PDA

Επιστροφή στο Forum : Mου ανοίγει το pc μετά από διακοπή ρεύματος



giannis81
30-06-12, 13:52
Eχω μπει στο bios έχω κάνει κάποιες ρύθμισις πιστεύω πως είναι σωστές αλλα πάλι μου ανοίγει όταν έρθει το ρεύμα τι άλλο μπορώ να κάνω επισυνάπτω και κάποιες φωτό από τα bios και του τροφοδοτικού
3500435005350063500735008

Jimis k
30-06-12, 14:04
Προφανώς φίλε μου η μπαταρία της μητρικής σου να τα έφτυσε και έτσι δεν μπορούν να διατηρηθούν αποθηκευμένες οι ρυθμίσεις σου.

lordi
30-06-12, 14:07
Το έχω και εγώ το ίδιο θέμα, αλλά δεν έχω κάνει κάτι γιαυτό! Intel mobo έχω εγώ!

Jimis k
30-06-12, 14:15
Και γω intel έχω. Δες στο μενού του bios εάν υπάρχει κάποια ρύθμιση για την διαχείρηση ενέργειας (power). Στο δικό μου πείραξα τις σχετικές ρυθμίσεις,αλλά τζίφος. Άλλαξα την μπαταρία και ησύχασα

agis68
30-06-12, 14:38
αντικατάσταση μπαταρίας πιθανά τύπος CR2032 των 3V κόστος 0,70 ευρώ....

giannis81
30-06-12, 14:39
Eυχάριστο για τις γρήγορες απάντησης σας, τι μπαταρία θέλει απλή η επαναφορτιζόμενη λέμε για την μπαταρία που είναι σαν μεγαλο χάπι 3v

agis68
30-06-12, 14:48
όπως απάντησα ήδη θέλει τον τύπο CR 2032 που εσύ τη λές χαπι αλλα κανονικά λέγεται button cell και είναι στα 3 V


35011

Γιώργος Φυσικός
30-06-12, 22:00
Εκτός του ότι το γράφει επάνω τι μπαταρία είναι, μπορείς απλούστατα να την πάρεις παραμάσχαλα και να πας να πάρεις μερικές χωρίς να έχεις ιδέα τι είδους μπαταρία είναι :D

PCMan
30-06-12, 22:39
Τι σχέση έχει η μπαταρία ρε παιδιά?
Κατ' αρχήν κάθε μητρική έχει προκαθορισμένη ρύθμιση να μένει το pc κλειστό όταν κοπεί το ρεύμα σε περίπτωση που χάσει τις ρυθμίσεις. 2ον δεν φαίνεται να χάνει ημερομηνία και ώρα και 3ον κατα το boot θα έγραφε ότι έχασε τις ρυθμίσεις και να πατήσει F1 για να προχωρήσει ή F2 για να πάρει τις default ρυθμίσεις. Το τελευταίο θα το έκανε κάθε φορά που τον ανοίγει. Δεν αναφέρει όμως τίποτα απο αυτά ο φίλος.

JOUN
30-06-12, 23:41
^^ Σωστος ο PCMan..Αληθεια αν το βαλεις στην επιλογη "last state" και το εχεις κλειστο τι κανει;

giannis81
04-07-12, 14:10
Tο έβαλα στην επιλογή <last state> το έβγαλα από την μπρίζα τον ξανάβαλα και άνοιξε πάλι

JOUN
04-07-12, 14:32
Ναι Γιαννη εγω ειπα να το βαλεις στο last state, να το κλεισεις , μετα να το βγαλεις απο την πριζα και να το ξαναβαλεις..
Ετσι οπως εκανες και 100% στα καλα του να ηταν αυτο θα εκανε..

Γιώργος Φυσικός
04-07-12, 14:40
joun: Ιδέα!

πώς κρίνει το μηχάνημα αν ήταν αναμμένο ή όχι πριν χάσει το ρεύμα;

αν αυτός ο μηχανισμός δυσλειτουργεί, θα νομίζει ότι ήταν αναμμένο, ενώ ήταν σβηστό. Δεν είναι κουλό, ακόμα και off να είναι, η μητρική παίρνει ρεύμα, κανονικά.

FH16
04-07-12, 15:17
Πάνε Device Manager (Διαχείριση Συσκευών) βρες την κάρτα δικτύου και κάνε διπλό κλικ, πάνε στο Advanced (Για προχωρημένους) τέρμα κάτω θα βρεις, Wake on Magic Packet και Wake on Pattern Match και λίγο παραπάνω Shutdown Wake on Lan, κάντα όλα disable και δοκίμασε, αν έχεις πάνω από μία κάρτα κάνε το ίδιο σε όλες

Γιώργος Φυσικός
04-07-12, 15:25
ποιά η πιθανότητα να του στέλνει κάποιος το magic packet τη στιγμή που βάζει το pc στην μπρίζα, κάθε φορά που το βάζει στην μπρίζα;

πάντως είναι μια καλή κίνηση. Αν αυτό διορθώνει το πρόβλημα, κάτι πάει στραβά με την κάρτα

FH16
04-07-12, 15:31
ποιά η πιθανότητα να του στέλνει κάποιος το magic packet τη στιγμή που βάζει το pc στην μπρίζα, κάθε φορά που το βάζει στην μπρίζα;

πάντως είναι μια καλή κίνηση. Αν αυτό διορθώνει το πρόβλημα, κάτι πάει στραβά με την κάρτα

Βασικά το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχουν μητρικές με Marvell Yukon chip, το magic packet ήταν bug σε παλιότερα chipset της εταιρείας με αποτέλεσμα να το λαμβάνει σαν wake up ο υπολογιστής.

Γιώργος Φυσικός
04-07-12, 15:47
δηλαδή είχαν bug στο ότι αν ήταν ενεργοποιημένο το wake-on-lan, άναβε το Pc κατ'ευθείαν και ας μην έπαιρνε το πακέτο;

Nice.

picdev
04-07-12, 15:47
το wake on lan δεν ρυθμίζεται απο το bios? αν είναι κλειστός ο υπολογιστής τι σχέση έχει ο driver ?

FH16
04-07-12, 16:25
το wake on lan δεν ρυθμίζεται απο το bios? αν είναι κλειστός ο υπολογιστής τι σχέση έχει ο driver ?

To wake on lan ρυθμίζεται και από το bios αλλά πάντα τον λόγο τον έχει το λειτουργικό, για παράδειγμα δες την ώρα που όταν την αλλάζεις στα windows αλλάζει και στο bios.

δηλαδή είχαν bug στο ότι αν ήταν ενεργοποιημένο το wake-on-lan, άναβε το Pc κατ'ευθείαν και ας μην έπαιρνε το πακέτο;

Nice.
Δεν ξέρω ακριβώς τι bug είχαν (ή αν το έχουν ακόμα) το πρόβλημα παρουσιαζόταν ακόμα και με κλιστώ τον Η/Υ χωρίς διακοπή ρεύματος κάποια στιγμή ο Η/Υ ξεκινούσε να δουλεύει, το πρόβλημα λυνόταν με τον τρόπο που ανέφερα.

giannis81
05-07-12, 14:24
Φιλε JOUN το έκλεισα και το έβγαλα από την μπίζα δεν το έκανα ακαριαία όπως ήταν ανοικτό.
Και φιλε FH16 τι σχέση μπορεί να έχει η κάρτα δικτύου αφού δεν έχω μόνιμο δίκτυο πάνω στο pc γιατί το pc είναι στο υπόγειο και και περνώ δίκτυο από τον δεύτερο όροφο τις πολυκατοικίας με ένα εξωτερικό καλώδιο και ανοίγω το router οποτε εγω το χρειάζομαι.

FH16
05-07-12, 15:00
Φιλε JOUN το έκλεισα και το έβγαλα από την μπίζα δεν το έκανα ακαριαία όπως ήταν ανοικτό.
Και φιλε FH16 τι σχέση μπορεί να έχει η κάρτα δικτύου αφού δεν έχω μόνιμο δίκτυο πάνω στο pc γιατί το pc είναι στο υπόγειο και και περνώ δίκτυο από τον δεύτερο όροφο τις πολυκατοικίας με ένα εξωτερικό καλώδιο και ανοίγω το router οποτε εγω το χρειάζομαι.

Αν πρόσεξες μίλησα για bug, ούτε για δίκτυο ούτε για καλώδια.
Το πρόβλημα το έχω συναντήσει σε πάρα πολλούς υπολογιστές και λύνετε μόνο με τον τρόπο που ανέφερα, και η κάρτα δικτύου έχει ΠΑΡΑ πολύ μεγάλο ρόλο στο θέμα σου αφού είναι μία από της συσκευές που κάνουν wake-up τον Η/Υ από την ώρα που τροφοδοτείτε.

Σχετικό θέμα

http://www.ehow.com/how_6942595_disable-wake-up-lan.html