PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλοπή ρεύματος



Papas00zas
30-06-12, 18:44
Εδώ και 3-4 μηνες έχω δει ότι συμβαίνει κάτι με το σύστημα της πολυκατοικίας μου.
Στα καλά καθουύμενα οι ενδείξεις του μετρητή έχουν πάρει την ανιούσα χωρίς ωστόσο να αντιπροσωπεύεται η καταναλωση που δείχνει με αυτή που γίνεται.
Συγκεκριμένα σε διάστημα 2 βδομάδων έφυγε κατά 1000 kWh μπροστά-αλλά δεν καίω τόσο ρεύμα.
Μπορεί κάποιος αν ξέρει να μου πει πώς θα διαπιστώσω αν μου κλέβουν ρεύμα;

kotsos___
30-06-12, 18:46
Θα βγάλεις όολες σου τις συσκευές από την πρίζα, και θα δεις αν γυρνάει ο μετρητής της δεή..
Αν γυρνάει σου κλέβουν αν δεν γυρνάει μάλλον κάποια συσκευή έχει διαρροή..

Papas00zas
30-06-12, 18:54
Και μετά τι κάνω; Στην παρούσα φάση δε μπορώ να τις βγαλω όλες. Αν κλέισω ίσως το γενικό διακόπτη του πίνακα;
Δεν ξέρω αν έχει κάποια βλάβη ο ίδιος ο μετρητής.

sakisr
30-06-12, 19:14
Δες μηπως δε δουλευει σωστα το ψυγειο, δηλ αν δεν εχει παγωσει η συντηρηση και επισης μηπως εχει κολλησει και δουλευει συνεχεια.Επισης μια παλια αντισταση στο θερμοσιφωνο (καλυμενη απο αλατα) καταναλωνει πολυ ρευμα.Αν δουλευεις κλιματιστικο που εχει καιρο να συντηρηθει.
Φυσικα ψαξε και για κανενα περιεργο καλωδιο μετα το ρολοι της ΔΕΗ, ποτε δε ξερεις.

kotsos___
30-06-12, 19:30
Αν κλείσεις τον γενικό δεν θα τραβάει ούτε αυτός που υποτίθεται οτι σου κλέβει..
βγάλε τουλάχιστον ψυγείο τηλεόραση βίντεο στερεοφωνικό, ότι έχει λαμπάκι δηλαδή, και δες

vasilllis
30-06-12, 20:39
τωρα ρε παιδια με εχετε μπερδεψει.
Ο ανθρωπος λεει πολυκατοικια και προφανως εννοει τα κοινοχρηστα.ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΜΑΣ.

εσεις του λετε να του κλεβει ρευμα .Ποιος?? λες να μπεικε καννενας σπιτι του να του τραβηξε μια γραμμη και να περνει ρευμα?

Ισως εχεις καποια διαρροη?

andrewsweet4
30-06-12, 21:00
μια ερωτηση: υπαρχει ρελε διαφυγης στον πινακα σου? Ειναι αυτος ο διακοπτης που εχει διπλα και ενα κουμπακι που τεει TEST και οταν το πατας πεφτει ο διακοπτης.

kotsos___
30-06-12, 23:51
αλλά δεν καίω τόσο ρεύμα. Μάλλον για το διαμέρισμα του μιλάει..

Και έχω ακούσει να σκάβει ο διπλανός τον τοίχο και να τραβάει γραμμη..

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
01-07-12, 00:49
Κατεβάζεις το γενικό διακόπτη απο τον πίνακα και ελέγχεις αν γυρνάει ο μετρητής, μετά δοκιμάζεις μια μια τις ασφάλειες και πάλι ελέγχεις το μετρητή και αν μπορείς έλεγξε τη διαδρομή των παροχικών καλωδίων (αυτά που φεύγουν απο το μετρητή μέχρι τον πινακά σου).

Phatt
01-07-12, 00:54
Παιδια ας μην κανουμε εικασιες και τζαμπα γεμιζουμε γραμμες, ας ξεκαθαριστει εαν ειναι το προβλημα στο σπιτι η στο κοινοχρηστο, αν και πιστευω αν ηταν στο σπιτι ειναι ευκολο να ελεγθει.

Papas00zas
01-07-12, 01:34
Δες μηπως δε δουλευει σωστα το ψυγειο, δηλ αν δεν εχει παγωσει η συντηρηση και επισης μηπως εχει κολλησει και δουλευει συνεχεια.Επισης μια παλια αντισταση στο θερμοσιφωνο (καλυμενη απο αλατα) καταναλωνει πολυ ρευμα.Αν δουλευεις κλιματιστικο που εχει καιρο να συντηρηθει.
Φυσικα ψαξε και για κανενα περιεργο καλωδιο μετα το ρολοι της ΔΕΗ, ποτε δε ξερεις.
Δεν έχω κλιματιστικό σπίτι-όσο για τα ψυγεία δε τα έχω ελέγξει-το 1 από τα 2, πάντως ή κατάψυξη και στα 2 έχει πάγο.


τωρα ρε παιδια με εχετε μπερδεψει.
Ο ανθρωπος λεει πολυκατοικια και προφανως εννοει τα κοινοχρηστα.ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΜΑΣ.

εσεις του λετε να του κλεβει ρευμα .Ποιος?? λες να μπεικε καννενας σπιτι του να του τραβηξε μια γραμμη και να περνει ρευμα?

Ισως εχεις καποια διαρροη?
Μιλάω για το διαμέρισμα και μόνο-το κοινόχρηστο έχει ξέχωρο μετρητη και καταναλώνει πολύ λίγο ρεύμα.
Διαρροή από πού όμως;



μια ερωτηση: υπαρχει ρελε διαφυγης στον πινακα σου? Ειναι αυτος ο διακοπτης που εχει διπλα και ενα κουμπακι που τεει TEST και οταν το πατας πεφτει ο διακοπτης.
Όχι, δεν έχει-το σπίτι χτίστηκε το 1984 και τότε δεν έβαζαν πολλοί-υποθέτω


Κατεβάζεις το γενικό διακόπτη απο τον πίνακα και ελέγχεις αν γυρνάει ο μετρητής, μετά δοκιμάζεις μια μια τις ασφάλειες και πάλι ελέγχεις το μετρητή και αν μπορείς έλεγξε τη διαδρομή των παροχικών καλωδίων (αυτά που φεύγουν απο το μετρητή μέχρι τον πινακά σου).
Γίνε σε παρακαλώ λίγο πιο λεπτομερής.


Παιδια ας μην κανουμε εικασιες και τζαμπα γεμιζουμε γραμμες, ας ξεκαθαριστει εαν ειναι το προβλημα στο σπιτι η στο κοινοχρηστο, αν και πιστευω αν ηταν στο σπιτι ειναι ευκολο να ελεγθει.
Με τι τρόπο;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
01-07-12, 01:40
Με τους διακόπτες δοκίμασες?

Papas00zas
01-07-12, 01:43
Αύριο-τώρα δε γίνεται, άσε που δεν είμαι και στο σπίτι.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
01-07-12, 01:46
Kαλώς και τσέκαρε τη διαδρομή των παροχικών καλωδίων.

Phatt
01-07-12, 01:50
Προσωπικη προταση.Κατ'αρχας, δοκιμαζεις να κλεισεις τον γενικο στον πινακα του σπιτιου(οχι της χελωνας).Βλεπεις τον μετρητη.
Κατοπιν πρεπει να γνωριζεις το ηλεκτρολογικο σχεδιο του σπιτιου, ωστε να ξερεις καθε ασφαλιοδιακοπτης τι απομονωνει.Με αυτον τον τροπο και ελεγχοντας εναν-εναν τους καταναλωτες σου θα βρεις καταρχας ποιος ασφαλιοδιακοπτης ειναι που εχει το θεμα(και κατ'επεκταση η γραμμη του) και θα καταφερεις να δεις που ακριβως τοποθετειται το προβλημα.

Papas00zas
01-07-12, 17:21
Kαλώς και τσέκαρε τη διαδρομή των παροχικών καλωδίων.
Πώς το κάνω αυτό;

Προσωπικη προταση.Κατ'αρχας, δοκιμαζεις να κλεισεις τον γενικο στον πινακα του σπιτιου(οχι της χελωνας).Βλεπεις τον μετρητη.
Κατοπιν πρεπει να γνωριζεις το ηλεκτρολογικο σχεδιο του σπιτιου, ωστε να ξερεις καθε ασφαλιοδιακοπτης τι απομονωνει.Με αυτον τον τροπο και ελεγχοντας εναν-εναν τους καταναλωτες σου θα βρεις καταρχας ποιος ασφαλιοδιακοπτης ειναι που εχει το θεμα(και κατ'επεκταση η γραμμη του) και θα καταφερεις να δεις που ακριβως τοποθετειται το προβλημα.
Ναι, αλλά πού θα το βρω το σχέδιο; θα πρέπει να πάω πολεοδομία.

αλπινιστης
01-07-12, 17:35
Πώς το κάνω αυτό;

Ναι, αλλά πού θα το βρω το σχέδιο; θα πρέπει να πάω πολεοδομία.

Βρε Δημητρη, δεν χρεαζεσαι το σχεδιο! Κλεισε τον γενικο σου και ολες τις ασφαλειες του πινακα σου. Θα κοιτας το μετρητη και καποιος θα αρχισει να σηκωνει πρωτα τον γενικο και μετα σιγα σιγα ολες τις ασφαλειες. Οταν εντοπισεις αυτη που θα σε προβληματισει, αστην κατεβασμενη και δες τι ΔΕΝ εχει ρευμα στο σπιτι! Και εκει πραττεις αναλογα με το τι βρηκες.

lepouras
01-07-12, 17:57
καταρχήν πάμε με την σειρά.

Αν υποθέσουμε ότι η κλοπή είναι στην παροχή τότε κλείνεις τον γενικό και βλέπεις αν γυρνά ο μετρητής. Αν όχι τότε πάμε παραπέρα.

Βλέπεις τον μετρητή αν έχεις καταναλώσεις και γυρνά αρκετά γρήγορα(μπορεί εκείνη την ώρα να μην σε κλέβει ακομα, αν γυρνά αργά) και ξεκινάς και κλείνεις μια μια τις ασφάλειες. Εσύ κοιτάς να μην έχεις αναμμένα κλιματιστικά, κουζίνες, θερμοσίφωνες.
Κλείνεις μια μια τις ασφάλειες και βλέπεις πότε πέφτουν αρκετά οι στροφές.
Καλό θα είναι να έχεις βοήθεια έναν ακόμα ώστε να μην τρέχεις πάνω κάτω.
Μπορείς να κλείσεις όλες τις ασφάλειες (εκτός τις γενικές)και να τις ανεβάζεις μια μια(ανεβάζεις μια κατεβάζεις την προηγούμενη) οπότε όταν θα δεις αυξημένη κατανάλωση(σπινάρισμα στον μετρητή) σε κάποια, αρχίζεις το επόμενο βήμα.

Μόλις(και αν τελικά) εντοπίσεις πια ασφάλεια είναι αυτήν, βλέπεις τι τροφοδοτεί στο σπίτι . Κοιτάς τι δουλεύει και βλέπεις αν τελικά έχεις επάνω στην γραμμή κάτι ενεργοβορο.
Αρχίζεις να βγάζεις από τις πρίζες ότι είναι επάνω τους(από αυτές που δουλεύουν )και ελέγχεις αν ο μετρητής είναι ακομα στα γκάζια.
Αν όντως συμβαίνει και αυτό τότε πρέπει να εντοπίσεις που είναι η κλοπή ή ζημιά ή διαρροή και θα είναι κάπου στην διαδρομή από τον πίνακα προς αυτούς τους τοίχους που έχουν ρεύμα. Βλέπεις πια ντουβάρια μπορεί να είναι μεσοτοιχία με άλλους και αρχίζει ο Γολγοθάς σου.
δεν σε ενδιαφέρουν τα ντουβάρια που είναι εσωτερικά στο σπίτι (μεσοτοιχίες δωματίων και τέτοια) διότι όπως είναι λογικό μόνο εσύ μπορείς να αυτοκλεφτείς από εκεί.
Αν έχεις και ηλιακό θερμοσίφωνα δες μήπως όταν τον ανάβεις σε κλέβουν από εκεί.
Κατεβάζεις την θερμοκρασία χαμηλά αν δεν έχει ζεστό νερό από τον ήλιο και μόλις κόψει ελέγχεις αν τραβάει ρεύμα η γραμμή(πάλι με τον μετρητή ή αμπεροτσιμπίδα).
προσπάθησα να σου τα πω όσο πιο απλά γίνετε, ελπίζω να σε κατατόπισα.


υγ. βάλε και αυτό το ρελε διαρροής κάποια στιγμή(σύντομα) για το καλό σου είναι .

Γιώργος Φυσικός
01-07-12, 18:17
Μπορείς να κλείσεις όλες τις ασφάλειες (εκτός τις γενικές)και να τις ανεβάζεις μια μια(ανεβάζεις μια κατεβάζεις την προηγούμενη) οπότε όταν θα δεις αυξημένη κατανάλωση(σπινάρισμα στον μετρητή) σε κάποια, αρχίζεις το επόμενο βήμα.

ο ταχύτερος τρόπος είναι binary search

κλείνεις όλες τις ασφάλειες (πες είναι 8, αν δεν είναι ακέραια δύναμη του 2, εργάζεσαι ανάλογα), και ανοίγεις τις μισές (1-4). Αν έχει πολύ κατανάλωση σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στις πρώτες μισές(1-4, πες περίπτωση α). αν όχι, είναι στις άλλες μισές(5-8, πες περίπτωση β).
δεύτερο βήμα, κλείνεις όλες εκτός από τις μισές από αυτές που ξέρεις ότι υπάρχει το πρόβλημα: στην περίπτωση α: 1 ΚΑΙ 2. Στην περίπτωση β: 5 ΚΑΙ 6. Αν άνοιξες τις 1,2 είδες πρόβλημα, σημαίνει ότι ή η 1 ή η 2 έχει πρόβλημα, αλλιώς ή η 3 ή η 4. Αντίστοιχα για τις 5,6-7,8

σε 3 κινήσεις έχεις εντοπίσει την προβληματική ασφάλεια. Αυτή η μέθοδος θα σε γλυτώσει μερικές βόλτες αν δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει.

Papas00zas
01-07-12, 18:18
Λοιπόν, να δούμε καταρχάς πώς έχουν τα πράγματα-ο μετρητής δίνει ρεύμα σε 3 ξεχωριστούς χώρους: Το διαμέρισμα, το εργαστήριο και το πατάρι. Κανένα των άλλως 2 πέραν του διαμερίσματος δεν έχει συσκευές που να καίνε τον αγλέορα-αλλά κι αυτές δεν καίνε τάπα. Υπάρχει περίπτωση να έχει καμία σχέση αυτό
υ.γ με πρόλαβαν άλλοι

stratos111
01-07-12, 22:49
Γιατί φίλε μου δεν κατεβάζεις τον γενικό σου να δεις αν γράφει το ρολόι, που σου είπανε; Τι δυσκολία υπάρχει. Δες πρώτα αυτό και μετά άρχισε να ψάχνεις τα υπόλοιπα και να κάνεις υποθέσεις.

Phatt
01-07-12, 22:52
Εντομεταξυ εγω οταν μιλησα για σχεδιο, δεν εννοουσα να εχεις το επισημο χαρτι στα χερια σου, εμπειρικα να κανεις ενα σκαριφημα με τις πριζες και τους καταναλωτες για να εχεις ενα μπουσουλα.

info@kalarakis.com
02-07-12, 19:35
Γιατί δεν ρωτάμε το πιο απλό αφού ο μετρητής πήρε την ανιούσα τώρα τελευταία.
Μήπως το χειμώνα τελείωσε το πετρέλαιο και πήρε σόμπα ηλεκτρική?
Αν ναι δες πόσα KW είναι η σόμπα για να λυθεί η απορία όλων
Αν δεν πήρες σόμπα ισχύουν τα λεγόμενα των παραπάνω

Papas00zas
05-07-12, 23:48
Είχα σόμπα στο εργαστήριο, αλλά δε δούλεψε και πολύ το χειμώνα. Και είχαμε βαρυχειμωνιά φέτος.

lcharal
06-07-12, 12:16
Εδώ και 3-4 μηνες έχω δει ότι συμβαίνει κάτι με το σύστημα της πολυκατοικίας μου.
Στα καλά καθουύμενα οι ενδείξεις του μετρητή έχουν πάρει την ανιούσα χωρίς ωστόσο να αντιπροσωπεύεται η καταναλωση που δείχνει με αυτή που γίνεται.
Συγκεκριμένα σε διάστημα 2 βδομάδων έφυγε κατά 1000 kWh μπροστά-αλλά δεν καίω τόσο ρεύμα.
Μπορεί κάποιος αν ξέρει να μου πει πώς θα διαπιστώσω αν μου κλέβουν ρεύμα;


Για να διαπιστώσεις αν σε κλέβουν ή όχι, τότε, κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Και απορώ γιατί δεν το έχεις κάνει ακόμα...!!!!!

Όμως, με ένα πρόχειρο υπολογισμό, οι 1000KWh σε διάστημα 15 ημερών, αντιστοιχούν σε ημερήσια κατανάλωση που είναι περίπου ίση με 67KWh, ήτοι 2,8KWh την ώρα.
Οι παραπάνω υπολογισμοί επιτρέπουν το παρακάτω συμπέρασμα. Είχες, είτε μια συσκευή ισχύος 3 KW που δούλευε 24 ώρες το εικοσιτετράωρο ( το θεωρώ απίθανο), είτε η μέση συνολική καταναλισκόμενη ενέργεια ήταν 67KWh την ημέρα, το οποίο προϋποθέτει την ταυτόχρονη λειτουργεία πολλών συσκευών εντός της οικίας.
Δε νομίζω να σε κλέβει κανείς, πάντως, αν θέλεις τη γνώμη μου. Το πρόβλημα είναι αποκλειστικά δικό σου, της εγκατάστασής σου, ή ακόμα και του μετρητή της Δεη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το ελέγξεις, αλλά θα πρέπει να το κάνεις και να αφιερώσεις κάποιο χρόνο για αυτό. Αν περιμένεις από εδω να δεις αν υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν θα το μάθεις ΠΟΤΕ!!!

φιλικά, Λευτέρης

Papas00zas
06-07-12, 23:06
Οι παραπάνω υπολογισμοί επιτρέπουν το παρακάτω συμπέρασμα. Είχες, είτε μια συσκευή ισχύος 3 KW που δούλευε 24 ώρες το εικοσιτετράωρο ( το θεωρώ απίθανο), είτε η μέση συνολική καταναλισκόμενη ενέργεια ήταν 67KWh την ημέρα, το οποίο προϋποθέτει την ταυτόχρονη λειτουργεία πολλών συσκευών εντός της οικίας.
Δε νομίζω να σε κλέβει κανείς, πάντως, αν θέλεις τη γνώμη μου. Το πρόβλημα είναι αποκλειστικά δικό σου, της εγκατάστασής σου, ή ακόμα και του μετρητή της Δεη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το ελέγξεις, αλλά θα πρέπει να το κάνεις και να αφιερώσεις κάποιο χρόνο για αυτό. Αν περιμένεις από εδω να δεις αν υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν θα το μάθεις ΠΟΤΕ!!!

φιλικά, Λευτέρης
Ωραία-πες μου τότε με ποιο τρόπο θα διαπιστώσω αν έχει πρόβλημα ο μετρητής.

Γιώργος Φυσικός
06-07-12, 23:12
ανάβεις όλες τις συσκευές που ξέρεις ακριβώς πόσο καίνε και ελέγχεις αν λέει το ίδιο ο μετρητής.

vasilllis
07-07-12, 00:34
Ωραία-πες μου τότε με ποιο τρόπο θα διαπιστώσω αν έχει πρόβλημα ο μετρητής.

υπαρχει περιπτωση να γινεται και απο διαρροη.
κανεις ενα καφε και κατεβαινεις στον μετρητη.κανε ανα 6 λεπτα μετρηση και πολαπλασιαζε το με το 10.αν δεν ειναι τα φυσιολογικα κατεβαζε μια μια ασφαλεια να δεις ποτε θα ερθει σε φυσιολογικα.τελευταιος πεφτει ο γενικος σπιτιου και ο γενικος ρολογιου.
φυσιολικο θεωρειται τα φορτια που θα εχεις εκεινη την στιγμη(ψυγειο καμια τβ) να ειναι 1κwh και ουτε .οποτε στα 6 λεπτα θα γραφει 100wh.
αν βγαλαν πιο πανω 67 kwh επιπλεον την ημερα που υποστηριζεις δεν τα καταναλωνεις τοτε θα εχεις επιπλεον 67/24/10=~290wh το 6λεπτο που σου ειπα + τα φυσιολογικα 100 .οποτε θα καταλαβεις αμεσως οτι κατι δεν παει καλα.

Papas00zas
07-07-12, 05:27
Έχω μια σταθερά χρόνου που την είχα κάνει πιο παλιά με εμπερικό τρόπο για το μετρητή. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η σταθερά στροφών του, αλλά για μετρητή 375 στροφών είναι η εξής:
4kW=2,5 s η 1 στροφή
2 kW= 5 s
1 kW=10 s
500 W = 20 s
250 w = 40 s και για ενδιάμεσες τιμές πάει λέγοντας.
Αν και σήγμερα που το ξαναείδα, σε 6 ώρες τη μια και σε 3 στην δεύτερη, είχε φύγει μποροστά 3 kWh.

vasilllis
07-07-12, 13:12
Έχω μια σταθερά χρόνου που την είχα κάνει πιο παλιά με εμπερικό τρόπο για το μετρητή. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η σταθερά στροφών του, αλλά για μετρητή 375 στροφών είναι η εξής:
4kW=2,5 s η 1 στροφή
2 kW= 5 s
1 kW=10 s
500 W = 20 s
250 w = 40 s και για ενδιάμεσες τιμές πάει λέγοντας.
Αν και σήγμερα που το ξαναείδα, σε 6 ώρες τη μια και σε 3 στην δεύτερη, είχε φύγει μποροστά 3 kWh.

δεν γραφει πανω ποσες στροφες η kwh?

Papas00zas
09-07-12, 13:31
υπαρχει περιπτωση να γινεται και απο διαρροη.
κανεις ενα καφε και κατεβαινεις στον μετρητη.κανε ανα 6 λεπτα μετρηση και πολαπλασιαζε το με το 10.αν δεν ειναι τα φυσιολογικα κατεβαζε μια μια ασφαλεια να δεις ποτε θα ερθει σε φυσιολογικα.Τελευταιος πεφτει ο γενικος σπιτιου και ο γενικος ρολογιου.
Φυσιολογική κατανάλωση είναι γύρω στα 325 W πλήρη ισχύς-2 ψυγεία και το modem γιατί είναι VoIP και είναι ανοιχτό όλη μερα.
Φυσιολογικο θεωρειται τα φορτια που θα εχεις εκεινη την στιγμη(ψυγειο καμια τβ) να ειναι 1κwh και ουτε .οποτε στα 6 λεπτα θα γραφει 100wh.
αν βγαλαν πιο πανω 67 kwh επιπλεον την ημερα που υποστηριζεις δεν τα καταναλωνεις τοτε θα εχεις επιπλεον 67/24/10=~290wh το 6λεπτο που σου ειπα + τα φυσιολογικα 100 .οποτε θα καταλαβεις αμεσως οτι κατι δεν παει καλα.
Πρίν από λίγη ώρα εκλεισα το γενικό και ο μετρητής σταμάτησε.Ωστοσο χθες βράδυ είδα το εξής: Όταν έφυγα από το σπίτι γύρω στις 11, η ένδειξη ήταν 99982,7 -για το δεκεδικό δεν είμαι σίγουρος.Όταν γύρισα στις 3.40 τον ξανακοίταξα και έγραφε 99988,2. Σε 4 ώρες μέσα θα έπρεπε να έχει γράψει 1,2 διαφορά και όχι τόσο,δεδομένου ότι τα ψυγεία δουλεύουν κάποιες φορές ταυτόχρονα, αλλά όλη νύχτα δε καίει τίποτε άλλο πέρα από αυτά και το μόντεμ. Και όχι πάντα ταυτοχρονα, δεδομένου ότι το 2ο ψυγείο είναι στο πατάρι και δεν ανοίγει συχνά, το αντίθετο μάλιστα. Το παράξενο είναι ότι ενώ εκεί έχει πάντα ζέστη, αυτό δε δουλεύει συνέχεια. Επίσης το ενα είναι ρυθμισμένο χαμηλα και το άλλο κοντά στη μέση.
Αυτή τη διαφορά δε ξέρω πού οφείλεται και πώς θα τη βρώ.
υ.γ όσοι λέτε ότι δεν το έχω κάνει ακόμα είναι γτ έχω συννενόηση μπουζούκι πρώτον και δεύτερον κάποιοι εχουν άλλες γνώμες.

Hatzitesla
09-07-12, 15:05
Κάποια γκάφα έχει κάνει ο εγκαταστάτης...κλασικά. Δες λίγο αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Power_factor

Papas00zas
09-07-12, 15:56
Κάποια γκάφα έχει κάνει ο εγκαταστάτης...κλασικά. Δες λίγο αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Power_factor
Αναφέρεσαι μάλλον σε διόρθωση συνημιτόνου, έτσι;

Γιώργος Φυσικός
09-07-12, 18:32
δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό, γιατί τα σπίτια χρεώνονται σύμφωνα με την πραγματική κατανάλωση. Και στο γάμο να είναι ο συντελεστής ισχύος, το ίδιο θα πληρώσεις.

αγόρασε ένα μετρητή ισχύος και βαλ'τον διαδοχικά στα ψυγεία, δες πόσο τραβάνε. μετά σε υπόλοιπες συσκευές.

325 W για 2 ψυγεία και ένα ρούτερ μου φαίνονται πολλά, πάντως

Hatzitesla
09-07-12, 19:12
Αναφέρεσαι μάλλον σε διόρθωση συνημιτόνου, έτσι;

Όχι...σε διόρθωση διατομής των καλωδίων. Τουλάχιστον να ελέγξεις τις συσκευές που καταναλώνουν πιο πολύ.

-nikos-
09-07-12, 19:23
ας μην ξεχναμε οτι ο παπασουζας ειδε την υπερχρεωση ξαφνικα και οχι απο
την αρχη της εγκαταστασης.


Σπυρο πολυ καλο το λινκ που εβαλες thanks !!:001_smile:

vasilllis
09-07-12, 19:58
Φυσιολογική κατανάλωση είναι γύρω στα 325 W πλήρη ισχύς-2 ψυγεία και το modem γιατί είναι VoIP και είναι ανοιχτό όλη μερα.
Πρίν από λίγη ώρα εκλεισα το γενικό και ο μετρητής σταμάτησε.Ωστοσο χθες βράδυ είδα το εξής: Όταν έφυγα από το σπίτι γύρω στις 11, η ένδειξη ήταν 99982,7 -για το δεκεδικό δεν είμαι σίγουρος.Όταν γύρισα στις 3.40 τον ξανακοίταξα και έγραφε 99988,2. Σε 4 ώρες μέσα θα έπρεπε να έχει γράψει 1,2 διαφορά και όχι τόσο,δεδομένου ότι τα ψυγεία δουλεύουν κάποιες φορές ταυτόχρονα, αλλά όλη νύχτα δε καίει τίποτε άλλο πέρα από αυτά και το μόντεμ. Και όχι πάντα ταυτοχρονα, δεδομένου ότι το 2ο ψυγείο είναι στο πατάρι και δεν ανοίγει συχνά, το αντίθετο μάλιστα. Το παράξενο είναι ότι ενώ εκεί έχει πάντα ζέστη, αυτό δε δουλεύει συνέχεια. Επίσης το ενα είναι ρυθμισμένο χαμηλα και το άλλο κοντά στη μέση.
Αυτή τη διαφορά δε ξέρω πού οφείλεται και πώς θα τη βρώ.
υ.γ όσοι λέτε ότι δεν το έχω κάνει ακόμα είναι γτ έχω συννενόηση μπουζούκι πρώτον και δεύτερον κάποιοι εχουν άλλες γνώμες.

αυτα που μου λες ειναι ηδη γνωστα αφου τα πληρωσες.προχωρα τωρα στο δευτερο σκελος και βγαζε φορτια ή ασφαλειες να δεις ποτε θα γυρισεις φυσιολογικα.

gas_liosia
09-07-12, 20:38
...υ.γ όσοι λέτε ότι δεν το έχω κάνει ακόμα είναι γτ έχω συννενόηση μπουζούκι πρώτον και δεύτερον κάποιοι εχουν άλλες γνώμες.
Σου έχουν πει πολλές φορές 2-3 βασικά πραγματάκια. Όσο συνεννόηση "μπουζούκι" και να θεωρείς οτι επικρατεί δε σε βρίσκω σωστό. Δε σου είπαν να φέρεις επαγγελματία του είδους... 5-10 λεπτά από το χρόνο σου θα αφιερώσεις για το δικό σου πρόβλημα...


Αναφέρεσαι μάλλον σε διόρθωση συνημιτόνου, έτσι;
Διόρθωση συνημιτόνου δεν απαιτείται στις οικίες. Άσε που οι επαγωγικές συσκευές σου έχουν πυκνωτή εσωτερικά.



Edit...

Τουλάχιστον αν θες να κρίνεις με μετρήσεις και δεν διαθέτεις βαττόμετρο μέτρα τι ρεύμα τραβάει η κάθε γραμμή σου. Άν δε διαθέτεις ούτε αμπεροτσιμπίδα, κατέβασε τις ασφάλειες γραμμών και με ένα πολύμετρο στα Ampere (στη μεγάλη κλίμακα) μέτρα το ρεύμα ανα γραμμή γεφυρώνοντας μία μία ασφάλεια.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν το πολύμετρό σου μετράει 10Α max... τότε θεωρητικά μπορείς να μετρήσεις μόνο τις 10άρες γραμμές εκτός και αν είσαι σίγουρος οτι οι υπόλοιπες έχουν ελάχιστα φορτία.
Επίσης μην ξεχνάς οτι με τον παραπάνω τρόπο η μόνη ασφάλεια προστασίας είναι η γενική.

innova
13-08-12, 22:30
Σου έχουν πει πολλές φορές 2-3 βασικά πραγματάκια. Όσο συνεννόηση "μπουζούκι" και να θεωρείς οτι επικρατεί δε σε βρίσκω σωστό. Δε σου είπαν να φέρεις επαγγελματία του είδους... 5-10 λεπτά από το χρόνο σου θα αφιερώσεις για το δικό σου πρόβλημα...


Νομίζω πως για τη συνεννόηση εννοούσε στο σπίτι του, επειδή ίσως χρειαζόταν από κάποιον βοήθεια και δεν μπορούσαν να επικοινωνήσουν ή/και να συμφωνήσουν στον τρόπο αντιμετώπισης.
Ας ελπίσουμε να βρήκε τρόπο να το ελέγξει! (και να γράψει το αποτέλεσμα, είμαι πολύ περίεργος αν παίζει σενάριο κλοπής και δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο).

Φίλε Παπασούζα,
αν θέλεις πές μας τι έκανες τελικά. (και πώς! το έκανες)

MAIKLKF
13-08-12, 23:31
πάντως μεγάλη κατανάλωση χωρίς ιδιαίτερα φορτία (κανόνας πρώτος ) ειδοποιούμε τεχνικό για των έλεγχο διαρροής του ουδέτερου προς την γη που το μόνο που κάνει είναι να καταναλώνει ρεύμα και εσύ απλώς να το κοιτάς

Έλεγχο της φάσης για διαρροή φορτίων αν και εφόσον είναι σωστά με την κατανάλωση ανά ασφάλεια μετρώντας της με αμπεροτσιμπίδα

και ακόμα λαμβάνετε μέτρηση του ουδέτερου για απευθείας μεταφορά από το δίκτυο προς την γη θα ήθελα να προσθέσω και άλλα αλλά αυτά είναι αρκετά για των ένοχο της κατανάλωσης