PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοήθεια να μου δωσετε



Λαμπάτος
03-07-12, 03:23
Γεια σας παιδιά...είμαι νέος στο φόρουμ και αρχάριος πάνω στο θέμα..μόνο από υπολογιστές γνωρίζω.θέλω να αρχίσω να μαθαίνω πολλά και να φτιάξω τις πρώτες μου κατασκευές(ενισχυτές μικρούς,ραδιοφωνακια)τα ξέρετε εσείς.ζητώ τα φώτα σας σαν ειδικοί πάνω στο όλο θέμα..ευχαριστώ για τον χρόνο σας

driverbulba
03-07-12, 03:31
Καλημεροκαλησπέρα! Google και hlektronika.gr είναι σύμμαχοι σου! Ξεκίνα καποιες πλακέτες σε διάτρητες..
Δες ποιά από τα κυκλώματα - κατασκευές του forum σε ενδιαφέρουν..

Αύριο πρωί θα βάλω καναδυο λινκ που μου είχαν δώσει όταν πρωτοξεκίνησα και γω πρόσφατα! (1 χρονο)

Λαμπάτος
03-07-12, 03:37
ευχαριστώ θα αρχίσω αύριο να ψάχνω!ελπίζω να μάθω αρκετά και να φτιάχνω θιαματα και γω

SV1JRT
03-07-12, 09:46
Καλως ήλθες Μάνο,
Διάλεξες ένα πολύ ωραίο χόμπυ, αλλα και αρκετά απαιτητικό. Πάρε για αρχή (ή κατέβασε) ένα καλό βιβλίο για θεωρία ηλεκτρονικών και ξεκίνα τις κατασκευές σου όπως είπε και ο Νίκος.

αλπινιστης
03-07-12, 10:04
Καλως ηρθες! Και για κατασκευες, ξεκινα απο κανενα φθηνο smart kit, να αρχισεις να εξεικοιωνεσαι με τα υλικα και να μην στεναχωρηθεις αν δεν δουλεψει με το καλημερα! Καλο θα ηταν να ΜΗΝ χρειαζεται 230V. Να ειναι με μπαταρια ή εξωτερικο μετασχηματιστη. Και μετα σε βοηθαμε να φτιαξεις και δικα σου τροφοδοτικα. Σιγα σιγα και προσεκτικα. Αφου θελεις να μαθεις, θα μαθεις! Και εμεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε!

Υ.Γ: Σωτηρη καλημερα!!

Λαμπάτος
03-07-12, 13:02
Σας ευχαριστω ολους..αλλα υπαρχει καποιο συγκεκριμενο βιβλιο η κατι να μην βρω τιποτα για προχωρημενους και το κοιταω με μισο ματι :001_tt2:

SV1JRT
03-07-12, 13:43
Σας ευχαριστω ολους..αλλα υπαρχει καποιο συγκεκριμενο βιβλιο η κατι να μην βρω τιποτα για προχωρημενους και το κοιταω με μισο ματι :001_tt2:


Μάνο δυστηχώς δεν ξέρω κανένα καλό, Ελληνικό βιβλίο για ξεκίνημα ηλεκτονικών να σου προτείνω, αλλά ίσως σε βοηθήσει αυτή η σελίδα. http://www.ee.teihal.gr/labs/electronics/web/
Εχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά....

chip
09-07-12, 14:52
αν δεν σε πειραζει να είναι στα αγγλικα "THE ART OF ELECTRONICS"