PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαχειρηση συσκευων μεσω τηλεφωνικου δικτυου για πτυχιακη!!



Γιαννο
05-07-12, 22:37
Καλησπερα σε ολους!!!! Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει και να μου πει ποια ειναι η δουλεια που κανει το chip4n35; Το χρησιμοποιω σε κυκλωμα διαχειρησης συσκευων μεσω τηλεφωνικου δικτυου της velleman!! Ειναι αυτο εδω ακριβως!*http://www.velleman.eu/products/view/?id=9321

και αν γινεται και για τα αλλα 2 τσιπακια αν εξηγειται καπως η λειτουργια τους! Το εχω φτιαξει για πτυχιακη εργασια και θα με βοηθουσε οποιαδηποτε πληροφορια γενικα για το κυκλωμα! Ευχαριστω πολυ!!!!

GiwrgosTH
05-07-12, 22:50
Το 4Ν35 είναι optocoupler.
Δεν μπορώ να δω το σχέδιο, δεν ξέρω αν το έχουν online, αλλά το βάζουν για να κάνουν κάποια απομόνωση, λογικά αν είναι το κιτ για τηλεφωνική γραμμή το έχει για να μην περάσει κάποια τάση από το τηλέφωνικό δίκτυο στο κύκλωμα.
Το μεγάλο IC που έχει λογικά είναι κάποιος προγραμματιζόμενος επεξεργαστής που κάνει όλη τη δουλειά και το άλλο δεν μπορώ να δω τι είναι.

edit
Ωραία, είδα το σχέδιο.
Το μεγάλο IC είναι ένας PIC, αυτό δηλαδή που γράφω πιο πάνω, το έχουν προγραματίσει από την εταιρεία να κάνει αυτό που θέλουν και το άλλο ένας DTMF receiver, ένα IC δηλαδή που στην ουσία "αποκωδικοποιεί" τους DTMF τόνους του τηλεφώνου έτσι ώστε να "καταλαβει" ο PIC τι πρέπει να κάνει αν έσυ πατήσεις το 3, το 5 κλπ.

GiwrgosTH
05-07-12, 23:15
Το είδα το σχέδιο.
Το 4Ν35 κάνει αυτό που γράφω πιο πάνω, όπως και το μεγάλο IC που είναι ένας PIC που τον έχουν προγραμματίσει να κάνει αυτό που θέλουν.
Αν βάλεις κάποιο άλλο απλά δε θα δουλέψει, θέλει προγραμματισμό.
Το άλλο είναι ένας DTMF receiver, ένα IC δηλαδή που λαμβάνει τους τόνους DTMF από το τηλέφωνο και τους "μεταφράζει" έστι ώστε να καταλαβει ο PIC τι θες να κάνεις όταν πατάς στο τηλέφωνο το 3, το 6 κλπ.

Γιαννο
05-07-12, 23:28
Σ' ευχαριστω πολυ Γιωργο!!! Να σαι καλα φιλε!!