PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση Χρονικού Αστεροτρίγωνου



lcharal
06-07-12, 11:54
Καλημέρα σε όλους!

Έχω φτιάξει την διάταξη αστεροτρίγωνου, για ένα μοτέρ - αντλία - 10Ηρ και δουλεύει τέλεια.Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όμως έχω την εξής απορία...
Ο χρόνος εναλλαγής από αστέρα σε τρίγωνο υπολογίζεται με κάποιο τύπο ή είναι εμπειρικός??
Αν για παράδειγμα, ο χρόνος είναι μικρότερος από τον απαιτούμενο για να αναπτύξει τις στροφές του ο κινητήρας, και γίνει η αλλαγή, το πιθανότερο είναι να πέσει η ασφάλεια.
Αν όμως είναι μεγαλύτερος κατά χχχ δευτερόλεπτα, τι συμβαίνει τότε? Δεν έχω βρει κάποια απάντηση και για αυτό απευθύνομαι εδώ, στα σαΐνια του forum και να γίνει μια όμορφη συζήτηση...

Καλημέρα και πάλι σε όλους!!!

jami
06-07-12, 13:12
Ο χρόνος πρέπει να είναι αρκετός για να προλάβει να απεμπλακεί το ρελέ του αστέρα και να οπλίσει του τριγώνου.Απο την εμπειρία μου μια διαφορά 0,5 - 1 sec είναι αρκετή.Τώρα λογικά αν το βάλεις παραπάνω, θα χάσει ο κινητήρας τη ροπή που κέρδισε με την συνδεσμολογία του αστέρα και όταν οπλίσει το τρίγωνο θα σου ρίξει τις ασφάλειες γιατί θα προσπαθεί να ξεκινήσει με πολύ λίγες στροφές σε συνδεσμολογία τριγώνου.:biggrin: Μάλλον δηλαδή....

aris285
06-07-12, 14:35
δεν υπαρχει τυπος που να υπολογιζει τον χρονο της μεταγωγης. ρυθμησε το ετσι ωστε μολις πιανει τις στροφες στον αστερα τωτε να βαζει το τριγωνο.

Ηλιας Α
07-07-12, 01:38
δεν υπαρχει τυπος που να υπολογιζει τον χρονο της μεταγωγης. ρυθμησε το ετσι ωστε μολις πιανει τις στροφες στον αστερα τωτε να βαζει το τριγωνο.


<< ρυθμησε το ετσι ωστε μολις πιανει τις στροφες στον αστερα τωτε να βαζει το τριγωνο.>> Σωστά!
Αν έχει δυνατότητα μέτρησης έντασης το << πιανει τις στροφες >> συμπίπτει με τη στιγμή που η ένταση παύει να μειώνεται.

Samios60
13-07-12, 17:26
Βαλε αμπεροτσυμπιδα και χρονομετρα μολις τα ampere αρχισουν να πεφτουν δες τον χρονο και βαλε τον στο χρονικο συνηθως ειναι απο 10 sec εως 18 sec αναλογα το μοτερ