PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδίωση για μοτέρ ηλιοροφής AUDI A3.



nathanas
08-07-12, 14:41
Καλημερα!
Ένας φίλος μου κατέστρεψε εντελώς το AUDI A3 του και πήρα από μέσα το μοτέρ της ηλιοροφής. Πάει μαζί με μια πλακετούλα που έχει stopper.
Θέλω να το χρησιμοποιήσω σε home made εφαρμογή.
Δυστυχώς όμως δεν ξέρω πως να το συνδέσω για να λειτουργεί. Θέλω να του δίνω κάπου σήμα για να κινείται αριστερά και κάπου αλλού σήμα για δεξιά.
Έχει κάτι πληροφορίες πάνω για τροφοδοσία αλλά δεν ξέρω τί είναι τα KS, 30,15 κτλ.

Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!
Παραθέτω και φωτογραφίες παρακάτω!
35169 35170

picdev
08-07-12, 14:52
θα μπορούσες να βρείς το datasheet του controller

servicetron
08-07-12, 15:27
Καλημερα!
Ένας φίλος μου κατέστρεψε εντελώς το AUDI A3 του και πήρα από μέσα το μοτέρ της ηλιοροφής. Πάει μαζί με μια πλακετούλα που έχει stopper.
Θέλω να το χρησιμοποιήσω σε home made εφαρμογή.
Δυστυχώς όμως δεν ξέρω πως να το συνδέσω για να λειτουργεί. Θέλω να του δίνω κάπου σήμα για να κινείται αριστερά και κάπου αλλού σήμα για δεξιά.
Έχει κάτι πληροφορίες πάνω για τροφοδοσία αλλά δεν ξέρω τί είναι τα KS, 30,15 κτλ.

Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!
Παραθέτω και φωτογραφίες παρακάτω!
35169 35170

Γειά σου Νίκο,

Η ηλιοροφή έχει τέσσερεις απαραίτητες συνδέσεις :

15+ ------ (1)
-31--------(2)
KS--------(3)
+30-------(4)

15+ ( κόκκινο/πράσινο καλώδιο ) συνδέεται στον MAIN FUSE BOX στο σημείο F15 ( εκεί που βρίσκεται η ασφάλεια των 5 A )

-31 ( καφέ καλώδιο ) είναι η γείωση

KS ( άσπρο, κίτρινο καλώδιο ) είναι το καλώδιο που συνδέεται στη βαλβίδα ασφαλείας

+30 ( κόκκινο, άσπρο καλώδιο ) συνδέεται στον MAIN FUSE BOX στο σημείο F30 ( εκεί που βρίσκεται η ασφάλεια των 20 A )

Όπως βλέπεις στο παρακάτω σχήμα, το νούμερο 78 είναι ο διακόπτης της ηλιοροφής, το νούμερο 3 είναι το κιβώτιο των κύριων ασφαλειών ( MAIN FUSE BOX ), το 5 αντιστοιχεί στο ρελέ, το 4 είναι το κιβώτιο ασφάλειας της μπαταρίας,το 1 η μπαταρία, το 77 η ηλιοροφή και όπου υπάρχει το σύμβολο F είναι οι ασφάλειες.

35171

Ελπίζω να βοήθησα.

nathanas
08-07-12, 16:04
Δηλαδη σε ολα οσα λες περα απο τα -31 πρεπεινα τροφοδοτηθουν με +12V? το εκανα αλλα τιποτα. Ουσιαστικα θελω να το χρησιμοποιησω με μικροελεγκτη και ρελε, το ζητημα ειναι πως θα ειναι ακριβως συνδεδεμενα και που πρεπεινα δινω trigger. Συνηθως χρησιμοποιω μοτεραπο υαλοκαθαριστηρες αυτοκινητων αλλα εχουν μονο 2 καλωδια και το καθοδηγω με 2 ρελεγια την περιστροφη. Απλως σε αυτο το μοτερδεν θελω να παρακαμψω το προυπαρχον κυκλωμα.
Φιλε servicetron βοηθησες αρκετα αλα θελω λιγη βοηθεια ακομη.

lepouras
08-07-12, 16:15
ψάξε και τις υπόλοιπες εντολές. επειδή με πρόλαβε ο Μιχάλης
πάρε αυτό που σου έδωσε
http://www.scribd.com/doc/95523830/Audi-A3-Sunroof-and-Electrical-Diagram
και το αρχείο .
Diagram 3: Diagram 4: (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=audi%20a3%20sunroof%20schematic%20diagram&source=web&cd=8&sqi=2&ved=0CGUQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.gforum.tv%2Fboard%2Fattachmen t.php%3Fattachmentid%3D80918%26d%3D1261393314&ei=JXL5T8LrK-So0QX2wOWFBw&usg=AFQjCNHzbyjuo8ykh9AAFSAn9WAKQPkGmQ&cad=rja)