PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρίες αυτοκινήτου



Manthosvf
01-07-12, 20:15
Γεια σας εχω καιρό να γράψω το ξερω σας ελιψα :P ανοιξα ενα θεμα για Μπαταρίες αυτοκινήτου και θελω να μου πειτε απο τιν εμπειρια σας ποιες ειν αι ποιο καλες μπαταριες ποιες εχουν καλες αντοχες γιατι η δικια μου που εβαλα πρην 2 χρονια τα εφτισε δεν θυμαμαι τιν μαρκα τις εβαλα φετος μια aurora 100ah calcium+ κλιστου τυπου νομίζω o ηλεκτρολογος μου ειπε δεν αντεξε επιδη εχω 2 ενισχυτές λολ οτι νανε ναι τους εχω ομως σπανια να παίξουν δυνατά και πως τα ξενον τραβανε πολυ ρευμα ενω εγω απο οσο ξερω τραβανε ποιο λιγο τα συμπερασματα δικα σας μου ειπε πως αυτη η μπαταρια ειναι απο τις καλητερες για να δουμε. το αμαξι ειναι 4χ4 isuzu

Phatt
01-07-12, 20:38
Βαλε καμια VARTA η καμια BOSCH και τελειωσε το θεμα...

PCMan
01-07-12, 20:41
Βαλε καμια VARTA η καμια BOSCH και τελειωσε το θεμα...

Varta και bosch είναι οι ίδιες μπαταρίες και είναι κορυφή.
Αυτές οι μάρκες που υπάρχουν και πουλάνε σε συνεργεία/ηλεκτρολόγους, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν και τις παινεύουν κιόλας. Εντελώς άγνωστες μάρκες και δε νομίζω να είναι και καλές.
Μια άλλη καλή και πολύ παλιά εταιρία είναι η πακ και είναι ελληνική. Έχω ακούσει καλά λόγια για μπαταρίες που άντεξαν πάαααρα πολλά χρόνια. Τσέκαρε το όμως λίγο μήπως κάνω και λάθος.

Πόσα rms είναι οι ενισχυτές σου?

Phatt
01-07-12, 20:59
Δεν νομιζω να τιθεται θεμα για την μουσικη, αν υπαρχει προβλημα εκτος της ποιοτητας των μπαταριων εκτιμω οτι θα ειναι αλλου.Εγω εχω μια VARTA μπλε σειρα και ειναι σκυλι μαυρο, εχω και εγω 2 ενισχυτες, ο ενας ειναι 170WRMSx4 και ο αλλος ειναι καμια 250WRMSx1 και δεν ειχα προβλημα ποτε.Κανε την κινηση αδερφε μια φορα θα την παρεις και για καμια 5ετια θα εισαι καλυμενος, ουτε απο κρυα περνει χαμπαρι ουτε τιποτα.

PCMan
01-07-12, 21:08
Δεν νομιζω να τιθεται θεμα για την μουσικη, αν υπαρχει προβλημα εκτος της ποιοτητας των μπαταριων εκτιμω οτι θα ειναι αλλου.Εγω εχω μια VARTA μπλε σειρα και ειναι σκυλι μαυρο, εχω και εγω 2 ενισχυτες, ο ενας ειναι 170WRMSx4 και ο αλλος ειναι καμια 250WRMSx1 και δεν ειχα προβλημα ποτε.Κανε την κινηση αδερφε μια φορα θα την παρεις και για καμια 5ετια θα εισαι καλυμενος, ουτε απο κρυα περνει χαμπαρι ουτε τιποτα.

Εμένα είναι πιο μικροί. 110χ2 2Ω και 1χ300 2Ω αλλά δεν έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Μια bosch 55Ah έχω περίπου 4 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα. Ακόμα και τον χειμώνα με -25 έπαιρνε κανονικά μπρος(εντάξει ήταν πεσμένες οι στροφες επειδή σφίγκει ο κινητήρας αλλά φαινόταν ότι είχε δύναμη)

DiagExpert
01-07-12, 23:21
Αυτές που έχω δοκιμάσει και απροβλημάτιστα σε πολλά αυτοκίνητα είναι banner και century η πρώτη σχετικά είναι λίγο πιο ακριβή,δεν έχει γυρίσει ούτε ένα αυτοκίνητο πίσω απο θέμα μπαταρίας.Δεν σημαίνει ότι είναι γνωστή μπαταρία σημαίνει ότι είναι και καλή το αντίθετο όχι όμως ότι αποκλείουμε και τις γνωστές φίρμες άποψη μου πάντα.

Manthosvf
02-07-12, 01:52
banner εχουμε στο τρακτερ τιν εχουμε 1 χρονο θα δειξη και αυτη απο τις bosch και τις verta ποιες σειρες ειναι ποιο καλες

PCMan
02-07-12, 02:02
banner εχουμε στο τρακτερ τιν εχουμε 1 χρονο θα δειξη και αυτη απο τις bosch και τις verta ποιες σειρες ειναι ποιο καλες

Το ίδιο είναι σου λέω. Ιδια εταιρία είναι.

radiomario
02-07-12, 02:50
σε φιλαρακι σε επαρχια ο μαστορης ειχε ξεχασει ..... να βαλει πυκνωτη οταν εκανε την εγκατασταση ενος ηχοσυστηματος με ιδιο ακριβως αποτελεσμα σαν το δικο σου καθε 2-2.5 χρονια μπαταρια καπουτ ,οταν εβαλε πυκνωτη ολα ενταξει μετα - εσενα σου εχει βαλει ? απο μπαταρια banner , απλα κορυφη

PCMan
02-07-12, 03:11
σε φιλαρακι σε επαρχια ο μαστορης ειχε ξεχασει ..... να βαλει πυκνωτη οταν εκανε την εγκατασταση ενος ηχοσυστηματος με ιδιο ακριβως αποτελεσμα σαν το δικο σου καθε 2-2.5 χρονια μπαταρια καπουτ ,οταν εβαλε πυκνωτη ολα ενταξει μετα - εσενα σου εχει βαλει ? απο μπαταρια banner , απλα κορυφη

Να ξέχασε δύσκολο. Να μην χρειάζεται ίσως.

Manthosvf
02-07-12, 10:12
πυκνοτη δεν νομίζω φιλε εγω το εβαλα το ηχοσυστημα με ενα sub 10' και μια μοναδα μπροστα α και δυο τελε πίσω που αρπαξα και σου λεω 100αμπερ μπαταρια εχω οχι 50

radiomario
02-07-12, 14:54
αν εχεις πολυμετρο μετρα αν δουλευει ο ανορθωτης ,σε ταχι φιλου καθεμερα στη ζουγκλα της αθηνας ,αλλαζε καθε 1.5 χρονο μπαταρια τι εφταιγε ? δεν αεριζοταν καλα η μπαταρια , για κυταξε το ... το πιο πιθανο ειναι αν ειναι ενταξει ο ανορθωτης να μην φορτιζει σωστα ο δυναμο την μπαταρια επειδη ειναι μεγαλη σε ah .πανω γραφει ο δυναμο μεχρι ποσα ah μπαταριας μπορει να φορτισει αν ειναι περισσοτερα ah η μπαταρια δεν φορτιζεται σωστα κ χαλαει συντομα,αν δεν γνωριζεις συμβουλεψου εναν ηλεκτρολογο προτου αγορασεις νεα μπαταρια ...

radiomario
02-07-12, 15:00
Να ξέχασε δύσκολο. Να μην χρειάζεται ίσως.
σε ηχοσυστημα αυτοκινητου παντα αρχιζουν απο τον πυκνωτη οι καλοι γνωστες του αντικειμενου ... αλλα για να παρουν τη δουλεια δεν βαζουν πυκνωτη οποτε μειον 100-150 euro στο τελικο κοστολογιο , η σιγουρη δικαιολογια τους ,ελα μωρε δεν ξερω εγω δεν χρειαζεται πυκνωτης παρε μια μπαταρια 150ah ,και εισαι αρχοντας ...

vasilllis
02-07-12, 15:03
αν εχεις πολυμετρο μετρα αν δουλευει ο ανορθωτης ,σε ταχι φιλου καθεμερα στη ζουγκλα της αθηνας ,αλλαζε καθε 1.5 χρονο μπαταρια τι εφταιγε ? δεν αεριζοταν καλα η μπαταρια , για κυταξε το ...

ετσι και του μπατζανακη μου .τι bosch-varta ειχε αλλαξει.προς το τελος του καλοκαιριου τελος.Μεχρι ποτ του εδωσα εγω ,απο τις φτηνες που δουλευα.Το πουλησε μετα απο 1,5 χρονο και η μπαταρια ηταν ακομα επανω.

Αλλα μου φαινεται οτι κατι αλλο τρεχει και μενει ο φιλος απο μπαταρια.

askianos
05-07-12, 01:50
Bosch, Varta, Energizer = πέταμε
Όσες απο τις παραπάνω είχε βάλει στο αυτοκίνητο (Mitsubishi 4x4 2500cc Diesel), ήταν κλειστού τύπου με υγρά, οι οποίες δεν με κράτησαν πάνω απο 2 χρόνια.
Έβαλα κλειστού τύπου χωρίς υγρά αλλά με ίνες άνθρακα εμποτισμένο σε γυαλί της FULLRIVER εδώ και 4 χρόνια και ησύχασα.
Και ειδικά το χειμώνα στις χαμήλες θερμοκρασίες δεν έχω χάσιμο ρεύματος εκκίνησης αφού δεν έχει υγρά.
Σου παραθέτω link
http://lampini.gr/hgl-90ah-12v-fullriver.html




Γεια σας εχω καιρό να γράψω το ξερω σας ελιψα :P ανοιξα ενα θεμα για Μπαταρίες αυτοκινήτου και θελω να μου πειτε απο τιν εμπειρια σας ποιες ειν αι ποιο καλες μπαταριες ποιες εχουν καλες αντοχες γιατι η δικια μου που εβαλα πρην 2 χρονια τα εφτισε δεν θυμαμαι τιν μαρκα τις εβαλα φετος μια aurora 100ah calcium+ κλιστου τυπου νομίζω o ηλεκτρολογος μου ειπε δεν αντεξε επιδη εχω 2 ενισχυτές λολ οτι νανε ναι τους εχω ομως σπανια να παίξουν δυνατά και πως τα ξενον τραβανε πολυ ρευμα ενω εγω απο οσο ξερω τραβανε ποιο λιγο τα συμπερασματα δικα σας μου ειπε πως αυτη η μπαταρια ειναι απο τις καλητερες για να δουμε. το αμαξι ειναι 4χ4 isuzu

PCMan
05-07-12, 06:07
Bosch, Varta, Energizer = πέταμε
Όσες απο τις παραπάνω είχε βάλει στο αυτοκίνητο (Mitsubishi 4x4 2500cc Diesel), ήταν κλειστού τύπου με υγρά, οι οποίες δεν με κράτησαν πάνω απο 2 χρόνια.
Έβαλα κλειστού τύπου χωρίς υγρά αλλά με ίνες άνθρακα εμποτισμένο σε γυαλί της FULLRIVER εδώ και 4 χρόνια και ησύχασα.
Και ειδικά το χειμώνα στις χαμήλες θερμοκρασίες δεν έχω χάσιμο ρεύματος εκκίνησης αφού δεν έχει υγρά.
Σου παραθέτω link
http://lampini.gr/hgl-90ah-12v-fullriver.html

Δε μου λες ρε παλικάρι. Κατ αρχήν αυτό που λες για τις παραπάνω μπαταρίες δεν ισχύει(όχι ότι ισχύουν τα υπόλοιπα που είπες). Είναι κορυφαίοι κατασκευαστές μπαταρίας.

Αυτή μπαταρία δεν είναι για αμάξι.
Η μπαταρία που πήρες πρέπει να φορτίζεται με ρεύμα από 18Α και κάτω και τάση 14,5-14,9V. Εσύ την φορτίζεις με πάνω από 50Α και τάση 14,4V το μέγιστο.
Όταν φορτίσει, για να διατηρείται το ρεύμα της, πρέπει βλέπει τάση 13,6-13,8V. Εσύ όταν σβήνεις το αμάξι βλέπει 0V.
Μήπως σου άντεξε 4 βδομάδες και όχι 4 χρόνια?

SV1JRT
05-07-12, 12:04
αν εχεις πολυμετρο μετρα αν δουλευει ο ανορθωτης ,σε ταχι φιλου καθεμερα στη ζουγκλα της αθηνας ,αλλαζε καθε 1.5 χρονο μπαταρια τι εφταιγε ? δεν αεριζοταν καλα η μπαταρια , για κυταξε το ... το πιο πιθανο ειναι αν ειναι ενταξει ο ανορθωτης να μην φορτιζει σωστα ο δυναμο την μπαταρια επειδη ειναι μεγαλη σε ah .πανω γραφει ο δυναμο μεχρι ποσα ah μπαταριας μπορει να φορτισει αν ειναι περισσοτερα ah η μπαταρια δεν φορτιζεται σωστα κ χαλαει συντομα,αν δεν γνωριζεις συμβουλεψου εναν ηλεκτρολογο προτου αγορασεις νεα μπαταρια ...


σε ηχοσυστημα αυτοκινητου παντα αρχιζουν απο τον πυκνωτη οι καλοι γνωστες του αντικειμενου ... αλλα για να παρουν τη δουλεια δεν βαζουν πυκνωτη οποτε μειον 100-150 euro στο τελικο κοστολογιο , η σιγουρη δικαιολογια τους ,ελα μωρε δεν ξερω εγω δεν χρειαζεται πυκνωτης παρε μια μπαταρια 150ah ,και εισαι αρχοντας ...


ετσι και του μπατζανακη μου .τι bosch-varta ειχε αλλαξει.προς το τελος του καλοκαιριου τελος.Μεχρι ποτ του εδωσα εγω ,απο τις φτηνες που δουλευα.Το πουλησε μετα απο 1,5 χρονο και η μπαταρια ηταν ακομα επανω.

Αλλα μου φαινεται οτι κατι αλλο τρεχει και μενει ο φιλος απο μπαταρια.


Bosch, Varta, Energizer = πέταμε
Όσες απο τις παραπάνω είχε βάλει στο αυτοκίνητο (Mitsubishi 4x4 2500cc Diesel), ήταν κλειστού τύπου με υγρά, οι οποίες δεν με κράτησαν πάνω απο 2 χρόνια.
Έβαλα κλειστού τύπου χωρίς υγρά αλλά με ίνες άνθρακα εμποτισμένο σε γυαλί της FULLRIVER εδώ και 4 χρόνια και ησύχασα.
Και ειδικά το χειμώνα στις χαμήλες θερμοκρασίες δεν έχω χάσιμο ρεύματος εκκίνησης αφού δεν έχει υγρά.
Σου παραθέτω link
http://lampini.gr/hgl-90ah-12v-fullriver.html



ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ...... ΑΛΛΑ 'ΝΤ ΑΛΛΩΝ !!!!!
Αφου ΔΕΝ το 'χετε ρε παιδιά, ΓΙΑΤΙ δινετε συμβουλές ??

BESTCHRISS
05-07-12, 12:35
Γεια σας εχω καιρό να γράψω το ξερω σας ελιψα :P ανοιξα ενα θεμα για Μπαταρίες αυτοκινήτου και θελω να μου πειτε απο τιν εμπειρια σας ποιες ειν αι ποιο καλες μπαταριες ποιες εχουν καλες αντοχες γιατι η δικια μου που εβαλα πρην 2 χρονια τα εφτισε δεν θυμαμαι τιν μαρκα τις εβαλα φετος μια aurora 100ah calcium+ κλιστου τυπου νομίζω o ηλεκτρολογος μου ειπε δεν αντεξε επιδη εχω 2 ενισχυτές λολ οτι νανε ναι τους εχω ομως σπανια να παίξουν δυνατά και πως τα ξενον τραβανε πολυ ρευμα ενω εγω απο οσο ξερω τραβανε ποιο λιγο τα συμπερασματα δικα σας μου ειπε πως αυτη η μπαταρια ειναι απο τις καλητερες για να δουμε. το αμαξι ειναι 4χ4 isuzu

με απλα πραγματα εβαλες μεγαλυτερη μπαταρια απο την μανισια αν ειχε 65-70ah εσυ εβαλες 100ah
αρα ο δυναμος δεν μπορει να φορτισει την μπαταρια αρα θελει μεγαλυτερο δυναμο και αλλη καλωδιωση
Οι Πυκνωτές σταθεροποιούν την τάση της μπαταρίας και μεγιστοποιούν την απόδοση των ενισχυτών.
και τελος η ποιοτητα της μπαταριας μια bosh κλειστου τυπου ειναι καλη επιλογη

φιλικα

radiomario
05-07-12, 13:28
ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ...... ΑΛΛΑ 'ΝΤ ΑΛΛΩΝ !!!!!
Αφου ΔΕΝ το 'χετε ρε παιδιά, ΓΙΑΤΙ δινετε συμβουλές ??
παλληκαρι γραψε καμμια συνταγη για pizza εσυ .... :biggrin: απλα εχει βαλει μεγαλυτερη μπαταρια σε ah απ αυτην που πρεπει να φορτιζει ο δυναμο η διαφωνεις ? ? ? στο δικο μου toyota corolla με a/c -συναγερμο-παραθυρα-κλειδαριες με ηχοσυστημα μεσης τιμης κ αξιας ποιοτητας - με ελληνικη μπαταρια εδω κ 5 χρονια το παραμικρο προβλημα . για τον πυκνωτη διαφωνεις ???? ετσι απλα ρωταω .......... για να δω τις γνωσεις σου .........

Manthosvf
05-07-12, 14:20
τους ενισχυτες τους ειχα βγαλει απο το παλιο αμαξι 4χ4 και εκεινο και μαλιστα χωρις πυκνοτη εκει ομως ειχα μπαταρια με υγρα και καπακια απο πανο και εκει επισεις ειχα μεγαλυτερη μπαταρια γιατι δεν ειχα προβλημα? αυτο με τι καλωδίωση ρε φιλε τι μλκ μου λες αυτα τα εμπορικά σας αλλου οχι να μιν αλαξω και ολο το αμαξι. το μονο που με παει το μιαλιο εμενα ειναι η μπαταριες ειναι για τον η ο δυναμος δεν τιν φορτώνη καλα.. τωρα οσο για τιν ζεστη ζεστενετε αφου ειναι διπλα στιν μιχανη και χτυπά και ο αερας τις φτεροτης αλλα παλι δεν νομιζω να φτεει αυτο εδω στο φορτωτή βραζουν αυτες με τα υγρα και δεν εχουν προβλημα

SV1JRT
05-07-12, 15:28
παλληκαρι γραψε καμμια συνταγη για pizza εσυ .... :biggrin: απλα εχει βαλει μεγαλυτερη μπαταρια σε ah απ αυτην που πρεπει να φορτιζει ο δυναμο η διαφωνεις ? ? ? στο δικο μου toyota corolla με a/c -συναγερμο-παραθυρα-κλειδαριες με ηχοσυστημα μεσης τιμης κ αξιας ποιοτητας - με ελληνικη μπαταρια εδω κ 5 χρονια το παραμικρο προβλημα . για τον πυκνωτη διαφωνεις ???? ετσι απλα ρωταω .......... για να δω τις γνωσεις σου .........

Οτι πείς... Αφού τα έχεις σκεφτεί και τα έχεις φτιάξει όλα η δική μου γνώμη περισσέβει....

:D

SV1JRT
05-07-12, 15:44
με απλα πραγματα εβαλες μεγαλυτερη μπαταρια απο την μανισια αν ειχε 65-70ah εσυ εβαλες 100ah
αρα ο δυναμος δεν μπορει να φορτισει την μπαταρια αρα θελει μεγαλυτερο δυναμο και αλλη καλωδιωση
Οι Πυκνωτές σταθεροποιούν την τάση της μπαταρίας και μεγιστοποιούν την απόδοση των ενισχυτών.
και τελος η ποιοτητα της μπαταριας μια bosh κλειστου τυπου ειναι καλη επιλογη

φιλικα

Χρήστο δεν νομίζω να φταίει ο δυναμός. ISUZU 4x4 είναι. Τι διάολο, δεν μπορεί να φορτώσει μια εκατοστάρα μπαταρία ?? Δεν μιλάμε για smart....


τους ενισχυτες τους ειχα βγαλει απο το παλιο αμαξι 4χ4 και εκεινο και μαλιστα χωρις πυκνοτη εκει ομως ειχα μπαταρια με υγρα και καπακια απο πανο και εκει επισεις ειχα μεγαλυτερη μπαταρια γιατι δεν ειχα προβλημα? αυτο με τι καλωδίωση ρε φιλε τι μλκ μου λες αυτα τα εμπορικά σας αλλου οχι να μιν αλαξω και ολο το αμαξι. το μονο που με παει το μιαλιο εμενα ειναι η μπαταριες ειναι για τον η ο δυναμος δεν τιν φορτώνη καλα.. τωρα οσο για τιν ζεστη ζεστενετε αφου ειναι διπλα στιν μιχανη και χτυπά και ο αερας τις φτεροτης αλλα παλι δεν νομιζω να φτεει αυτο εδω στο φορτωτή βραζουν αυτες με τα υγρα και δεν εχουν προβλημα

Μάνθο, μήπως έχεις πρόβλημα στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου και έχεις διαροή πουθενά ?? Μπορείς να το μετρήσεις ?? Και για να μας φύγει η απορεία με τον Χρήστο, μέτρα και την τάση που έχει η μπαταρία όταν λειτουργεί η μηχανή.
Αν τα ηλεκτρικά σου είναι εντάξει, τότε απλά είναι η ποιότητα της μπαταρίας. Γενικά οι μπαταρίες μολύβδου έχουν έναν συγκεκριμένο αριθμό "βαθιάς εκφόρτισης" Αν σου αδειάζει συχνά η μπαταρία μέχρι τέλους, τότε μειώνετε πολύ η ζωή της.
Εχεις παρατηρήσει να αδειάζει συχνά η μπαταρία ??

vasilllis
05-07-12, 20:00
Χρήστο δεν νομίζω να φταίει ο δυναμός. ISUZU 4x4 είναι. Τι διάολο, δεν μπορεί να φορτώσει μια εκατοστάρα μπαταρία ?? Δεν μιλάμε για smart....



Μάνθο, μήπως έχεις πρόβλημα στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου και έχεις διαροή πουθενά ?? Μπορείς να το μετρήσεις ?? Και για να μας φύγει η απορεία με τον Χρήστο, μέτρα και την τάση που έχει η μπαταρία όταν λειτουργεί η μηχανή.
Αν τα ηλεκτρικά σου είναι εντάξει, τότε απλά είναι η ποιότητα της μπαταρίας. Γενικά οι μπαταρίες μολύβδου έχουν έναν συγκεκριμένο αριθμό "βαθιάς εκφόρτισης" Αν σου αδειάζει συχνά η μπαταρία μέχρι τέλους, τότε μειώνετε πολύ η ζωή της.
Εχεις παρατηρήσει να αδειάζει συχνά η μπαταρία ??


σε προκαλω ανοιχτα εσενα που το εχεις να μας πεις μια εμπεριστατωμενη αποψη για το θεμα.

Ειδικα ας πουμε να κουβεντιασουμε πανω στο θεμα που λες για την 100αρα και το smart.
θεωρεις οτι ενα smart δεν αντεχει 100ΑΗ μπαταρια?
απο δυναμο ξεχασε εισαι αστοχος τελειως.Απο βαρος ισως να μην την σηκωνει.
και ποσταρεις αυτο



ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ...... ΑΛΛΑ 'ΝΤ ΑΛΛΩΝ !!!!!
Αφου ΔΕΝ το 'χετε ρε παιδιά, ΓΙΑΤΙ δινετε συμβουλές ??

σε εμενα?? ετσι και του μπατζανακη μου .τι bosch-varta ειχε αλλαξει.προς το τελος του καλοκαιριου τελος.Μεχρι ποτ του εδωσα εγω ,απο τις φτηνες που δουλευα.Το πουλησε μετα απο 1,5 χρονο και η μπαταρια ηταν ακομα επανω.

Αλλα μου φαινεται οτι κατι αλλο τρεχει και μενει ο φιλος απο μπαταρια.

γιατι?? τι συμβουλη εδωσα??μου φαινεται δεν προσεχουμε καθολου.

PCMan
05-07-12, 20:05
παλληκαρι γραψε καμμια συνταγη για pizza εσυ .... :biggrin: απλα εχει βαλει μεγαλυτερη μπαταρια σε ah απ αυτην που πρεπει να φορτιζει ο δυναμο η διαφωνεις ? ? ? στο δικο μου toyota corolla με a/c -συναγερμο-παραθυρα-κλειδαριες με ηχοσυστημα μεσης τιμης κ αξιας ποιοτητας - με ελληνικη μπαταρια εδω κ 5 χρονια το παραμικρο προβλημα . για τον πυκνωτη διαφωνεις ???? ετσι απλα ρωταω .......... για να δω τις γνωσεις σου .........

Εγώ διαφωνώ. Ο πυκνωτής μπαίνει όταν χρειάζεται. Όχι πάντα.

Phatt
05-07-12, 20:08
Και γω με τον Νικο ειμαι, ο πυκνωτης δεν ειναι για παντου.

Manthosvf
05-07-12, 20:14
εχω βολτομετρο στο αμαξι οταν βαζω μπρος παει 13.4 και οταν σβηνη αν εχω κανενα μισάωρο το ραδιοσιντι στα χαμηλά 4-5 βολ παει 11,9 αλλα παλι περνει μπρος και παρατηρησα πως με χαλασε χειμονα και τις δυο φορες επιδι ζορίζετε ποιο πολυ μαλων οταν λες αδειαζει οχι γιατι να αδειάσει απλα οταν πέσει λιγο η μπαταρια εχει καποιο συστιμα και δεν οπλιζει ι μιζα μετα απο 2 χρονια π.χ που τιν εχω

vasilllis
05-07-12, 20:25
εχω βολτομετρο στο αμαξι οταν βαζω μπρος παει 13.4 και οταν σβηνη αν εχω κανενα μισάωρο το ραδιοσιντι στα χαμηλά 4-5 βολ παει 11,9 αλλα παλι περνει μπρος και παρατηρησα πως με χαλασε χειμονα και τις δυο φορες επιδι ζορίζετε ποιο πολυ μαλων οταν λες αδειαζει οχι γιατι να αδειάσει απλα οταν πέσει λιγο η μπαταρια εχει καποιο συστιμα και δεν οπλιζει ι μιζα μετα απο 2 χρονια π.χ που τιν εχω

εσυ στα 2 χρονια μενεις απο μπαταρια?τι συστημα ειναι αυτο που δεν περνει μπροστα η μιζα αν αδειασει η μπαταρια?του αυτοκινητου? εξτρα το εβαλες εσυ?και διαβαζει τι?την ταση?στο ρελαντι τι ταση μετρας?

PCMan
05-07-12, 20:33
εχω βολτομετρο στο αμαξι οταν βαζω μπρος παει 13.4 και οταν σβηνη αν εχω κανενα μισάωρο το ραδιοσιντι στα χαμηλά 4-5 βολ παει 11,9 αλλα παλι περνει μπρος και παρατηρησα πως με χαλασε χειμονα και τις δυο φορες επιδι ζορίζετε ποιο πολυ μαλων οταν λες αδειαζει οχι γιατι να αδειάσει απλα οταν πέσει λιγο η μπαταρια εχει καποιο συστιμα και δεν οπλιζει ι μιζα μετα απο 2 χρονια π.χ που τιν εχω

Ρε συ, για κοίτα μήπως έχει πρόβλημα στην φόρτιση... Γιατί το 13,4 δεν μου κάθεται καλά. 14,4 έπρεπε να έχει και με το ρ/cd δεν μου κολλάει...

Προχτες πήγα για ψάρεμα και είπα να της κάνω ένα τεστ. Απο τις 8 το απόγευμα μέχρι την άλλη μέρα στις 12 το μεσημέρι(16 ώρες) έπαιζε σιγανά το παραπάνω σύστημα που έχω. Μόλις το έσβησα πήγε 12,8 περίπου. Μέχρι την άλλη μέρα πήγε 12,1V.

Manthosvf
05-07-12, 20:36
μετρισα μολις για διαροη και εχει 600ma που αυτα πρεπει να ειναι απο τον συναγερμο που εβαλα δεν νομιζο να ειναι αυτο το προβλημα ο δηναμος φορτωνη καλα τον ειδε ενας ηλεκτρολογος

PCMan
05-07-12, 20:42
μετρισα μολις για διαροη και εχει 600ma που αυτα πρεπει να ειναι απο τον συναγερμο που εβαλα δεν νομιζο να ειναι αυτο το προβλημα ο δηναμος φορτωνη καλα τον ειδε ενας ηλεκτρολογος

Πάντως 600ma είναι πάρα πολλά... Κοίτα και για την φόρτιση που σου λεω. Και 60 πάλι πολλά θα ήταν.

Manthosvf
05-07-12, 20:53
λαθος 0,7ma δηλαδή ουτε 100ma ειχε ανειξη το ραδιο cd kai οι ενισχυτες γιαυτο τραβουσε 600μα στο ρελαντι βγαζει 13,3 και οταν παταο γκαζι παει 14.5 με το που βαζω τιν μπαταρια επανο πεφτη στα 12-13 ενω το μαρσαρο η μπαταρια πρεπει να θελει φορτισμα δεν αναβει πρασηνο το λαμπακι που εχει πανο ειναι μαυρο και κατι ακομα λετε να φταιει που καμια φορα παιζει για καμια ωρα η και 2 δυνατά και ετσι πεφτη η μπαταρια γρήγορα αλλα σπανια 4-5 φορες το χρονο οταν παω βουνο

vasilllis
05-07-12, 20:59
λαθος 0,7ma δηλαδή ουτε 100ma ειχε ανειξη το ραδιο cd kai οι ενισχυτες γιαυτο τραβουσε 600μα στο ρελαντι βγαζει 13,3 και οταν παταο γκαζι παει 14.5 με το που βαζω τιν μπαταρια επανο πεφτη στα 12-13 ενω το μαρσαρο η μπαταρια πρεπει να θελει φορτισμα δεν αναβει πρασηνο το λαμπακι που εχει πανο ειναι μαυρο και κατι ακομα λετε να φταιει που καμια φορα παιζει για καμια ωρα η και 2 δυνατά και ετσι πεφτη η μπαταρια γρήγορα αλλα σπανια 4-5 φορες το χρονο οταν παω βουνο

14,5 χωρις μπαταρια??? δεν κανει να ξυλωνεις την μπαταρια εν λειτουργια.
Κοιτα η ταση με το δυναμο πρεπει να ειναι 14+.η μπαταρια δεν νοειται ποτε να μην ειναι φορτισμενη.Τωρα αν εσυ την εχεις συνεχεια φορτωμα ξεφορτωμα τοτε λογικα σου αντεχει τοσο καιρο.το μαυρο σημαινει οτι ο ηλεκτρολυτης εχει χαμηλη πυκνοτητα (αν ξεβιδωνει το γυαλακι βγαλτο και καθαρισε το).

mariosinsuex
06-07-12, 03:02
Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις;
Υπάρχουν μπαταρίες και μπαταρίες.
Αν θέλεις,στην "μεγάλη οικονομική κατηγορία", ρίξε μια ματιά στις Stinger.

Hawk
07-12-13, 15:41
Θέλω μπαταρία στα 60 ah 12 v , έχω ακούσει πως οι winner είναι κορυφή , το ποσό που διαθέτω είναι εως 85.00 ευρώ , για πείτε καμία πρόταση 8)

rama
07-12-13, 17:46
Χονδρικά, πάνω από ένα ευρώ ανά Ah είναι ακριβό, εκτός κι αν μιλάμε για κορυφαία ποιότητα

hurt30
07-12-13, 18:26
πάρε μια bosch s5004 και να δεις μπροστά στο ασημι αυτοκόλλητο ότι ο τριφήφιος κωδικός της είναι απο 305 και πάνω αλλιώς μην την πάρεις.

haris_216
18-11-14, 10:13
"Ξεθάβω" λίγο το θέμα αφού είμαι σε φάση αγορά μπαταρίας, μάλλον η κατάλληλη εποχή λόγω της έλευσης του χειμώνα.
Πιο συγκεκριμένα ψάχνω για μια 55άρα αλλά ν΄αντέχει περιστασιακή ταλαιπωρία (το αυτοκίνητο παλιό και αν και παίρνει μπρος αμέσως σε κανονικές συνθήκες αν αφεθεί 1-2 μέρες χωρίς χρήση ψιλοστεναχωριέται και ζορίζεται μέχρι να πάρει την πρώτη φορά μπρος).
Διάβασα το νήμα (όπως και άλλα) και είδα σαν κεντρική ιδέα ότι οι γνώμες συνηγορούν υπέρ των Varta/Bosch και ΠΑΚ.
Επειδή το νήμα είναι λίγο παλιό νομίζετε ότι ισχύουν ακόμα αυτά ή στο μεταξύ έχει βγει κάποια "βρώμα" για κάποια από τις καλές ή ακόμα αν υπάρχει κάτι άλλο σε καλή σχέση ποιότητας/τιμής;
Αν κάποιος έχει να προτείνει και κάποιο κατάστημα στην Αθήνα ακόμα καλύτερα

Panoss
18-11-14, 13:23
Στη Ν. Ιωνία είχα βρει ένα πολύ καλό κατάστημα, αλλά κατόπιν εορτής...(είχα ήδη αλλάξει τη μπαταρία μου, έβαλα μια Bosch).
Έχει Bosch, Varta και Delkor σε πολύ καλές τιμές, 2102756759, Αλέκου Παναγούλη, Γκούφας λέγεται.
Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας σβηστεί.

haris_216
18-11-14, 13:49
Δε νομίζω να είναι πρόβλημα η διαφήμιση. Αφού όταν κάποιος κάνει κάτι στραβά το λέμε, έτσι θα πρέπει και να λέμε όταν κάτι αξίζει τον κόπο.
Σε ευχαριστώ.

CybEng
18-11-14, 18:46
Σε αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσα στην καλύτερη περίπτωση 3-4 ημέρες στη σειρά και μετά parking για 3-6 μήνες χωρίς ενδιάμεσα να γίνεται φόρτιση, καμία επώνυμη μπαταρία δεν κράτησε. Έβαλα τελικά Ελληνική ΠΑΚ και άντεξε 3 χρόνια μέχρι που έδωσα το αυτοκίνητο. Μάλιστα ο νέος ιδιοκτήτης την είχε από ότι μου είπε τουλάχιστον άλλα 1-2 χρόνια (βέβαια εκείνος χρησιμοποιούσε το κάρο σε καθημερινή βάση).

Το περίεργο είναι ότι την ΠΑΚ την ήξερα χρόνια γιατί το εργοστάσιο ήταν κοντά στο πατρικό μου σπίτι, αλλά δεν εί́χα πά́ρει από εκεί ποτέ μπαταρία μέχρι που με πήγε ένας μπάρμπας μου tariff-man.

Για να μην υπάρξει παρανόηση, να διευκρινήσω ότι απλά καταθέτω προσωπική εμπειρία και δεν έχω σχέση με το μαγαζί.