αλλά και πάλι, είναι αντικειμενική η μέτρηση που παίρνω εκείνη τη στιγμή;

p.gabr
30-06-12, 20:21
Αυτο που σου χαλαει την μετρηση εινα η χωριτικοτητα που εχει το probe

Για τον λογο αυτο δηλ για να δουμε σε ποιο σημειο συντονιζει ενα l/c ,μπορεις να παρεις την μετρηση μεσω μιας αντιστασεως 1 ΜΩ

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ η εξοδοδος της γεννητριας εχει μια αντιστση και χωριτηκοτητα, που οταν το τοπεθετητεις πανω σε ενα l/c επιρρεαζουν και αυτα τα στοιχεια
Εαν θες να απομωνοσεις τον επιρρεασμο απο την γεννητρια ,μπορεις δοκιμαστικα να τροφοδοτισεις το κυκλωμα παλι μεσω υψηλης αντιστασεως

Για ΣΩΣΤΗ μετρηση υπαρχουν τα active probe με πολυ χαμηλη χωριτικοτητα ,αλλα η τιμη τους ξεπερνα τα 3 χιλιαρικα

35022

PokerManiac
30-06-12, 20:40
Αυτο που σου χαλαει την μετρηση εινα η χωριτικοτητα που εχει το probe

Για τον λογο αυτο δηλ για να δουμε σε ποιο σημειο συντονιζει ενα l/c ,μπορεις να παρεις την μετρηση μεσω μιας αντιστασεως 1 ΜΩ

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ η εξοδοδος της γεννητριας εχει μια αντιστση και χωριτηκοτητα, που οταν το τοπεθετητεις πανω σε ενα l/c επιρρεαζουν και αυτα τα στοιχεια
Εαν θες να απομωνοσεις τον επιρρεασμο απο την γεννητρια ,μπορεις δοκιμαστικα να τροφοδοτισεις το κυκλωμα παλι μεσω υψηλης αντιστασεως

Για ΣΩΣΤΗ μετρηση υπαρχουν τα active probe με πολυ χαμηλη χωριτικοτητα ,αλλα η τιμη τους ξεπερνα τα 3 χιλιαρικα

35022





















Μετά από μια πολύ σύντομη αναζήτηση στην tektronix πήρα μια γεύση από τις τιμές που περιγράφεις!

Εγώ, τις μετρήσεις στο LC τις κάνω δοκιμαστικά για να τεστάρω πως θα συμπεριφέρεται το probe αργότερα όταν θα το χρησιμοποιήσω σ αυτό που ουσιαστικά θέλω να κάνω.

Και έχω χαωθεί, γιατί παίρνω τις μετρήσεις μου σήμερα και βλέπω για παράδειγμα πως η ιδιοσυχνότητα είναι στα 35 ΜΗz. Aν αύριο, πάω να επαναλάβω τις μετρήσεις, και προσαρμόσω τη μύτη του voltage probe

στο ίδιο ακριβώς σημείο (!), το μόνο που θα έχει αλλάξει ουσιαστικά είναι η θέση του καλωδίου (γιατί κατά τα άλλα στο ίδιο σημείο θα εξακολουθώ να μετράω), θα παρατηρήσω οτι η ιδιοσυχνότητα είναι στα 37 MHz. Αυτό μου δείχνει ότι δεν

μπορώ να το εμπιστευθώ και γι' αυτό αναζήτησα βοήθεια εδώ!

p.gabr
30-06-12, 21:26
Μην σε προβληματιζει, αυτο το βλεπω λογικο

Τωρα δεν μπορεις φτειαχνοντας πειραματικα ενα l/c ,να εισαι σιγουρος οτι θα σου κατσει εκει που θα το τοποθετησεις ,γιατι παραμβαλονται οσα ανεφερα

Δεν μιλαμε για ενα φιλτρο που παραδειγμα εχει z εισοδου/εξοδου 50 ωμ , εκει ειναι ευκολο και οι επιρεασμοι χαμηλοι

Σε ενα απλο (παραδειγμα) παραλληλο - σειρας l/c λογω υψηλων αντιστασεων ειναι δυσκολες οι μετρησεις

Πιστευω να σε βοηθησα